Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
sepeteus
Remington Steele
Viestit: 237
Liittynyt: Pe Huhti 25, 2008 8:23 am
Paikkakunta: Kemi

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja sepeteus »

Joo, tuo kartta on kopsattu Is-Tv:n jutusta 28.9.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 30443.html

Ärsyttää tuo poliisinkin tiedottaminen, kun eivät ole tarkkaan kertoneet viimeisen tukiaseman sijaintia. Jos nyt ylipäätään sitä edes tietävät itsekään. Jospa odottavat vielä tarkempia paikannuksia. Viimeinen solu olisi tosiaan se tärkein tieto. Sillä voidaan kuitenkin poissulkea aika iso alue. Ainakin teoriassa.
SeekingTheTruth
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: To Loka 08, 2015 5:34 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja SeekingTheTruth »

Mieleeni on tullut tällainenkin teoria.
Saa vapaasti ampua alas, jos logiikkani pettää jossain kohtaa.
- Entä jos Sergei valehtelee tietyistä asioista ja onkin syyllinen ?
- S suunnitellut itselleen alibin, että on etätöissä. Voiko kukaan todistaa, että hän on ollut kotona koko päivän ?
- ehdottanut vapaapäivää Nelalle (N) ja tapaamista tutulla järvellä (Pitkä Saarijärvi)
- oli S:n idea, että N ilmoittaa työpaikalle olevansa muka sairas. Ei ole kuin S:n sana, että hän ei tiennyt tästä. Samalla antaa N:stä epäluotettavan kuvan. (lähes kaikkihan nyt tuntuvan ajattelevan, että N valehteli ja S puhuu totta)
-S pyytää että N käy kaupassa ostamassa tarvikkeet, kun hän jää kotiin tekemään aamupäiväksi etätöitä ja tulee perässä. näin S ei tule liitetyksi (murha-)välineisiin
- S on suunnitellut N:n näkyvän yksin valvontakameroissa S:n alibin vahvistamiseksi
- S tulee järvelle toista kautta (esim. Veikkolan kautta) , jolloin häntä ei nähdä Kattilan alueella lainkaan päivällä. Järvi löytyy suunnistajalle helposti toistakin kautta.
- S jättää puhelimensa kotiin ja tietokoneen päälle, jotta näyttää olevan etätöissä kotona
- S surmaa (tai huumaa) N:n järvellä, sitoo pyykkinarulla ja kuormaliinoilla painot ruumiseen , jotta ruumis painuu pohjaan
- surmapaikka ei välttämättä ollut Pitkä Saarijärvi, vaan joku läheisistä syrjäisistä järvistä tai lammista
-S lähettää N:n puhelimesta viestin N:n äidille (Google Translatorin ja pitkän yhteiselon aikana ei ole älykkäälle ihmiselle vaikea pystyä kirjoittamaan etukäteen suuniteltu viesti tsekiksi)
- S piilottaa N:n puhelimen Nuuksioon, ja noutaa sen myöhemmin illalla
- S kiiruhtaa kotiin ja alkaa esittämään huolestunutta aviomiestä ja vastaanottamaan kotiin tulevia vieraita
- illalla S "lähtee etsimään" N:ää Nuuksioon, mutta todellisuudessa hakee puhelimen ja poistaa siitä akun tai hävittää Ämmässuon tukiaseman lähellä antaen vaikutelman, että N olisi poistumasta Nuuksiosta

Tällaisia ajatuksia olen kuullut muidenkin pähkäilevän. Tämä teoria tosin vaatisi, että S on psykopaatti, joka kykenee kylmäverisesti murhaamaan vaimonsa ja valehtelemaan sujuvasti.

Toivottavasti näin ei ole, ja tämä teoria osoittautuu vääräksi S:n osoittautuessa huolissaan olevaksi rakastavaksi aviomieheksi. Tapaukseen liittyy niin paljon salamyhkäistä ja kummallisia piirteitä:
- miksi N:llä oli 3 viineriä ja 2 onkea mukana ? onko todennäköistä, että hän yksin söi 3 viineriä ja onki kahdella ongella ?
- miksi N osti kuormaliinat ja pyykkinarut mukaan ?
- miksi S kommentoi että N ei ole järvessä, kun poliisi alkoi sieltä etsiä
- miksi S sanoi, että N ei löytäisi Pitkää Saarijärveä. Älypuhelimen kanssa ei ole vaikea löytää, kun on vähänkin suunnistanut ja käynyt paikassa useasti aiemmin, kuten N.

