Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Tak
Nikke Knatterton
Viestit: 192
Liittynyt: Ke Syys 30, 2015 3:27 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Tak »

Koop kirjoitti:
Tak kirjoitti:http://www.lakako.com/follows/1246447115. Onko noi kaikki Nelan "seuraajia"?
Tuo linkki taitaa viedä listaan joita Nela seuraa mutta siinä vieressä on lista nelan seuraajista.
Ok. Täytynee tutkia paremmin kun pääsee koneelle.
Salomé
Susikoski
Viestit: 30
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 3:51 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Salomé »

Lakutoukka kirjoitti:
Salomé kirjoitti:http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artik ... us/5320678

Oliko tämä jo täällä, ei mun mielestä?
Salome, toi toi linkki johti kuukauden vanhaan artikkeliin....? Kyllä veikkaan että toi artikkeli on jaettu täällä jossain näiden 450 sivun aikana.
Äh, aivan! Taitaa olla mun nukkumaanmenoaika kun ajattelin 21.10 (ja tänäänhän on siis vielä 22..)

Olin jotenkin siinä käsityksessä että Malminkartano-Myyrmäki-Espoon keskus oli vielä auki miten on kulkenut.

Pahoittelut tästä sekoilusta.
Eilisaamu
Agentti Scully
Viestit: 681
Liittynyt: To Touko 15, 2008 11:06 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Eilisaamu »

Itse mietin näin kun mietin, että onhan se ihme jos tsekkiläinen nainen katoaa Suomessa ja vanahemmatkin käyneet täällä,- jos tsekin mediassa ei ole ollut asiasta uutista?
Ja sepä olisi vielä kummallisempaa että tämä tsekkiläinen mies joka oli geokätköilemässä Suomessa työreissullaan, ei muka olisi kuullut Nelan katoamisesta lainkaan?
Vaikka työsuhdeasioissakin täällä liikkuu. Vaikka ei olisi lehdestä itse lukenut, etteikö JOKU olisi kuitenkin tiedottanut että Hei sähän olit Suomessa silloin, siellä on kadonnut tsekkiläinen nainen!
Eikö olisi mennyt heti katsomaan uutisia asiasta. Eikö olisi ottanut yhteyttä mahdollisesti Nelan vanhempiin ja kertonut että Olin siellä mutta en nähnyt Nelaa.
Voihan se olla että ei...tai voihan se olla että on ottanut yhteyttä, vaikka poliisiinkin. Mistäpä sitä tietää.

Mietin vaan millainen uutisointi täällä olisi jos tilanne olisi päinvastoin.
Avatar
MissMallard
Adrian Monk
Viestit: 2541
Liittynyt: Ke Syys 16, 2015 4:24 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja MissMallard »

Kertaus on opintojen äiti...eipä täällä nyt oikein ole kuin samojen asioiden pyörittelyä kun ei tietty ole oikein enää ammentaa uusia näkemyksiä tms. Edelleen mennään niillä muutamalla faktalla jotka on kerrottu viisi viikkoa sitten. Huomenna alkaa sitten viimeinen rutistus isolla etsijäryhmällä ja kun ei oikein voi olla peukutkaan pystyssä niin toivotan kovasti voimia ja jaksamista tälle etsijäryhmälle ja suuri kiitos edelleen!! Enempään ei taida ihminen ja ihmisryhmä enää pystyä joten kyllä kaikki voitava on tulevien kahden viikon aikana tehty mitä tehtävissä on! Pitäkää itsestänne huolta!
kaapoa
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: La Syys 26, 2015 2:48 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja kaapoa »

Olen ollut tähän asti sairauskohtauksen/onnettomuuden kannalla, mutta nyt alkaa olemaan jo aikaa mennyt ja ilmeisesti kohtuullisen paljon maastoa on haravoitu. Tällöin tuntuu jotenkin oudolta, ettei vieläkään olisi kukaan löytänyt mitään. Itsemurhaan en ole uskonut enkä usko vieläkään. Se ei vain sovi tähän.

Nuuksio ei ole mikään mahdottoman suuri alue, ja jos N on kulkenut ulkoilureittejä pitkin - kuten ehkä n. 99.9% siellä ulkoilevista, niin luulisi jo löytyneen. Toisaalta jos on mennyt reitiltä sivuun syystä tai toisesta, niin kyllä nuuksiostakin löytyy paikkoja, joista ei "koskaan" löydy - eikä tarvitse vesistöön tai suohon upota vaan sopivaan umpimetsään.

