Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvaneet
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
"Yleistä järjestystä ja turvallisuutta vaarantava rikos" Epäiltyjä tullut lisää. Mitähän tämä voisi olla? Tulee mieleen jokin laiton mielenosoitus kuffareita kohtaan tai sitten näitä sunnien ja shiiojen välisiä yhteenottoja suunniteltu oikein kotimaittensa tyyliin. Ei ole saatukaan tapella kunnolla vähään aikaan, aika tullut pitkäksi. Tai peräti suunniteltu joukkoraiskausta. Tutkinnallisista syistä poliisi ei kerro enempää. Mielikuvitus lähtee laukkaamaan kun ei kerrota.
Kyllä ne tosirähinät taitavat olla edessäpäin. Nyt saadaan vähän alkupaloja.
Kyllä ne tosirähinät taitavat olla edessäpäin. Nyt saadaan vähän alkupaloja.
-
holmesin haamu
- Sherlock John Holmes
- Viestit: 8195
- Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Perustan väitteen siihen, että olen seurannut keskustelua varsin tarkkaan jo pidempään.Ulrike kirjoitti:Kuulostaa melko paranoidilta ajattelulta. Turha kai kysyäkään, mutta pakko: mihin perustat tämän, onko lähteitä, onko faktaa?holmesin haamu kirjoitti:Suomalaiset tiedotusvälineet vaikenevat ihan ilman kenenkään ohjeistusta tukeutumalla omaan sensuuriin.
Sensuuria on perusteltu virallisiltakin median tahoilta sillä, ettei tekijöiden taustoista pitäisi kertoa, koska silloin saatetaan leimata laajempi maahanmuuttajien ryhmä.
Tämän vuoden puolella sensuuri on ollut melkoisella koetuksella sen takia, että on tapahtunut niin paljon törkeitä rikoksia. Osittain johtuen siitä, että "taas oli maahanmuuttaja/turvapaikanhakija asialla"-juttujen takia on virallinen mediakin joutunut vähän avoimemmin kertomaan tapahtuneista.
Suomessa poliittinen todellisuus mediassa on omalla tasollaan. Parhaiten tätä todellisuutta kuvaa Vasemmiston oman lehden pääkirjoitus:Ulrike kirjoitti:Ikävä sanoa, mutta tämä on edelleen todella vainoharhaisen kuuloista. Tunnut elävän todellisuudessa, jossa valtaapitävät tahot ovat salaliitossa sinua vastaan, ilmeisesti jotain pahaa haluten, mediaa ja muita kontrolloiden.holmesin haamu kirjoitti:Oma lukunsa ovat ne lukuisat valehtelut, joita suomalainen media on syöttänyt mm. puhutaan erityyppisistä murhapolttopullo-iskuista, vaikka useimmissa tapauksista ei ole käytetty pulloja, joissakin käytettiin savukranaatteja ja toisissa tapauksissa on kyse ollut pelkästään varomattomasta tulenkäsittelystä. Sen lisäksi on puhuttu äärioikeistosta tekojen taustalla ja tästäkään ei ole mitään näyttöä.
Mediassa on tosiaan esitetty asiantuntijalausuntoihin liittyviä näkökantoja siitä, että tuhopoltoissa yms. olisivat kunnostautuneet äärioikeiston jäsenet, vaikka mistään tälläisestä ei ole mitään todisteita. Jutut ja asiantuntijalausunnot ovat perustuneet valheellisuuteen, mutta siitä huolimatta niitä ei ole virallisissa medioissa kukaan kyseenalaistanut.Aivan uutta Suomessa on kuitenkin poliittisen väkivallan räjähdysmäinen kasvu. Äärioikeisto on syyllistynyt useisiin tuhopolttoihin ja muihin vahingontekoihin pakolaiskeskuksia vastaan. Vuosi 2015 jää historiaan myös siitä, että terrorismi tuli Suomeen ja siihen syyllistyivät nimenomaan kantasuomalaiset.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3 ... -ja-suomen
Viime aikoina vokki-iskuksiin kohdistuvista teoista on puhuttu "murhapolttoina". Suomen tunnetuin murhapoltto oli maahanmuuttajan tekemä porilaistytön murha. Nämä ylempänä mainitut iskut on kaikki tungettu saman kategorian alle, vaikka valtaosassa tapauksista ei ole sytytetty yhtikäs mitään.
