48v nainen murhattiin kadulle Tuusulan Hyrylässä, 2015

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Alice
Neuvoja-Jack
Viestit: 563
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 6:01 pm

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja Alice »

Teresa Banks, kiitos kartasta ja selvityksestä. Eli tosiaan mies on kävelemässä kohti tekopaikkaa. Epäillyllä on kyllä harvinaisen suora ryhti ja jokseenkin oudot vaatteet, kengätkin hohtaa niin kovin. Ei kyllä ihan kantasuomalaiselta vaikuta, joskaan ei ainakaan skiniltä :).

Kuva ei kyllä kovin hyvä ole, mutta video sen verran parempi, että varmasti tuttunsa tuntisi.
sine qua non

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja sine qua non »

Teresa Banks kirjoitti:Valvontakamerassa näkyvä henkilö on tulossa Jääkärinpolun suunnasta, kuva on otettu suunnilleen nuolen nro 1 kohdalla (terveyskeskuksen päivystyksen parkkipaikka).

Eristetty parkkipaikka Hyryläntien ja Koskensillan tien vieressä: nro 2.

Ravintola Päämaja: nro 3.
Uhri on tullut Päämajasta joko Hyryläntietä tai reittiä Kauppatie > Hyryläntie.

Kuva
Kiitos kuvasta ja tiedoista! Järkeenkäyvältä vaikuttaisi, että valvontakameratallenne on viime yöltä ennen murhaa, koska mies kävelee siinä ruumiin löytöpaikan suuntaan eikä sieltä poispäin. Miksi olisi murhan jälkeen jäänyt pyörimään lähistölle ja kävellyt vielä takaisin murhapaikan suuntaan? Kiinnostavaa olisikin tietää, että millä perusteella mies on liitetty murhaan - onko kuitenkin tästä samasta tyypistä tuolta yöltä joitakin sellaisia silminnäkijähavaintoja, joiden perusteella hänet on voitu yhdistää surmaan.

Vaikka videon kuvanlaatu ei ole sen kummempi kuin valvontakamerakuvissa yleensäkään, näkee siitä kuitenkin juurikin miehen ryhdin ja kävelytyylin, joiden perusteella joku tuttu voi tunnistaa paremmin kuin pelkän pysäytyskuvan avulla.

Edit. Samoja huomioita jo tulikin aikaisemmissa viesteissä.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15334
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja URSA »

Mielestäni näin jossakin uutisessa maininnan, että rikosta tutkitaan murhana tekotavan takia.
Lena kirjoitti:
Ei liity asiaan yhtään mitenkään.
Lopettakaa jo tää VOKien tunkeminen joka ikiseen ketjuun. Rasittavaa.

Todennäköisempää että asialla on skini kuin mamu, kun Hyrylä on kyseessä :roll:
Liittyy, koska aikaisemmin ketjussa oli esitetty varmana tietona, ettei Tuusulassa ole vastaanottokeskusta. On ainakin ollut jo kauan suunnitteilla, ja nimenomaan Hyrylään.

http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikke ... na/5582736
Työporukan illanvieton karmea päätös: Perheenäiti löytyi kadulta raa’asti surmattuna

Rikos Julkaistu 28.11.2015 19:11

Poliisi pyytää tunnistamaan videolla näkyvän henkilön

Poliisi tutkii vuonna 1967 syntyneen naisen henkirikosta murhana tekotavan erityisen raakuuden ja julmuuden vuoksi. Tuntemattoman tappajan epäillään hyökänneen naisen kimppuun, kun tämä oli odottamassa kyytiä kotiin Hyrylän keskustan tuntumassa.

Hyrylän keskustassa ajanut poliisipartio löysi uhrin kello viiden aikoihin aamuyöllä Hyrylän kunnantalon läheltä. Partio oli kiinnittänyt huomiota Hyryläntien ja Koskensillantien risteyksen läheisyydessä näkyneeseen hahmoon.

Uhrin epäillään kuolleen kyseisellä paikalla jo tunteja aiemmin, kertoo rikoskomisario Kimmo Hyvärinen Itä-Uudenmaan poliisista MTV Uutisille.

– Tapahtuma-aika haarukoituu lähemmäs kello yhtä. Uhri on poistunut läheisestä ravintolasta yksin. Tarkoitus on ollut mennä kotiin.

Poliisi ei kerro tekotavasta tarkemmin.

Keskusta oli täynnä poliiseja

MTV Uutisten tietojen mukaan uhri on vantaalainen perheenäiti, joka oli läheisessä pub Päämajassa käymässä työporukan mukana, mahdollisesti pikkujouluja viettämässä. Hän poistui ravintolasta yksin puolenyön jälkeen.

