Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja ktaina »

Tuossa olikin aiemmin puhetta kun facebookin kadonneet ihmiset on ilmoitus Nelasta niin siinä lukee viimeisin näköhavainto keskiviikkoaamuna junaaseman lähellä..siihen ei ole tullut mitään vahvistusta eli kukakohan tuon ilmoituksen on laittanut...onko näköhavainto keksitty laittajan toimesta...koska kuitenkin melko tärkeä havainto olisi.
steelwork
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 11
Liittynyt: Ma Syys 07, 2015 7:57 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja steelwork »

Aviomies menee aivan varmasti tiukkaan syyniin parin viikon hiljaiselon jälkeen, kun lähipiiri on osannut valottaa poliisille kulisseja ja pahin mediahössötys on lakannut. Randomtappoon on aika pieni mahdollisuus, koska olisi tässä tapauksessa ollut matkalla todennäköisesti keskustaan julkisilla. Kuitenkin koko ajan valvovan katseen alla. Lopputulos olisi ollut ehkä enemmän kiinalaisnaisen tapausta muistuttava.
Myös huume- mafia- ja prostituutiokytkökset kannattaa haudata vaikka joku kansalaisuuden "tulkitsija" heittää ne jokaiseen itäeurooppaketjuun. Nämä tekijät koskettaa alle tuhannesosaa itäeuroopan ja venäjän väestöstä, ja huomattavasti pienempää otantaa yliopistokoulutetuista menestyvistä yrittäjistä. Ehkä sadastuhannesosa narkkaa ja toinen mokoma kaupittelee itseään? Nämäkin aktiviteetit loppuu 90% todennäköisyydellä valmistumisen jälkeen?
Oli lopputulos mikä tahansa, niin veikkaan että sen laukaisijana toimi parisuhde- tai työasiat. Tai molemmat. Vuosien harkinta-aika ihan hiljattain tapahtuneeseen avioliittoon haiskahtaa tässä yhteydessä painostukselta, koska jotain on tapahtunut melkein heti suuren elämänmuutoksen jälkeen. Ihan hyvin voi olla niinkin päin et herra on ollut se empijä/realisti, ja rouva aavistuksen psykoottinen painostaja. Tähän viittaa naimisiinmeno Tsekissä ja rouvan halu käyttää uutta nimeä.
Mikään FAKTA ei toistaiseksi viittaa yhtään kenenkään syyllisyyteen tai osallisuuteen, vaikka kortit/tulkinta näyttäiskin mitä vaan. Jos kadonnut on edesmennyt niin luultavasti löytyy sieltä Nuuksiosta, jompi kumpi on tarkkaillut mestoja ruumiille pyörälenkillä. Oman tai puolison. Lähempänä ei tolppaa tai lähemmän tolpan signaali heikko. Myös jos luuri hyppii esim. kotona verkosta toiseen ärsyttävästi ja asetuksista valitsee tämän takia "vain 4G" niin se roikkuu viimeiseen asti lähimmässä 4G-tolpassa.
Snoopy
Armas Tammelin
Viestit: 83
Liittynyt: Ti Tammi 27, 2015 8:03 am

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Snoopy »

Siippa on epäilyttävän oloinen ja näyttääkin omahyväiseltä.
On käsittämätöntä ettei videokuvaa löydy. Ei myöskään silminnäkijöitä. Ei tietenkään löydy .

Alkaa vaikuttamaan siltä, ettei nainen saapunut venäjän reissulta ollenkaan takaisin. Ehkä tappaja ajatteli raadon häviävän helpommin esim. Venäjälle.
Ainoastaan naisen sim-kortti tuli suomeen. Korttia sitten on käytetty puhelimessa sen verran että on viestit lähetetty ja jälki jäänyt linkkiin.
Koko etsintärumba on teatteria ja sergei on olevinaan " selvillä vesillä" kun tietää tapetun vaimonsa olevan jossain rajojen ulkopuolella, josta suomen poliisi ei etsi kadonneita.
Dereks don't run.
NiskaLenkki
Nikke Knatterton
Viestit: 188
Liittynyt: To Loka 01, 2009 1:50 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja NiskaLenkki »

