15 tyttö murhasi samanikäisen tytön kotonaan Seinäjoella 28.4.2015

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Puukko-Mack
Remington Steele
Viestit: 241
Liittynyt: Ma Heinä 11, 2011 12:04 am

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Puukko-Mack »

Jotenkin on tullut sellainen fiilis kun näitä kirjoituksia lukee, että hommasta tulee pannukakku. Ei mitään suurta dramatiikkaa. Ei oikeudenkäynnissä, ei tekotavassa. Tuomio sellainen neutraali muutama vuosi josta istuu sen erran että viimeistään jouluksi 2016 kotiin. Missä se koti ikinä sitten onkaan siinä kohtaa.
Kissimirri
Remington Steele
Viestit: 238
Liittynyt: To Elo 07, 2008 3:42 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Kissimirri »

Seinäjoen teinisurma käsitellään suljetuin ovin

Keskiviikko 18.11.2015 klo 09.58 (päivitetty klo 10.02)

Seinäjoen teinisurman käsittely julistettiin salaiseksi.

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeuden kolmen tuomarin kokoonpano ilmoitti päätöksestään hetki sitten.

Paikalle runsain joukoin saapunut media poistettiin salista sen jälkeen, kun päätös oli kerrottu.

Syytetty tyttö tuotiin paikalle saliin vasta, kun media oli poistettu paikalta. Paikalla alusta saakka olivat sekä uhrin että epäillyn vanhemmat.

Myös tapauksen esitutkintamateriaali on julistettu salaiseksi. Tutkinnanjohtaja Esa Uusi-Kakkuri perusteli eilen Iltalehdelle esitutkintamateriaalin salaamista muun muassa sillä, että epäilty ja uhri olivat alaikäisiä.

15-vuotiasta tyttöä syytetään murhasta nuorena henkilönä. Tytön syytetään murhanneen koulutoverinsa kotonaan koulupäivän jälkeen 28. huhtikuuta. Oikeudenkäynnille on varattu kaksi päivää.

JOHANNA MATTINEN
SEINÄJOKI
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015111 ... 7_uu.shtml
Avatar
Kissankello
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1401
Liittynyt: To Loka 23, 2014 8:46 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Kissankello »

Seinäjoen teinisurma: 15-vuotiaan tytön surman käsittely alkoi – ensimmäinen erimielisyys esille

Seinäjoen teinisurman oikeuskäsittely alkoi Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa tänään aamulla.
Oikeus ryhtyi puimaan heti alkuun sitä, voidaanko asia käsitellä julkisesti.

Osapuolet ovat asiasta erimielisiä. Murhasta syytetyn 15-vuotiaan tytön asianajaja Kaarle Gummerus vaati asian käsittelyä suljetuin ovin. Hänen mukaansa yleinen tärkeä etu ei vaadi asian julkista käsittelyä.

– Asia on saanut paljon julkisuutta, mutta muutoin tällä asialla ei ole sellaista yleistä merkitystä, että se tulisi käsitellä julkisesti, Gummerus sanoi.

Kihlakunnansyyttäjä Kimmo Lampisella ei ollut asiaan huomauttamista. Hän ei kuitenkaan nimenomaisesti vaatinut asian salaista käsittelyä.

Sen sijaan uhrin omaiset vaativat julkista käsittelyä.

– Asianomistajat vastustavat suljettua käsittelyä. Yleinen tärkeä etu vaatii julkista käsittelyä ainakin osittain. He katsovat, että tapahtuma on yhteiskunnallisesti poikkeuksellinen. Uhrina on 15-vuotias. Teko on myös poikkeuksellinen.

– Asiaa on käsitelty julkisuudessa ja sosiaalisessa mediassa erittäin laajasti. Katson, että esitutkinnan aikana on liikkunut perättömiä huhuja. Ja jos on suljettu käsittely, asianomistajiin kohdistuu paineita, asianomistajien asianajaja Esa Mäntynen sanoi.