Teosta epäillään valvontakameroilta paikannettua miestä, jonka henkilöllisyys ei ole poliisin tiedossa.

Poliisi pyytää miehestä havaintoja videon perusteella. Miehen kasvonpiirteet eivät ole tunnistettavissa, mutta Hyvärisen mukaan miehen voi tunnistaa kävelytyylin perusteella.

– Se on hieman poikkeava, joten toivomme että sen perusteella olisi tunnistettavissa. Olemus on ryhdikäs ja atleettinen.

Poliisin tekniset tutkimukset Hyrylän keskustassa tekopaikan läheisyydessä jatkuvat edelleen. MTV Uutisten haastatteleman tuusulalaisnaisen mukaan keskusta oli pian aamuviiden jälkeen täynnä poliiseja.

– Ainakin toistakymmentä partiota. Autoni pysäytettiin ja poliisi tiedusteli minultakin, millä asialla liikun ja katsoi samalla autoni sisään taskulamppu kädessä.

Poliisi on luvannut tiedottaa asiasta lisää huomenna puolilta päivin.
Berenices
Lauri Hanhivaara
Viestit: 122
Liittynyt: Su Tammi 13, 2013 12:14 pm

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja Berenices »

Mitä on siis kasassa:

Uhri vantaalainen perheenäiti, joka poistui ilm. työpaikan pikkujouluista / ravintolasta kahdentoista jälkeen. Hän oli soittanut itselleen kyydin ja odotti sitä.

Mahdollinen epäilty: uutisen mukaan uhrille tuntematon mies, joka jostain syystä vaelsi yöllä alueella. Lähtikö hän seuraamaan ravintolasta poistunutta perheenäitiä? Tuntomerkit; pituus ehkä +/- 180 cm, hoikka, liikuntaa ja kenties voimailua harrastava mies. Ikä ehkä 35-45? Tumma, paksu tukka. Erikoiset kengät. Voisiko ulkoilupuku olla maastokuvioinen?
Teko oli erityisen raaka ja julma. Miksi?

Huomaatteko, mies kääntää videon lopussa katseen oikealle. Kun pysäyttää kuvan ja katsoo siinä kohtaa suurennuslasilla, vaikuttaisi että hieman korkeat poskipäät ja pikkuisen ulkoneva tai terävä leuka. No, tämä menee jo arvailuksi, koska nauha on niin epäselvä. Tuntuisi että käyntinsä ja ruumiinrakenteensa avulla löytyy.
SensiMillah
Susikoski
Viestit: 46
Liittynyt: Ma Tammi 02, 2012 4:33 pm

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja SensiMillah »

Berenices kirjoitti:
Tuntomerkit; pituus ehkä +/- 180 cm, hoikka, liikuntaa ja kenties voimailua harrastava mies. Ikä ehkä 35-45? Tumma, paksu tukka. Erikoiset kengät. Voisiko ulkoilupuku olla maastokuvioinen?
Teko oli erityisen raaka ja julma. Miksi?
Mä luulin silmieni temppuilevan kun oletin erottavani maastokuvion ulkoilupuvusta mutta kiva kun joku muukin pohtii samaa :D
Mä en jostain syystä ole täysin vakuuttunut että tuossa videossa on tekijä, en tiedä miksi. Millähän poliisi sen on osannut yhdistää tekoon, kuitenkin vain vähäisiä näköhavaintoja herrasta. Olisiko sitten nähty ihan lähellä uhria tai jopa uhrin kanssa?
...Lost...
Alice
Neuvoja-Jack
Viestit: 563
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 6:01 pm

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja Alice »

URSA kirjoitti:Mielestäni näin jossakin uutisessa maininnan, että rikosta tutkitaan murhana tekotavan takia.
Lena kirjoitti:
Ei liity asiaan yhtään mitenkään.
Lopettakaa jo tää VOKien tunkeminen joka ikiseen ketjuun. Rasittavaa.

