Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Bias
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1354
Liittynyt: Su Heinä 19, 2009 1:04 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Bias »

Miehen ainoat facebookpäivitykset vuoden 2011 jälkeen liittyvät Nelan kanssa naimisiin menoon ja suhteen aloittamiseen, molemmat ovat elokuulta, vaikka naimisiin on ilmeisesti menty heinäkuussa. Nelan facebookista ei löydy mitään mainintaa miehestä, avioliitosta eikä edes kuvia tästä. Hän ei ole tykännyt miehen päivityksistä, missä tämä mainitsee menneensä naimisiin Nelan kanssa tai että he ovat suhteessa. Toki molemmilla voi olla muita kuvia ja päivityksiä, joita emme näe. Oudolta silti tuntuu. Olisiko mies ollut jo Suomen kansalainen tai omannut oleskeluluvan ja avioliitto pelkkä kulissiliitto, että Nela saa oleskeluluvan tai kansalaisuuden? Ehkä mies halusi enemmän kuin Nela oli valmis antamaan?

Edit
Löytyi tuolta kuitenkin kuva ilmeisesti miehestäkin uudelta vuodelta, eli oma spekulaationi oli väärä.
Ei ole syyttömiä. On vain huonosti kuulusteltuja.
Josif Stalin
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Minkä ihmeen oleskeluluvan Nela tarvitsisi? Mihin maahan? Venäjällekö?
sanneliska
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: To Huhti 30, 2015 3:41 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja sanneliska »

Kyllä minusta kun noita Nelan valokuvia katsoo, niin hymystä huolimatta silmissä näkyy surua ja väsymystä. Masentuneilla ihmisillä olen nähnyt usein samanlaisen katseen. Miksi ei ole päivittänyt facebookia kesäkuun jälkeen, eikä edes maininnut siellä häitään? Masennus selittäisi senkin. Mennyt vasta naimisiin ja voi kokea ahdistuneisuutta ja muita voimakkaita tunteita ajatuksesta, että on sitoutunut loppuelämäkseen yms.

Lääkäriin meno päänsäryn takia kuulostaa todella oudolta, tai sitten päänsäryn on täytynyt olla todella kovaa ja äkillistä. Mutta siinä tapauksessa olisi ehkä pyytänyt joltakin apua tai soittanut 112:seen.

Ajatus, että olisi matkustanut pois Suomesta salaa kuulostaa horjuvalta. Laivalla matkustettaessa Ruotsiin tai Tallinnaan, pitää olla henkkarit ja nimi tallentuu matkustajaluetteloon. Samoin lentäessä. Venäjän rajalla tarkistetaan henkkarit. Haaparannan kautta tuskin on tuossa ajassa ehtinyt Ruotsiin. Luulisi poliisin tarkistaneen heti aluksi lentokentiltä ja satamista matkustajalistat.
Joutsenlaulu
Harjunpää
Viestit: 305
Liittynyt: Ke Marras 14, 2012 10:07 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Joutsenlaulu »

Mies tappoi naisen ja dumppasi roskikseen. Sen takia puhelin jäljitettiin kaatopaikalle. Selvä tapaus mutta vaikea todistaa.
Bias
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1354
Liittynyt: Su Heinä 19, 2009 1:04 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Bias »

sanneliska kirjoitti:Kyllä minusta kun noita Nelan valokuvia katsoo, niin hymystä huolimatta silmissä näkyy surua ja väsymystä. Masentuneilla ihmisillä olen nähnyt usein samanlaisen katseen. Miksi ei ole päivittänyt facebookia kesäkuun jälkeen, eikä edes maininnut siellä häitään? Masennus selittäisi senkin. Mennyt vasta naimisiin ja voi kokea ahdistuneisuutta ja muita voimakkaita tunteita ajatuksesta, että on sitoutunut loppuelämäkseen yms.
No nyt on taas diagnosoitu masennus muutamasta valokuvasta. Allekirjoittaneesta saisi varmaan mielenkiintoisen diagnosilitanian facebookin kuvien perusteella...