Mahdollisuus Nuuksion sieppaajan tekonsa uusimisesta on olemassa; sieppaus tapahtui muistaakseni keskiviikkona keskellä päivää - todennäköisesti yksi hiljaisimmista ajankohdista Nuuksiossa. N katosi myös keskellä viikkoa ja ilmeisesti keskellä päivää. Tätä ei tietenkään voi pitää todennäköisenä, mutta aina on mahdollista.

Mitä tulee N:n ostoksiin ja toimintaan ennen Nuuksioon menoa, niin jotain erikoista siinä on. Viinerit ei varmasti ole ostettu illan vieraille - ei kukaan itseäänkunnioittava tarjoa vierailleen päivän vanhoja viinereitä jos nyt muutenkaan. Mato-onget, pyykkinaru ja pyykkipojat (ilmeisesti täällä selvitettynä nämä myydään erikseen eli on täytynyt tehdä ostokset suunnitellusti) ei tunnu oikein mitenkään järkevältä - sinällään retkeilyyn ei mitään erikoisia, mutta muiden retkeilyvarusteiden puuttuessa näille pitää olla joku suunniteltu tarve.

S:n toimintaa katoamisen jälkeen sopii myös ihmetellä edelleen - ei edelleenkään ole luontevaa ensin epäillä vaimon lähteneen lätkimään, vaan ennemminkin epäillä jotain tapahtuneen eli sairaaloiden läpikäynti vs. lentokenttien ja satamien tarkistaminen. Kaikkea ei ole kerrottu.

Kokonaisuudessaan on aika monta "erikoista" asiaa tässä tapauksessa, joten Nuuksion sieppaajan osallistuminen olisi melkoinen kirsikka kakun päällä.

Itsemurhan mahdollisuutta pidän äärimmäisen epätodennäköisenä juurikin näiden ostosten vuoksi. Ne ei ole itsemurhaan käytettäviä välineitä, ja toisaalta itsemurhaa hautova tuskin ostaisi varusteita, joille on selvästi joku tarkoitus - kunhan se tarkoitus vain olisi tiedossa.

Ostoksista siis:
3 viineriä viittaa 2 muun henkilön sovittuun tapaamiseen. Vaikka leivonnaisia voi mennä useampia yksinkin, niin kuka ostaisi 3 viineriä itselleen. Mahdollista, mutta epäuskottavaa - itselle ostaisi ennemminkin 1 tai ehkä 2, tai vaihtoehtoisesti jotain muita leivonnaisia.

Mato-onki, pyykkinaru ja -pojat voi viitata "erakoitumiseen", tarkoituksena pitää omaa lomaa, mutta muiden varusteiden puute tässä ei sovi yhteen. Kyllä näille pitää olla ollut joku suunniteltu käyttötarkoitus - geokätköily kuulostaa mahdolliselta selitykseltä, josta pääsee maanmiehen ja -naisen geokätköilyyn alueella. Todennäköisimmin sattumaa, mutta 3 viineriä saisi selityksen.

Puhelimen paikannus on ikävä kyllä aika epätarkkaa ilman puhelimen tietoja - puhelin tietää paikannukseen enemmän kuin tukiasemat. Google voisi olla ainoa, jolla on riittävästi dataa, jolla saada määriteltyä alueet kohtuullisella tarkkuudella, missä mikäkin tukiasema on "ensisijainen". Näistä ei muutenkaan ole poliisi kertonut tarkemmin, että mihin tukiasemaan minäkin aikana on N:n puhelin ollut yhteydessä. Liikkeen suunta ollut kuitenkin kai etelään. e. Taitaa sekä windows, android, että ios kerätä laitteista enemmän tai vähemmän kyselemättä sijaintia ja sijainnissa olevia wifi verkkoja (ja matkapuhelinverkkoja) - en tiedä kertovatko näitä sijainteja kenellekään, mutta käsittääkseni joku laite id liikkuu tämän informaation mukana tai vaikka ei liikkuisi, niin nuuksion suunnilta kaikki kerätty data voisi paljastaa N:nkin liikkeet.
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