Paikalla on runsaasti median edustajia. Murhasta syytettyä 15-vuotiasta tyttöä ei ole tuotu vielä oikeussaliin.

Niko Ranta

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 63473.html
"Before you embark on a journey of revenge, dig two graves."
- Confucius (Chinese philosopher & reformer, 551 BC - 479 BC)
Porin

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Porin »

Hyvä pointti tuo, että salainen käsittely jättää kaikki huhut elämään ja ne muuttuvat pikkuhiljaa kansan suussa todeksi. Kun tekijä aikanaan vapautuu, seuraa häntä sellaisetkin jutut lopun ikää mitkä eivät edes pidä paikkaansa.
Kissimirri
Remington Steele
Viestit: 238
Liittynyt: To Elo 07, 2008 3:42 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Kissimirri »

Isoäiti pettyi teinisurman käsittelyn salaamiseen - "Olen itkenyt seitsemän kuukautta"

Keskiviikko 18.11.2015 klo 10.17

Seinäjoen teinisurman salaamispäätös oli pettymys uhrin isoäidille.

Uhrin mummiksi tunnustautuva henkilö kommentoi asiaa medialle oikeustalon aulassa.

- Jos tällaisen teon kykynee tekemään, pitää kyetä siihen vastaamaan omalla naamallaan, uhrin isoäiti totesi.

Liikuttunut isoäiti kertoi olevansa murtunut lapsenlapsensa kohtalosta.

- Olen itkenyt seitsemän kuukautta, isoäiti kertoi kyyneleet silmissä.

- (Uhrin nimi) ei tehnyt koskaan pahaa kenellekään, hän jatkoi.

JOHANNA MATTINEN
SEINÄJOKI
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201511 ... 5_ul.shtml
sine qua non

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja sine qua non »

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1195006 ... html[quote]Teinisurma: Tyttö yritti myrkyttää, sai uhrin makaamaan, sitoi silmät ja puukotti 16 kertaa
Kotimaa | 18.11.2015 | 10:48 | Päivitetty 10:53

Syyte: 15-vuotias yritti ensin myrkyttää uhrin, mutta muutti suunnitelmaa, kun uhri ei juonut lasinpesunestettä.

Tuomas Rimpiläinen, Seinäjoki

Seinäjoella luokkatoverinsa surmanneelle 15-vuotiaalle tytölle on luettu syyte nuorena henkilönä tehdystä murhasta. Syyttäjän mukaan tyttö yritti ensin murhata 15-vuotiaan uhrinsa myrkyttämällä. Motiivi murhalle oli syyttäjän mukaan se, että molemmat tytöt olivat kiinnostuneita samasta pojasta. Syyttäjän mukaan tyttö päätti raivata kilpailijansa pois tieltä.

Tyttö houkutteli luokkatoverinsa kotiinsa 28.4.2015 ja tarjosi tälle mehua. Hän oli sekoittanut mehuun tuulilasinpesunestettä. Uhri kuitenkin huomasi oudon sivumaun ja jätti mehun juomatta.

Tämän jälkeen tyttö muutti suunnitelmaa ja houkutteli luokkatoverinsa lattialle makaamaan. Hän sitoi luokkatoverin silmät ja kehotti tätä rentoutumaan musiikkia kuunnellen. Kun luokkatoveri makasi lattialla, tyttö haki keittiöstä veitsen. Hän palasi takaisin ja löi veitsellä luokkatoveriaan rintaan. Luokkatoveri nousi ylös ja pyysi apua, mutta vastaaja jatkoi lyömistä.

Osan iskuista hän iski luokkatoverinsa selkään, kun tämä konttasi pakoon. Syytetty jatkoi lyömistä vielä senkin jälkeen, kun luokkatoveri oli lyyhistynyt lattialle. Tyttö käänsi hänet vielä ympäri ja iski häntä uudelleen rintaan. Veitseniskuja osui uhriin yhteensä 16.