Mehän emme tiedä, onko hän päivittänyt facebookia kesäkuun jälkeen. Siellä voi olla vaikka kuinka monta päivitystä, jotka näkyvät vain kavereille. Suurin osa varmaan nykyään päivittää facebookia lähinnä vain kavereille nähtäväksi, ja sitten esimerkiksi työpaikkaa koskevat uutiset etenkin yrittäjillä voivat olla niitä julkisia.
Ei ole syyttömiä. On vain huonosti kuulusteltuja.
Josif Stalin
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Ihmisillä on muutenkin ihan erilaisia tapoja käyttää facebookia. Jotkut tekevät siitä julkisia lakkoja (ilmoittavat että ovat poissa esim. kuukauden) ja jotkut muuten vaan saattavat jättää sen käytöstä. Jotkut ovat facebookissa päivittäin mutteivät kirjoita itse koskaan mitään jne.
WalkingDisaster
Adrian Monk
Viestit: 2523
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 8:43 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja WalkingDisaster »

sanneliska kirjoitti:Kyllä minusta kun noita Nelan valokuvia katsoo, niin hymystä huolimatta silmissä näkyy surua ja väsymystä. Masentuneilla ihmisillä olen nähnyt usein samanlaisen katseen. Miksi ei ole päivittänyt facebookia kesäkuun jälkeen, eikä edes maininnut siellä häitään? Masennus selittäisi senkin. Mennyt vasta naimisiin ja voi kokea ahdistuneisuutta ja muita voimakkaita tunteita ajatuksesta, että on sitoutunut loppuelämäkseen yms.

Lääkäriin meno päänsäryn takia kuulostaa todella oudolta, tai sitten päänsäryn on täytynyt olla todella kovaa ja äkillistä. Mutta siinä tapauksessa olisi ehkä pyytänyt joltakin apua tai soittanut 112:seen.
Minä näen täysin päinvastaista Nelan kuvista. Elämäniloisen naisen katseen siis. Eli eiköhän nämä spekulaatiot siitä, mitä ihminen sisällään tuntee kuvien perusteella voisi unohtaa?
Facen päivityksistä on jo ollutkin täällä mainintaa, kaikki eivät halua someen kaikkea tunkea itsestään.
Minulla olisi todella suuri kynnys soittaa häkeen, ellen olisi vaikka tukehtumassa. Päänsärkyjä on monenlaisia. Ketjun alussa mainitut päänkipuun mainitut mahdollisuudet eivät ole lainkaan poissuljettuja spekulaatioita nekään.
kainalosauva
Alibin satunnaislukija
Viestit: 51
Liittynyt: Su Elo 07, 2011 1:49 am

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja kainalosauva »

Onkohan kulkenut työmatkansa junalla vai bussilla..? Onko kaikilla asemilla valvontakamerat..?

Jos hän käyttönyt junaa - niin luulisi noista kameroista selviävän on koskaan edes mennyt junaan. Tai noussut pois.

Kuka on se henkilö joka on hänet nähnyt viimeksi, missä ja mihin aikaan..?

Tuossa alla mainitaan ilmoitetut tuntomerkit,mutta alaosan vaatetusta ei mainita..?
Tuollainen tieto on oleellista tietoa, kun tallenteita lähdetään katselee. Joudun noita itse katselee töissäni jos jotain ns. rikollista on tapahtunut. Nämä yksityiskohdat helpottaa huomattavasti etsimistä sekamelskan keskeltä juuri oikeaa kohdetta.


Kadonnut Nela Utkina on 178 senttiä pitkä ja hänellä ruskeat on hiukset. Yllään hänellä oli musta nahkatakki ja jalassa lilat lenkkarit. Mukana oli myös harmaa reppu.
Yliasiamies
Scooby-Doo
Viestit: 29
Liittynyt: Su Joulu 15, 2013 12:51 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Yliasiamies »

Muutama kysymys:
1) Onko poliisi selvittänyt, että pariskunta todella meni naimisiin hiljattain Prahassa?
2) Onko pariskunnalla oma auto ja onko se teknisesti tutkittu?
3) Onko rouvan matkapuhelimen teletiedot selvitetty viime viikkojen osalta?
4) Onko miehen puhelimelle tehty sama selvitys?
5) Onko selvitetty rouvan mahdollinen maastapoistumiset?

Näistä selvityksistä voisi olla apua. Joku tässä jutussa ei täsmää. Katsotaan.
Radiopuhelin
Theo Kojak
Viestit: 1182
Liittynyt: To Tammi 12, 2012 11:06 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Radiopuhelin »

devil_doll kirjoitti:Muistuttaako muuten kenenkään muun mielestä tuo aviomies ulkonäöltään erittäin paljon "Batman killer" James Holmesia?
Nyt on kyllä pakko kysyä, että mitä sitten jos muistuttaisikin? Jos olet sitä mieltä että ulkonäkö kertoo jotain, niin tervemenoa hoitoon. Jos taas et ole, niin mitä merkitystä viestilläsi on asian kannalta?