http://yle.fi/uutiset/tuli_on_roihunnut ... en/8517586
Ei Suomessa ketään laiteta vankilaan väärän tiedon levittämisestä. Uutisointia tajutaan rajoittaa itsekin, jos siitä tulee ohjeistus.Ulrike kirjoitti:YLE edustaa laajassa tulkinnassa mediaa, kyllä. Viitekehyksestä (ideointi) päätellen, YLE on tässä tapauksessa ollut paikalla asiantuntijaroolissa, kuten kaikki muutkin kutsutut. Edelleenkin: oli tapahtuman luonne mikä hyvänsä, Suomessa mikään ministeriö ei voi kieltää, kahlita tai ohjata tiedostusvälineiden toimintaa.holmesin haamu kirjoitti:Eikö YLE tai radiokanavat edusta medioita? Nuo olivat vain yksittäiset maininnat kutsutuista... Mitenköhän laajalle tieto tuosta on lähtenyt?
Turvapaikanhakija-uutisoinnissa on puhuttu mm. syyrialaisista pakolaisista, vaikka Suomeen tulevista turvapaikanhakijoista on ainoastaan 3%:a Syyriasta. Muut ovat esim. Somaliasta ja Irakista. Tämäkin tieto on jouduttu myöntämään vasta kuukausia sen jälkeen, kun aihe on ollut esillä näyttävästi netissä.
Tästä on kattava artikkeli entisen MTV:n pomon Pekka Karhuvaaran selostamana.: "Mediapomo katuu lehtitalojen yhteistä EU-lobbausta" (saattaa löytyä kuvana).Ulrike kirjoitti:Lähde tälle väittelle?holmesin haamu kirjoitti:Vaikeaa sanoa miten esim. Sanoma-talossa on asiaan reagoitu, kun aiemmin oli paljastunut päätoimittaja, että EU-asioissa täytyi tietoisesti valehdella kansalle.
Nimim. Ulrikella vaikuttaa olevan kovat fantasiat erilaisista mielenterveysjutuista. Varmaan kannattaisi ensin syödä ne omat lääkkeet?
Viimeksi muokannut holmesin haamu, Su Tammi 03, 2016 8:07 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
holmesin haamu
- Sherlock John Holmes
- Viestit: 8195
- Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Suomessa media ei ole tosiaan poliisilta kysynyt erikoisemmin aiheesta, että miksi näin joudutaan tekemään. On esitelty ainoastaan yksittäisten poliisien tai poliisin yleistä lausuntoa aiheesta. Näissä näkemyksissä on viitattu siihen, ettei kunnioitusta poliisia kohtaan ole.Pika Juoksija kirjoitti: Se jos poliisi lähtee liikkeelle usean partion voimin, ei tarkoita välttämättä sitä että siellä tarvitaan panssarivaunuja ja karhuryhmää. Poliisikin osaa liioitella ja se myös haluaa tehdä näin aina joskus. Ja lehdistö hyppää mukaan nopeasti.
Vokki-ongelmat nousivat koko kansan tietoisuuteen vasta sen jälkeen, kun ensin hallitus oli julistanut pitävänsä oman kriisikokouksensa aiheen tiimoilta ja sattumalta samaan aikaan tapahtui Kempeleen raiskaus. Tätä ennen vaikutti siltä kuin mitään ongelmia ei olisikaan ja suurinta uhkaa pitäisivät Suomessa suomalaiset itse.
Pitäisi pohtia sitäkin, että mikä vaikutus tällä on poliisin normaaliin työhön ja miten muita tapauksia voidaan hoitaa, jos vokit vievät useamman poliisipartion ajan?Pika Juoksija kirjoitti:Jokainen tietää, että suurissa ryhmissä nahistellaan helposti. Tämä on hyvät ihmiset täysin normaalia. Täysin epänormaalia on tosin uskoa, että pakolaiset olisivat poikkeus.