En tässä lähde spekuloimaan motiiveilla, kun en tiedä taustoja, mutta kyseessä voi olla esim. huumekätkö, muu tavaran kätkeminen Nuuksioon, mustasukkaisuus, muu rikollinen toiminta..
Tärkeintä olisi tässä vaiheessa, että totuus selviää.
Avatar
Nemesis
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 109
Liittynyt: Ma Tammi 14, 2008 4:50 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Nemesis »

Tuolla hejacissa kerrotaan Sergeyn vahvistaneen viimeiseksi mastoksi Nuuksion, eli Rajakallion maston, joka sijaitsee Solvallan mastosta vajaa 3 kilometriä kaakkoon.
nellistiina
Nikke Knatterton
Viestit: 182
Liittynyt: Ti Syys 22, 2015 11:00 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja nellistiina »

Joku on huomanut, että Nuuksion alueella on myynnissä samanlainen Opel Astra, kuin 2013
miehellä, joka sieppasi naisen autoonsa Nuuksion lenkkipolulla.
Olis varmaan syytä tutkia auton omistaja ja tunnistaako siepattu nainen hänet.
Teräaseella pari vuotta sitten ollut liikkeellä ja siepannut naisen autoonsa.
Sipoossa tosiaan oli päässyt karkaamaan autosta.
Yleensä uusivat tekonsa kunnes onnistuvat.
Avatar
Lassie
Jessica Fletcher
Viestit: 3043
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 10:10 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Lassie »

Tuosta kieltämättä riipivästä mallinukkelöydöstä varmistavaa kysymystä: onko tosiaan kyse aikuisen ihmisen mitoissa olevasta sovitus/mallinukesta? Ei siis mistään pienestä barbie-koon nukesta?

Tosin harvemmin malli/sovitusnuken näköisiä nukkeja on pienoiskokoisina, koska mallinuket usein vaatekauppojen somistusnukkeina eivätkä lasten pienoisnukkeina. En ole koskaan nähnyt barbie-koon sovitusnukkea, lähimmäs menisivät ne käsitöinä tehtävät koottavat pienoisnuket mutta nekin käsittääkseni enemmän "mollamaija"-tyyppisiä, eivät aikuiskroppaa jäljitteleviä mallinnuksia. Matsinki Porin Ylva-nukkeen ei ilmeisesti tyystin poissuljettua, jos ravintolaan tuotiin eri nuken osia (kuten aiempi kirjoittaja maininnut). Mutta että Porista Nuuksioon.... Aika viitseliäisyyttä, en oikein tiedä miten pelleilijälläkään viitsintää. Ja Ämmässuon kaatiksella käytöstä poistettuja mallinukkejaakaan ei luulisi löytyvän, jos siis sieltä olisi rahdattu tuonne nukke kettinkiin, olisi aikalaista yhteensattumaa löytää nukkea läheiseltä kaatikselta. Kettinki on vanhaa ja jostain hommattu - voitaneen päätellä ainakin, että on ollut suunniteltua saada nukke pysymään siinä kohden maastoaluetta, on haluttu herättää huomiota asialla.

Varmaankin jonkinlaista sairaasta huumorista kyse, voi olla myös ettei edes tähän tapaukseen viittaavaa - kuten aiemmin todettua. Jotenkin epätodennäköistä ja vaikea ajatella että tekijä olisi vaivautunut ja riskeerannut tekojaan tuomalla jälkikäteen autolla jostain mallinuken tekopaikalle. Ei varmaankaan mallinukkeja ihan heti löydy marketeista, tekijän pitäisi siis erikseen kuluttaa aikaa ja vaivaa ison mallinuken hankintaan ja sitten vielä sen raijaamiseen autoin yms Nuuksioon ja niin, ettei toimintaansa huomattaisi alueella.

Mikäli (pidän erittäin pienenä tod.näköisyytenä) tekijästä kyse, tällainen teko osoittaisi nähdäkseni että (spekulatiivista profiliointia): ainakaan hänellä ei ole päällimmäisenä häpeä ja katumus, luultavasti fantasoinut asiasta pitkään ja näine jäkitoimin pidentää fantasian uudelleenelämistä kuin myös nauttii tietynlaisesta leikkimisestä asian saaman julkisuuden ja tutkimusten edistymättömyyden kanssa, itsetunto vahvoilla asiassa mutta ei vielä suoraan sanomaan asti (elikkä ei viestejä nukessa ilmeisestikään, ei kirjoituksia, ei singeerauksia, ei "vihjeitä"), esineellistävää, omistavaa, halveksuvaa suhtautumista naisiin, epänormaaliutta.
Pelleilijöiden (vrt. eri juttua ylläolevasta, epätodennäköisestä tekijäolettamasta) profilointia: nuken tönköstä sommittelusta ja sen olemuksesta, kirjallisten viestien yhdistämättömyydestä nukkeen, minkäänlaisen nuken erityisemmäksi tekemättömyyden perusteella tulee mieleen epäkypsien nuorten miesten toiminta/pelleily, luultavimmin parikymppisiä örveltäjiä, joilla ei vakituista parisuhdetta (ja siksi naisasiat yläasteikään jääntiä) mutta jotka 10 vuoden sisään kypsynevät suht. normaaleiksi hieman kaljun alkua siintäviksi perheenmiehiksi.

