Tieteen kuvalehden salaliittoteorioista:
http://www.tieteenkuvalehti.com/polopol ... 195&a=2510
"Länsi tuhosi itse WTC:n kaksoistornit"
Lydia07 kirjoitti:Olikos tämä linkki jo käsitelty?
Tieteen kuvalehden salaliittoteorioista:
http://www.tieteenkuvalehti.com/polopol ... 195&a=2510
"Länsi tuhosi itse WTC:n kaksoistornit"
Onko Dick Cheney äärimuslimi? En tiennytkään...Bombay kirjoitti:Sen enempää puuttumatta siihen kuka oli oikeasti WTC:n takana (koska en pysty sanomaan 100% varmasti minkään lukemani perusteella syyllistä, on vaan epäilyksiä epäilyksen perään), ajatuksena vaan heitän ilmaan; Miettiikö murhaaja hyötyä, miettiikö terroristi konkreettista hyötyä, miettiikö äärimuslimi muuta hyötyä kun "Saatanan" tuhoamista?
Kävipä musuilla uskomaton säkä, kun ilmapuolustus antoi heidän onnistua ja pilvenpiirtäjät sattuivat putoamaan (myös WTC7), kaikki tämä vastoin kaikkia todennäköisyyksiä. Lisäksi iso joukko aihetodisteita, jotka tukevat "sisäpiirin" omaa suunnittelua ja toimintaa jaBombay kirjoitti:^Mistä ihmeestä puhut?
Totta. Mutta eikö oikeesti USA olisi keksinyt mitään muuta ratkaisua, että saisi sotaan syyn kuin että tappaa tuhansia oman kansan ihmisiä ja ottaa valtavan riskin, kun jos joku saisi aukottomasti todistettua, että hallitus oli sen iskun takana niin koko fakin maahan kaatuisi, ei siinä enää halpa bensa tuntuisi missään.Merope kirjoitti:Öljy ei minusta ole parhaillaan ollenkaan huono syy sodalle. En sano, että öljyn hankita olisi ollut WTC:n takana, mutta se oli joka tapauksessa lottovoitto USA:lle. Näin saattin loistava (teko)syy hyökätä Afganistaniin, jossa Talebaanisissit taistelivat parhaillaan USA:n itsensä rahoittamilla aseilla vastaan. Afganistan nyt vielä olisi mennyt pelkkänä hulluna terrorismin vastaisena sotana, mutta Irakiin ei mielestäni ollut mitään järkeviä perusteita. On se sopivaa, että Saddamin diktatuuriin piti puuttua juuri nyt, vuosikymmenien jälkeen. Mielestäni myöskään yhteydet Al-Qaidaan eivät olleet riittävä syy, Al-Qaida -jaostoja löytyy varmaan jokaisesta Lähi-Idän maasta. Ainiin, mutta joukkotuhoaseitahan sieltä lähdettiin hakemaan. Löytyikö niitä? No ei löytynyt. Päivän funfact tulee muuten tässä: Osa (eikä muistaakseni ihan pieni osa) amerikkalaisista luulee niitä löytyneen.
Peak Oilhan on todistettavasti tulossa. Enää on vain ajan kysymys, milloin se tulee. Vuoden, viiden, tai kymmenen vuoden päästä, mutta tulee silti. Sopivasti USA sattuu olemaan yksi maailman öljyriippuvaisimmista maista. Sitä vain tässä yritän sanoa, että jos öljy ei ollutkaan WTC:n taustalla tai nro.1. syy lähteä sotaan Lähi-Itään, on sillä kuitenkin suuri merkitys.
Bombay kirjoitti:
Edelleenkin kaikki sinun edellisessäkin tekstissä on vaan oletuksia, epäilyjä, hämärien nettisivustojen tutkimuksia, laskelmia jotka toiset alan asiantuntijat kumoaa (ainakin mitä pikaisesti lueskelin tiede.fi:n keskustelua), toisten suu vaahdossa paasaavien WTC-fanaatikkojen mielipiteitä, kärjistyksiä, veikkauksia jne. Eivät ne vielä riitä alkuunkaan 100% todisteeksi yhtikäs mistään. En tiedä tarkalleen mitään USA:n ilmapuolustuksesta, enkä lentämisestä tai muistakaan mihin sä viittaat mutta tuskimpa säkään sen enempää tiedät kuin mitä olet lukenut muilta nettisivuilta tai katsonut todella provosoivia videopätkiä (tais muutama sivu taaksepäin olla) jotka voivat helposti olla kuvamanipulaatioita.
-Ai että oikein luit tiede.fi:n juttuja, JESTAS! Hyvä että sentään tunnustat, että et tiedä mitään koko asiasta, niin sinuun on helpompi suhtautua.
Ja tietysti pystyy murhaamaan omia kansalaisia kuka tahansa, onhan esimerkkejä kymmemiä tai varmaan satoja. Mutta ei se siltikään todista yhtään mitään. En edelleenkään jaksa uskoa että maailman ykkösvaltio bruttokansantuotteessa ottaa noin helvetin ison riskin, jos ainoat motiivit on pressanvaalit, öljy tai joku asbesti, haloo. Vaikka olisikin miljoonista/Miljardeista kyse.
-Et siis USKO,![]()
![]()
![]()
![]()
Jotenkin huvittavaa, että samat ihmiset jotka uskovat maailman olevan täynnä salaliittoja ja epäilevät kaikkea, eivät puolestaan omaa minkäänlaista lähdekritiikkiä omiin tietoihinsa.
-Ja loppuun pistit vielä oikean helmen. Kaveri, joka myönnät olevasi täysin tietämätön MISTÄÄN aiheeseen liittyvästä...
http://www.democracynow.org/article.pl? ... 15/1334249
Luepa hieman taustaa tuolta vaikkapa. Hän on tutkivana journalistina hieman eri kaliiberin tyyppi, kuin messiaasi tiede.fi:n keskustelupalstoilla..
Yst.terv.
Peak Oilista on hieman ristivetoa, hmmm...Merope kirjoitti: Peak Oilhan on todistettavasti tulossa. Enää on vain ajan kysymys, milloin se tulee. Vuoden, viiden, tai kymmenen vuoden päästä, mutta tulee silti. Sopivasti USA sattuu olemaan yksi maailman öljyriippuvaisimmista maista. Sitä vain tässä yritän sanoa, että jos öljy ei ollutkaan WTC:n taustalla tai nro.1. syy lähteä sotaan Lähi-Itään, on sillä kuitenkin suuri merkitys.
Mä en kertakaikkiaan ymmärrä tätä. Eli tarkoitatko nyt sitä, että kun hallinnon nimittämä tutkijaryhmä tekee vähän "tutkimusta" ja saa aikaiseksi jonkun teorian joka sitten pakko syötetään ihmisille ilman mitään todisteita. Sen tehtävä joka ei tähän usko on löytää todisteet, että tuo todistamaton teoria ei ole totta?Bombay kirjoitti:Se joka väittää yleisen mielipiteen tai tunnettujen faktojen vastaista mielipidettä on se jolla on todistustaakka.