Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
fbiagentti
Sofia Karppi
Viestit: 418
Liittynyt: Su Joulu 21, 2014 6:35 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja fbiagentti »

Raataja kirjoitti: Millä vuosisadalla oikein elät?. Kypäräkamerat on tätä päivää samoin kuin autokamerat. Muutenkin sun postaus on niin kusipäinen että sen voisi deletoida :evil:
Kusipäistä on keulia kevyen liikenteen väylällä mopolla ja ajella muista välittämättä, niin että meinaa ajella ihmisten päälle. Eihän tässä käynyt mopojonneille muuta kuin itsetunnon päälle ja pääsivät vielä nettiin nillittämään. Toivottavasti ottatavat opikseen, että muitakin ihmisiä asuu tällä pallolla, kuin he. Mutta tottahan asioiden on täytynyt mennä " ei me olla mitään tehty" kun kerran netissä niin kerrotaan toisen osapuolen toimesta :roll:
DREADFUL
Alibin satunnaislukija
Viestit: 67
Liittynyt: To Syys 04, 2014 6:52 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja DREADFUL »

Kusipäistä on kun aikuinen käy käsiksi lapseen/alaikäiseen :evil:
" I´m mean, I´m a mean machine. Just a bad human being. "
current
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Ti Elo 23, 2011 10:41 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja current »

Psykoosissa tai ei sitä en tiedä, mutta tiedän että J.K. kärsii paranoidista skitsofreniasta. Normaalisti on oikein mukava ja leppoisa mies, joka ei missään tapauksessa mitään tuollaista tekisi. Toista aikuista saattaa täräyttää jos joutuu tarpeeksi vittuilua kuuntelemaan. Lapsiahan nuo mopopojat vielä olivat.
"A total fuckin embarrasment tae the selfish, fucked-up brats ye've produced"
Avatar
Kalistinpää
Hetty Wainthropp
Viestit: 472
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:16 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja Kalistinpää »

Jos mielikuvituksen laittaa laukkaamaan, epäilemättä todennäköisin skenario on se, että koiramamman ympärillä on päristelty ja rakki säikkynyt. Elämäm kova koululainen (poika/naapuri?) hälytetty sitten hätiin antamaan opetus. Tjsp.Paskempi homma lippalakkimiehen kannalta on se että omille reisille sankariteko valui, olipa taustalla sitten millaista rälläystä tahansa tai oli olematta.

Poliisisetiä ja tuomarisetää kun kiinnostaa enimmissä määrin lähinnä tuo pahoinpitelyosio. Samaten kaikkia vittuuntuneita videon katsoneita jotka eivät usko videolla nähtyihin kasvatusmetodeihin. Äkkiähän nämä kohut laantuvat, mutta aika hyvällä kertoimella voi olla riski saada poskisuukkoja lähipäivinä.
- Oderint dum metuant -
Bias
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1354
Liittynyt: Su Heinä 19, 2009 1:04 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja Bias »

Onneksi näitä tosimiehiä tuntuu riittävän nettivideoiden lisäksi tänne Minfoon saakka, joiden mielestä alaikäisen pieksäminen on ihan ok ja oikeastaan pelkkä palvelus yhteiskunnalle.

Nyt on jo saatu keitettyä kasaan tarina, jossa pojat ovat säikytelleet mummoja ja koiria, keulineet mopoineen ja ties mitä, kun oikeasti meillä on todisteet vain siitä, mitä videolla näkyy. En voi olla ihmettelemättä, miten joillakin on tarve puolustella alaikäisen hyökyttämistä. Miten voi olla se oma aikuisuus niin hukassa, että alaikäisiin kohdistuva väkivalta on se oikea tapa ratkaista tilanne?

Vaikka pojat olisivat käyttäytyneet huonosti, siltikään se ei oikeuta tämän videon sankarin käytöstä. Itse on tullut nuorena kaikkea älytöntä tehtyä, ja kyllä parhaiten oppi niiltä aikuisilta, joilla oli henkistä auktoriteettia puuttua asioihin tiukasti mutta asiallisesti tuommoisen älyttömän riehumisen sijasta. Tuommoisilta tyypeiltä oppii korkeintaan sen, että kusipäisyys ei katso ikää ja sekakäyttö ei ole terveellistä.