Syytetty oli teon tehdessään alle 18-vuotias, joten jos hänet tuomitaan murhasta, rangaistus ei ole elinkautinen vaan määrämittainen rangaistus. Syyttäjä vaatii hänelle vähintään 10 vuoden vankeusrangaistusta nuorena henkilönä tehdystä murhasta.[/quote]
Notta semmoosta. Jos tämä ei ole murha, niin ei mikään.
Avatar
EjM
Nikke Knatterton
Viestit: 189
Liittynyt: To Loka 01, 2015 1:14 pm
Paikkakunta: Pohojanmaa

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja EjM »

Seinäjoen teinisurman 15-vuotias uhri kuoli äärimmäisen väkivaltaisesti. Syyttäjän mukaan samanikäinen epäilty yritti ensin myrkyttää uhrin ja puukotti tätä teon epäonnistuttua kaikkiaan 16 kertaa.

Seuraava teonkuvaus on syyttäjän julkisesta haastehakemuksesta.

Syyttäjän mukaan Seinäjoen teinisurmasta syytetty oli jo maaliskuussa puhunut 15-vuotiaan koulukaverinsa satuttamisesta väkivaltaisesti.

Huhtikuun alusta lähtien hän oli suunnitellut uhrin myrkyttämistä. Syynä epäillyn toimille on ollut tyttöjen kiinnostus samaan poikaan ja hänen tarpeensa raivata pois kilpailija.


Epäillyn ajatuksena on ollut saada uhri hänen kotiinsa ja myrkyttää hänet siten, että hän kuolee myöhemmin.

Hän on valinnut myrkytyksessä käytettäväksi aineeksi tuulilasinpesunesteen, jota hän on tuolloin autotallissa kaatanut pulloon ja vienyt sen sisälle asuntoon.

Epäilty on surmapäivänä 28.4.2015 koulussa houkutellut uhrin mopoautonsa kyytiin ja saanut hänet tulemaan tekijän kotiin. Siellä Epäilty on tarjonnut uhrille mehua, johon hän on sekoittanut tuulilasinpesunestettä. Kun uhri on juonut mehua, on hän havainnut siinä sivumakua ja jättänyt juomisen kesken.

Sen jälkeen epäilty on pyytänyt uhrin istumaan olohuoneen lattialle, peittänyt hänen silmänsä siteellä ja saanut hänet menemään selälleen lattialle kuuntelemaan musiikkia ja rentoutumaan.

Uhrin maatessa silmät sidottuina lattialla epäilty on hakenut keittiöstä keittiöveitsen. Hän on mennyt uhrin viereen ja lyönyt veitsellä uhria rintaan.

Uhri yritti karkuun, mutta turhaan. Veitsellä lyöntejä on ollut kaiken kaikkiaan kuusitoista.



Maikkarin sivuilta.
pohojalaaset opetti ruattalaasekki puhumaan ruattia
jontse
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 99
Liittynyt: Pe Maalis 18, 2011 4:11 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja jontse »

Epäilty on surmapäivänä 28.4.2015 koulussa houkutellut uhrin mopoautonsa kyytiin ja saanut hänet tulemaan tekijän kotiin. Siellä Epäilty on tarjonnut uhrille mehua, johon hän on sekoittanut tuulilasinpesunestettä. Kun uhri on juonut mehua, on hän havainnut siinä sivumakua ja jättänyt juomisen kesken.

Sen jälkeen epäilty on pyytänyt uhrin istumaan olohuoneen lattialle, peittänyt hänen silmänsä siteellä ja saanut hänet menemään selälleen lattialle kuuntelemaan musiikkia ja rentoutumaan.

Uhrin maatessa silmät sidottuina lattialla epäilty on hakenut keittiöstä keittiöveitsen. Hän on mennyt uhrin viereen ja lyönyt veitsellä uhria rintaan.