Oikein hyvää ideaa findnela-ryhmältä jakaa alueen asukkaille ilmoja tapaukseen liittyen ja kysyä kaivojen, liiterien yms tarkistuksesta. Ja tiedustella onko mitään tavanomaisuudesta poikkeavaa huomattuna seudulla. Jos siellä on tilapäisasutustakin ja epämääräistä porukkaa, niin on kahteen suuntaan pointitusta: näillä voisi olla joko suoraa tekemistä asian kanssa TAI avuksi havaintoja, tietoja, epäilyksiä yms tapauksesta, (ellei sitten niin mitään yhteyttä taikka jelppiä asiaan. ) Parempi on tutkia "enemmän", kartoittaa asoita tarkemmin, kuin olla tutkimatta asioita. Tsemppiä hirmuisesti sunnuntaihin, jos olisin lähempänä olisi etsintä plakkarissa.
Viimeksi muokannut Lassie, Pe Loka 09, 2015 3:06 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
☀︎☾✧☄︎☙○➣❊
Y-boksista: Vain 100% ystävät. Old school heart on. Ei paskaa, fake ass toimintaa, tietojenkalastamisia, piirien pyörintää, testaamisia, huvipuistokokemuksen hakemista tai vääriä motiiveja.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15355
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja URSA »

^^Oho, tuohan on kiinnostavaa. Vaikka kyse olisikin sattumasta, poliisin kannattaisi mielestäni tarkistaa Opel Astran myyjä, niin ettei ainakaan jäisi pienintäkään epäilystä kenellekään. Nuuksion sieppausyrityskin on kuitenkin yhä selvittämättä, ja tämä Nelan katoaminen on outo.
inspektör
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 11
Liittynyt: Pe Loka 09, 2015 2:22 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja inspektör »

URSA kirjoitti:^^Oho, tuohan on kiinnostavaa. Vaikka kyse olisikin sattumasta, poliisin kannattaisi mielestäni tarkistaa Opel Astran myyjä, niin ettei ainakaan jäisi pienintäkään epäilystä kenellekään. Nuuksion sieppausyrityskin on kuitenkin yhä selvittämättä, ja tämä Nelan katoaminen on outo.
Jatkan tästä Nuuksion sieppauksesta. Onko jo huomattu, että 2 vuoden takainen sieppaus tapahtui myös keskiviikkopäivänä, aamupäivästä? Kuten Nelakin.
ninnikkä
Scooby-Doo
Viestit: 21
Liittynyt: Ma Loka 07, 2013 7:09 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja ninnikkä »

Ompahan mietityttänyt tämä juttu :/ Muutama päivä sen jälkeen, kun Nela katosi, mieleeni tuli jo tuo pari vuotta sitten tapahtunut Sieppaus. Kiinnitin huomiota silloin siihenkin, koska oltiin puolisoni kanssa jo tuolloin mietitty Nuuksioon lähtöä. Noh vieläkään ei olla Nuuksioon asti päästy, jospa muutaman seuraavan vuoden aikana saisi aikaiseksi.

Ja sitten asiaan, jota vähän jo sivusinkin. Minusta on koko ajan tuntunut siltä, että tuo parin vuoden takainen "sieppaaja" on asialla. En jostain syystä usko itsetuhoisuuteen enkä vapaaehtoiseen katoamiseen ELLEI olisi psykoosi iskenyt päälle. Mutta eijei, en usko siihen.

En myöskään usko, että Nela vartavasten olisi Nuuksioon ketään mennyt tapaamaan. Se että mukana on kolme wieneriä ja kaksi onkea ei mielestäni sitä vielä tarkoita. Kolme wieneriä vaeltajalle on aika pieni "annos", onget on voitu myydä kahden kappaleen pakkauksessa, kuten täällä onkin jo mietitty.