Paljon päässyt sivuja kertymään kun ei läheskään joka päivä kerkeä nykyään seuraamaan...
Yksi oleellinen sivuhaara näyttää unohtuneen viimeaikoina (ellen sitten lukenut huolimattomasti kun yritin kymmenistä sivuista suoriutua ennen aamua.)
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?t=19422

Ihmettelen kovasti miten tuo ryöstö on tyssännyt täysin tuohon 24.9. uutiseen.
Nämä yhteistyöhaluiset kaksi hipsteriä on edelleen ilmeisesti vangittuina suomen poliisin toimesta, mutta mitään edistystä ei ole tapahtunut itse kultasaaliin suhteen. Onko kemiveneräpiköijän henkilöllisyys selvillä? Oli tai ei niin Suomessa hän ei varmaankaan enää ole.
Entä mitä tapahtuu hipstereille? Entä onko kadonneesta hipsterimelojasta kansainvälinen etsintäkuulutus? Mitään ei ole asiasta tiedotettu kuukauteen.

Tämä nyt on ehkä aivan väärässä ketjussa, mutta eikö kukaan ihmettele, muut kuin minä, että kultaryöstö tehtiin ja kaksi jäi kiinni ja se siitä, tapaus loppuunkäsitelty???
Mato-onki, pyykkinaru ja -pojat voi viitata "erakoitumiseen", tarkoituksena pitää omaa lomaa, mutta muiden varusteiden puute tässä ei sovi yhteen. Kyllä näille pitää olla ollut joku suunniteltu käyttötarkoitus - geokätköily kuulostaa mahdolliselta selitykseltä, josta pääsee maanmiehen ja -naisen geokätköilyyn alueella. Todennäköisimmin sattumaa, mutta 3 viineriä saisi selityksen.
Olen geokätköillyt vuosikaudet ympäri suomea. En usko, että Nela kuuluu niihin geokätköilijöihin jotka lähtevät vaarallisille tai edes vähän hankalille kätköille ypöyksin. Hyvin harva kätköilijä kuuluu siihen extremeporukkaan joka antaa piutpaut varoituksille yksin kätköilystä hankalissa paikoissa.
Enkä edes usko, että Nuuksiossa on kätköjä joihin tarvitaan pyykkinarua, tai ainakaan pyykkipoikia!
Kyllä niille oli suunniteltu tarkoituksensa kuten myös kolmelle viinerille. Kukaan normaali ihminen ei syö itse yhdellä retkellä kolmea viineriä. Niin tekee vain bulimikko tms.
Eiköhän Wiinerit oltu suunnattu yllätys yllätys: Kolmelle ihmiselle!

Ei Nelaa tulla ikinä löytämään Nuuksiosta. On mietittävä näitä muita vaihtoehtoja vähän vakavammin. Jopa sitä ufosieppausta. Nyt kun sitä elämää ulkoavaruudestakin alkaa pikkuhiljaa löytymään :?
Totuus
kaivurirolle
Scooby-Doo
Viestit: 29
Liittynyt: To Loka 01, 2015 1:05 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja kaivurirolle »

Mitä linnunpoikasia täällä räpiköi? Ei minulle tekisi heikkoakaan vaivaisen kolmen wiinerin syönti retkellä.
Evian
Jack Taylor
Viestit: 18
Liittynyt: Su Syys 20, 2015 3:38 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Evian »

kaivurirolle kirjoitti:Mitä linnunpoikasia täällä räpiköi? Ei minulle tekisi heikkoakaan vaivaisen kolmen wiinerin syönti retkellä.
Olen suunnilleen Nelan kokoinen, enkä pystyisi kolmea wieneriä syömään. Riippuu tietenkin mitä muuta on syönyt, mutta jos ruuaksi vetäisin kolme wiineriä niin tulis kyllä huono olo. Siihen vielä suklaalevy päälle. Heh.

Tulikin itse asiassa tästä sellainen juttu mieleen, että jos Nelan on ollut tarkoitus olla iltapäivään asti Nuuksiossa, niin kyllä siinä aika nälkä ehtii tulla.