Uhri yritti karkuun, mutta turhaan. Veitsellä lyöntejä on ollut kaiken kaikkiaan kuusitoista.
Minusta jos kykenee tappamaan toisen ihmisen, pitäisi myös kestää naama näkkärillä oikeudessa se et joutuu roskalehtien sun muiden (ml. mv-lehti) riepoteltavaksi kasvoineen päivineen, tekijää suojellaan mut henkirikoksen uhrin omaiset melkein jätetään median riepoteltaviksi odottelemaan saliinkin pääsyä..

"oikeuslaitos" hyvinkin meillä..
"if your religion is worth of killing, please start yourself"
Alice
Neuvoja-Jack
Viestit: 563
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 6:01 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Alice »

Järkyttävä juttu, suunnitellut etukäteen, ja toteutus noinkin julma ja raaka. Sairas tuo on, murhaaja siis.
Uhrin omaiset olisivat halunneet oikeudenkäynnistä julkisen, mutta näin ei tehdä, eli ei mitään oikeutusta uhrille ja omaisilleen, törkeää. Ymmärtäisin salassapidon, jos omaiset olisivat niin halunneet.
Kymmentä vuotta haetaan, jää nähtäväksi, paljonko tulee saamaan.
Avatar
EjM
Nikke Knatterton
Viestit: 189
Liittynyt: To Loka 01, 2015 1:14 pm
Paikkakunta: Pohojanmaa

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja EjM »

Syyte: Seinäjoen teinisurmaaja yritti ensin juottaa myrkkymehua
18.11.2015 11:22 (Päivitetty: 18.11.2015 11:23)

Seinäjoen käräjillä alkaa harvinaisen teinisurman selvittely. Syyttäjä vaatii 15-vuotiaalle tytölle rangaistusta luokkakaverinsa murhasta. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto
SEINÄJOKI

Seinäjoen teinisurmaajan motiivi oli ihastus samaan poikaan, katsoo syyttäjä haastehakemuksessaan. Syytteen mukaan 15-vuotias tyttö halusi raivata tieltään kilpailijansa.

Syyttäjän mukaan tyttö suunnitteli tekoaan vajaan kuukauden. Tarkoitus oli myrkyttää uhri siten, että hän kuolee myöhemmin.

Syytteen mukaan tyttö valitsi myrkyttämisessä käytettäväksi aineeksi lasinpesunesteen. Hän houkutteli uhrin mopoauton kyytiin ja vei tämän kotiinsa kyläilemään.

–  Siellä hän on tarjonnut (uhrin nimi) mehua, johon hän on sekoittanut tuulilasinpesunestettä. Kun (uhrin nimi) on juonut mehua, on hän havainnut siinä sivumakua ja jättänyt juomisen kesken, syyttäjä kirjoittaa.

Myrkytysyrityksen epäonnistuttua tyttö vaihtoi syyttäjän mukaan taktiikkaa. Hän pyysi luokkatoveriaan rentoutumaan kuuntelemalla musiikkia silmät sidottuina. Syytteen mukaan tyttö haki tämän jälkeen keittiöveitsen ja löi sillä uhria useita kertoja avunpyynnöistä piittaamatta.

Vaatii ainakin 10 vuoden rangaistusta

Syyttäjä vaatii tytölle vähintään 10 vuoden vankeusrangaistusta nuorena henkilönä tehdystä murhasta. Nuorena henkilönä tehdystä murhasta voidaan tuomita 2–12 vuotta vankeutta.

–  Teko on tehty vakaasti harkiten ja erityisen raa'alla ja julmalla tavalla, ja ottaen huomioon rikokseen johtaneet ja siitä ilmenevät seikat, on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, syyttäjä muotoilee.

Syyttäjän käsityksen mukaan tiedot tapahtumista ovat esitutkinnan perusteella riidattomia.

Murhasta syytetylle tytölle on tehty mielentilatutkimus. Sen lopputuloksesta ei ole kerrottu yleisölle.

Tytölle vaaditaan Seinäjoen teinisurmasta 10:tä vuotta vankeutta

Käräjäoikeus on määrännyt Seinäjoen teinimurhajutun käsittelyn salaiseksi. Oikeuden mielestä erittäin tärkeä yleinen etu ei vaadi sitä, että syyte käsiteltäisiin poikkeuksellisesti avoimin ovin.