Onko siitä tullut tarkkaa tietoa, reagoiko koira siis ollessaan veneessä vai ainoastaan vaan rannalla? Jos reagoi veneessä, niin kuinka kaukana rannasta? Mikäli koira reagoi veneestä käsinkin, olisi se mielestäni selitettävissä sillä, että rannalta on heitetty jotakin Nelalle kuulunutta veteen (harhautukseksi?). Se voi olla jotain aivan pientä, koira kyllä haistaa sen.
jerppa
Alokas
Viestit: 9
Liittynyt: Ke Heinä 30, 2008 11:23 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja jerppa »

inspektör kirjoitti:
URSA kirjoitti:^^Oho, tuohan on kiinnostavaa. Vaikka kyse olisikin sattumasta, poliisin kannattaisi mielestäni tarkistaa Opel Astran myyjä, niin ettei ainakaan jäisi pienintäkään epäilystä kenellekään. Nuuksion sieppausyrityskin on kuitenkin yhä selvittämättä, ja tämä Nelan katoaminen on outo.
Jatkan tästä Nuuksion sieppauksesta. Onko jo huomattu, että 2 vuoden takainen sieppaus tapahtui myös keskiviikkopäivänä, aamupäivästä? Kuten Nelakin.
On huomattu paitsi että eihän Nela tiettävästi aamupäivästä mihinkään kadonnut kun kerran vielä iltapäivällä äidilleen tekstannut.
edna
Neuvoja-Jack
Viestit: 516
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 11:31 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja edna »

Oma teoriani:
Sergei ja Nela sopivat yhdessä tämän kuvion.
Nela lähtee aamulla kotoaan normaali työaikaan, jos törmäisi naapureihin. Sitä ennen on tekstattu töihin ja kaverille.
Nela menee Myyrmanniin, tekee silmänlumeeksi joitain ostoksia. Tietää osuvansa valvontakameraan.
Menee ulos, jossa Sergei odottaa autossa.
Menevät Espooseen. Nela menee bussiin, yrittää tarkoituksella leimata korttia, joka ei toimi. Tietää, että se rekisteröidään. Maksaa käteisellä. Lisää takin päällensä ym. Varmasti jää kuljettajan mieleen.
Poistuu päättärillä. Kävelee bussin editse parkkipaikalle, missä odottaa Sergei.
Sopivat viestin lähettämisestä Nelan äidille. Nela kirjoittaa sen valmiiksi Tšekin kielellä jonka Sergei lähettää myöhemmin.
Sergei vie Nelan lentoasemalle. Nela lentää yhteisellä sopimuksella paikkaan X.
Tämä koko kuvion tarkoitus on turvata Nela, joltain vaaralta.
Nela on siis jossain lämpimässä ja odottaa sinne Sergeitä.
Lonkkavika
Susikoski
Viestit: 30
Liittynyt: Ti Touko 12, 2015 6:19 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Lonkkavika »

Whisgood kirjoitti:Tuosta mallinuken kuvasta tulee mieleen, että joku pervo on sen laittanut sinne elävän naisen korvikkeeksi - huolestuttavaa!

Siis elävää naista odotellessako?

Mallinukelta on otettu pää pois, mihin se viittaisi?

Ehkä tyyppi on nuken päättömänä saanut haltuunsa, tai sitten hän on itse pään irroittanut.

Haluaako hän pään irti myös elävältä naiselta?

Vai eikö hän halua rajoittaa mallinuken kasvoilla sitä, minkä näköisen naisen hän haluaa kahlittavakseen?

Vai onko naisen kasvot yleensäkin tyypille liikaa, koska hän ei halua nähdä persoonaa, naista, ihmistä, vaan pelkän seksiin tai mihin lie käytettävän naisen kehon, eikä hän välitä, minkä hinnan se nainen siitä joutuu maksamaan?

Paljon on vaihtoehtoja, kaikki karmeita!
Tuskin mitään kovin dramaattista - räkänokkien touhuja olettaisin. Seurailin erästä keskustelupalstaa, Vauva.fi:n AV-palstaa eilen alkuillaasta ja sinne ilmestyi viestialoitus jotensakin näin: Saklenoova/Uutkina löydetty Nuuksiosta alastomana. Viesti oli laitettu palstalle paljon aikaisemmin kuin Findnelaan kuva oli postailtu.
MrMickey
Susikoski
Viestit: 49
Liittynyt: To Syys 17, 2015 11:47 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja MrMickey »

Nemesis kirjoitti:Tuolla hejacissa kerrotaan Sergeyn vahvistaneen viimeiseksi mastoksi Nuuksion, eli Rajakallion maston, joka sijaitsee Solvallan mastosta vajaa 3 kilometriä kaakkoon.
Jos tuo tieto pitää paikkansa, niin ihmetyttää kyllä että poliisi keskittänyt etsintäresurssit ja vapepan etsinnät Kattilan alueelle...
khl
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1381
Liittynyt: La Syys 19, 2015 5:30 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja khl »

