Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Keskustelut ylläpidosta ja tuomioistuimesta. Myös käyttäjien keskinäiset nokittelut tänne.

Valvojat: Kyöpeli, Kilomies

Nikolajevits
Neuvoja-Jack
Viestit: 538
Liittynyt: Ke Syys 16, 2015 3:14 am

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Nikolajevits »

Loppupeleissä sellanen tilasto saattaa kertoa enemmän riskiryhmistä kuin mistään lukkoonlyödyistä tosiasioista. Ei sellaisia tule myöskään kieltää, se on ainut mistä voi ottaa oppia. Joko lainsäädännöllistä karkottamisesta tai ylipäätään millaista sakkia systeemi nyt houkutteleekaan, minkään valtiontason kotouttamistoimiin ja kursseihin en henk koht usko, mutta muuten. Loppupeleissä Suomalaisuuden voimakkuutta mitataan siinä mielessä, en nyt tarkoita mitään kuulapäitä lesoomassa, vaan sitä että miten selkeästi Suomi osoittaa sen, ettei Suomi tarvitse vähemmistöjä, vaan vähemmistöt Suomea. Ei tänne voi tulla mitään vaatimuksia esittelemään, sitten voi painua muualle. Mieluiten pistetään muualle. Sanon sen koska joihinkin kulttuureihin on uskonnon kautta ikäänkuin sisäänrakennettu oikea elintapa, sellaisissa avoimesti halveksutaan muuta tapaa kuin oikea, oma tapa. Väärä tapa on väärin koko yhteisöä kohtaan. Tämän voi jokainen selvittää lukemalla Quraania. Vaikka monet eivät itse lue, silti arvot on vielä kulttuurin kasvatuksen mukaisia. Syntyy konflikti, omien arvojen mukaan eläminen on vaikeaa, ja alkeellinen näkee että vika on muissa. Kun on aina elänyt niin että jonkinlainen toiminta on alhaista, ja yhtäkkiä hyppää lentokoneessa ulos siellä missä tämä on normi, syntyy helpommin se että pitää omaa toimintaa ylempänä. Saman noidankehän uhreja olemme mekin, kun hyppäämme ulos jossain, jossa aviorikos on pahempi kuin sanotaan vaikka tappo, niin millä silmällä katsomme asiaa? On vaikea sopeutua siihen, ellei kykene rationaalisesti ymmärtämään sitä, ja siinä on paljon opittavaa. Se on kuin vesimelonin siemen joka pistetään kuppiin kasvamaan, se kasvaa kupin muotoiseksi. Täällä aviorikos on normaalia käytöstä, eikä se ole edes rikos.
Mielestäni en lukeudu minnekään, edes keskelle missään suvakki-nihilisti asteikolla, en koe olevani niin aivopesty, mutta enemmän ymmärrän ehkä kuitenkin sellaisia maltillisia nihilistejä, jotka edes suostuu tunnistamaan riskit. Voihan se kai olla maltillinen suvakkikin, samapa tuo, mutta kummassakin ääripäässä on liikaa negatiivisia seurauksia. Ps. Kuulun muuten itsekin vähemmistöön
Totuus on jossain kaurapuuron ja lusikan välissä
Nikolajevits
Neuvoja-Jack
Viestit: 538
Liittynyt: Ke Syys 16, 2015 3:14 am

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Nikolajevits »

Ei kai vain ole totta että nimimerkki annaanna, joka meikäläistä on useamman kerran vainonnut motiivin hahmottelusta syyttämällä meikäläistä hautarauhan rikkojaksi ja ties mitä vaahto suupielissään tuolla haukkuu Niemistä homoksi, ainut tarkoitus vain pilkata häntä naisellisista piirteistä yms.

