Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Maijulainen
Sabrina Duncan
Viestit: 350
Liittynyt: Ti Loka 27, 2015 8:18 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Maijulainen »

Niin no, mistä me tiedetään minkä kuusen tai puun latvuksessa Nela mahdollisesti olisi. Puhelinhan on voinut olla ihan eri paikassa, kuin Nela.

Ja tosiaan kyllä niille pyykkipojille on jokin tarkoitus voinut olla, tai sitten ei. Ehkä ne on vaan ostettu samalla, kun pyykkinarukin, ihan tottumuksesta. Ainoa syy, minkä ihan järjellä keksin olisi se, että Nelalla tosiaan oli tarkoitus yöpyä jossain ja pyykkinaru sekä -pojat olisivat olleet vaatteiden kuivatusta ym. varten. Ja ne keskustelua herättäneet "kuormaliinat" tai mitä sitten ovat olleetkaan, sopisivat kyllä paremmin hirttäytymiseen, kuin pyykkinaru. Toki niiden avulla on ehkä helpompi kiivetä vaikka puuhun.

Mutta jos Nela on hirttäytynyt, missä on tavarat? Ei kai kukaan reppu selässä kiikkuun mene. Tosin Nela voi olla ihan missä päin tahansa, joten tavaratkin voivat löytyä jostain kauempaa. Olis ihan kiva tietää onko Nelan puhelin liikkunut sen äidille lähetetyn tekstiviestin jälkeen. Meinaan sitä, että jos Nela on sen laskenut käsistään ja unohtanut niille sijoilleen, on hän sen jälkeen voinut matkata vaikka mihin asti. Jos taas puhelin on ollut Nelan matkassa koko ajan ja liikkunut mukana, voisi siinä tapauksessa päätellä, että hän on ainakin puolenyön tietämissä vielä jossain tuolla päin ollut. Pimeässähän toki on helpompi toteuttaa suunnitelmansa, kun ei ole ihmisiä liikkeellä.

Ja onko tuo vetoomus, että Nela ilmoittautuisi, mikäli on elossa, lähtenyt aviomiehen puheista vai poliisitutkinnan seurauksena. Jostainhan se on mm. Savukosken päähän tullut. Eli onko sittenkin jotain tietoa mahdollisesti ollut, jota meille ei kerrota. Eikä haluta julkisuuteenkaan antaa.
Saga72
Alibin satunnaislukija
Viestit: 66
Liittynyt: Ti Syys 22, 2015 3:12 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Saga72 »

Näin naisena ja tilastojenkin mukaan tuo hirttäytyminen ei oikein sovi kuvioon. Sen sijaan riittävä määrä tiettyjä lääkkeitä alkoholilla nieltynä on "naisellisempi" tapa lähteä. Lääkehumalassa se veteen joutuminenkin on jotenkin mahdollisempaa. Siis JOS on itsemurhasta kyse..tai vahingosta.
Viimeksi muokannut Saga72, To Loka 29, 2015 10:48 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Saga72
Alibin satunnaislukija
Viestit: 66
Liittynyt: Ti Syys 22, 2015 3:12 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Saga72 »

Pyykkinarua yms.en lähtisi niin kauheasti pohtimaan. Edelleen jos ja jos Nela on aikonut kuolla, hän on voinut olla kahden vaiheilla-palatako kotiin uuden pyykkinarun kanssa tms. Ja samalla varustautunut itsemurhaan. Ihmisen mieli kun on kummallinen, ns.oikeaa kaavaa halulle kuolla ei Ole. Nämä vaan kun itsarivaihtoehtoa täällä nyt käsitelty. Itse en oikein tiedä mihin uskoa tässä keississä.
Evian
Jack Taylor
Viestit: 18
Liittynyt: Su Syys 20, 2015 3:38 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Evian »

Täällä kun jotkut kirjoittavat, että ei edes alkuaikoina soiteltu puolison kanssa työaikana, ja muita omakohtaisia kokemuksia, niin minun mielestäni nämä omakohtaiset jutut eivät tähän juttuun sovi.