Mietin sitä, oliko koiran kanssa liikkeellä ollut nainen tämän riehujan äiti? Jotenkin itselle tuli mielikuva, että ihan ekaa kertaa ei miehellä kilahtanut muorin nähden.
Ei ole syyttömiä. On vain huonosti kuulusteltuja.
Josif Stalin
Pula-aho
Martin Riggs
Viestit: 620
Liittynyt: Ti Kesä 23, 2015 1:58 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja Pula-aho »

fbiagentti kirjoitti:Aina noita tolloja riittää jotka uskovat kaiken minkä netissä on :roll: . Kuvaavatko jonnet aina kaikki kaupasta lähdöt, vai onkohan ollut tiedossa että siellä on joku odottamassa? Sen verran mopoilun uhriksi olen itsekkin joutunut, ettei joillakin tuon ikäisillä ole mitään tajua, että muitakin ihmisiä on maailmassa kuin he. Nainen, jolla on koira sanoo "eiköhän pojat jo usko", mitä usko? Pojat sanoo, ei me mitään oo tehty :mrgreen: Kuitenkin todennäköisesti ovat meinanneet ajaa koiran tai pariskunnan päälle mopoillaan, siinä tapauksessa harmi että oli kypärä välissä. Ehkä pojat oppivat, ettei aurinko kierrä heidän ja heidän mopojen ympäri, vaan päinvastoin.
Ymmärrystäsi voit laajentaa, vaikka aloittamalla miettimään siitä, että millaisia otoksia ammattikuvaaja saakaan aikaan, jos hänellä on aina kamera nauhoittamassa. Digitaalinen materiaalihan on käytännössä ilmaista säilyttää/tuhota.
Avatar
Kalistinpää
Hetty Wainthropp
Viestit: 472
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:16 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja Kalistinpää »

Näin siinä sitten kävi:

http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/al-m ... 2902250b1e


Sisä-Suomen poliisi on tunnistanut Tampereella perjantaina mopopoikaa pahoinpidelleen miehen, kertoo Aamulehti.

Youtubeen ladattiin viikonloppuna kypäräkameralla kuvattu video, jossa aikuinen mies potkaisee mopopoikaa päähän sekä jatkaa tämän tönimistä, lyömistä ja uhkailua pitkään sen jälkeen. Poika kavereineen oli palaamassa ajopeleilleen asioituaan Peltolammen kaupunginosan Siwassa. Videon perusteella pojilla ja miehellä ei ollut kärhämää ennen yllättävää hyökkäystä.

Video levisi viikonloppuna nopeasti sosiaalisessa mediassa, ja muun muassa Keskisuomalainen julkaisi aiheesta jutun.

Aamulehden haastattelema rikoskomisario Antti Heijari Sisä-Suomen poliisista kertoo, että epäillyn jäljille päästiin juuri videon ja yleisövihjeiden perusteella.
- Oderint dum metuant -
Pula-aho
Martin Riggs
Viestit: 620
Liittynyt: Ti Kesä 23, 2015 1:58 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja Pula-aho »

fbiagentti kirjoitti:Kusipäistä on keulia kevyen liikenteen väylällä mopolla ja ajella muista välittämättä, niin että meinaa ajella ihmisten päälle. Eihän tässä käynyt mopojonneille muuta kuin itsetunnon päälle ja pääsivät vielä nettiin nillittämään. Toivottavasti ottatavat opikseen, että muitakin ihmisiä asuu tällä pallolla, kuin he. Mutta tottahan asioiden on täytynyt mennä " ei me olla mitään tehty" kun kerran netissä niin kerrotaan toisen osapuolen toimesta :roll:
Tottahan tuo on, että tässä on vain yhden osapuolen kertomus esillä, mutta toistaiseksi ei ole tiedossa mitään seikkoja, jotka olisivat oikeuttaneet tämän aikuisen lapsen teineihin kohdistaman aggression.
sine qua non

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja sine qua non »

Vielä Aamulehden uutinen:
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194993 ... atti+.html
Videolla mopopoikaa potkiva mies tunnistettu – "Lataaminen sosiaaliseen mediaan kannatti"
Kuva
Kuvankaappaus Youtubesta.

Kotimaa | 10.8.2015 | 11:25 | Päivitetty 11:29
Aamulehti

Poliisi on tunnistanut Tampereen Peltolammilla perjantaina mopopoikaa pahoinpidelleen miehen. Teko tallentui samassa porukassa olleen toisen mopopojan kypäräkameraan, ja video teosta ladattiin perjantaina Youtube-videopalveluun.

