19 v. mies raiskasi ja murhasi 16 v. tytön Lappeenrannan Joutsenossa 10/2015
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
Olisikohan väitetty, joskaan ei vahvistettu, seksuaalirikos tapahtunut vasta surman jälkeen, ja siksi tutkittaisiin myös hautarauhan rikkomisena. Ainakin ruumista olisi tuossa tapauksessa käsitelty pahennusta herättävällä tavalla. Toki muitakin vaihtoehtoja on, etenkin kun kyse on huhusta, eikä seksuaalirikosta ole välttämättä siis edes tapahtunut.
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
Tuli vaan mieleen että miksi poliisi poistaa murhasta epäillyn fb:n kiireellä mutta uhrin somet saa olla kaiken kansan nähtävillä. Kahden nuoren elämä pilalla, toinen laudoissa ja toinen raudoissa. Sitten vielä sellainen huomio että tekijän somessa useampi on kutsunut sitä raiskariksi, sitä en tiedä onko raiskannut ruumiin vai ei.
Viimeksi muokannut Nemesia, Pe Marras 06, 2015 7:43 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
Täällä ja muilla keskustelupalstoilla on paljon puhetta siitä että uhrin kasvot olisi pahoin murjottu lekalla/moskalla/kivillä, tietääkö kukaan onko vain huhupuhetta vai onko jotain ns. luotettavaa tietoa?
-
hedelmälaatikko
- Poliisikoira Rex
- Viestit: 289
- Liittynyt: Ke Tammi 26, 2011 1:50 pm
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
Miten ajattelet että poistetaan kuolleen ihmisen somet? Salasanalla saa kai useammat suljettua, mutta jos salasanoja ei tiedetä ja jos poliisi soittaa ameriikkaan, että neiti x on kuollut, poistakaa tili sieltä ja sieltä, mitään ei tapahdu. Täytyy olla salasana jonka avulla sen saa edes näkymättömiin ja salasana on helpompi kysyä siltä joka on "raudoissa kuin siltä joka on laudoissa"...Nemesia kirjoitti:Tuli vaan mieleen että miksi poliisi poistaa murhasta epäillyn fb:n kiireellä mutta uhrin somet saa olla kaiken kansan nähtävillä. Kahden nuoren elämä pilalla, toinen laudoissa ja toinen raudoissa.
-
hedelmälaatikko
- Poliisikoira Rex
- Viestit: 289
- Liittynyt: Ke Tammi 26, 2011 1:50 pm
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
"Joku paikallinen" tms kertoi kuulleensa että olisi moskalla murjottu, mutta ei sitä taidettu perustella tai sanoa hyvää lähdettä. Jutut vaan siitä lähtenyt liikkeelle kun poliisi sanoi lehdissä että uhria ei ollut silloin ja silloin varmuudella tunnistettu -> murjottu tunnistamattomaksi.Avery kirjoitti:Täällä ja muilla keskustelupalstoilla on paljon puhetta siitä että uhrin kasvot olisi pahoin murjottu lekalla/moskalla/kivillä, tietääkö kukaan onko vain huhupuhetta vai onko jotain ns. luotettavaa tietoa?
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
Ei se kyllä poliisi ole joka niitä sometilejä poistaa. Rikollinen joko itse sen poistaa tai muuttaa yksityisyysasetuksia tai pyytää jotakuta muuta poistamaan. Tämä tappajahan on kai saanut vanhempiaan tavata, joten ehkäpä heitä pyytänyt poistamaan tilejään. Sen uhrin tili on siellä koska ymmärrettävästi ei voi tiliään poistaa. Läheiset voi kai lähettää facebookille sun muille pyynnön poistamisesta kuolemantapauksessa, mutta olettaisin, että siinä menee aikaa ennenkuin pyyntöön reagoidaan. Kätevää tietty olis jos joku läheinen tietäis salasanat someen, mutta kukapa sitä 16v iässä pohtis, että hmm kuolemantapauksen varata annan salikset jollekkin läheiselle... Sen ikäinen vaan miettii millä estää ettei kukaan vaan pääse käsiksi someen...luulisin..Nemesia kirjoitti:Tuli vaan mieleen että miksi poliisi poistaa murhasta epäillyn fb:n kiireellä mutta uhrin somet saa olla kaiken kansan nähtävillä. Kahden nuoren elämä pilalla, toinen laudoissa ja toinen raudoissa. Sitten vielä sellainen huomio että tekijän somessa useampi on kutsunut sitä raiskariksi, sitä en tiedä onko raiskannut ruumiin vai ei.