Kenellä ne motiivit oli hakusessa 8) Trve :arrow:
Totuus on jossain kaurapuuron ja lusikan välissä
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5988
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Mulle, mulle, tahtoo, tahtoo...
Toihan alkaa olla kuin päiväkodissa, luulisi kyllä että toi Henkirikokset Kotimaa olis sen ikäisille vähän liian rankkaa tekstiä.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja ktaina »

Naurattaa kun täällä meillä on semmoinen kaikkien ylläpitäjien "äiti" tulee melkein joka ilta tänne länkyttää joka ketjuun..täytyy elämä olla todella rankkaa,ihan myötähäpeä häntä kohtaan,mä pysyisin poissa näiltä sivuilta jos noin vetää takaraivoon,eipä oo silläkään mitään annettavaa jos muita täällä yrittää ojentaa huonolla menestyksellä :lol:
Avatar
Sajaki
Jack Bauer
Viestit: 986
Liittynyt: Pe Maalis 19, 2010 7:53 pm
Paikkakunta: Left-hand path

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Sajaki »

Vuoden servaus :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
murur0a kirjoitti:
Palle kirjoitti:Normaalijärkinen ihminen
Tässä ei oletettavasti ole kysymys empiirisestä kokemuksesta?
8)
"Karkea kysymys koko kriminaalipolitiikan historian ajan on ollut, onko rikoksiin syyllistynyt (tai muuten poikkeava) henkilö paha vai hullu."
Avatar
paccasucco
Axel Foley
Viestit: 2187
Liittynyt: Ti Syys 02, 2014 9:28 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja paccasucco »

Mahtavat kiitokseni jälleen kerran Doctor Lecterille koskien näitä alaikäisten suorittamia henkirikoksia Suomessa.

Olet pelastanut monta umpisurkeaa päivääni.Tärkeänä pidän sitäkin,että vihdoinkin murhainfon etusivua kesästä asti hallinnut Thaimaan ihmismuumion hirvitys on saanut väistyä taka-alalle.

Iloitsemme Sinusta!
Maksalaatikko on helpompi käsittää, kuin rakkaus- Seppo Räty
pikas.so

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja pikas.so »

Mielenkiintoinen kooste tosiaan. Sieluni silmillä voin nähdä mahdolliset syyt tapahtumiin.

Nuoret tappavat toisiaan ikätovereitaan näemmä harvemmin. Jos haetaan haarukoiden, niin selkeästi esiin nousee näissä kotibileet, mustasukkaisuus tai koulukiusaaminen.

Yllättävän usein tapetaan vanhempi keski-ikäinen henkilö. Kupattu ihminen, joka on antanut kämppänsä nuorten pämppäämiseen tai sitten käyttänyt nuoria hyväkseen.?
Ovatko nämä keski-ikäiset mahdollisesti nuorien omaisia. Niin paljon jätetään tiedon peittoon, kuten yllä tiedoista voimme päätellä.


Määrätyissä tapauksissa kun pienet lapset tappaa toisiaan, nuori poika siskopuolensa, niin etsin kyllä vastausta eritoten.

Näihin tuomioihin on vaikea ottaa kantaa, koska ne ovat aikansa saattoa, mutta laskin muutamassa tapauksessa, että riitti kun tuli täysikäiseksi. Kuitenkin koen, että jotkut tapaukset ovat selvästi vaiettu kuoliaaksi.
Chikatilo
Christopher Lorenzo
Viestit: 1533
Liittynyt: Ke Huhti 27, 2011 12:06 am

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Chikatilo »

Kackelsbergiä Ulvilasta -ketjussa on menossa vasta osa 2 ja sivu 509, vaikka itse Ulvila-asiaan on tullut postauksia jo lähes 104 000!

Ilman muuta se hymyilyttää, jopa naurattaa, että Elon laskuopilla suurin osa postauksista on ollut muuta kuin Kackelsbergiä! :mrgreen: Poliisikin varmasti hakee näin laadukkaasta keskustelusta johtolankoja tutkimuksilleen. Lähes 100 000 paskaksi tuomitsematonta "asiantuntijalausuntoa" ei voi olla väärässä.

