Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Alice
Neuvoja-Jack
Viestit: 563
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 6:01 pm

Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja Alice »

Saksan Baijerissa asuinrakennuksesta löydettiin torstaina useita pienten lasten ruumiita.

Asiasta uutisoivat muun muassa Die Welt ja Süddeutsche Zeitung.

Järkyttävä löytö tehtiin torstaina Baijerin Wallenfelsissä. Süddeutsche Zeitungin mukaan pienten lasten ruumiit löytyivät maatilalta. Tapaus tuli ilmi iltapäivällä asunnossa käyneen lääkärin vierailun yhteydessä.

Poliisin tiedottaja puhui lehden mukaan useista kuolleista, mutta ei sanonut, kuinka monta ruumiita oli. Poliisi ei kertonut myöskään, kuinka kauan lasten arvioidaan olleen kuolleina tai keitä asunnossa asuu.

Saksan rikospoliisi ja syyttäjäviranomainen ovat aloittaneet tapauksen tutkimisen. Ruumiit kuljetettiin paikalta myöhään torstai-iltana.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... 60581.html
Alice
Neuvoja-Jack
Viestit: 563
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 6:01 pm

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja Alice »

Järkyttävä löytö tehtiin torstaina Baijerin Wallenfelsissä. Asunnosta löytyi lääkärin käynnin yhteydessä kuollut lapsi. Kun poliisi saapui paikalle, löytyi lisää pienten lasten jäänteitä.

Perjantaina päivällä poliisi tiedotti löytäneensä asunnosta ainakin seitsemän vauvan ruumiit.

– Aamupäivän mittaan on paikalla on tehty rikospaikkatutkimusta. Sen tulokset eivät valmistu aivan heti, vaan niitä odotetaan vasta ensi viikolla, kertoo Coburgin syyttäjänvirasto.

Syyttäjän mukaan osa ruumiista on jo pahoin hajonneita.

Löytö tehtiin usean asunnon talosta torstaina illalla.

Poliisi ei kommentoi, onko asunnossa asunut, lasten äidiksi epäilty 46-vuotias nainen tavoitettu. Bildin mukaan kioskinmyyjänä toiminut äiti on kateissa ja häntä epäillään alustavasti lasten kuolemista.

Asunnossa oli asunut Bildin mukaan ulospäin normaali pariskunta, jolla oli kolme lasta. Äidillä oli lisäksi neljä lasta edellisestä liitosta, Äiti oli naapureiden mukaan ollut raskaana ja kertonut myös menettäneensä lapsia.

Naisen tunteneen henkilön mukaan nainen oli ollut toistuvasti raskaana, mutta yrittänyt piilotella sitä.

– Hän kertoi saaneensa neljä keskenmenoa, kertoi henkilö Bildille.

Naisen kerrotaan muuttaneen pois asunnosta syyskuussa riitauduttuaan miehensä kanssa.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... 14725.html

MIkähän näissä taustalla? Tulee Oulun äiti mieleen :( .
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15338
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja URSA »

Aika erikoista. Naisella on siis 7 lasta elossa, ja nyt on löytynyt toiset 7 kuolleina. Tässä tapauksessa tuntuisi todennäköisemmältä (kuin Oulun tapauksessa), että löytyneet vauvat ovat syntyneet kuolleina eikä nainen ole osannut toimia ruumiiden kanssa. Nainen on kuitenkin samaan aikaan hoitanut eläviä lapsia ilmeisesti ihan normaalisti.

Kamala yllätys asunnon uudelle asukkaalle. Kuinka saa kätkettyä 7 vauvan ruumista kerrostaloasuntoon? Onkohan kaikki ruumiit olleet pakastimessa.
heidi22
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 10
Liittynyt: Ti Marras 10, 2015 6:54 pm

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja heidi22 »

Tässä Süddeutsche Zeitungin artikkeli: http://www.sueddeutsche.de/bayern/walle ... -1.2734589

Pääosin samaa tietoa kuin suomalaisessa lehdistössä. Artikkelissä käytetään sanaa säugling, joka viittaa imeväiseen/vauvaan.

SDZ:n mukaan vauvat on löydetty pyyhkeisiin käärittyinä pusseista. Vauvat on löydetty samasta huoneesta. Ei ole varmaa ovatko vauvat koskaan olleet elossa.

Asunnossa on asunut vanhemmat, lapsia ja isoäiti. Äiti on muuttanut muutama viikko sitten pois asunnosta.

http://www.bild.de/regional/muenchen/kr ... .bild.html
Tämän Bildin jutun mukaan vauvojen ruumiita olisi löydetty jo kahdeksan.