Ensinnäkin, onko kukaan teistä tsekki-venäjä -pariskunta? Veikkaan että ei. Kulttuuritausta on siis erilainen. Yhteinen kieli on myös suomalaisilla pareilla yleensä suomi. Nelalla ja Sergeillä yhteinen kieli oli englanti, joka ei ole kummankaan kotimainen kieli. Tällöin on vaikea mennä heidän päidensä sisään ja yrittää samaistua siihen, onko soittaminen vai tekstaaminen relevanttia. Myös jokaisella parilla/perheellä on omanlaisensa kulttuuri.

Mutta yksi juttu tulee mieleen. Sergei on rakennusinsinööri, joka pitää myös etäpäiviä. Hän siis ei ole työmaalla töissä vaan tekee suunnittelua tai myyntihommia. Sellaisessa työssä tulee soiteltua aika paljon toimeksiantajille ja asiakkaille. Soittamisen voisi ajatella tällöin olevan luonteva viestintämetodi.

Mutta tästä aiheesta ei todellakaan saada sitä ratkaisevaa johtolankaa, joten miksi jauhaa? Me emme edes tiedä, milloin Sergei on yrittänyt Nelaa tarkalleen ottaen tavoittaa, emmekä tiedä, onko se kyseisessä suhteessa normaalikäytäntö.
Mr. Big
Poliisikoira Rex
Viestit: 263
Liittynyt: La Loka 25, 2014 8:34 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Mr. Big »

En minäkään oikein jaksa uskoa hirttäytymiseen, kun nainen kyseessä. Pikemminkin se pyykkinaru on ostettu jalkojen sitomiseen. On sidottu jalat nilkoista yhteen, ja hypätty veteen, ja täällä tavoin varmistettu hengenlähtö. Tämä pyykkinarun ostokaan ei oikein sovi maastapakoon. Miksi ihmeessä ostaa pyykkinarua, jos on tarkoitus poistua maasta? Eikö tsekeissä myydä pyykkinarua, vai?
Maijulainen
Sabrina Duncan
Viestit: 350
Liittynyt: Ti Loka 27, 2015 8:18 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Maijulainen »

Eikä tiedetä pariskunnan motiiveja soittelulle. Voihan Nela vaikka olla kohdannut jotain ikävää työmatkalla ja siippa soittelee vain kysyäkseen, onko kaikki ok? Ja tiedän itse parikin pariskuntaa, joissa mies on Venäläinen. Ahkeria kyllä, mutta mitään kotiin liittyvää eivät tee, edes voileipiä eräs ei itselleen tehnyt, vaan vaimo hoiti nekin. Joten mistä me tiedetään, miksi S Nelalle soitteli. Ja soitteliko Nela yleensä myös hänelle.

Asiaan. Tätä keissiä miettiessä tulee kyllä ihan ensiksi mieleen onnettomuus. Mutta missä on Nela? Ei siis jotenkin sovi kuvioon. Toisena sitten henkirikos, selittäisi sen, miksi Nelaa ei ole löydetty. Kolmantena omaehtoinen katoaminen, miten, kuka auttanut jne.? Viimeisenä sitten tuo itsemurha, mutta siinäkin kysymys, missä on Nela? Ja hänen tavaransa. Tavaraa kuitenkin oli repullinen, joten jos ei ole vesistössä, luulisi löytyneen.

Itse kallistun onnettomuuteen ja/tai henkirikokseen. Jotenkin edelleen nuo muut vaihtoehdot ei vaan näillä spekseillä kolahda kohdalleen.
Saga72
Alibin satunnaislukija
Viestit: 66
Liittynyt: Ti Syys 22, 2015 3:12 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Saga72 »

Minäkin palaisin vielä tuohon soitteluun. On turha pohtia omia kokemuksia parisuhteen soittelusta tai miksi ei vastaa. Entinen mieheni oli niin työorientoitunut että olisi paheksunut rokulipäivää koska hänelle työ oli kunnia-asia. Ja kyllä me saatoimme soitella tilanteen mukaan useastikin. No, sorruin itse kuvaamaan omaa tapaa, mutta tämä soittelun pohtiminenkin tuntuu lillukanvarsilta, jokainen yksilö tai pari toimii omalla tavallaan.
nellistiina
Nikke Knatterton
Viestit: 182
Liittynyt: Ti Syys 22, 2015 11:00 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja nellistiina »