Mediassa aihe on jätetty täysin puolitiehen kuin "ketään ei kiinnostaisi", että mistä syystä ongelmat johtuvat ja riittääkö poliisilla resursseja ongelmien hoitamiseen? Kun ei poliisilaitostakaan ole tietenkään valjastettu ainoastaan turvapaikanhakijoiden ongelmien selvittelyyn...
Toista on silloin kun poliisi antaa epämääräisen varoituksen, niin täytyy päälehden toimittajienkin soitella useamman kertaa perään kysyäkseen, että mistä syystä näin tapahtui?
Poliisi ohjeisti poistumaan paikalta, jos ”ulkomaalainen pyrkii lähikontaktiin” – Twitter-käyttäjät hämmästyivät
http://www.hs.fi/kotimaa/a1451702764594 ... rticlepage
-
holmesin haamu
- Sherlock John Holmes
- Viestit: 8195
- Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Pika Juoksija kirjoitti:Oliko Pariisin iskuissa kysymys turvapaikanhakijoista?holmesin haamu kirjoitti:Se on tietenkin toivottava lähtötilanne, jos viranomaiset ajattelevat suomalaisten parasta. Ongelmista vaikeneminen ja hiljeneminen ei luultavasti edistä kuitenkaan tälläistä ajattelua.teppo kirjoitti:On oikein hyvä, että muitakin on. Ja on ihanaa, että luottamus sisäministeriön haluun jakaa kansalaisille oikeaa tietoa on luja.
Ennen Pariisin terrori-iskuja ei mistään ongelmista ollut tietoakaan...
Kaksi poliisin etsimistä Ranskan terrori-iskuihin liittyvistä henkilöistä rekisteröityi aiemmin tänä vuonna pakolaisiksi Kreikkaan, uutistoimisto AFP kertoo. - IS
Teemu Sinkkosen lausunnot muutama kuukausi ennen Pariisin iskuja olivat kuvaavia kokonaistilanteen kannalta eli mitään iskujen mahdollisuutta ei ajateltu olevan olemassakaan, vaan niitä pidettiin pelkkänä huuhaana, joille on mitätön todennäköisyys tapahtua. Samaan aikaan tätä terrorismi-operaatiota suunniteltiin laajamittaisesti useissa Euroopan maissa. Ainoastaan Pariisin isku onnistui.Teemu Sinkkonen
Vanhempi tutkija - Euroopan unioni -tutkimusohjelma
Satu terroristeista
Terrorismin pelkoa on joskus verrattu murtomiesten ja aaveiden pelkoon: uhka on joko erittäin epätodennäköinen, tai täysin fiktiivinen, mutta tunne pelosta on kuitenkin aito. Vertaus osuu tänä päivänä arkaan paikkaan, kun katsoo pakolaisista käytyjä keskusteluja. Pakolaisille selän kääntämistä on perusteltu mm. sillä, että heidän joukossaan pelätään olevan myös terroristeja.
http://www.fiia.fi/fi/blog/462/satu_terroristeista/
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ulkopolii ... nstituutti
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
YLE on parlamentaarisesti kontrolloitu media. Uutisessa mainitut viestintäyritykset tekevät merkittävää lobbaamista sekä yksityisten yritysten että julkisen hallinnon intressejä tukeakseen. Niille maksetaan siitä. Tilaajat tarvitsevat usein enemmän ja ammattimaisempaa mielipiteen muokkausta kuin on omin voimin mahdollista tehdä ja siksi tällaiselle palvelulle on markkina. Tämä ei ole tai sen ei pitäisi olla uutinen.Ulrike kirjoitti: YLE edustaa laajassa tulkinnassa mediaa, kyllä. Viitekehyksestä (ideointi) päätellen, YLE on tässä tapauksessa ollut paikalla asiantuntijaroolissa, kuten kaikki muutkin kutsutut. Edelleenkin: oli tapahtuman luonne mikä hyvänsä, Suomessa mikään ministeriö ei voi kieltää, kahlita tai ohjata tiedostusvälineiden toimintaa.