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 07937.htmlMurhasta vangittu 19-vuotias nuorukainen oli ollut 16-vuotiaan uhrinsa kanssa samoissa kotibileissä.
MIKSI 19-vuotias nuorukainen surmasi 16-vuotiaan joutsenolaistytön? Tähän kysymykseen poliisi etsii nyt vastausta.
Kaakkois-Suomen poliisi jatkaa 16-vuotiaan joutsenolaistytön murhasta vangitun 19-vuotiaan nuorukaisen kuulusteluja ensi viikolla.
Tutkinnassa on selvinnyt, että 16-vuotiaan tytön murhasta vangittu 19-vuotias ja uhri olivat molemmat viettäneet iltaa nuorten kotijuhlassa. Epäilty on kertonut nauttineensa myös jonkun verran alkoholia.
– He olivat olleet kotibileissä, joista he lähtivät kahdestaan kävellen pois, rikoskomisario Petri Korpisammal Kaakkois-Suomen poliisista kertoo Ilta-Sanomille.
Nuoren miehen oli tarkoitus saattaa tyttö tämän kotiin, joka sijaitsee lähellä surmapaikkaa eli Rientolan nuorisotalon piha-aluetta.
Matkan varrelta on silminnäkijähavaintoja todistajilta, jotka ovat nähneet kaksikon kävelemässä yhdessä.
Perille kotiinsa tyttö ei päässyt. Jokin sai 19-vuotiaan surmaamaan tytön rajulla tavalla ja jättämään ruumiin nuorisotalon maakellariin.
”
He olivat olleet kotibileissä, joista he lähtivät kahdestaan kävellen pois.
19-VUOTIAASTA ei ole silminnäkijähavaintoja enää teon jälkeen, mutta poliisi on kyennyt selvittämään hänen liikkeitään muilla tavoilla.
Poliisi on Korpisammalen mukaan myös tutkinut paikkoja nuorukaisen kotimatkan varrelta ja etsinyt hänelle kuulunutta esineistöä.
Paikalliset asukkaat ovat kertoneet IS:lle esimerkiksi repusta tai laukusta, jonka poliisi olisi löytänyt Kesolan koulun takana olevasta pienestä metsiköstä.
TÄHÄNASTISISSA kuulusteluissa 19-vuotias on myöntänyt surmanneensa tytön. Motiivia tai syytä teolle ei kuitenkaan ole vielä löytynyt.
– Motiivi ei ole oikein vielä auennut, mutta sitä yritetään nyt ensi viikolla selvittää, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Petri Korpisammal.
Vangittu 19-vuotias ja uhriksi joutunut tyttö tunsivat toisensa poliisin mukaan yhteisen kaveripiirin kautta.
Korpisammal kertoo, että taustaa aiotaan selvitellä myös ajassa taaksepäin. Hän ei tässä vaiheessa kuitenkaan ota kantaa siihen, onko teko täysin pikaistuksissa tehty vai onko taustalla jotain pidemmän aikaa kytenyttä.
16-vuotias joutsenolainen tyttö surmattiin viikko sitten. Läheiset löysivät tytön kuolleena maakellarista, joka on Rientolan nuorisotalon pihalla.
Poliisin mukaan surmassa käytetty väkivalta on ollut erittäin raakaa ja julmaa. Poliisi pääsi 19-vuotiaan epäillyn jäljille nopeasti ja pidätti hänet jo puolisen tuntia tytön löytymisen jälkeen.