Murhasta syytetyn 15-vuotiaan tytön puolustus vaati oikeudenkäyntiä ilman yleisöä. Tytön asianajajan Kaarle Gummeruksen mukaan asia ei ole yhteiskunnallisesti niin merkittävä, että sitä pitäisi ruotia julkisesti.

–  Pyydetään, että istunto järjestetään ilman yleisöä. Hän on ollut mielentilatutkimuksessa. En mene sen sisältöön. Siihen tullaan vetoamaan oikeudenkäynnin aikana. Hänen kuulemisensa yleisön läsnä ollessa vaarantuisi paineen alla, Gummerus sanoi Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa.

Syytetyn tytön edunvalvoja oli niin ikään salaamisen kannalla. Hän vaati oikeutta ottamaan huomioon tytön mahdollisuudet sopeutua myöhemmin yhteiskuntaan. Edunvalvoja Anni-Leena Mäki-Valtari katsoo, että tapauksen aiemmin saama julkisuus tukee ennemmin salaamista kuin julkista käsittelyä.

–  Asialla ei ole mitään yhteiskunnallista merkitystä, Mäki-Valtari sanoi.

Omaiset vastustivat

Henkirikoksessa kuolleen 15-vuotiaan tytön omaiset puolestaan olisivat halunneet oikeudenkäynnin mahdollisimman julkiseksi. Omaisten asianajaja Esa Mäntynen sanoi, että salaaminen aiheuttaa esimerkiksi perättömiä huhuja, joita on jo ollut liikkeellä.

–  Asianomistajat vastustavat suljettua käsittelyä. Erittäin tärkeä yleinen etu vaatii ainakin osittaista julkista käsittelyä. Tapahtuma on ollut yhteiskunnallisesti poikkeuksellinen, Mäntynen sanoi.

–  Ongelma on se, että kun ei ole julkinen, siitä aiheutuu erilaisia perättömiä huhuja. Asianomistajille, omaisille ja läheisille tulee valtavasti paineita.
http://www.ilkka.fi/uutiset/kotimaa/syy ... -1.1946873
pohojalaaset opetti ruattalaasekki puhumaan ruattia
JackSparrow
Neuvoja-Jack
Viestit: 524
Liittynyt: Ma Tammi 23, 2012 10:47 am
Paikkakunta: Pori

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja JackSparrow »

16 puukoniskua. No huh huh! :shock: Sitä ennen vielä yrittänyt myrkytystä. Olisi kiva saada tietoa mielentilatutkimuksesta, eli onko tehnyt täydessä ymmärryksessä ja ymmärtänyt tekonsa vakavuuden/ seuraukset?
Syntyminen on vain kuoleman odotusta
rumilus
Martin Beck
Viestit: 760
Liittynyt: Ti Helmi 17, 2015 8:22 am

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja rumilus »

Alice kirjoitti: Kymmentä vuotta haetaan, jää nähtäväksi, paljonko tulee saamaan.

Kymmenestä istuisi noin kolme, vähennttynä vielä tähän astinen vangitsemisaika.
Yfx

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Yfx »

rumilus kirjoitti:
Alice kirjoitti: Kymmentä vuotta haetaan, jää nähtäväksi, paljonko tulee saamaan.

Kymmenestä istuisi noin kolme, vähennttynä vielä tähän astinen vangitsemisaika.
Aivan liian vähän istuttavaa joka tapauksessa.
Kysymys on kuitenkin henkirikoksesta.
Tapahtukuvauksen perusteella tytöstä voi kasvaa vielä "mallikansalainen" vailla vertaa, passaa vanhempien olla ylpeitä jälkikasvustaan. :evil:
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Enpä olisi uskonut tekoa näin kammottavaksi. Luulin, että kyseessä olisi äkkipikaistuksissa tehty teko, mutta näin harkittu ja raaka murha 15-vuotiaalta. Ei voi käsittää.
Jos tekijällä ei ole todettu narsistista persoonallisuushäiriötä tai mielisairautta, niin ei voi kuin ihmetellä.