Tuolta findnela ryhmästä kopioitu..Sain juuri yhteydenoton sukelluspätevyydet omaavalta vainukoiran ohjaajalta, joka tarjosi mittaamattoman arvokasta apuaan etsintöihin. Nyt saamme mieltä askarruttaneet suolammet ja asuntovaunualueen nuuskittua. Mahtavaa huomata, kuinka ihmiset ovat valmiita auttamaan ventovieraita hädässä. Kiitos jo etukäteen Tassu-teamille..eräs kirjoitti sinne näin.. Yksi asia tuli mieleen. Luultavasti täysin turha mutta kuitenkin....
Viikko Nelan katoamisen jälkeen olimme Isolla Romlammella. 60°17'58.06"N 24°30'56.32"E. Siellä oli rannan kelluva turve myllätty aivan kuin koira tai muu olisi jäänyt jumiin turpeeseen ja kamppaillut.
Lonkkavika
Susikoski
Viestit: 30
Liittynyt: Ti Touko 12, 2015 6:19 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Lonkkavika »

edna kirjoitti:Oma teoriani:
Sergei ja Nela sopivat yhdessä tämän kuvion.
Nela lähtee aamulla kotoaan normaali työaikaan, jos törmäisi naapureihin. Sitä ennen on tekstattu töihin ja kaverille.
Nela menee Myyrmanniin, tekee silmänlumeeksi joitain ostoksia. Tietää osuvansa valvontakameraan.
Menee ulos, jossa Sergei odottaa autossa.
Menevät Espooseen. Nela menee bussiin, yrittää tarkoituksella leimata korttia, joka ei toimi. Tietää, että se rekisteröidään. Maksaa käteisellä. Lisää takin päällensä ym. Varmasti jää kuljettajan mieleen.
Poistuu päättärillä. Kävelee bussin editse parkkipaikalle, missä odottaa Sergei.
Sopivat viestin lähettämisestä Nelan äidille. Nela kirjoittaa sen valmiiksi Tšekin kielellä jonka Sergei lähettää myöhemmin.
Sergei vie Nelan lentoasemalle. Nela lentää yhteisellä sopimuksella paikkaan X.
Tämä koko kuvion tarkoitus on turvata Nela, joltain vaaralta.
Nela on siis jossain lämpimässä ja odottaa sinne Sergeitä.
Eikö helpompi tapa olisi passin kanssa matkustaa, mennä tikkusuoraan lentokentälle ja lentää paikkaan X tai Y. Miksi ihmeessä järjestää moinen rumba ja iltapäivälehtiä myöten oikein pyytää kaikkia etsimään Nelaa. Uskoisin, että Suomesta pääsisi pois ilman mitään Nuuksion kiepautuksiakin ja sitä paitsi: lentoasemillakin on valvontakamerat ja Nelasta viimeiset kuvat tietääkseni ovat Nuuksiosta, silloin kun hän astui ulos dösästä.
Avatar
Lassie
Jessica Fletcher
Viestit: 3043
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 10:10 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Lassie »

Lonkkavika kirjoitti: Tuskin mitään kovin dramaattista - räkänokkien touhuja olettaisin. Seurailin erästä keskustelupalstaa, Vauva.fi:n AV-palstaa eilen alkuillaasta ja sinne ilmestyi viestialoitus jotensakin näin: Saklenoova/Uutkina löydetty Nuuksiosta alastomana. Viesti oli laitettu palstalle paljon aikaisemmin kuin Findnelaan kuva oli postailtu.
Viittaisi pelleilyyn, uumoilin samaa. Varmuutta ei ole, mutta osuisihan tuokin mainitsemasi juttu aika kohdilleen.

Mieleen tuli ns. uusi pointti/oivallus mallinukkejutun ääreältä: aika hyvin saaneet kaikessa rauhassa (ilmeisesti) raijatuksi isokokoisen alastoman nuken sinne, varmaan jossain jätesäkissä kuskanneet. Siltikin. Kertoisiko siitä, että jos tällaista pystyy tekemään laajaa kiinnostusta herättäneen katoamistapauksen ollessa päällä ja vielä ko. alueella, niin ei liian haasteellista kyetä tekemään jotakin muutakin niin ettei ympäristö hälyty asioista.
☀︎☾✧☄︎☙○➣❊
Y-boksista: Vain 100% ystävät. Old school heart on. Ei paskaa, fake ass toimintaa, tietojenkalastamisia, piirien pyörintää, testaamisia, huvipuistokokemuksen hakemista tai vääriä motiiveja.
Vastaa Viestiin