Rami Mäkinen
Onko kenelläkään tietoa, että oliko tyttö sijoituksessa vai oliko päässyt kotiin, kuten aiemmin sanoin kuulleeni/lukeneeni? Epäilty oli saattamassa tyttöä kotiin ja läheiset ovat löytäneet tytön. Mielestäni ei vain vaikuta siltä, että laitoksesta puhuttaisiin ns kodista, läheiset löytäjät eivät siten olisi laitoksen työntekijät, vaan ihan oikeat läheiset. Olisivatko Kotkasta tulleet etsimään? En usko, uhri oli lukemani mukaan sijoitettuna Kotkassa ja sieltä päässyt kotiin Joutsenoon. Vaikka siellä facessa oli kotipaikkana se Kotka, oletan, ettei vaan ollut päivittänyt sitä. Voin olla väärässä, korjatkaa vapaasti, jos teillä on varmempaa tietoa.
Mikähän on motiivi? Ovatko joskus kenties seurustelleet? Ja miksi ovat lähteneet kotibileistä noin aikaisin pois?
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
Fonecta ei nopeasti katsottuna löydä Joutsenosta yhtään numeroa uhrin sukunimellä, Kotkasta löytyy useita. Tästä voisi ehkä päätellä, että Kotka on kotipaikka, Joutseno sijoituspaikka?
Ja kotiinlähdön aikaisuuden syyksi voisin veikata sijoitetun kotiintuloaikaa.
Lisäys: Joutsenon keskustasta päin Lehtosaraan mennessä kulkee Rientolan ohitse, mikäli karttaa osaan oikein tulkita.
Ja kotiinlähdön aikaisuuden syyksi voisin veikata sijoitetun kotiintuloaikaa.
Lisäys: Joutsenon keskustasta päin Lehtosaraan mennessä kulkee Rientolan ohitse, mikäli karttaa osaan oikein tulkita.
They call me the wild rose
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
Jos tuo uhrin sijoittaminen perheen ulkopuoliseen paikkaan pitää paikkansa, niin on mahdollista että tyttö on ollut lomalla perheensä/sukulaistensa luona kun tämäkin mahdollisuus on tarjolla kun pyhäinpäiväkin oli tulossa.
Syyte hautarauhan rikkomisesta täyttyy jo tuossa ruumiin kätkemisessä/mahdollisessa vahingoittamisessa. Itse en usko että taustalla olisi ruumiiseen seksuaalinen kajoaminen.
Tekijästä on keskustelupalstoilla saanut kuvan hiljaisena tyyppinä jolla ei ollut aikaisempaa rikostaustaa ja perhe oli "tavallinen" ja "hyvä" työssäkäyvä.
Mitä 2000-luvulla sattuneita nuorten tekemiä veritekoja miettii, niin motiivin ei tarvitse olla kovinkaan erikoinen. Riittää että kävelymatkalla jotain on mennyt tekijän mielestä väärin ja mahdollisesti alkoholilla on ollut osuutta asiaan.
Syyte hautarauhan rikkomisesta täyttyy jo tuossa ruumiin kätkemisessä/mahdollisessa vahingoittamisessa. Itse en usko että taustalla olisi ruumiiseen seksuaalinen kajoaminen.
Tekijästä on keskustelupalstoilla saanut kuvan hiljaisena tyyppinä jolla ei ollut aikaisempaa rikostaustaa ja perhe oli "tavallinen" ja "hyvä" työssäkäyvä.
Mitä 2000-luvulla sattuneita nuorten tekemiä veritekoja miettii, niin motiivin ei tarvitse olla kovinkaan erikoinen. Riittää että kävelymatkalla jotain on mennyt tekijän mielestä väärin ja mahdollisesti alkoholilla on ollut osuutta asiaan.
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
hedelmälaatikko kirjoitti:Miten ajattelet että poistetaan kuolleen ihmisen somet? Salasanalla saa kai useammat suljettua, mutta jos salasanoja ei tiedetä ja jos poliisi soittaa ameriikkaan, että neiti x on kuollut, poistakaa tili sieltä ja sieltä, mitään ei tapahdu. Täytyy olla salasana jonka avulla sen saa edes näkymättömiin ja salasana on helpompi kysyä siltä joka on "raudoissa kuin siltä joka on laudoissa"...Nemesia kirjoitti:Tuli vaan mieleen että miksi poliisi poistaa murhasta epäillyn fb:n kiireellä mutta uhrin somet saa olla kaiken kansan nähtävillä. Kahden nuoren elämä pilalla, toinen laudoissa ja toinen raudoissa.