Kliina kirjoitti:
Koko ajan menee jutut epäselkeempään suuntaan. Onko nämä ajat töihin lähdöstä jonkun varmistamia vai vaan päätelmiä, koska normaalisti tähän aikan olisi lähdetty. Itse en usko, että tuohon aikaan aamusta yksikään aamun aikana tyhjennetty roskis olisi kerennyt tässä ajassa Ämmässuon kaatopaikalle.
Mä ymmärrän, että lainaamassasi jutussa tavallaan vastataan tuohon tässä:
Utkina ei kuitenkaan ilmestynyt työpaikalleen keskiviikkona, vaikka hän suunnitteli sinne menevänsä. Utkina lähti miehensä mukaan aamulla tavalliseen tapaan töihin pariskunnan Helsingin Malminkartanossa sijaitsevasta kodista seitsemän ja puoli kahdeksan välillä.
Eli tämä on se mitä mies on kertonut, mutta sitä ei ole voitu osoittaa oikeaksi eikä myöskään vääräksi.
sine qua non

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja sine qua non »

Mtv:llä oli taas päivitystä asiaan. Kopsasin vain ne osat jutusta, joissa oli jotakin uutta/mielenkiintoista.

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artik ... si/5309514
---
Kadonneen Nela Utkinan etsinnät jatkuvat pääkaupunkiseudulla. Tänä iltana Suomeen ovat saapumassa Tšekeistä myös kadonneen vanhemmat.
---
Poliisi käy tällä hetkellä lävitse katoamishetkeä edeltäviä ja sen jälkeisiä tapahtumia. Minkäänlaista läpimurtoa ei ole tapahtunut, vaan tapauksessa edetään yhä kadonneen henkilön tutkintana.
– Meille on tullut myös jotain vihjeitä, joita tarkistetaan. Samalla yritämme hahmottaa reittiä ja aikaa katoamispäivän osalta, Kruskopf kertoo.
---
Kovin ympäripyöreää ja epämääräistä on poliisin tiedottaminen. Esimerkiksi seuraavien asioiden luulisi sillä jo olevan tiedossa, mutta jostakin syystä niistä ei kerrota julkisuuteen:

-Milloin ja mistä Nelasta on viimeinen havainto, joka on jonkun muun kuin aviomiehen tekemä?
-Onko saatu selville, onko Nelalla ollut mukana henkilötodistus/passi; pankki-/luottokortteja; joukkoliikenteen matkakortti ja onko viimeksi mainittuja käytetty katoamisen jälkeen?
-Miksi ei voida kertoa, mihin aikaan tarkasti puhelin on paikantunut Ämmässuolle, ilmoitetaan vain ”myöhemmin keskiviikkona”? Mikä tutkinnallinen syy voi estää tarkan ajan kertomisen?

Voiko olla niin, että edellä mainittuja asioita ei ole vielä selvitetty vaan tutkinta on nyt vasta kuudentena päivänä katoamisesta toden teolla alkanut ja tähän saakka on vain hohhoiltu ja odotettu keissin ratkeavan itsestään?

Karoliina Kestin tapaus tulee kyllä mulle mieleen enemmän kuin muut. Nela on kuolleena jossakin aika lähellä lähtöpaikkaansa eikä kuolemaan liity rikosta. Puhelin on vain sattunut ottamaan yhteyden Ämmässuon tukiasemaan. Sergeillä on nimittäin kyllä kova pokka, jos kykenee vetämään vaimonsa katoamisesta "huolesta sekaisin olevan" aviopuolison roolia tänään Suomeen saapuvien Nelan vanhempienkin edessä, vaikka olisi itse naisen katoamisen takana. Mutta ei kai se mahdotonta ole.

Katsoin vielä uudestaan tuon miehen haastatteluvideon, joka on tämän Mtv:n tuoreimman jutun yhteydessä (video on sama, joka on jo aiemmin ollut esillä). Merkillepantavaa on kyllä, että videon lopussakaan mies ei lainkaan vetoa suoraan vaimoonsa, että tämä ilmoittaisi itsestään, vaikka haastattelija tarjoaa miehelle mahdollisuuden sanoa lopuksi mitä vain haluaa. Mies vain pyytää kaikkia katselemaan tarkasti ympärilleen. Ehkä ei hoksaa mahdollisuutta, että tässähän voisi yrittää vedota vaimoon suoraan. Tai sitten tietää, että se on turhaa, koska vaimo on vainaa. Ahdistuneelta/stressaantuneelta mies kyllä vaikuttaa, mutta siihen voi olla monia syitä.
Cettu
Alibin satunnaislukija
Viestit: 55
Liittynyt: To Tammi 27, 2011 8:13 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Cettu »

sine qua non kirjoitti: -Miksi ei voida kertoa, mihin aikaan tarkasti puhelin on paikantunut Ämmässuolle, ilmoitetaan vain ”myöhemmin keskiviikkona”? Mikä tutkinnallinen syy voi estää tarkan ajan kertomisen?
Tarkan kellonajan tiedottamista tuskin pidetään oleellisena tässä asiassa. Ei sen kummempaa tutkinnallista tm. syytä.