Jos haluat mediaan läpi omia näkemyksiäsi tukevia juttusarjoja tai somekampanjoja, niin ymmärrät varmaan, että nämä eivät synny itsestään vaan vaativat, että joku asian hoitaa. Ja joku on sen valmis tekemään joko siksi, että hänellä on firma, jonka toimenkuvaan tällainen kuuluu tai sitten hänellä on joku muu ansaintalogiikka tai ideologinen kannuste. Asiantuntijat ovat tässä tapauksessa asianosaisia. Milltonin tai SEKiin toimeksiannoista osa on enemmän tai vähemmän julkisia, osan kampanjoista ja niiden tuloksista voi helposti jäljittää, osa jää hämärämmiksi. Voit myös tsekata, ketkä kutsutuista ovat mahdollisesti omalla nimellään olleet tuottamassa sopivia somekampanjoita.
Metsäyhtiöt, kaljateollisuus, lääkefirmat, sisäministeriö, SPR: kaikki tarvitsevat lobbaajia. Ja käyttävät myös. Ei tässä ole mitään sillä tavalla erityisesti väärää, että sitä tarvitsisi salaliitoksi kutsua.
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Juuri näin. Kyllä valtionhallintokin viestii, ja miksipä se ei käyttäisi apuna viestinnän ammattilaisia. On tärkeää oivaltaa, että ei ole olemassa "puolueetonta" näkemystä, jokaisen teoilla ja sanoilla on takana oma agendansa, oli se sitten tiedostettu tai tiedostamaton.teppo kirjoitti:Ei tässä ole mitään sillä tavalla erityisesti väärää, että sitä tarvitsisi salaliitoksi kutsua.
Esimerkiksi minfon kirjoittajista valtaosa on jossain määrin syrjäytyneitä, vähävaraisia, matalasti koulutettuja ja maailman asioita heikosti seuraavia. Tästä seuraa luonnollisena jatkumona maahanmuuttovastaisuus: ei ymmärretä syitä eikä seuraamuksia - pääasia, että omille vastoinkäymisille löytyy joku syyllinen. Omassa itsessä ei ole mitään vikaa, mutta kun ne mamut.
Mielenkiintoisena ilmiönä olen havainnut valtiovallan vastaisuuden: esimerkiksi Sauli Niinistöä jotkut pitävät täytenä maanpetturina ja jopa "viherpiipertäjänä", kun hän osoittaa ymmärrystä maahanmuuttajia kohtaan. Näin tekeät siis isänmaallisina itseään pitävät ihmiset - määrittävät isänmaansa uudelleen, sellaiseksi jossa korkeimpana auktoriteettina ei olekaan presidentti, maan isä, vaan oma napa.
"Taustalla näyttäisi myös olevan valtava tietotyhjiö: ei tunneta perustuslakia tai muitakaan lakeja edes auttavasti, ei tiedetä mitä tarkoittaa esim. demokratia tai osata analysoida syy-seuraus-suhteita yms. Lukemissani jutuissa on oma sisäinen logiikkansa, joka varmasti on kirjoittajiensa mielestä täysin loogista ja järkeenkäypää, mutta analyyttisen ajattelun ja oikean logiikan kanssa sillä ei ole mitään tekemistä. Sekoitetaan uskomukset, luulot, kuvitelmat, huhupuheet, pelot ja harhaluulot."
http://blogit.image.fi/uuninpankkopoika ... ohjasakka/
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Tästä samaa mieltä. Valtiovalta myös länsimaissa käyttää palkattuja ammattilaisia mielipiteenmuodostukseen ja valjastaa tarkoitukseen myös kansalaisjärjestöjä ja mediaa. On usein helpompi toimia tarjoamalla sopivia positiivisia tulokulmia kuin kieltämällä joitakin muita.Ulrike kirjoitti: Juuri näin. Kyllä valtionhallintokin viestii, ja miksipä se ei käyttäisi apuna viestinnän ammattilaisia. On tärkeää oivaltaa, että ei ole olemassa "puolueetonta" näkemystä, jokaisen teoilla ja sanoilla on takana oma agendansa, oli se sitten tiedostettu tai tiedostamaton.