Ei sitä kenenkään tarvii ameriikkaan soitella, sen kun omalla fb tunnuksella pistää asetuksista viestiä eteenpäin että henkilö X on kuollut ja tili poistetaan.
”Silmä silmästä sokeuttaa koko maailman.”
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
On aika selvää, että tyttö oli kotkalainen ja siis sijoituksessa Joutsenossa. Tämä on tosin omaa pohdintaa, mutta pari seikkaa puollustaa enemmän tätä teoriaa kuin päinvastaista.
Kaikki uhrin sukunimeen viittaavat kaverit (sukulaiset?) asuvat Kotkassa. Pienistä piireistä huolimatta kukaan ei tunnu tietävän, että "kenenkä tyttöjä uhri oli". Ei varmaankaan, jos sukulaisia eivät asu mailla halmeilla.
Kävin noin tunti sitten turmamapaikalla, kynttilöiden vähäisyys hivenen viittaisi myös siihen, että "ei ole paikkakunnan tyttöi". Toki Joutsenon kaverit ja ehkäpä muut tuntemattomat ovat käyneet sytyttämässä kynttilän tai kaksi, mutta sellaista kynttilämerta ei ole ollut missään vaiheessa, jonka tapahtuma surullisuudessaan voisi "ansaita".
Toinen ihan mielenkiintoinen asia mielestäni on se, että maakellari sijaitsee noin 10m päässä Rientolan päärakennuksesta parkkipaikan vieressä, muut lähinaapurit asuvat myös melkein maakellarissa kiinni. Maakellari ei siis todellakaan ole mitenkään hämyisellä paikalla.
Uskoisin uutisten "kodin" ja "lähiomaisten" tarkoittavan juurikin tuota sijaiskotia. Ymmärtääkseni muista sijaiskotilaisista tulee yleensä hyvinkin läheisiä ja niitä voisi verrata jopa sisaruksiin tai lähiomaisiksi. Miksi poliisi haluaisi mässätä sen enempää tytön menneisyydellä ja muista asumisjärjestelyistä jos niillä ei ole välttämättä osaa eikä arpaa tapahtumien kulkuun.
Kaikki uhrin sukunimeen viittaavat kaverit (sukulaiset?) asuvat Kotkassa. Pienistä piireistä huolimatta kukaan ei tunnu tietävän, että "kenenkä tyttöjä uhri oli". Ei varmaankaan, jos sukulaisia eivät asu mailla halmeilla.
Kävin noin tunti sitten turmamapaikalla, kynttilöiden vähäisyys hivenen viittaisi myös siihen, että "ei ole paikkakunnan tyttöi". Toki Joutsenon kaverit ja ehkäpä muut tuntemattomat ovat käyneet sytyttämässä kynttilän tai kaksi, mutta sellaista kynttilämerta ei ole ollut missään vaiheessa, jonka tapahtuma surullisuudessaan voisi "ansaita".
Toinen ihan mielenkiintoinen asia mielestäni on se, että maakellari sijaitsee noin 10m päässä Rientolan päärakennuksesta parkkipaikan vieressä, muut lähinaapurit asuvat myös melkein maakellarissa kiinni. Maakellari ei siis todellakaan ole mitenkään hämyisellä paikalla.
Uskoisin uutisten "kodin" ja "lähiomaisten" tarkoittavan juurikin tuota sijaiskotia. Ymmärtääkseni muista sijaiskotilaisista tulee yleensä hyvinkin läheisiä ja niitä voisi verrata jopa sisaruksiin tai lähiomaisiksi. Miksi poliisi haluaisi mässätä sen enempää tytön menneisyydellä ja muista asumisjärjestelyistä jos niillä ei ole välttämättä osaa eikä arpaa tapahtumien kulkuun.