Ajoituksen suhteen on kyllä käynyt kohtalainen säkä, jos aamulla roskiin heitetty puhelin on jo saman päivän aikana ehtinyt päätyä kaatopaikalle. Esim. taloyhtiöissä roska-auto käy keskimäärin kerran viikossa hakemassa roskat. Julkisia roskapönttöjäkään harvemmin tyhjennetään päivittäin. Ja tosiaankin, nykyään pääkaupunkiseudun sekajäte menee polttoon Vantaalle eikä kaatopaikalle, eli mihin tahansa roskiin heittämällä ei kännykän pitäisi päätyä Ämmänsuolle.
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja ktaina »

Mun mielestä tuon omakohtaisen katomisen vois sulkea pois..kyyllähän varmaan kadonnut seuraa mediaa ja kun vanhemmatkin saapuvat tänne niin luulis jo siinä vaiheessa ilmoittautuvan.
Cettu
Alibin satunnaislukija
Viestit: 55
Liittynyt: To Tammi 27, 2011 8:13 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Cettu »

ktaina kirjoitti:Mun mielestä tuon omakohtaisen katomisen vois sulkea pois..kyyllähän varmaan kadonnut seuraa mediaa ja kun vanhemmatkin saapuvat tänne niin luulis jo siinä vaiheessa ilmoittautuvan.
No ei tuossa ole mitään perusteita sulkea vapaaehtoista katoamista pois. Jos itse haluaa kadota ja suunnittelee sen hyvin, niin tietää kyllä että vanhemmat ym. huolestuvat. Ei tule yllätyksenä. Toinen vaihtoehto on, että ei voi ilmoittautua, koska on kuollut (päättänyt itse päivänsä). Valitettavasti masennusta ei aina näe päällepäin. Tunsin itse pojan, joka katosi ja löytyi muutaman päivän päästä kuolleena. Kukaan ei ollut arvannut mitään, vasta päiväkirjasta löytyi itsetuhoisia ajatuksia.

Edelleenkin kaikki vaihtoehdot auki.
NiskaLenkki
Nikke Knatterton
Viestit: 188
Liittynyt: To Loka 01, 2009 1:50 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja NiskaLenkki »

sine qua non kirjoitti:Mtv:llä oli taas päivitystä asiaan. Kopsasin vain ne osat jutusta, joissa oli jotakin uutta/mielenkiintoista.

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artik ... si/5309514
---
Kadonneen Nela Utkinan etsinnät jatkuvat pääkaupunkiseudulla. Tänä iltana Suomeen ovat saapumassa Tšekeistä myös kadonneen vanhemmat.
---
Poliisi käy tällä hetkellä lävitse katoamishetkeä edeltäviä ja sen jälkeisiä tapahtumia. Minkäänlaista läpimurtoa ei ole tapahtunut, vaan tapauksessa edetään yhä kadonneen henkilön tutkintana.
– Meille on tullut myös jotain vihjeitä, joita tarkistetaan. Samalla yritämme hahmottaa reittiä ja aikaa katoamispäivän osalta, Kruskopf kertoo.
---
Kovin ympäripyöreää ja epämääräistä on poliisin tiedottaminen. Esimerkiksi seuraavien asioiden luulisi sillä jo olevan tiedossa, mutta jostakin syystä niistä ei kerrota julkisuuteen:

-Milloin ja mistä Nelasta on viimeinen havainto, joka on jonkun muun kuin aviomiehen tekemä?
-Onko saatu selville, onko Nelalla ollut mukana henkilötodistus/passi; pankki-/luottokortteja; joukkoliikenteen matkakortti ja onko viimeksi mainittuja käytetty katoamisen jälkeen?
-Miksi ei voida kertoa, mihin aikaan tarkasti puhelin on paikantunut Ämmässuolle, ilmoitetaan vain ”myöhemmin keskiviikkona”? Mikä tutkinnallinen syy voi estää tarkan ajan kertomisen?