Ruumiit on löytänyt alivuokralainen, joka oli kuullut äidin humalassa sanoneen että hän on piilottanut taloon lasten ruumiita. Alivuokralainen oli alkanut tutkimaan huoneita ja eilen torstaina löytänyt ruumiit ilmatiiviiksi pakatuista pusseista, ruumiit oli kääritty pyyhkeisiin. Alivuokralainen oli siis hälyttänyt paikalle lääkärin ja poliisin.

Tekijäksi epäiltyä äitiä ei ole tavoitettu.

Hiukan ristiriitaista tietoa siitä kuka asunnossa oikein on asunut. Karmea tapaus kaiken kaikkiaan.
Alice
Neuvoja-Jack
Viestit: 563
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 6:01 pm

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja Alice »

Eiköhän äiti ole tosiaan siellä asunnut vuosia, vasta nyt syyskuussa muuttanut pois riidan jälkeen. Jolloin myös kertonut näistä vauvoista/ruumiista. Kuulostaa sairaalta. JOS lapset ovat syntyneet kuolleina, on varmaan jokin syy, että ne pidetään salassa ja omassa "haudassa". Vaan niitä on niin monia, ettei oikein pysty uskomaan tuohon.
Moni on huomannut, että hän on raskaana, mutta kaikki ovat sitten uskoneet selityksen, että tuli keskenmeno? MIksipä ei, jos muuten kerran järjelliseltä tuntuu.

Naisella on 7 elävää lasta, saman verran kuolleita, vähintään, tämän hetkisen miehen kanssa 3 lasta 12-13v, kaksosia vai kolmoset?
Nyt tämä äiti on hukkateillä. Karseaa, karmivaa.
Avatar
Kaito Kid
Remington Steele
Viestit: 224
Liittynyt: Pe Loka 02, 2015 6:29 pm

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja Kaito Kid »

Ylen uutinen aiheesta:
Saksalaisesta asunnosta löytyi kuolleita pikkuvauvoja

Baijerista löytyneitä ruumiita on poliisin mukaan luultavasti seitsemän. Osa on niin huonossa kunnossa, ettei kuolinsyytä ole voitu heti selvittää.

Baijerin osavaltiosta Etelä-Saksasta on löytynyt useita pikkuvauvojen ruumiita. Poliisin ja syyttäjän mukaan ruumiita on luultavasti seitsemän.

Uusi asukas löysi yhden ruumiista kerrostaloasunnosta Wallenfelsin pikkukaupungista Tšekin rajalta. Muut paljastuivat asunnon tutkimuksissa.

Osa ruumiista on niin huonossa kunnossa, että kuolinsyytutkimukseen arvellaan menevän aikaa. On myös mahdollista, että jäännökset kuuluvat jopa useammalle kuin seitsemälle lapselle.

Poliisin mukaan kuolinsyyntuloksia ei saada ainakaan ennen ensi viikkoa. Toistaiseksi on epäselvää myös, kuka kauan lasten kuolemasta on.

Poliisi ei ole vielä voinut kuulustella asunnon aiempaa asukasta, 45-vuotiasta naista. Häntä etsitään lasten mahdollisena äitinä, mutta poliisi ei ole sanonut, epäilläänkö häntä lasten surmaamisesta.

Lähteet: AFP, Reuters, AP

Anniina Wallius
http://yle.fi/uutiset/saksalaisesta_asu ... ja/8453539
"When you have eliminated the impossible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

"One truth prevails!"
rippe
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 112
Liittynyt: Su Joulu 14, 2014 9:37 am

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja rippe »

Oulun tapaus tuli heti mieleen kyllä. Itseasiassa jossain välissä mietin, että jännä ettei tämmöisiä ole enemmänkin. Siis en missään tapauksessa ymmärrä mikä ajatusketju johtaa siihen, että pitää tuota ratkaisuna yhtään mihinkään. Mutta voisin kuvitella, että useampikin voisi jotenkin vinksahtaneesti kuvitella, että helpointa on vaan olla kertomatta kenellekään ja hankkiutua sitten siitä vauvasta tavalla tai toisella heti syntymän jälkeen eroon ja sysätä asia pois mielestä.