Todennäköisempää että asialla on skini kuin mamu, kun Hyrylä on kyseessä :roll:
Liittyy, koska aikaisemmin ketjussa oli esitetty varmana tietona, ettei Tuusulassa ole vastaanottokeskusta. On ainakin ollut jo kauan suunnitteilla, ja nimenomaan Hyrylään.
Totta, tutkitaan murhana tekotavan vuoksi, ei siis tietoakaan, että olisi suunniteltu etukäteen.
Ja VOK ei liity tähän, se, että asiasta on keskusteltu ja ehkä jopa suunniteltu, ei poista tosiasiaa, että Hyrylään ei kuitenkaan ole perustettu mitään VOKia, ellei sitten niin, että kuntalaiset ei tiedä.
Kuulin tänään, että vantaalaisnainen on kuollut, mutta en ole ihan varma, että missä ja milloin, mutta siis ihan äskettäin :cry: .
IsoD
Armas Tammelin
Viestit: 84
Liittynyt: Ke Touko 20, 2015 11:47 am

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja IsoD »

Some-tiedon mukaan poliisi ollut hetki sitten rynnäkkövarustuksessa hyrylän keskustassa erään kerrostalon edessä.
Chili
Jane Marple
Viestit: 1063
Liittynyt: To Elo 04, 2011 9:31 am

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja Chili »

Ei hattua, ei hanskoja. Ei ole suunnitellut olevansa ulkona kovinkaan kauaa.

Ei ole oletettavaa, että olisi tullut omalla autolla Tuusulaan tappomerkeissä tuohon aikaan yötä. Ellei tullut ihan tiettyä henkilöä tappamaan. Mutta silloin kyseessä on työkaveri tai oma mies. Lienee helppo eliminoida ne pois tekijöiden listalta.

Jäljelle jää siis ilman autoa liikkuva, tekopaikan lähellä asuva mies, joka lähti kotoaan suunnittelematta ja raivoissaan tekemään nopeasti sattumanvaraisen tapon.

Tuskinpa kyseessä on majoittunut turisti - viikonloppuna tuskin kukaan jää Tuusulaan.
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja ktaina »

Mustat hanskat on kyllä mun mielestä käsissä,tän jutun lopussa missä kuva niin huomaa paremmin ne,itseasiassa jos noi ei ois mustat hanskat niin henkilön niska pitäis olla myös tumma. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015112 ... 1_uu.shtml
Viimeksi muokannut ktaina, La Marras 28, 2015 9:16 pm. Yhteensä muokattu 4 kertaa.
Avatar
Teresa Banks
Sofia Karppi
Viestit: 418
Liittynyt: Ke Loka 29, 2008 6:08 pm

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja Teresa Banks »

Chili kirjoitti:
Jäljelle jää siis ilman autoa liikkuva, tekopaikan lähellä asuva mies, joka lähti kotoaan suunnittelematta ja raivoissaan tekemään nopeasti sattumanvaraisen tapon.

Tuskinpa kyseessä on majoittunut turisti - viikonloppuna tuskin kukaan jää Tuusulaan.
Itse asiassa hyvinkin moni tulee ja jää. On viikonloppuja, jolloin hotelleissa myyty ei-oota. Tosin nuo hotellit sijaitsevat järven tuntumassa, ei ihan keskustassa eikä tuolla Jääkärintien - varuskunnan suunnalla.
Viimeksi muokannut Teresa Banks, La Marras 28, 2015 9:20 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Sielu on metallipurkaus helvetin ammustehtaalta.
— A. W. Yrjänä
Martti
Agentti Scully
Viestit: 659
Liittynyt: La Elo 06, 2011 10:30 am

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja Martti »

Hanskat minustakin on kädessä. Tuosta Iltalehden viimeisestä kuvasta mielikuvitus loihti esiin lippiksen, sellainen musta matala armeijamalli, mutta sitten kun zoomailee niin en tiedä enää.
IsoD
Armas Tammelin
Viestit: 84
Liittynyt: Ke Touko 20, 2015 11:47 am

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja IsoD »

Teresa Banks kirjoitti:
Chili kirjoitti:
Jäljelle jää siis ilman autoa liikkuva, tekopaikan lähellä asuva mies, joka lähti kotoaan suunnittelematta ja raivoissaan tekemään nopeasti sattumanvaraisen tapon.

Tuskinpa kyseessä on majoittunut turisti - viikonloppuna tuskin kukaan jää Tuusulaan.
Itse asiassa hyvinkin moni tulee ja jää. On viikonloppuja, jolloin hotelleissa myyty ei-oota. Tosin nuo hotellit sijaitsevat järven tuntumassa, ei ihan keskustassa tai tuolla Jääkärintien - varuskunnan suunnalla.
Ei varuskunnassa tietääkseni ole hotellia? Gustavelund, krapi ja onnela sekä sulan hotelli on tietääkseni ainoat etelä-tuusulan hotellit. Uskoisin paikkakuntalaiseen tekijään tai kyläilevään. En millään jaksa uskoa että kukaan olisi tullut paikalle vain murhatakseen. Todennäköisesti mukana on ollut jokin apuväline, kenties puukko? Paljainkäsin tehty teko ei kovin helposti muutu murhaksi, ainakaan ilman taitoa taittaa niskat tms. Teko ei myöskään tuossa älyttömän kauan voi kestää, ellei tapahdu metsän puolella. Mielenkiinnolla odottelen uusia tietoja. Myöskään isoja kiviä tai vastaavia ei hirveämmin tuossa ole.
ysiysiysi
Lauri Hanhivaara
Viestit: 139
Liittynyt: Pe Helmi 04, 2011 1:03 pm