Onkohan tutkittu tien vierustoja Ämmässuolle päin. Mikäli olisi lähtenyt kävellen Nuuksiosta pois. Oliko edes varautunut matkarahaan kun yrittänyt väärällä kortilla maksaa matkansa. Joku napannut tai itse suostunut kyytiin. Uskon jotenkin siihen, että meni sovittuun tapaamiseen Nuuksioon.Muistaako joku sen alkupään kirjoituksen jossa kerrotaan nähdyn Nuuksiossa mutta ei yksin ollut?kertoisi nyt minkä näköinen seuralainen oli mukana. Olisi jo kohtuus ja voisi auttaa asiaa.Joku muukin kertoi Kirkkonummella nähneensä samoihin tuntomerkkeihin sopivan kävelemässä tiellä.
Iikkis
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: To Syys 24, 2015 12:46 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Iikkis »

Sen verran kauan mennyt aikaa nuuksiossa, ellei sienessä ole ollut niin jonkun "kaverin nähnyt"
Nikolajevits
Neuvoja-Jack
Viestit: 538
Liittynyt: Ke Syys 16, 2015 3:14 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Nikolajevits »

Tinder treffeille miehen tietämättä sillon kun pitäis ns. Olla töissä. Paikalle onkin tullut joku joka ei ilmotuksessa ollut.. Ainakaan henkisesti. Oliks Nela 100% varmuudella yksin kun hyppäs Nuuksiossa bussista pois?

Kuka on pois töistä, lähteäkseen yksin retkelle metsään istumaan ? Kuivattelemaan pyykkejä ? Ehkä joku jolla on ongelmia ja haluaa setviä päätään, mut onnellinen avioliitto näyttää taas joltain FB uutisjana jutulta tässä keississä, oli se miten oli..
Totuus on jossain kaurapuuron ja lusikan välissä
Diego
Neuvoja-Jack
Viestit: 502
Liittynyt: Su Kesä 28, 2015 10:27 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Diego »

nellistiina kirjoitti:Onkohan tutkittu tien vierustoja Ämmässuolle päin. Mikäli olisi lähtenyt kävellen Nuuksiosta pois. Oliko edes varautunut matkarahaan kun yrittänyt väärällä kortilla maksaa matkansa. Joku napannut tai itse suostunut kyytiin. Uskon jotenkin siihen, että meni sovittuun tapaamiseen Nuuksioon.Muistaako joku sen alkupään kirjoituksen jossa kerrotaan nähdyn Nuuksiossa mutta ei yksin ollut?kertoisi nyt minkä näköinen seuralainen oli mukana. Olisi jo kohtuus ja voisi auttaa asiaa.Joku muukin kertoi Kirkkonummella nähneensä samoihin tuntomerkkeihin sopivan kävelemässä tiellä.
lähtökohtaisesti en laita vain minfossa kerrotuille näköhavainnoille painoarvoa. täällä kuka tahansa voi kirjoittaa mitä huvittaa. ylipäätäänkin neloja on nähty viime kuukausina eri puolilla maailmaa.
Isovaalea
Olivia Benson
Viestit: 705
Liittynyt: To Loka 15, 2015 8:41 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Isovaalea »

Marjatta58 kirjoitti:Kannattaisiko sittenkin kääntää katseen puunlatvoihin. Mikä lienee pyykkipoikien tarkoitus itsarissa liene sivuseikka.
Voihan pyykkipoikaa käyttää nenässä uidessaan jos henkilö vetää helposti vettä nenään. Samoin pyykkipoika nenään hukuttautuessa jos on ajatellut että se 'helpottaa oloa'. Tavaroiden käytöllä ainoastaan mielikuvitus on rajana.
Maijulainen
Sabrina Duncan
Viestit: 350
Liittynyt: Ti Loka 27, 2015 8:18 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Maijulainen »

Nikolajevits kirjoitti:Tinder treffeille miehen tietämättä sillon kun pitäis ns. Olla töissä. Paikalle onkin tullut joku joka ei ilmotuksessa ollut.. Ainakaan henkisesti. Oliks Nela 100% varmuudella yksin kun hyppäs Nuuksiossa bussista pois?