Mulle tuli tuosta lapsiluvusta mieleen, että mahtaisikohan nainen olla syvästi katolinen uskoltaan? Baijeri on vahvasti katolista aluetta, ja vakavissaan uskovat eivät tunnetusti ehkäisyä oikein suosi. Ehkä hän on väsynyt ihan täysin jatkuviin raskauksiin, synnytyksiin ja pikkulapsivaiheeseen. Tuossa taannoinhan oli Suomessakin tarinaa siitä, kun lestadiolaisäidit kertoivat siitä miten heiltä vaan loppuu voimat lapsikatraan kanssa ja pelkäävät sitä raskautta jo ihan hulluna.

Aika ironista kyllä, että just tämmöiset daamit ja pakastaja-Kaisa sitten ovat näemmä hyvinkin hedelmällisiä ja toiset eivät saa ensimmäistäkään tehtyä :roll:
Wickeddy
Frank Drebin
Viestit: 392
Liittynyt: Ti Touko 05, 2015 2:20 pm

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja Wickeddy »

Kyseessä on siis kerrostalo asunto eikä maatila?
Vaiko maatila minkä talo on muutettu useamman asunnon kokonaisuudeksi? Se selittäisi hieman tuota alivuokralais asiaakin...
Vai kerrostalo asunto minkä vuokrannut eteenpäin tuttavalleen kun haluaa itse muuttaa sieltä pois.
Yritän saada jotain mielikuvaa tästä muutta uutisointi pettää niin pahasti etten saa maatilalle millään kerrostaloa.
kunnia meni ,mutta maine jäi.
Avatar
Kissankello
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1401
Liittynyt: To Loka 23, 2014 8:46 pm

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja Kissankello »

Useita kuolleita vauvoja löytynyt asunnosta Saksassa – äitiä etsitään

Ulkomaat 13.11.2015 12:57 Päivitetty: 13.11.2015 21:46

Ville Eloranta

Helsingin Sanomat

Tiina Rajamäki

Helsingin Sanomat

Juho-Pekka Pekonen

Helsingin Sanomat



Omakotitalosta Etelä-Saksasta löytyi torstaina kaikkiaan kahdeksan vauvan ruumiit, kertoivat saksalaiset ja kansainväliset viestimet.

Saksalaisen Süddeutsche Zeitungin mukaan vauvat löydettiin torstaina Etelä-Saksassa sijaitsevasta Wallenfelsin pikkukaupungista. Ensin ruumiita kerrottiin olleen seitsemän, mutta myöhemmin torstaina viranomaiset ilmoittivat löytäneensä talosta vielä yhden kuolleen vauvan.

Kuolemista epäillään alustavasti 45-vuotiasta kioskinmyyjänä toiminutta äitiä, joka on kateissa.

Süddeutsche Zeitung -lehden mukaan hän on asunut miehensä ja useiden lastensa kanssa samassa omakotitalossa. Samassa talossa asui myös lasten isoäiti. Kuolemista epäilty ja miehestään eronnut nainen ei ollut enää viime aikoina asunut talossa.

Uutistoimisto AFP:n mukaan poliisi saapui paikalle Baijerissa sijaitsevaan taloon paikallisen naisen tekemän hälytyksen perusteella.

Talosta löytyneet ruumiit oli kiedottu pyyhkeisiin ja ne oli laitettu muovipusseihin, kertoo uutistoimisto AFP. Poliisin mukaan torstaina oli vielä liian aikaista arvioida, miten vauvat olivat kuolleet. Kuolinsyyntutkijoiden arvioita on viranomaisten mukaan odotettavissa vasta ensi viikolla.

Wallenfels on 3 000 asukkaan kaupunki. Süddeutsche Zeitungin mukaan naapurit kuvailevat perhettä ”yhteisöön kuuluneiksi”. Pormestari Jens Korn on järkyttynyt ja odottaa seuraavien viikkojen tuovan selvyyttä siihen, mitä talossa on tapahtunut.

Vain päivä aiemmin saksalaismies löysi niin ikään Baijerissa sijaitsevassa Landshutissa vauvan ruumiin 22-vuotiaan tyttärensä auton tavaratilasta.

http://www.hs.fi/ulkomaat/a1447393768099
"Before you embark on a journey of revenge, dig two graves."
- Confucius (Chinese philosopher & reformer, 551 BC - 479 BC)
heidi22
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 10
Liittynyt: Ti Marras 10, 2015 6:54 pm

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja heidi22 »

Poliisi on ottanut kiinni tekijäksi epäillyn perheen äidin 13.11. klo 19.45. Bild kirjoittaa, että ensin löydettiin äidin uusi 55-vuotias rakastaja/miesystävä. Hänet oli tavoitettu Kronachin juna-asemalta. Uusi miesystävä oli kertonut poliisille äidin olinpaikan ja äiti otettiin kiinni majatalosta samasta kunnasta. Poliisi vei molemmat kuulusteluihin.