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja ysiysiysi »

Tuohon rynnäkköhommaan: kahdeksan aikaan poliisin maija meni kovaa vauhtia pillit päällä kohti Hyrylän keskustaa Gustavelundin kohdalla. Saattaisi vaikka liittyä asiaan. Tai ei.
Avatar
Teresa Banks
Sofia Karppi
Viestit: 418
Liittynyt: Ke Loka 29, 2008 6:08 pm

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja Teresa Banks »

IsoD kirjoitti:
Teresa Banks kirjoitti:
Chili kirjoitti:
Jäljelle jää siis ilman autoa liikkuva, tekopaikan lähellä asuva mies, joka lähti kotoaan suunnittelematta ja raivoissaan tekemään nopeasti sattumanvaraisen tapon.

Tuskinpa kyseessä on majoittunut turisti - viikonloppuna tuskin kukaan jää Tuusulaan.
Itse asiassa hyvinkin moni tulee ja jää. On viikonloppuja, jolloin hotelleissa myyty ei-oota. Tosin nuo hotellit sijaitsevat järven tuntumassa, ei ihan keskustassa tai tuolla Jääkärintien - varuskunnan suunnalla.
Ei varuskunnassa tietääkseni ole hotellia? Gustavelund, krapi ja onnela sekä sulan hotelli on tietääkseni ainoat etelä-tuusulan hotellit. Uskoisin paikkakuntalaiseen tekijään tai kyläilevään. En millään jaksa uskoa että kukaan olisi tullut paikalle vain murhatakseen. Todennäköisesti mukana on ollut jokin apuväline, kenties puukko? Paljainkäsin tehty teko ei kovin helposti muutu murhaksi, ainakaan ilman taitoa taittaa niskat tms. Teko ei myöskään tuossa älyttömän kauan voi kestää, ellei tapahdu metsän puolella. Mielenkiinnolla odottelen uusia tietoja. Myöskään isoja kiviä tai vastaavia ei hirveämmin tuossa ole.
Juu, ei varuskunnassa minunkaan tietääkseni. Kirjoitin näemmä vähän epätarkasti, kävinkin korjaamassa: "ei ihan keskustassa eikä tuolla Jääkärintien - varuskunnan suunnalla".
Sielu on metallipurkaus helvetin ammustehtaalta.
— A. W. Yrjänä
wonderland
Neuvoja-Jack
Viestit: 558
Liittynyt: To Joulu 05, 2013 1:57 pm

Re: Nainen murhattiin kadulle Tuusulassa

Viesti Kirjoittaja wonderland »

Chili kirjoitti:Ei hattua, ei hanskoja. Ei ole suunnitellut olevansa ulkona kovinkaan kauaa.

Ei ole oletettavaa, että olisi tullut omalla autolla Tuusulaan tappomerkeissä tuohon aikaan yötä. Ellei tullut ihan tiettyä henkilöä tappamaan. Mutta silloin kyseessä on työkaveri tai oma mies. Lienee helppo eliminoida ne pois tekijöiden listalta.

Jäljelle jää siis ilman autoa liikkuva, tekopaikan lähellä asuva mies, joka lähti kotoaan suunnittelematta ja raivoissaan tekemään nopeasti sattumanvaraisen tapon.

Tuskinpa kyseessä on majoittunut turisti - viikonloppuna tuskin kukaan jää Tuusulaan.
Ettei vaan ole se Tesomallakin riehunut puukkojunkkari. Vähäistä vaatetusta voisi selittää se, että liikkuu autolla, ellei asu lähistöllä. Varuskunnan alueelta kyllä sotilaallisen suoraa ryhtiä löytyy ja sitä virtaa suomeen myös lähi-idästä, nimittäin entisiä sotilaitakin.
" Heikoin lenkki, hänen sydämensä, petti. Se oli ajan kysymys." - Laiho oikeudessa
Vastaa Viestiin