Tästä vain osittain samaa mieltä. Alemmat sosiaaliluokat taistelevat samoista sosiaalisen asuntotuotannon sekä tulonsiirtojen resursseista ja samoista vähäistä osaamista vaativista työpaikoista kuin maahanmuuttajat. Heillä on tässä ihan oikeastikin hävittävää lyhyellä tähtäimellä. Lisäksi heitä edustavat organisaatiot eivät pääse hyötymään maahanmuuton järjestämisen tulovirroista.Ulrike kirjoitti: Tästä seuraa luonnollisena jatkumona maahanmuuttovastaisuus: ei ymmärretä syitä eikä seuraamuksia - pääasia, että omille vastoinkäymisille löytyy joku syyllinen. Omassa itsessä ei ole mitään vikaa, mutta kun ne mamut.
Toki suuri osa keskustelusta kertoo enemmän esittäjiensä henkilökohtaisista ongelmista. Tällaista väkeä on maailman sivu ollut helppo yllyttää huutelemaan ja heittelemään pommeja poliittisen kentän kummassakin reunassa.
Timosen harrastama ihmisten nimitteleminen pohjasakaksi on tasan samaa ihmisten eriarvoistamisen ja dehumanisaation tekniikkaa.
-
holmesin haamu
- Sherlock John Holmes
- Viestit: 8195
- Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Kun jää omista sekavista psykiatrisista lausunnoista kiinni, niin alkaa leimaaminen...Ulrike kirjoitti: Esimerkiksi minfon kirjoittajista valtaosa on jossain määrin syrjäytyneitä, vähävaraisia, matalasti koulutettuja ja maailman asioita heikosti seuraavia. Tästä seuraa luonnollisena jatkumona maahanmuuttovastaisuus: ei ymmärretä syitä eikä seuraamuksia - pääasia, että omille vastoinkäymisille löytyy joku syyllinen. Omassa itsessä ei ole mitään vikaa, mutta kun ne mamut.
Sauli Niinistö on ollut harvoja järjen ääniä tässä koko keskustelussa. Puhunut alusta asti mahdollisista ongelmista, kun muut tahot ovat olleet vaiti, hiljaa tai pitäneet ongelmia täysin mahdottomana ajatuksena.Ulrike kirjoitti: Mielenkiintoisena ilmiönä olen havainnut valtiovallan vastaisuuden: esimerkiksi Sauli Niinistöä jotkut pitävät täytenä maanpetturina ja jopa "viherpiipertäjänä", kun hän osoittaa ymmärrystä maahanmuuttajia kohtaan. Näin tekeät siis isänmaallisina itseään pitävät ihmiset - määrittävät isänmaansa uudelleen, sellaiseksi jossa korkeimpana auktoriteettina ei olekaan presidentti, maan isä, vaan oma napa.
En tiedä linkititkö oman sekavan mielipiteen tuohon lisäksi vai jonkun muun? Tämä Saku Timonen on yhden agendan mielipideautomaatti.Ulrike kirjoitti: "Taustalla näyttäisi myös olevan valtava tietotyhjiö: ei tunneta perustuslakia tai muitakaan lakeja edes auttavasti, ei tiedetä mitä tarkoittaa esim. demokratia tai osata analysoida syy-seuraus-suhteita yms. Lukemissani jutuissa on oma sisäinen logiikkansa, joka varmasti on kirjoittajiensa mielestä täysin loogista ja järkeenkäypää, mutta analyyttisen ajattelun ja oikean logiikan kanssa sillä ei ole mitään tekemistä. Sekoitetaan uskomukset, luulot, kuvitelmat, huhupuheet, pelot ja harhaluulot."
http://blogit.image.fi/uuninpankkopoika ... ohjasakka/
-
metallikukko
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 553
- Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:47 pm
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Tuo ajatus Niinistöstä maanpetturina ei ihan metsään kun mietitään miten hän oli yhtenä pääpiruna järjestelemässä meitä Emuun ja perustuslain porsaanreiän kautta ilman kansanäänestystä euroon.