Torstaina 12.11 alivuokralainen Diana W. löysi kaksi vauvan ruumista siivotessaan varastohuoneena käytettyä saunaa. Hän hälytti poliisit ja poliisit löysivät samasta huoneesta viisi vauvan ruumista lisää. Kahdeksas vauvan ruumis löytyi ullakolta. Ainakin alivuokralaisen löytämät vauvan ruumiit oli kääritty pyyhkeisiin ja pakattu muovipusseihin.

Epäilty on ollut yhdessä aviomiehensä kanssa 18 vuotta. Talossa heidän kanssaan asui kolme heidän yhteistä lastaan sekä aviomiehen äiti. Naisella on myös kaksi lasta aikaisemmasta liitosta, mutta ainakaan tässä Bildin uutisessa ei suoraan sanota että he asuisivat myös talossa.

http://www.bild.de/news/inland/polizei/ ... .bild.html
Wickeddy kirjoitti:Kyseessä on siis kerrostalo asunto eikä maatila?
Vaiko maatila minkä talo on muutettu useamman asunnon kokonaisuudeksi? Se selittäisi hieman tuota alivuokralais asiaakin...
Vai kerrostalo asunto minkä vuokrannut eteenpäin tuttavalleen kun haluaa itse muuttaa sieltä pois.
Yritän saada jotain mielikuvaa tästä muutta uutisointi pettää niin pahasti etten saa maatilalle millään kerrostaloa.
Ihmettelin itsekin tätä asiaa, kun ensimmäisessä uutisessa oli suomennettu "usean asunnon talona". Todella kummallisesti sanottu! Mutta Saksassa tai ainakin Baijerissa asutaan vähän eri tyyppisesti. Ei ole tavatonta, että isossa omakotitalossa asuu saman suvun perheitä. Bildin uutisesta löytyi kuva talosta. Näyttäisi sijaitsevan kylässä, eli ei mikään maatila.
Liitteet
Valkoinen talo vasemmalla.
Valkoinen talo vasemmalla.
talo.jpg (27.02 KiB) Katsottu 8408 kertaa
tattooed fucker
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1444
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 1:48 pm

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja tattooed fucker »

Nimimerkki Rippe kanssa samaa mietiskelin itsekkin.Varsinkin tuo viimeine lause.
I am not a man I am a fucking beast-Torture Killer-
chupacabra
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ke Huhti 29, 2015 11:19 pm

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja chupacabra »

Saksalaisäiti tunnusti osan vauvasurmista
Lauantai 14.11.2015 klo 21.37

Saksassa poliisi on pidättänyt 45-vuotiaan naisen epäiltynä vauvasurmista.

Saksan poliisi ilmoitti perjantaina löytäneensä kahdeksan vauvan ruumiit Baijerissa Wallenfelsissä sijaitsevasta kaupungista. Vauvojen ruumiit oli kätketty muovipusseihin ja pyyhkeisiin.

Pidätetty nainen on tunnustanut olevansa joidenkin vauvojen äiti ja myös tappaneensa osan heistä. Nainen ei kuitenkaan tunnustanut kaikkien vauvojen surmia.

Bild-lehti kertoi perjantaina, että epäilty nainen olisi asunut aiemmin talossa miehensä kanssa, mutta muuttanut pois syyskuussa heidän riitansa jälkeen.

Myös naisen puoliso oli poliisin mukaan pidätettynä jonkin aikaa, mutta hänet vapautettiin pian.

STT

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201511 ... 0_ul.shtml
Dr Bergmeister
Adrian Monk
Viestit: 2800
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 9:37 pm
Paikkakunta: Pohjanmaan rannikkoseutu

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja Dr Bergmeister »

Vauvoille on tehty ruumiinavaus ja tulosten perusteella kuusi vauvaa olisi ollut elinkelpoisia, kaksi ei. Vauvojen sukupuolesta ei sanota mitään. Kuolinsyistä ja tarkemmista kuolinajoista ei liioin osata sanoa mitään toistaiseksi.

Myöskään vauvojen isyyksistä ei toistaiseksi ole tietoa, tutkimuksiin menee vielä useita kuukausia. Andrea G:n aviomiestä epäillään siitä, että hän olisi ollut mahdollisesti osallisena vauvojen murhiin, koska ei uskota että hän olisi ollut täysin tietämätön vaimonsa raskauksista.
http://www.bild.de/regional/muenchen/ob ... .bild.html
Gods made heavy metal.
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2633
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201607 ... 0_ul.shtml

Kahdeksan ruumista asunnossa - Vastasyntyneet vauvansa tappanut äiti perui tunnustuksensa Saksassa

Andrea G:n kotoa löytyi syksyllä kahdeksan vauvan ruumiit. Oikeudenkäynti äitiä vastaan alkoi nyt.