Rikoskomisario Antti Heijari Sisä-Suomen poliisilaitokselta kertoo, että teosta epäilty on noin 30-vuotias pirkanmaalaismies. Miestä epäillään pahoinpitelystä.

- Kyllä, poliisilla on epäilty olemassa asiaan. Kuulusteluja ei ole vielä tehty, Heijari vahvistaa Aamulehdelle.

Videolla aikuinen mies tönii, potkii ja lyö mopopoikaa Peltolammilla Tampereella. Video on kerännyt viikonlopun aikana Youtubessa lähes 100 000 katselukertaa. Heijari kertoo, että epäillyn tekijän jäljille päästiin juuri videon ja yleisövihjeiden perusteella.

- Saman videon olemme mekin nähneet. Video on ollut isossa osassa epäillyn tekijän tunnistamisessa. Jonkinlaisten vinkkien ja videon avulla tunnistimme epäillyn.

Reilun kahden minuutin mittaisella videolla pojat palaavat mopoilleen käytyään Peltolammin Siwassa. Mopojen luona odottaa noin kolmekymppinen mies, joka hetken poikien kanssa keskusteltuaan potkaisee yhtä pojista yllättäen päähän. Mies jatkaa rähinäänsä potkimalla yhden pojan mopoa ja yrittää töniä poikaa maahan. Taustalta kuuluva naisääni kehottaa miestä lopettamaan, mutta tämä jatkaa pojan lyömistä.

Heijari sanoo, että pahoinpitelyn videoiminen on oiva apu rikoksen selvittämisessä. Aivan yksiselitteisesti hän ei siihen kuitenkaan kannusta.

- Kuvaamisessa on tietenkin omat riskinsä. Mutta se antaa mahdollisuuksia selvittää tekoja, Heijari sanoo.

- Mieluiten tietenkin video tulisi toimittaa poliisille, mutta se on nykypäivää, että niitä ladataan sosiaaliseen mediaan. Videoiminen on tapahtunut yleisellä paikalla, joten näin se menee, suhtautuu siihen miten tahansa.

Heijari myöntää, että myös tapauksen saamalla huomiolla sosiaalisessa mediassa voi olla vaikutusta teon selvittämiseen.

- Onhan se tietynlaista yleisöpalautetta. Tässä kohtaa videon lataaminen sosiaaliseen mediaan kannatti.

Heijarin mukaan sosiaalisen median videoiden hyödyntäminen rikosten selvittämisessä ei ole yleistä, mutta yksittäisiä tapauksia tulee säännöllisesti. Kännykkäkameroiden yleistyminen näkyy esimerkiksi erilaisissa yleisötapahtumissa tapahtuvien tekojen selvittämisessä.

Videolla näkyvästä pahoinpitelystä kertoi ensimmäisen Iltalehti.
Todella hyvä, että tämä hyökkäys tallentui videolle. Jos tapauksesta olisi ollut vain poikien kertomus, niin epäilenpä, että sen selvittely (tai edes poliisin into ryhtyä selvittämään tapahtumaa) olisi ollut paljon nihkeämpää.

Poikahan kysyy videolla suurinpiirtein , että "mitä me ollaan tehty", johon mies vastaa, että "ette vielä mitään". Jos nämä pojat olisivat jotenkin häiriköineet miestä ja naista koirineen aikaisemmin, luulisi miehen sen tuossa päällekkäynnin yhteydessä maininneen. Kusipää mikä kusipää.
tötterö
Rico Tubbs
Viestit: 1207
Liittynyt: Pe Elo 30, 2013 9:11 am

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja tötterö »

Olen fbagentin kanssa täysin samoilla linjoilla.
Nuo vitun mopopoijat voisivat oppia liikennesääntöjä ja lisäksi sen että se vitun tärpättiruiskun meteli ei kiehdo kaikkia.
Ärsyttää kun niillä ei ole mitään tilannetajua missä sitä siimaa kiristelee.
Niin ja olen mopolija ja aina ollut.
Tosin älykkäämpi sellainen eikä hanatiskissä romuansa kierrättävä apinapää.
Jos olisin kyttä pistäisin nuo kovempiääniset auttamatta katsastuskierrokselle.
2-tahtisen romujen pärinä ottaa kaikkesta eniten hermoon.
Saisivat lailla kieltää nuo haisevat kirkujat.
Mutta eihän sossutäti yhteiskunnassa ole sallittua kuin maksullinen seksi ja vaiti oleminen rasismista.
fbiagentti
Sofia Karppi
Viestit: 418
Liittynyt: Su Joulu 21, 2014 6:35 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja fbiagentti »