Voiko olla niin, että edellä mainittuja asioita ei ole vielä selvitetty vaan tutkinta on nyt vasta kuudentena päivänä katoamisesta toden teolla alkanut ja tähän saakka on vain hohhoiltu ja odotettu keissin ratkeavan itsestään?

Karoliina Kestin tapaus tulee kyllä mulle mieleen enemmän kuin muut. Nela on kuolleena jossakin aika lähellä lähtöpaikkaansa eikä kuolemaan liity rikosta. Puhelin on vain sattunut ottamaan yhteyden Ämmässuon tukiasemaan. Sergeillä on nimittäin kyllä kova pokka, jos kykenee vetämään vaimonsa katoamisesta "huolesta sekaisin olevan" aviopuolison roolia tänään Suomeen saapuvien Nelan vanhempienkin edessä, vaikka olisi itse naisen katoamisen takana. Mutta ei kai se mahdotonta ole.

Katsoin vielä uudestaan tuon miehen haastatteluvideon, joka on tämän Mtv:n tuoreimman jutun yhteydessä (video on sama, joka on jo aiemmin ollut esillä). Merkillepantavaa on kyllä, että videon lopussakaan mies ei lainkaan vetoa suoraan vaimoonsa, että tämä ilmoittaisi itsestään, vaikka haastattelija tarjoaa miehelle mahdollisuuden sanoa lopuksi mitä vain haluaa. Mies vain pyytää kaikkia katselemaan tarkasti ympärilleen. Ehkä ei hoksaa mahdollisuutta, että tässähän voisi yrittää vedota vaimoon suoraan. Tai sitten tietää, että se on turhaa, koska vaimo on vainaa. Ahdistuneelta/stressaantuneelta mies kyllä vaikuttaa, mutta siihen voi olla monia syitä.
Mulla on päinvastainen tuntuma ja uskon, että poliisi työskentelee ihan tosissaan tämän katoamisen kanssa. Tässä nyt varmasti haetaan sitä näyttöä epätoivoisesti, että lähtikö Nela kotoaan keskiviikkona ja milloin hänet on varmuudella nähnyt joku muu, kun aviomies. Se ettei poliisi toistaiseksi epäile rikosta, ei tarkoita, etteikö tilanne voi muuttua nopeastikin, jos poliisi saa näyttöä epäjohdonmukaisuuksista aviomiehen kertomissa asioissa.

Toi päänsärky ja mahdollinen lääkärille meno nyt mutkistaa tutkintaa varmasti melko paljon noiden valvontakameroiden osalta, jos sitä tarkkaa suuntaa ei ole tiedossa, mistä etsiä. Hommahan olisikin suhteellisen yksinkertainen, jos Nela olisi ollut menossa suoraan töihin tavalliseen aikaan, niin tarkistaa juna-aseman valvontakamerat. Pistää miettimään tuokin..
Kliina
Neuvoja-Jack
Viestit: 530
Liittynyt: Pe Joulu 27, 2013 2:12 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Kliina »

Kadonneen vanhemmat saapuvat Suomeen. Jotenkin alan olemaan sillä kannalla ettei Nela ole kadonnut omaehtoisesti takaisin kotimaahan. Sielä vanhemmat olisivat kyllä voineet pitää tytärtä salassa, mutta tuskin kuitenkaan tämän tapaiseen lähtevät mukaan. En sitten tiedä olisiko Nelalla ollut jokin erikoinen syy kadota kaikilta piiloon, tässä vaiheessa mitään ei ole tullut esille.

MTV:n uutisen perusteella aviomies ja lähipiiri on paiskonut kunnolla töitä metsikössä Nelan löytämiseksi. Pääkaupunkiseudulla näitä mastoja on oletettavasti enemmän ja melkein missä päin tahansa on 3G ja 4G. Olettaisin ettei Malminkartanossa oleva puhelin tallennu Ämmässuon mastoon. Tekstiviestit lähtivät siis työnantajalle ja työkaverille, mutta ei miehelle. Tässäkin voidaan taas pohtia halusiko Nela kadota tai tehdä itsemurhan ja tällä tavoin pelata itsellensä aikaa. Toisaalta myös mies lähettäjänä olisi näin voinut pelata itsellensä aikaa. Kuinka moni puoliso soittaa työnantajalle jos toista ei kuulu? Etenkin jos on mahdollista, että on kokouksissa. Näinhän puoliso kysyi työnantajalta. Lauantaina uutisoitiin ainekin poliisin selvittävän onko pankkikortteja käytetty. En muista oliko tuosta aikaisemin mainintaa. Kuinka kauan niiden saamiseksi menee?

