http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 20258.htmlIsoisä käytti lapsenlastaan törkeästi hyväksi – selvisi ehdollisella vankeusrangaistuksella
Julkaistu: 15.12. 15:14
Etelä-Savon käräjäoikeus on tuominnut 67-vuotiaan miehen vuoden ja neljän kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Rikos tapahtui Etelä-Savossa sijaitsevassa kunnassa viime vuonna. Oikeudessa kävi ilmi, että vuonna 2003 syntyneellä tytöllä ja tämän isoisällä oli lämminhenkinen suhde. Tyttö oli isoisälle erityisen rakas. Yhdellä kerralla mies käytti lasta kuitenkin törkeästi seksuaalisesti hyväkseen.
Teko tapahtui isoisän luona. Oikeuden julkisesta selosteesta käy ilmi, että isoisä nukkui tytön kanssa samassa sängyssä. Nukkumaanmenon jälkeen isoisä kosketteli lasta takapuolesta, rinnoista sekä sukuelinten alueelta, minkä lisäksi hän yritti ottaa tytön alushousuja pois.
Kumpikaan tytön vanhemmista ei ollut tekoaikaan paikalla. Oikeuden mukaan mies aiheutti teollaan tytölle erityistä vahinkoa. Tyttö onkin sairastunut henkisesti vakavasti. Lapsen lääkehoito ja terapia jatkuvat yhä, mutta niistä ei ole ollut juurikaan apua.
– Psyykkinen oireilu on kestänyt jo pitkän aikaa, eikä tilanne ole juuri muuttunut. Hyväksikäytön tekomuoto on ollut törkeä.
– Vaikka kyseessä on ollut lähinnä koskettelu ja tekokertoja on ollut yksi, on jo tämä aiheuttanut konkreettista vahinkoa asianomistajan kehitykselle, Etelä-Savon käräjäoikeus kirjoittaa julkisessa selosteessaan.
Miestä ei oltu aiemmin tuomittu vankeusrangaistuksiin, minkä takia hänen vuoden ja neljän kuukauden vankeusrangaistuksensa on ehdollinen. Tämän lisäksi mies määrättiin suorittamaan 70 tuntia yhdyskuntapalvelua.
Mies joutuu maksamaan uhrille 6 500 euron korvaukset psyykkisestä haitasta sekä 3 000 euron korvaukset kärsimyksestä. Mies joutuu maksamaan myös tytön lähes 4 100 euron oikeudenkäyntikulut ja noin 570 euron matkakulut.
Etelä-Savon käräjäoikeuden tiistaina antama tuomio ei ole vielä lainvoimainen.
Isoisä käytti tyttöä törkeästi hyväksi – ehdollista
- Valoviikate
- Christopher Lorenzo
- Viestit: 1521
- Liittynyt: Pe Helmi 22, 2008 6:12 pm
- Viesti:
Isoisä käytti tyttöä törkeästi hyväksi – ehdollista
-
Permit_Denied
- Harjunpää
- Viestit: 305
- Liittynyt: Ma Kesä 01, 2015 8:56 pm
Re: Isoisä käytti tyttöä törkeästi hyväksi – ehdollista
Naurettavaa paskaa; olisivat pistäneet papan linnaan, siellä tuollaisia paskakasoja osataan kohdella oikeaoppisesti.