Vouhkat. Äidin pikku kultamussukkaa porkaistiin päähän kun tällä oli mopokypärä päässä, lieneekö tuo edes lievä pahoinpitely? Äidin pikku mussukat saa kyllä ajella mopoillaan miten sattuu, mutta jos joku sattuu antamaan tukkapöllyn, mennään itkemään nettiin pahaa maailmaa. Noita oli neljä 15-16 nuortamiestä yhtä tavista vastaan ja kellään ei tullut edes mieleen mennä kaveria auttamaan.
current
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Ti Elo 23, 2011 10:41 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja current »

Eipä ollut ihan "tavis" kaveri kyseessä kuitenkaan..
"A total fuckin embarrasment tae the selfish, fucked-up brats ye've produced"
valkokulta
Susikoski
Viestit: 41
Liittynyt: Ke Kesä 04, 2014 9:16 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja valkokulta »

sine qua non kirjoitti: Poikahan kysyy videolla suurinpiirtein , että "mitä me ollaan tehty", johon mies vastaa, että "ette vielä mitään". Jos nämä pojat olisivat jotenkin häiriköineet miestä ja naista koirineen aikaisemmin, luulisi miehen sen tuossa päällekkäynnin yhteydessä maininneen. Kusipää mikä kusipää.
Aivan kusipää mikä kusipää.
Ai se koiranainen oli tämän sankarin seuralainen, se selventää miksei auttanut lapsia.

Pakko myöntää että mopot pitää ääntä, mutta koirien haukunta on maailman historian pahin ääni.
Totta on että mopoilijat ovat varomattomia liikenteessä, mutta samoin koiria pidetään irti ja hihnassakin päästetään sivullisia ihmisiä haistelemaan, pureskelemaan.
Joten jos mopon ääni tai mopoilijan varomaton käytös liikenteessä on pahoinpitelyyn oikeuttavaa niin sitten koiraihmiset pitäisi teloittaa.
sine qua non

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja sine qua non »

valkokulta kirjoitti: Ai se koiranainen oli tämän sankarin seuralainen, se selventää miksei auttanut lapsia.
Eihän se tuosta videonpätkästä suoranaisesti käy selville, että ovatko mies ja nainen olleet yhdessä liikkeellä, mutta sen oloisesti nainen tilanteeseen tulee ja sillä lailla siinä puhuu, että vaikuttaa kyllä ainakin tuntevan miehen.
fbiagentti
Sofia Karppi
Viestit: 418
Liittynyt: Su Joulu 21, 2014 6:35 pm

Re: Aikamies mopopoikaa hyökyttämässä

Viesti Kirjoittaja fbiagentti »

Tälläisestä tyhjänpäisestä paskasta on pitänyt vielä oikein oma ketju tehdä murha.infon ajankohtaiset rikokset osaan, vaikka ei tuossa nyt välttämättä mitkään rikoksen tunnusmerkit, muut kuin lievä pahoinpitely täyty korkeintaan :mrgreen:

Mutta kun ketju on olemassa, niin mopojonne voisi julkaista kypäräkamerastaan tunti ennen ja kaupan pihan saapumisen välisen ajan, niin tiedettäisiin mitä on on oikeasti tapahtunut, mutta veikkaan ettei jonnelta sellaista viedeota julkaista.

Tuon ikäiset jätkät on rikosoikeudellisessa vastuussa jo ja saavat mennä naimisiin, on ihan hyvä oppia viimeistään nyt, että jos mopolla kaahaa muista välittämättä kuin maailman omistaja tai vittuilee väärille ihmisille, saattaa tulla nenä kipeäksi. Nyt ei tullut, mutta saivat ehkä opetuksen.

Voi vittu mitä vouhottajia tämä maailma näyttää olevan täysi, olisitteko vouhottaneet samalla innolla jos mopojonnet olisivat ajaneet jonkun päälle?
Vastaa Viestiin