Kadonneet ihmiset- ryhmään on ilmaantunut uusi ilmoitus juuri äsken. https://www.facebook.com/Kadoksissa.fi mitään uutta sinänsä ei ole muutakuin ovat käyneet läpi sairaalat, tavanomaiset paikat, hotellit, lentokentät ja satamat. Katoamisajaksi tässäkin on laitettu 9.9. klo 7.30! Edelleen tässä pohdin onko tämä varma aika vai oletus. Aviomies on ainekin sanonut nukkuneensa eikä tiedä lähdöstä mitään. Onko jokin jälki tallentunut matkakortista tai valvontakameraan joka tukee tätä, että normaaliin tapaan ja aikaan lähti.
Falchi
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 11
Liittynyt: Ma Heinä 13, 2015 2:35 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Falchi »

Nuuksio on periaatteessa Ämmässuon vieressä
anita
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Ma Syys 19, 2011 7:53 am

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja anita »

Falchi kirjoitti:Nuuksio on periaatteessa Ämmässuon vieressä
Niinpä. Oltu tiistaina Nuuksiossa maastopyöräilemässä, työnnetty eloton vaimo järveen tai kallionkoloon ja istuttu pitkään pohtimassa että mitä helvettiä nyt? Talutettu vaimon pyörää vähän matkaa, pohdittu lisää, talutettu lisää, vaikka aamuun asti. Lähetetty feikkiviestit ja heitetty känny pois, palattu kotiin, haettu toinen pyörä maastosta myöhemmin, onhan siinä koko päivä ollut aikaa ennen kuin illalla ruvetaan esittämään huolestunutta. Tai sitten vaimo on jäänyt jo Venäjälle, tai paluumatkan varrelle.
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja ktaina »

varmasti poliisi tutkii parhaillaan ..ja mieskin on seurannassa vaikka mitä sanovat medialle..asiasta viereen täällä kun muutamaa asiaa spekuloitu niin vähän ajan kuluttua katoaa muualta jotain pois..jos ymmärrätte mitä tarkoitan......
sine qua non

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja sine qua non »

Cettu kirjoitti:
sine qua non kirjoitti: -Miksi ei voida kertoa, mihin aikaan tarkasti puhelin on paikantunut Ämmässuolle, ilmoitetaan vain ”myöhemmin keskiviikkona”? Mikä tutkinnallinen syy voi estää tarkan ajan kertomisen?
Tarkan kellonajan tiedottamista tuskin pidetään oleellisena tässä asiassa. Ei sen kummempaa tutkinnallista tm. syytä.
Ehkä niin. Joka tapauksessa sillä on merkitystä, milloin ja missä tarkalleen puhelimen on viimeksi havaittu olevan päällä. Samaten sillä, mistä siitä on havaintoja aamullisten tekstiviestien lähettämisen ja viimeisen havainnon välillä. Ja jo edeltävinä päivinä - vastaavatko kännykän "liikkeet" aviomiehen kertomusta Nelan liikkeistä. Kännykkähän ottaa yhteyttä tukiasemaan vissiin puolen tunnin – tunnin välein? Voidaanko nuo yhteydenotot selvittää jälkikäteen, että koska ja mihin tukiasemaan puhelin on ottanut yhteyttä? Jos kännykässä on päällä wlan ja/tai sovelluksia (whatsapp tms.), lähettää ja vastaanottaa laite tietoa koko ajan, ja siitä jää jälkiä. Onko kännykällä tehty aamun tekstiviestien lähettämisen ja viimeisen signaalin välillä jotakin – siitä ei ole mainittu mitään, mutta se ei tarkoita, että niin ei olisi tapahtunut.
NiskaLenkki kirjoitti:Mulla on päinvastainen tuntuma ja uskon, että poliisi työskentelee ihan tosissaan tämän katoamisen kanssa. Tässä nyt varmasti haetaan sitä näyttöä epätoivoisesti, että lähtikö Nela kotoaan keskiviikkona ja milloin hänet on varmuudella nähnyt joku muu, kun aviomies. Se ettei poliisi toistaiseksi epäile rikosta, ei tarkoita, etteikö tilanne voi muuttua nopeastikin, jos poliisi saa näyttöä epäjohdonmukaisuuksista aviomiehen kertomissa asioissa.
Kyllä poliisi nyt vaikuttaakin työskentelevän tosissaan, mutta onko tehnyt niin alusta pitäen? Voi olla, mutta semmoista vaikutelmaa ei ole tullut. Hienoa olisi, jos ovat kaikessa hiljaisuudessa päässeet jo pitkälle tutkimuksissa - poliisin työskentely monissa aiemmissa katoamistapauksissa ei vain oikein tue tätä näkökulmaa. Yleensä ollaan liikkeellä "too little, too late" -meiningillä. Eihän poliisi tietenkään joka liikettään medioissa mainosta, ja toisaalta aviomiehen & ystävien ponnistukset ovat saaneet paljon palstatilaa.