Kun samaanaikaan miettii muiden pohjoismaiden nykytilannetta omine valuutoineen niin ei tässä ole poliitikkojemme osaamisen puolesta syytä ylistyslauluihin.
Eurohan myytiin meille sillä uhkakuvalla ,että keinottelijat heiluttelisivat markkaa mikä on täyttä paskaa koska mikseivät he hyökkäisi samalla Norjan ,Ruotsin tai Islannin kimppuun joista Ruotsin talous on paljon lähempänä omaamme kuin esim Saksan joihin meitä Euron sisällä verrataan.
En myöskään yhdy tuohon ,että pakolaisvastaisuus kumpuaisi ainoastaan lisääntyvän kilpailun pelosta ja alhaisen koulutuksen aiheuttamasta matalasta älykkyydestä , sillä ihan samaan tapaan se syljettää keskituloista insinööriäkin antaa antaa sata päivää ansiosidonnaisestaan ja joutua muutenkin näiden keski/alaluokkaan pahiten kohdistuvien leikkausten maksumieheksi kun lehdistä saa lukea miten nämä avuntarvitsijat purevat auttajansa kättä.
Sitäkään minä en ymmärrä miten tutkijoiden logiikan mukaan moni suomalainen työtön on niin pahasti työmarkkinoilta syrjäytynyt ,että ennen tänne kannattaa haalata maahanmuuttajia ja opettaa heille kieli.
Joidenkin lääkäreiden kohdalla se on ihan jees kun heistä on pulaa mutta ei bulkkiduunareiden.
Kun samaanaikaan miettii muiden pohjoismaiden nykytilannetta omine valuutoineen niin ei tässä ole poliitikkojemme osaamisen puolesta syytä ylistyslauluihin.
Eurohan myytiin meille sillä uhkakuvalla ,että keinottelijat heiluttelisivat markkaa mikä on täyttä paskaa koska mikseivät he hyökkäisi samalla Norjan ,Ruotsin tai Islannin kimppuun joista Ruotsin talous on paljon lähempänä omaamme kuin esim Saksan joihin meitä Euron sisällä verrataan.
En myöskään yhdy tuohon ,että pakolaisvastaisuus kumpuaisi ainoastaan lisääntyvän kilpailun pelosta ja alhaisen koulutuksen aiheuttamasta matalasta älykkyydestä , sillä ihan samaan tapaan se syljettää keskituloista insinööriäkin antaa antaa sata päivää ansiosidonnaisestaan ja joutua muutenkin näiden keski/alaluokkaan pahiten kohdistuvien leikkausten maksumieheksi kun lehdistä saa lukea miten nämä avuntarvitsijat purevat auttajansa kättä.
Sitäkään minä en ymmärrä miten tutkijoiden logiikan mukaan moni suomalainen työtön on niin pahasti työmarkkinoilta syrjäytynyt ,että ennen tänne kannattaa haalata maahanmuuttajia ja opettaa heille kieli.
Joidenkin lääkäreiden kohdalla se on ihan jees kun heistä on pulaa mutta ei bulkkiduunareiden.
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Enpä menisi monen lääkärinkään kohdalla väittämään kohdalla tuota tehokkaaksi keinoksi. Joku aika sittenhän uutisoitiin, kuinka Suomen rasistinen tutkintojärjestelmä hylkäsi ulkomaalaisen lääkärin opinnot, kun tämä ei suomalaiseen hyväksyntään vaadittuja opintoja saanut kasaan yli kymmenessä vuodessa. Kun ei tenttejä läpäissyt...
Voisin väittää, että useammin turvapaikkaturismia aktiivisesti puolustelevat ovat humanistisia aineita opiskelleita, jotka kuvittelevat rahan tulevan seinästä ja sähkön pistorasiasta ja joilla ei ole pienintäkään käsitystä valtiontaloudesta kuin että turvapaikkaturismia vastustavat olisivat Ulriken kuvailemia.