Jos wiinerit oli tarkoitettu jäkiruuaksi kahvin kera, ja hänen tapaamansa henkilö/henkilöt tarjosivat ruuan, vaikka grillimakkaraa tms. Nelan ostokset vaikuttaa paljon järkevämmiltä, jos miettii että ne on tarkoitettu tuliaisiksi ja täydennykseksi jonkun muun tarvikkeisiin.
Jota
Armas Tammelin
Viestit: 84
Liittynyt: Ke Elo 12, 2015 7:29 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Jota »

aKuuttiAna kirjoitti:Jos huomioi Sergein aktiivisuuden heti katoamisen jälkeen (satamat jne), on tosiaankin niin, että hän arvasi Nelan suunnittelevan jo jotakin, katoamista, tai ainakin suuntaa poispäin hänestä. KAIKKI viittaa eripuraan kotona. Mahdollista on myös, että koko Sergein koko aktiivisuuden takana on tunne syyllisyydestä. Ja huom. en silti vihjaa, että mikään varsinaisesti olisi Sergein aiheuttamaa. Kyse voi aivan hyvin olla Nelan omasta uudesta suunnasta ja päätöksestä, johon on pikku hiljaa kypsynyt.
Uskon että polttaa, vaikka en ajattele tunteella.
Sen sijaan poliisin toimet ihmetyttää. Mikä idea poliisilla olisi pimittää tukiasematietoja, kun puoli maailmaa yrittää selvittää Nelan katoamisen mysteeriota?
Mahdollisesti poliisi on kadottanut alussa olleet hajanaiset tiedot. On ehkä mahdollista, että alkutietoja, jotka on saatu puhelinoperaattorilta katoamisen alussa, ei ole kirjattu kunnolla.
On aivan naurettavaa, että edes viimeistä tukiasematietoa ei ole poliisin taholta varmistettu. Puhutaan vain "Nuuksion tukiasemasta" viimeisenä puhelimeen linkkautuneena tukiasemana, kertomatta mitä sillä tarkoitetaan? Mikä on tämä Nuuksion viimeinen tukiasema? Sen tukiaseman koordinaatit ja Cellid pls!
Jos annetut tiedot Ämmässuon tukiasemasta, ja sen linkkautumisesta Nelan puhelimeen pitävät paikkaansa (tai sen lähistöllä olevan Kolmperän tai Laitamaan tukiaseman linkkautumisesta Nelan puhelimeen pitävät paikkaansa), niin ehkä Nela on yksinkertaisesti poistunut alueelta. Tämä siksi että silloin ollaan oltu jo Nuuksion Pitkäjärven alapäässä, ja Nupurin tukiaseman läheisyydessä. Nupuri olisikin silloin hyvä kandidaatti viimeiseksi tukiasemaksi, kuten kai joku iltapäivälehti on alussa todennutkin? Näin käy, jos Nuuksion alueelta poistutaan tietä pitkin. Puhelin vaan on jäänyt kiinni johonkin viimeiseen "Nuuksion tukiasemaan". Mahdollisesti siksi koska puhelin on jätetty alueelle.
Edes se ei ole selvinnyt tukiasematiedoista, onko puhelin manuaalisesti suljettu silloin? Tai onko puhelin linkkautunut virran vähetessä 2G verkkoon ennen sulkeutumista? Ja sammunut sitten lopulta virranvähyyteen?
Poliisin täytyisi kyllä tiedottamisessa ottaa huomioon suuri vapaaehtoisten joukko, jotka ovat ilman palkkaa selvittämässä Nelan katoamisen mysteeriota.
poliisien tekemät rikokset eivät tahdo selvitä
Postman
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 116
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 4:28 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Postman »

Petr kuva-albumia katsellessa huomasin hänen vierailleen töölönlahden rannalla hesperian puistossa ja kuvanneen sen junasillan jolta mikonkadun kultaryöstäjät laskivat saaliinsa kumiveneilijälle. Kuvanottopaikka on mun käsittääkseni niillä main mihin kumivene on rantautunut.

Kaksi kuvaa sillasta, mitään kovin suurta valokuvauksellista arvoa näistä kuvista on vaikea keksiä.
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=56BD59A9
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=56CA3806

Koko Finsko 2015 albumi.
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 178&type=3
Vesqu
Armas Tammelin
Viestit: 70
Liittynyt: Ke Loka 21, 2015 2:51 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Vesqu »

Voisiko sorsien syöttäminen selittää leivonnaiset? Taitaa siellä jossain kesyjä sorsia kuitenkin olla?
Leisure Suit
Sabrina Duncan
Viestit: 358
Liittynyt: Ti Tammi 29, 2013 3:18 pm
Paikkakunta: Hki FiN

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Leisure Suit »

Ei välttämättä tarvitse tuntemattomien nimiä täällä jakaa. Vaikka tsekki onkin niin työnantaja voi ihmetellä jos toisen nimi löytyy murhasivuilta.