Muutenkin sulla aika ihmemeno: "Näen naisessa merkkejä onnettomasta parisuhteesta"

Ootko selvännäkijä ja kuvantulkitsija ja onko jotain todisteita kyvyistä vai onko nämä sinun omia houreita?
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1992
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Rousku »

Minulle on jäänyt lehtijuttujen raportoimista aviomiehen puheista epäselväksi, onko Nela työpaikalle saapuneessa tekstiviestissä ilmoittanut olevansa sairaana (ja siksi luultavasti poissa töistä), menevänsä lääkäriin, vai ehkä kumpaakin. Eiväthän nämä ole samoja asioita. Entä onko jotenkin mahdollista tietää, minne Nela luultavimmin olisi mennyt lääkäriin (esim. työterveys), jos tosiaan olisi sinne ollut menossa, ja pääsikö koskaan sinne asti?

Mietin, jos nyt oikeasti kärsi päänsärystä ja tuon tekstiviestin itse lähetti, miksi olisi ollut menossa lääkäriin? Onko työnantaja sellainen, että vaatii poissaolosta heti lääkärintodistuksen? Jos ei, niin kuinka kipeä se pää oikein on ollut? Krooniset päänsäryt on hyvä selvittää, mutta niihin mennään ajanvarauksella eikä akuuttiaikana työpäivän aamuna ex tempore. Akuutissa päänsäryssä taas kannattaa mennä lääkäriin suunnilleen silloin jos pelkää että nyt poksahti aneurysma, ei pienemmästä. Ja silloin luulisi että otetaan yhteyttä puolisoonkin - jos vielä voidaan. Mahtoiko Nelalla olla aiemmin diagnosoitua migreeniä tai muuta neurologista vaivaa?

Entä tietääkö tekstiviestistä, missä kännykkä on ollut silloin kun päänsärkyviesti on lähetetty, ja jos niin millä tarkkuudella?

Vaatetusasiasta: Jos Nelalla esim. on ollut tapana ottaa esiin seuraavan päin vaatteensa, ja mies on tiennyt tästä tavasta, on tietysti ihan ymmärrettävää, että hän on tiennyt seuraavan päivän vaatetuksen. Mutta jos olisin poliisi, niin kysyisin kyllä, kuinka varmasti hän sen tietää (ihan vain jottei anneta vääriä tuntomerkkejä :roll: ), ja millä perusteella...
padlock
Agentti Scully
Viestit: 654
Liittynyt: Ma Syys 02, 2013 8:52 am

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja padlock »

En usko ollenkaan mihinkään päänsärkyjuttuihin ja lääkärireissuihin. Nelalla on oma firma, eikä varmasti tarvitse todistusta yhden sairaspäivän takia, olisi vain jäänyt kotiin makaamaan. En usko myöskään itsemurhavaihtoehtoon.

Miehen haastattelussa korviin otti heti alussa hänen kertomuksensa, että soitti vaimolle töihin 5 - 10 kertaa päivän aikana, mutta vaimo ei vastannut ja arveli hänen olevan palavereissa tms. Miksi mies soittelee vaimolleen noin usein, varsinkin tietäen että vaimolla on palavereja ja asiakastapaamisia, ellei ole sairaalloisen hullun mustasukkainen.

Vai oliko tarkoitus viestittää että koska yritin soittaa vaimolle niin monta kertaa, niin en voi olla tappaja koska en muuten olisi soittanut vaimolle, eli yritys jonkinlaisesta alibista? Videolla mies vaikuttaa lakooniselta, kuin olisi heittänyt pyyhkeen kehään, tietäen ettei vaimoa enää hengissä löydetä. Jos olisi toiveita löytää ja etsintä päällä, luulisi olevan enemmän adrenaliinia olemuksessa. Jotenkin tuntuu syylliseltä joko suoraan tekijänä tai tietää/aavistaa tekijät ja motiivit ja kokee syyllisyyttä vaikkei olisi tekijä.

Missä vaiheessa olivat muuttaneet Helsinkiin? Olikohan vaimon vanhemmat ostaneet tyttärelleen asunnon, jonka leski perisi? Mies on kotoisin Petroskoista, Venäjällä huumeongelmat ovat yleisiä, voisiko olla huumevelkoja? Oulun Tuirassahan tapettiin huumevelkaisen miehen vanhemmat jotta saatiin velat perittyä perinnöstä saaduista rahoista, jonkinajan kuluttua tästä velallinen löytyi hirtettynä. Epäiltiin itsemurhaa mutta saattoi olla myös huumejengin tekemä eliminaatio, ettei pääse kertomaan poliisille mahdollisia epäiltyjä.
Lisäys: tekijäähän ei koskaan saatu kiinni, vaikka hänet nähtiinkin vanhempien rappukäytävässä hopeanvärisessä suojahaalarissa metallisalkku kädessään.