Voisin väittää, että useammin turvapaikkaturismia aktiivisesti puolustelevat ovat humanistisia aineita opiskelleita, jotka kuvittelevat rahan tulevan seinästä ja sähkön pistorasiasta ja joilla ei ole pienintäkään käsitystä valtiontaloudesta kuin että turvapaikkaturismia vastustavat olisivat Ulriken kuvailemia.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Ei kyse ole syrjäytymisestä, vaan siitä että työttömät suomalaiset eivät halua tehdä niitä paskapalkkaisia paskaduuneja mitä on tarjolla. Mamuille ne kelpaavat. Suuri ongelma on myös se, että suomalaisten huiman eläköitymistahdin ja ikärakenteen ansiosta meillä ei kohta ole vanhuksille perseenpyyhkijöitä, mikäli emme saa ulkomaista työvoimaa apuun.metallikukko kirjoitti:Sitäkään minä en ymmärrä miten tutkijoiden logiikan mukaan moni suomalainen työtön on niin pahasti työmarkkinoilta syrjäytynyt ,että ennen tänne kannattaa haalata maahanmuuttajia ja opettaa heille kieli.
Joidenkin lääkäreiden kohdalla se on ihan jees kun heistä on pulaa mutta ei bulkkiduunareiden.
"Jotta Suomen työllisyysaste saataisiin kansantalouden kannalta kestäväksi eli 75 prosenttiin, vuotuisen nettomaahanmuuton pitäisi lähes kaksinkertaistua nykyisestä 18 000:sta 34 000:een. Näin kirjoittavat tutkija Pekka Myrskylä ja yliaktuaari Topias Pyykönen Elinkeinoelämän valtuuskunnan Evan analyysissä.
Heidän mukaansa mikään muu kuin maahanmuutto ei jarruta työikäisten määrän vähenemistä seuraavien 10–15 vuoden aikana."
Lähde: Tutkijat: 100 000 uutta maahanmuuttajaa tarvitaan Suomeen töihin
...ja
Kosovosta ja Intiasta Suomeen tulleet yrittäjät korostavat, että turvapaikanhakijat on pantava töihin ja kielikouluun
Kyllähän sitä mielellään otettaisiin lääkäreitä ja mitä vain huippuosaajia, mutta kuka sitä nyt tänne haluaa tulla rasistien haukuttavaksi, ellei ole absoluuttinen pakko? Jatkuvasti tälläki hetkellä kuulee valitusta siitä, kun terveyskeskuslääkärit ovat mitä lie venakkoja jotka eivät osaa kunnolla kieltä.
-
Nikolajevits
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 538
- Liittynyt: Ke Syys 16, 2015 3:14 am
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Rescuer
Hyvä pointti, monilla voi olla ammatillisia ja täten siis taloudellisia motiiveja kannattaa joitakin ilmiöitä. Opinahjoissa saattaa levitä erilaisia (itselle edullisia) ideologioita ja lobbausta myös.
Hyvä pointti, monilla voi olla ammatillisia ja täten siis taloudellisia motiiveja kannattaa joitakin ilmiöitä. Opinahjoissa saattaa levitä erilaisia (itselle edullisia) ideologioita ja lobbausta myös.
Totuus on jossain kaurapuuron ja lusikan välissä
-
TuskaistaTietoa
- Axel Foley
- Viestit: 2321
- Liittynyt: Ke Touko 20, 2015 9:34 pm
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Omassa mielessäni tutkija on oletusarvoisesti synonyymi sekopäälle. Perustavat halvat heittelynsä joihinkin todellisuudesta täysin irronneisiin ajatusrakennelmiin. Helppohan sitä tietysti onkin toisten rahoilla heitellä ties mitä.
Arkijärjellä voi helposti tuon työllisyysjutunkin läpi miettiä.
Työvoimapulaa on tässäkin maassa huudettu erityyppisten tutkijoiden suulla pari vuosikymmentä jo. Kuulemma on ihan just tulossa. Ei ole kuulunut. Kaiken maailman sekopäät ennustelemassa.
Arkijärjellä voi helposti tuon työllisyysjutunkin läpi miettiä.
Työvoimapulaa on tässäkin maassa huudettu erityyppisten tutkijoiden suulla pari vuosikymmentä jo. Kuulemma on ihan just tulossa. Ei ole kuulunut. Kaiken maailman sekopäät ennustelemassa.