Tuli kyl itsekin noi kuvat katsottua. Yksi asia pisti silmiin kuvista:

Muutamassa metsäkuvassa on kuvattu sekä nainen että mies halailemassa.

Kuka otti kuvan?
RouvaP
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 11
Liittynyt: To Loka 22, 2015 3:02 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja RouvaP »

Henri Blavatsky kirjoitti:
suomenetu kirjoitti:Huomasin Nelan Google+ palvelussa "asetusmainoksen" jonka yhteydessä nainen käveli kuormaliinan päällä.

Todennäköisesti Nelalla oli kokeiltavana uudet paljasjalkakengät joista toisen hän puki jo linja-autossa Kattilaan matkatessaan.

Hänen tarkoituksensa oli ehkä harjoitella liinalla kävelyä (kuormaliinat)
Pyykkinarut hän tarvitsi sivuilleen, harjoittelua tukemaan?
Pyykkipojille en keksi käyttöä?
Tämä on itse asiassa erittäin hyvä pointti enkä muista aiemmin tällaiseen törmänneenikään. Liinalla kävely, eli tarkemmin sanottuna Slackline, on todella nopeasti suosiotaan kasvattanut ilmiö. Minullakin pari kaveria tuota harrastaa ja muutaman kerran kun kesän aikana olen käynyt heitä seuraamassa, niin nimenomaan pehmeät ohutpohjaiset kengät ovat aika pakollinen varustus jos ei avojaloin halua liinalla kävellä.

Mikäli jossain on tietoa, että Nela on kyseistä lajia harrastanut, niin mielestäni tämä on ainoa looginen vaihtoehto oletetuille varvastossuille sekä varsinkin kuormaliinalle, joka minunkin mielestäni siinä etsittävien tavaroiden listalla luki.

Onkohan mahdollista, että olisi horjahtanut liinalta ja lyönyt päänsä? Toki tällöin olisi viritellyt kävelyradan johonkin hyvin piilotettuun paikkaan.
FiveFingersit ovat muutenkin ihan urheilukengät, eivät vain tuollaiseen tarkoitukseen. Niillä jopa juostaan marathoneja. Ovat myös melojien ja muiden ulkoilijoiden suosiossa. Itse käytän ihan kävelykenkinä. Ja ovat ne slackillakin kyllä hyvät.
Ja äkkiä sanoisin että yksin Nelan kokoinen nainen ainakaan ei slacklinea saa kiristettyä tarpeeksi kireälle.

Ja slackia ei voi edes harjoitella siten että pitäisi pyykkinarua tukena, ainakaan siitä ei ole mitään hyötyä. Helpottuu vain lyhentämällä liinaa, vaikeutuu pidentämällä.
Tokihan voi olla ekakertalaisen ajatus että naru toimisi??
Vaan jos vasta kokeilee, aika iso rahallinen panostus... FiveFingersit +100€, slackline varmaan just alle huntin.
Hanko
Alokas
Viestit: 6
Liittynyt: To Loka 22, 2015 12:42 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Hanko »

Voiko joku valokuvauksen harrastaja arvioida näkyykö kahdestaan -kuvissa jotain joka puhuisi itselaukaisimen puolesta tai vastaan?
Tuntuu että ainakin kunnon halailukuvan ottaminen itselaukaisimella on vaikeaa, paikalleen loikka etenkin hankalalla alustalla tekee sen että on kiire edes ehtiä jotenkin kuvaan tönöttämään.
fiia9
Susikoski
Viestit: 39
Liittynyt: Ma Syys 21, 2015 2:59 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja fiia9 »

Hanko kirjoitti:Voiko joku valokuvauksen harrastaja arvioida näkyykö kahdestaan -kuvissa jotain joka puhuisi itselaukaisimen puolesta tai vastaan?
Tuntuu että ainakin kunnon halailukuvan ottaminen itselaukaisimella on vaikeaa, paikalleen loikka etenkin hankalalla alustalla tekee sen että on kiire edes ehtiä jotenkin kuvaan tönöttämään.
Itselaukaisimeen on olemassa kaukosäätimiä, jolloin ei tarvitse loikkia kiireellä kuvaan..
Vastaa Viestiin