Hei huomenta, Ulvila, hyvin pyyhkii!
Kaikki sanomassa esitetty on mielikuvituksen tuotetta eikä sillä ole yhteyttä todellisiin tapahtumiin tai henkilöihin. Mahdolliset samankaltaisuudet ovat pelkkää sattumaa. Kirjoittaja on poliittisesti täysin korrekti.
annaanna

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Huomenet vaan Chikatilollekin!

Sinä revit riemusi paskaviestejä selaamalla, minua puolestaan ovat yhtä aikaa hävettäneet ja naurattaneet itse Ulvilajutun osalliset.

Tuomitsevat käräjätuomarit ja vapauttavat hovituomarit, kerätyn todistusaineiston alusta loppuun lavastetuiksi jäljiksi, jopa kädellä veristä kenkänpohjaa lattialla pyöräyttäen :-) :-) :-) tehdyiksi, väittävä syyttäjälaitos (eli ei ihme, ettei syyttäjien näyttö vaan riitä ;-)) ja vaikkapa Keskusrikospoliisi, joka puheittensa mukaan asian eettistä ja moraalista puolta tarkkaan poikaporukassa harkittuaan lähetti järjestäyteneen rikollisuuden tutkintaan koulitun hemmon miesystäväksi ja iskäehdokkaaksi lapsiperheeseen. Pellemeininkiä olen naureskellut. Meininkiä, josta en tosiaankaan olisi tietoinen ilman tätä palstaa.

Toki mukana viesteissä ON riemukkaita paskanjauhantaviestejä paskanjauhajilta. Niinkuin nyt näyttää täälläkin oleva tämä täysin valheeksi luokiteltava väite minun Niemiseen kohdistamasta väitteestä. Ei mitään todellisuuspohjaa.

Nikolajevits kirjoitti:Ei kai vain ole totta että nimimerkki annaanna, joka meikäläistä on useamman kerran vainonnut motiivin hahmottelusta syyttämällä meikäläistä hautarauhan rikkojaksi ja ties mitä vaahto suupielissään tuolla haukkuu Niemistä homoksi, ainut tarkoitus vain pilkata häntä naisellisista piirteistä yms.

Kenellä ne motiivit oli hakusessa 8) Trve :arrow:
Pellehän tämä Nikolajevitsi on ja viestinsä pellen viestejä, joihin ei tarttua pitäisi, mutta puutun vielä väitteeseensä hautarauhanrikkojaksi syyttämisestä. Pellen polla on terminologisesti täysin sekaisin.
En minä esimerkiksi nikkiä, joka väittää henkirikoksen uhria ja vainajaa, nuin vain insestistä, nimittele hautarauhanrikkojaksi. En todellakaan, kyseessähän on vainajan kunniaan kohdistettu rikos. Erittäin moitittavaan toimintaan syyllistyneeksi väittäisin.
Toimintaan, jonka tämä keskustelupalsta mahdollistaa, ja ennenkaikkea sallii.

Nimimerkki "Tiina Lillak on huora".. .ja mitä mulla muita mielipiteitä ihmisistä nyt onkaan. Ilmoittelen niistä myöhemmin.
harjoittelija
Roger Murtaugh
Viestit: 883
Liittynyt: Pe Syys 30, 2011 9:17 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja harjoittelija »

Kieltämättä Ulvila on alkaa viihdesivustona olla ihan huippu, saiskohan sinne vielä muutaman kuvan kuvitteellisen askelman ja jonkun veritahran välille mittailtavaksi 8)
Avatar
Thelea
Martin Beck
Viestit: 846
Liittynyt: Ke Marras 23, 2011 12:22 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Thelea »

harjoittelija kirjoitti:Kieltämättä Ulvila on alkaa viihdesivustona olla ihan huippu, saiskohan sinne vielä muutaman kuvan kuvitteellisen askelman ja jonkun veritahran välille mittailtavaksi 8)
Eiköhän vielä joku saa päähänsä, että tytär olikin suunnitelman päätekijä ja äiti totteli tytärtään, koska pelkäsi tätä :roll:

Ja khyl, jos nauraa haluaa niin Ulvila-aiheissa jotkut teoriat (molemmilta puolilta) ovat niin utopistisia että ensin ilme on: :shock: ja sitten :roll: ja lopulta :lol:
"Everything will be fine in the end. If it's not fine, it's not the end." - Maxine (kertoi isänsä sanoneen näin), Amyn lailla.
Avatar
kerroush
Agentti Scully
Viestit: 663
Liittynyt: Su Heinä 14, 2013 8:13 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja kerroush »

Thelea kirjoitti:Ja khyl, jos nauraa haluaa niin Ulvila-aiheissa jotkut teoriat (molemmilta puolilta) ovat niin utopistisia että ensin ilme on: :shock: ja sitten :roll: ja lopulta :lol:
Toivottavasti tämä viestini toi heti aluksi ilmeen :lol: ja sitten :D .

Yritin tuossa viestissäni parodioida noita muita teorioita, mutta sitten huomasin, etten kykene. Postasin sen silti.

Miksen kyennyt on kuitenkin selvää lähes kaikille itsenäisesti ajatteleville olennoille. Nuo muut teoriat ovat jo itsessään parodioita itsestään. Valitettavasti ne vain on kirjoitettu ihan tosissaan. :(
perusasiamies
Jane Marple
Viestit: 1022
Liittynyt: Ke Maalis 18, 2015 7:12 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja perusasiamies »

Heh-heh.

Kyllähän ilotytötkin toki tapaukseen liittyvät. Jokainen voi miettiä, mihin villapaitaa pitävä huumepomo käyttää 400 € käteistä kuukausittain.
Avatar
Thelea
Martin Beck
Viestit: 846
Liittynyt: Ke Marras 23, 2011 12:22 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Thelea »

kerroush kirjoitti:
Thelea kirjoitti:Ja khyl, jos nauraa haluaa niin Ulvila-aiheissa jotkut teoriat (molemmilta puolilta) ovat niin utopistisia että ensin ilme on: :shock: ja sitten :roll: ja lopulta :lol:
Toivottavasti tämä viestini toi heti aluksi ilmeen :lol: ja sitten :D .

Yritin tuossa viestissäni parodioida noita muita teorioita, mutta sitten huomasin, etten kykene. Postasin sen silti.

Miksen kyennyt on kuitenkin selvää lähes kaikille itsenäisesti ajatteleville olennoille. Nuo muut teoriat ovat jo itsessään parodioita itsestään. Valitettavasti ne vain on kirjoitettu ihan tosissaan. :(
Suunnilleen :mrgreen:
Jeps, välillä ei tiedä onko nuo jotkut tosissaan, siksi :shock:
"Everything will be fine in the end. If it's not fine, it's not the end." - Maxine (kertoi isänsä sanoneen näin), Amyn lailla.
Avatar
Thelea
Martin Beck
Viestit: 846
Liittynyt: Ke Marras 23, 2011 12:22 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Thelea »

En tiedä johtuuko lyhyistä yöunista, vai miksi Kuolemannaakan kommentti "Hejacissa sanottua" -ketjussa nauratti. Pieni Liekkikin totesi, että kommentti kuuluu tänne 8)
Kristinuskon suurin myyttikin asettuu nyt kokonaan toiseen valoon: Marialle oli vaan kasvanut immenkalvo takaisin! Joosef-perkele, minkä teit :|
Jos silloin olisi ollut Joki-Erkkilä kuvioissa, olisi koko länsimainen historiamme saattanut muodostua aivan toisenlaiseksi.
http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php? ... 95#p726223
"Everything will be fine in the end. If it's not fine, it's not the end." - Maxine (kertoi isänsä sanoneen näin), Amyn lailla.
Vastaa Viestiin