-
metallikukko
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 553
- Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:47 pm
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Sorry Ulrike mutta minusta sinä pidät näitä ryhmiä liian homogeenisina demonisoiden kotimaisia työttömiä laiskoiksi paskoiksi ja taas maahanmuuttajia sinä katsot ruusunpunaiset lasit päässä nähden heidät miltei kommunistisen propagandafilmin uljaina työn sankareina joiden varassa on hyvinvointiyhteiskuntamme tulevaisuus.
Pitääkin siis kysyä mikseivät Lähi-Idän maat ja Somalia ole Kiinan kaltaisia teollisuusmahteja vaan ensinmainituissa ainoat vientitulot tulevat banaanivaltioille tyypillisesti luonnonvaroista mikä tekee niiden talouksista haavoittavaisia raaka-aineiden hintojen seilatessa.
Ainakin omassa tuttavapiirissä olevat työttömät tekisivät hommaa kuin hommaa jos sillä eläisi mikä lienee työssäkäynnin edellytys ?
Lisäksi työkkärin työharjoittelujärjestelmä on kuin syöpä matalan osaamisen aloille kun voit kierrättää harjoittelijoita palkkaamatta ketään.
Varmasti näissä Somaliasta ja Lähi -Idästä tulevissakin on ihan asiallisia tyyppejä mutta meidän eläkkeimme maksun laskeminen näiden varaan yhteiskunnassa jossa työtehtävät muuttuvat hurjaa vauhtia asiantuntevuutta vaativiksi on ihan unennäköä.
Jos mitään eläkettä edes on silloin kun sen aika aikanaan koittaa.
Toki suureen porukkaan mahtuu myös todennäköisesti enemmän erilaisia lahjakkuuksia mutta jääväätkö superlahjakkuudet Suomeen onkin taas toinen juttu.
Pitääkin siis kysyä mikseivät Lähi-Idän maat ja Somalia ole Kiinan kaltaisia teollisuusmahteja vaan ensinmainituissa ainoat vientitulot tulevat banaanivaltioille tyypillisesti luonnonvaroista mikä tekee niiden talouksista haavoittavaisia raaka-aineiden hintojen seilatessa.
Ainakin omassa tuttavapiirissä olevat työttömät tekisivät hommaa kuin hommaa jos sillä eläisi mikä lienee työssäkäynnin edellytys ?
Lisäksi työkkärin työharjoittelujärjestelmä on kuin syöpä matalan osaamisen aloille kun voit kierrättää harjoittelijoita palkkaamatta ketään.
Varmasti näissä Somaliasta ja Lähi -Idästä tulevissakin on ihan asiallisia tyyppejä mutta meidän eläkkeimme maksun laskeminen näiden varaan yhteiskunnassa jossa työtehtävät muuttuvat hurjaa vauhtia asiantuntevuutta vaativiksi on ihan unennäköä.
Jos mitään eläkettä edes on silloin kun sen aika aikanaan koittaa.
Toki suureen porukkaan mahtuu myös todennäköisesti enemmän erilaisia lahjakkuuksia mutta jääväätkö superlahjakkuudet Suomeen onkin taas toinen juttu.
-
Olinko eka
- Olivia Benson
- Viestit: 737
- Liittynyt: Su Loka 04, 2015 4:24 am
Re: Turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvan
Olen aina ihmetellyt että suomessa ei ole omaa propagandaministeriä.
Palstaa luettuani ymmärrän että sitä ei enää tarvita, sehän tehdään somessa ihan verorahoin.
Hyvä palsta minkä löysin v. 2007 on muuttunut omaa agendaansa ajavaksi poliittiseksi palstaksi muutaman kirjoittajan toimesta. Onko tämä nykyään joku YLE chat?
Ei näin...
Palstaa luettuani ymmärrän että sitä ei enää tarvita, sehän tehdään somessa ihan verorahoin.
Hyvä palsta minkä löysin v. 2007 on muuttunut omaa agendaansa ajavaksi poliittiseksi palstaksi muutaman kirjoittajan toimesta. Onko tämä nykyään joku YLE chat?
Ei näin...