(Semmoinenkin ajatus on käväissyt mielessä, että vaikka rikosepäilyjä jo olisikin, niistä kerrotaan julkisuuteen vielä tavallistakin varovaisemmin, koska sekä kadonnut ja hänen puolisonsa (=mahdollinen epäilty) ovat molemmat ulkomaan kansalaisia, mahd. epäilty vieläpä venäläinen...)
Syskon S
Theo Kojak
Viestit: 1128
Liittynyt: Pe Touko 08, 2015 9:45 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja Syskon S »

Minun on erittäin vaikea uskoa itsemurhaan tässä tapauksessa, kun kyseessä on kunnostaan huolta pitävä ja kaikin tavoin aktiivisen oloinen, juuri naimisiin mennyt nuori nainen. Vakava masennus tai epävakaa mielenterveys antaa yleensä jotain merkkejä ulospäin ja jos läheiset olisivat sen takia huolissaan, siitä olisi varmastikin kerrottu julkisuudessa. Olen ymmärtänyt, että itsemurhan tehneet harvemmin haluavat tehdä itsemurhan niin, että ruumista ei löydetä. Tuo Miran tapaus on uusi minulle ja sekin tuntuu epäilyttävältä, mutta en ole kyllä perehtynyt sen yksityiskohtiin. Itsemurhaa todennäköisempänä pitäisin sitä, että Neela on kadonnut tahallaan tai ollut jonkinlaisissa vaikeuksissa joidenkin ihmisten kanssa (kiristystä, huumeita, muita bisneksiä) ja hänellä on ollut tapaaminen jonkun/joidenkin kanssa ja se päättyi huonosti. Aviomiestä epäilen kyllä kaikista eniten. Alibia ei ole ja vaikka hän näyttää hätääntyneeltä, silmät eivät ole itkusta ja valvomisesta punaiset, ääni ei värähdä, eikä hän vetoa Neelaan tai hänen mahdollisiin sieppaajiinsa videolla.

Kännykkäviestissä on minusta jotain hämärää. Jos Neela lähetti sen itse ja oli oikeasti menossa lääkäriin, luulisi tiedon ajanvarauksesta tulleen jo terveyskeskukselta tai joltain lääkäriasemalta poliisille. Minun ymmärtääkseni ainoastaan päivystykseen pääsee ilman ajanvarausta ja jos olisi niin paha päänsärky, silloin ei luultavasti jaksaisi/pystyisi tekstailemaan (soittaminen on ainakin minulle paljon helpompaa migreenikohtauksen aikana kuin tekstaaminen). Terveydenhoitajalle pääsee monesti ilman ajanvarausta, mutta Neela kirjoitti menevänsä lääkäriin. Minä en koskaan pistä tekstaria töihin ilmoittaakseni olevani sairaana. En tiedä onko tuo yleinenkin käytäntö, kun viestithän eivät aina edes mene perille. Kännykkä päätyi myös ihmeen nopeasti kaatopaikan liepeille, jos olisi ollut roskien seassa. Kyllä tässä joku haiskahtaa. Semmoinen olo minulle tuli siinä kohtaa, kun luin tekstarista. Sitä ennen ajattelin, että Neela oli joutunut äkillisen sieppauksen kohteeksi ja hänelle on käynyt huonosti.
Vastaa Viestiin