Äiti tukehdutti vauvat kädellään.
Piilotti lasten ruumiit asuntoon.
Alivuokralainen löysi vahingossa yhden ruumiin.

Kuva
Murhatalon edustalle Wallenfelsissä tuotiin marraskuussa kynttilöitä ja pikkuenkeleitä. (EPA / AOP)

Viranomaiset tekivät karmean löydön Saksan Wallenfelsissä viime vuoden marraskuussa: kahdeksan vastasyntyneen vauvan ruumiit yksityisasunnossa.

Oikeudenkäynti lasten vanhempia vastaan alkoi nyt Coburgissa. Äiti Andrea G. tunnusti aiemmin tappaneensa vauvat, mutta perui nyt tunnustuksensa.

Hän ei enää omien sanojensa mukaan muista, kuinka monta lastaan tukehdutti kuoliaaksi.

- Se saattoi olla kaksi, kolme tai neljä, Andrean puolustusasianajaja Till Wagler totesi Bild-lehden mukaan.

Poliisi sai vihjeen kuolleista vauvoista talon alivuokralaiselta, joka löysi talosta vahingossa yhden lapsen ruumiin. Syyttäjän mukaan äiti tappoi lapset tahallaan. Vauvojen isää syytetään avunannosta murhiin.

Andrea, 45, tuli jatkuvasti raskaaksi vuosien 2003 ja 2013 välillä. Lasten isä oli hänen aviomiehensä Johann G., 55.

Andrean äiti patisti tytärtään sterilisaatioon, mutta tytär ei suostunut. Synnytettyään kolmannen tai neljännen vauvan vuosien 2007 tai 2008 tienoilla Andrea eristäytyi muista ihmisistä ja keskittyi alkoholin juomiseen.

Tukehdutti, jos vauva itki

Syyttäjä kuvaili oikeudessa ensimmäisen vauvan kuoleman: Andrea synnytti lapsen seisaaltaan, lapsi putosi lattialle ja napanuora katkesi. Äiti on kertonut, ettei enää muista, oliko vauva syntyessään elossa. Hän kuivasi vauvan pyyhkeillä ja piilotti ruumiin asuntoonsa.

Aiemmin hän on kertonut, että jos vauva itki, hän tukehdutti vauvan panemalla käden lapsen suun ja nenän eteen.

Seuraavien vuosien aikana tämä toistui seitsemän kertaa. Aviomies tiesi asiasta muttei tehnyt mitään.

Pariskunnalla oli ennestään kolme lasta. Aviopari erosi ennen kuin vauvojen ruumiit löytyivät.

Syyttäjä ei ole pystynyt selvittämään, oliko vauvoista neljä elossa syntyessään vai ei. Siksi murhasyyte koskee vain neljää vauvaa kahdeksan sijasta. Äiti on kuitenkin pidätyksen jälkeen tunnustanut synnyttäneensä ja tappaneensa useita vauvoja.

Oikeudenkäynnissä pidetään aluksi viisi istuntoa, kaikki heinäkuussa.

Lähteet: Bild, Stern, Focus

NINA DALE
[email protected]
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
tattooed fucker
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1444
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 1:48 pm

Re: Baijerilaisesta asunnosta löytyi lasten ruumiita

Viesti Kirjoittaja tattooed fucker »

Offiatopikkia.Kaverin äidinserkun kissan vahtina oli aika vastaavanlainen tapaus.Kuuntelin ja otettiin kaljaa.Kyseinen henkilö ei paljoa dokaile..Alko saarnaamaan,että hän kun lähtee,lähtee lapset kanssa.Kysäsin tottakai et miks vitussa tuommosta ajattelet.Vastaus oli jtn kun minä kuolen en halua jättää lapsia tähän maailmaan,jaheillä on parempi lähteä äitinsä kanssa.Pisti vihaks ja lujaa.4 kpl on,tai oli lapsia.Sain akan hoitoon ja lapset on huostassa.Se puhe mitenkä sen ilmasi,oli jotain niin perkeleen jäätävää..ei tästä telluksesta.Loppu hyvin,melkein.
I am not a man I am a fucking beast-Torture Killer-
Vastaa Viestiin