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
Ei se nyt ihan noinkaan helppoa ole. Pitää fb:n saada joku varmuus siitä että kyseinen henkilö X on oikeasti kuollut eikä kyseessä ole vain kiusanteko. En sitten tiedä mikä tämä varmuus on, varmaan perheenjäsenien viestit tai jotain sen kaltaista?AlPacino kirjoitti:hedelmälaatikko kirjoitti:Miten ajattelet että poistetaan kuolleen ihmisen somet? Salasanalla saa kai useammat suljettua, mutta jos salasanoja ei tiedetä ja jos poliisi soittaa ameriikkaan, että neiti x on kuollut, poistakaa tili sieltä ja sieltä, mitään ei tapahdu. Täytyy olla salasana jonka avulla sen saa edes näkymättömiin ja salasana on helpompi kysyä siltä joka on "raudoissa kuin siltä joka on laudoissa"...Nemesia kirjoitti:Tuli vaan mieleen että miksi poliisi poistaa murhasta epäillyn fb:n kiireellä mutta uhrin somet saa olla kaiken kansan nähtävillä. Kahden nuoren elämä pilalla, toinen laudoissa ja toinen raudoissa.
Ei sitä kenenkään tarvii ameriikkaan soitella, sen kun omalla fb tunnuksella pistää asetuksista viestiä eteenpäin että henkilö X on kuollut ja tili poistetaan.
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
Tähän suuntaan olen itsekin kallistumassa asiaa hieman pidempään mietittyäni.disposal kirjoitti: Syyte hautarauhan rikkomisesta täyttyy jo tuossa ruumiin kätkemisessä/mahdollisessa vahingoittamisessa. Itse en usko että taustalla olisi ruumiiseen seksuaalinen kajoaminen.
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 07937.html
Onko kenelläkään tietoa, että oliko tyttö sijoituksessa vai oliko päässyt kotiin, kuten aiemmin sanoin kuulleeni/lukeneeni? Epäilty oli saattamassa tyttöä kotiin ja läheiset ovat löytäneet tytön. Mielestäni ei vain vaikuta siltä, että laitoksesta puhuttaisiin ns kodista, läheiset löytäjät eivät siten olisi laitoksen työntekijät, vaan ihan oikeat läheiset. Olisivatko Kotkasta tulleet etsimään? En usko, uhri oli lukemani mukaan sijoitettuna Kotkassa ja sieltä päässyt kotiin Joutsenoon. Vaikka siellä facessa oli kotipaikkana se Kotka, oletan, ettei vaan ollut päivittänyt sitä. Voin olla väärässä, korjatkaa vapaasti, jos teillä on varmempaa tietoa.
Mikähän on motiivi? Ovatko joskus kenties seurustelleet? Ja miksi ovat lähteneet kotibileistä noin aikaisin pois?
Itse olen ollut sijoituksessa nuoruudessani ja kyllä laitoksesta alettiin käyttää sanaa koti.
Koska nuoren pitää kuitenkin asua ja elää kyseisessä paikassa ja sana "laitos" kuullostaa todella ikävältä.
Joten tosiaan, kyllä sitä tuli sanottua kavereillekkin että pitää lähteä "kotiin" ja että "kotiintuloaika" oli kello X. Ja kyllä laitoksessa olevista ihmisistä tuli läheisiä. Varsinkin nuorista laitoksen asiakkaista. Uskon siis että uhri oli sijoituksessa ja kotipaikkakunta olisi Kotka, ei Joutseno.
Ja vielä tuohon että miksi olivat lähteneet niin aikaisin kotibileistä. Veikkaisin että syy on vain kotiintuloaika. Laitoksissa on tarkat kotiintuloajat ja seuraukset jos niistä myöhästyy.
Re: Joutsenossa murhattu 16 -vuotias tyttö
Jossain luki, että Rientolassa on aiemmin ollut halloweenbileet, joissa uhri ja murhaaja eivät kuitenkaan olleet. Uhrin ja murhaajan kotiinpaluumatka kulki kuitenkin rientolan kautta. Jos surma on tapahtunut jo klo 22 niin miksei siellä rientolassa enää ollut ketään muita? Onko joku tapahtuma voinut loppua silloin jo niin aikaisin?