Naapureita varmaan kuulustellaan kuka on nähnyt heidän tulevan tiistaina kotiin, ja onko kukaan nähnyt vaimon lähtevän aamulla töihin. Luulisi siihen aikaan olevan ihmisiä liikenteessä että joku osaisi kertoa jotain. Puhelimet ja sähköpostit on jo varmaan poliisin seurannassa.

En usko että vaimo on myöskään tahallaan kadonnut, tässä vaiheessa tämän mediahuomion jälkeen olisi jo ilmoittanut poliisille että kaikki ok ja etsintä olisi lopetettu.
Jokaisella on oikeus olla yhtä mieltä minun kanssani. - Madonna
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Destiny »

Tuo vaimolle soittaminen 5-10 kertaa työpäivän aikana on kyllä itseäni kovasti kummastuttava asia. Miksi mies on soitellut vaimolleen töihin? Tuo määrähän vaatii jopa useamman soiton tunnin aikana. Oliko heillä ollut esim. riitaa? Mies sairaalloisen mustasukkainen kyttääjä? Voisi olettaa, että aikuinen ihminen ei häiriköi toista useilla soitoilla työpäivän aikana, ilman painavaa syytä. Ja näkeehän kännykästä, että on yritetty soittaa ja voisi olettaa vaimon soittavan takaisin oletetun palaverin loputtua vai oliko tilanne se, että mies tiesi, ettei vaimo soita takaisin. Selitys kyllä haiskahtaa.

Laitan rahani sille, että aviomies on surmannut vaimonsa ja motiivina on mustasukkaisuus.
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
kainalosauva
Alibin satunnaislukija
Viestit: 51
Liittynyt: Su Elo 07, 2011 1:49 am

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja kainalosauva »

Laitan rahani sille, että aviomies on surmannut vaimonsa ja motiivina on mustasukkaisuus.[/quote]

Aivan samat päätelmät.Tyypillähän on ollut koko yö aikaa hoitaa vaimoke johonkin. Lanka palaa..
kid

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja kid »

Mä en pidä tuota soittelua mitenkään ihmeellisenä. Itse juttelen siippani kanssa lähes koko työpäivän ajan Skypessä, toki vain viesteillä. Eikä kummallakaan ole mitään mustasukkaisuusdraamaa tiedossa, kunhan tykätään toisistamme ja toistemme seurasta. Tuo 5-10 kertaa on voinut olla väsyneen ja stressaantuneen miehen heitto, ja kyseessä voi ihan hyvin olla 'moi ootko tulossa kotiin monelta' tai 'syödäänkö tänään makaronilaatikkoa' -tyylisiä lyhyitä puheluita. Tiedän ihmisiä jotka ei tekstaa, omg.

Mihinkään Venäjän mafiaan tai Tsekkien prostituutiorinkeihin en usko. Ei ole todisteita eikä edes aihetodisteita. Molemmat puolisot ovat asettuneet Malminkartanoon, onnellisia parisuhteessaan, hyvät duunit. Facebookit ja sukunimet ei kerro ihmisestä yhtään mitään. Itsellänikin on feikkinimi, ja laitan julkisiksi ainoastaan joitakin artikkeleita, mitä toivon että ihmiset lukevat. Parisuhdestatukseni jne. ei näy muille kuin ystäville. Eli se siitä. Näihin minfon perinteisiin kuvanlukijoihin, jotka osaavat diagnosoida masennuksen ja onnettoman avioliiton yhdesä kuvasta, en kiinnittäisi juurikaan huomiota. Sen näkee mitä kokee :wink:

Itse ymmärsin, että koskapa Nela on korkeahkossa asemassa start up -yrityksessä, niin hän on saattanut lähettää työkaverille viestin, että tuun vähän myöhässä tänään, pitää käydä lääkärissä. Päänsärky on voinut olla kova, ja on tarvinnut tehokkaampaa kun perusburanan että lähtee pois. En sulje pois henkirikoksen tai esim. ryöstön mahdollisuutta.

Uskoisin, että puhelin on jostain kumman syystä ottanut tosiaan kontaktin tuonne Ämmässuolle. Jäteauton matkaan se ei puolessa tunnissa ehdi, eikä useimmiten päivässäkään. Nela tuskin on siellä päinkään, vaan on jäänyt jollekin välille koti-lääkäri. Missä on tämä lääkäri, jolle Nela oli menossa?
Vastaa Viestiin