Kuka on pois töistä, lähteäkseen yksin retkelle metsään istumaan ? Kuivattelemaan pyykkejä ? Ehkä joku jolla on ongelmia ja haluaa setviä päätään, mut onnellinen avioliitto näyttää taas joltain FB uutisjana jutulta tässä keississä, oli se miten oli..
Tätä treffiasiaa olen alusta asti ehdottanut. Ja se tuntuisi tässä tilanteessa järkevimmältä syyltä koko touhulle. Treffit sovittu jonnekin tuonne Kattilan pysäkin läheisyyteen tai johonkin sellaiseen paikkaan, johon molempien on helppo tulla. Mietin tässä, että olikohan tämä ensimmäinen kerta, kun Nela oli tällä tavoin pois töistä? Vai onko näitä päänsärky- ja huono-olopäiviä ollut aiemminkin? Joista mies ei tiedä. Jos on tavannut jonkun tuolla, ei tapaaminen ole välttämättä ollut ensimmäinen kerta.

Ja tuo avioliitto on solmittu, koska se on varmaan ollut jo ajat sitten sovittu, eikä Nela ole halunnut leimautua. Jos hänellä on ollut salarakas, on tämä luultavasti ollut varattu ja koska häät ovat olleet varmaankin melko iso juttu, ei Nela ole lähtenyt niitä perumaan. Ulospäin kaikki näyttää olevan mallillaan, mutta entä totuus? Eihän me tiedetä oikeasti, vaikka tuo koko liitto olisi kulissi. Mutta joo. Mä edelleen liputan jonkinlaisten treffien puolesta ja sitten on jotain mennyt pieleen.

Ja anteeksi, jos toistan samaa, mutta onko mainittu, oliko Nelalla myös työpuhelin? Ja jos oli, oliko mukana? Jotkut hoitavat työasiat omalla puhelimellaan, mutta luulisi siinä tapauksessa Nelalle tulleen aika paljon puheluita päivän aikana. Muiltakin, kuin aviomieheltä. Vai soittiko mies Nelan työpuhelimeen ja vasta kuultuaan, että Nela ei ollut töissä tämän omaan puhelimeen? Nelahan ei ole omasta kännykästään nähnyt siinä tapauksessa miehensä soittoyrityksiä.
Diego
Neuvoja-Jack
Viestit: 502
Liittynyt: Su Kesä 28, 2015 10:27 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Diego »

on kyse sitten työ- rikos- tai yksityisasioista on nela voinut elää huolellisesti suunniteltua ja salattua kaksoiselämää johon kuuluvat pre paid liittymä tai jonkun toisen nimissä ollut älypuhelin. nela on siten saattanut hoitaa kaiken salaisen yhteydenpitonsa muulla kuin hänen tiedetyllä liittymällään ja koneellaan. siitä julkisen tiedon mukaan vallitseva tietoliikennejohtolankojen puute. minusta tapaus viittaa ensisijaisesti muuhun kuin salarakkaaseen. on ollut todella salainen rakas jos tähän mennessä kenelläkään ei ole näyttää asiaan mitään todellista osviittaa vaikka asia on ollut 2 kuukautta median näkyvimpiä aiheita. joistain sergein puheista voi mielikuvitusta käyttämällä nähdä viitteitä mutta kaikki varsinainen näyttö puuttuu.
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Sitä paitsi, mistä tiedämme varmasti, että Sergei nukkui, kun Nela lähti?
Asiasta on vain Sergein kertomus. On voinut olla hereilläkin. Ei tiedetä.
Jos oli hereillä, niin Nela on pukenut nahkatakin lähtiessään. Muuten olisi varmasti pukenut jo valmiiksi tuon punaisen takin. Kotiin tullessa sitten olisi ollut nahkatakissa ja tuo punainen vaikka roskiksessa. Sinnehän Sergei jo kertoi luullen sen sinne joutuneen,
Nela on voinut ottaa sen mukaan ja sanonut viemänsä roskiin.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
Vastaa Viestiin