Miltähän tästä pojasta mahtaa tuntua, joka on ollut kiistakapulana.Tosin uhri ei varmaan tiennyt kiistaa olevan, koska ei kai kukaan uskaltaisi pötkötellä vihamiehen/naisen edessä silmät sidottuina. Tämä tekee teosta vielä kamalamman. Uhri on ollut varmasti luottavainen ja hyvä ihminen... :(

Myös verta on pakko olla suuria määriä ja kaikkialla. Voi vaan kuvitella myös miltä isästä on tuntunut, kun on tullut kotiin ja tajunnut oman lapsensa olevan teon takana.
Puhumattakaan kun uhrin vanhemmille on ilmoitettu... :(
Viimeksi muokannut Tiina, Ke Marras 18, 2015 12:06 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Heather
Alibin satunnaislukija
Viestit: 54
Liittynyt: To Huhti 30, 2015 9:51 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Heather »

sine qua non kirjoitti:http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1195006 ... html[quote]Teinisurma: Tyttö yritti myrkyttää, sai uhrin makaamaan, sitoi silmät ja puukotti 16 kertaa
Kotimaa | 18.11.2015 | 10:48 | Päivitetty 10:53

Syyte: 15-vuotias yritti ensin myrkyttää uhrin, mutta muutti suunnitelmaa, kun uhri ei juonut lasinpesunestettä.

Tuomas Rimpiläinen, Seinäjoki

Seinäjoella luokkatoverinsa surmanneelle 15-vuotiaalle tytölle on luettu syyte nuorena henkilönä tehdystä murhasta. Syyttäjän mukaan tyttö yritti ensin murhata 15-vuotiaan uhrinsa myrkyttämällä. Motiivi murhalle oli syyttäjän mukaan se, että molemmat tytöt olivat kiinnostuneita samasta pojasta. Syyttäjän mukaan tyttö päätti raivata kilpailijansa pois tieltä.

Tyttö houkutteli luokkatoverinsa kotiinsa 28.4.2015 ja tarjosi tälle mehua. Hän oli sekoittanut mehuun tuulilasinpesunestettä. Uhri kuitenkin huomasi oudon sivumaun ja jätti mehun juomatta.

Tämän jälkeen tyttö muutti suunnitelmaa ja houkutteli luokkatoverinsa lattialle makaamaan. Hän sitoi luokkatoverin silmät ja kehotti tätä rentoutumaan musiikkia kuunnellen. Kun luokkatoveri makasi lattialla, tyttö haki keittiöstä veitsen. Hän palasi takaisin ja löi veitsellä luokkatoveriaan rintaan. Luokkatoveri nousi ylös ja pyysi apua, mutta vastaaja jatkoi lyömistä.

Osan iskuista hän iski luokkatoverinsa selkään, kun tämä konttasi pakoon. Syytetty jatkoi lyömistä vielä senkin jälkeen, kun luokkatoveri oli lyyhistynyt lattialle. Tyttö käänsi hänet vielä ympäri ja iski häntä uudelleen rintaan. Veitseniskuja osui uhriin yhteensä 16.

Syytetty oli teon tehdessään alle 18-vuotias, joten jos hänet tuomitaan murhasta, rangaistus ei ole elinkautinen vaan määrämittainen rangaistus. Syyttäjä vaatii hänelle vähintään 10 vuoden vankeusrangaistusta nuorena henkilönä tehdystä murhasta.
Notta semmoosta. Jos tämä ei ole murha, niin ei mikään.[/quote]

Puoli vuotta sitten tekemäni psykologinen profiili tekijästä osui oikeaan. Perustelin silloin aika pitkään, miksi tekijän mielestäni täytyy todennäköisesti olla psykopaatti.
Vastaa Viestiin