Isä tappoi tyttärensä ja itsensä - Pulkkila 1975

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
19736
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: La Joulu 08, 2007 12:19 pm

Re: Isä tappoi tyttärensä ja itsensä - Pulkkila 1975

Viesti Kirjoittaja 19736 »

Voihan olla että kaikesta huolimatta Seija ei ole tajunnut tilanteen vakavuutta. Onhan isä voinut käskeä pysähtymään jolloin tyttö on totellut kohtalokkain seurauksin. isä on voinnut ottaa puukon povestaan. Tosin 56 vuotias mies voi juosta aika kovaa lyhyen matkan mikäli on hyvässä fyysisessä kunnossa.
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Re: Isä tappoi tyttärensä ja itsensä - Pulkkila 1975

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

19736 kirjoitti:Voihan olla että kaikesta huolimatta Seija ei ole tajunnut tilanteen vakavuutta. Onhan isä voinut käskeä pysähtymään jolloin tyttö on totellut kohtalokkain seurauksin. isä on voinnut ottaa puukon povestaan. Tosin 56 vuotias mies voi juosta aika kovaa lyhyen matkan mikäli on hyvässä fyysisessä kunnossa.
Ainakin kuvassa isä näytti suht hyväkuntoiselta, sellaiselta joka on tottunut raskaisiin töihin ja sen vuoksi saattaisi hyvinkin juosta tyttärensä kiinnikin. Tai sitten tosiaan joku tai jokin on saanut Seijan pysähtymään, kohtalokkain seurauksin.

Kävinpä minäkin Eerolan taloa vilkaisemassa viimeinkin. Oli jo pimeää kun sinne pääsin, mutta eipä tuolla yksikään valo palanut. Luntakin oli kiitettävästi, ei siis tosiaan taida asukkaita talossa tällä hetkellä olla, ainakaan talvikäyttöisesti. Kesällähän tilanne voi sitten olla eri, jos tosiaan on - kuten jo aiemmin täällä epäiltiin - lomakäytössä. Unohdin samalla tarkistaa sen talon tilanteen mistä aiemmin puhuin että ikkunassa on mielenkiintoista katseltavaa, joten en osaa vieläkään sanoa että onko koko taloa enää. Aika pikakierroksella olin muutenkin, matkalla ihan toiseen paikkaan mutta kun sattui siihen kohdille niin pikkuisen lenkin tein tarkastaakseni talon nykyisen tilanteen. Pimeydestä johtuen en myöskään yhtään kuvaa ottanut.

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

Heilinihei
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 108
Liittynyt: Su Touko 03, 2015 11:28 am

Re: Isä tappoi tyttärensä ja itsensä - Pulkkila 1975

Viesti Kirjoittaja Heilinihei »

Itselläni ei ole mitään kiinnekohtaa Pulkkilaan tai tähän perheeseen, mutta tapaus tuntuu mielenkiintoiselta ja surulliselta.

Oletan että kasvain olisi tuottanut jonkin pahanlaatuisen harhaisuuden miehen mieleen ja aiheuttanut teon..
Eivätpä taida mahdolliset jälkeläiset kaivata tuota vanhaa taloa jossa kauheudet tapahtuivat..

Voisikohan kuvan miehestä jo laittaa tänne?
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Re: Isä tappoi tyttärensä ja itsensä - Pulkkila 1975

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

Heilinihei kirjoitti:Voisikohan kuvan miehestä jo laittaa tänne?
Laitetaan nyt sitten. Laitoin muiden perheenjäsenten kasvoja piiloon (taustalla perheen äiti, etualalla surmattujen tyttöjen sisaruksia). Miehen sylissä istuva lapsi on ymmärtääkseni tuo vanhempi surmatuista tytöistä, nuorempi ei ollut vielä syntynyt kuvanottohetkellä.

Kuva

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

amatööritutkija
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 12
Liittynyt: Ti Marras 03, 2015 6:48 pm

Re: Isä tappoi tyttärensä ja itsensä - Pulkkila 1975

Viesti Kirjoittaja amatööritutkija »

Kiitos kuvasta VoDka. Mies tosiaan näyttää suht hyväkuntoiselta, jos tyttö on pysähtynyt ja mies spurtannut tämän kiinni ja iskenyt.
kapteeni
Sofia Karppi
Viestit: 430
Liittynyt: Ti Kesä 05, 2007 7:13 pm

Re: Isä tappoi tyttärensä ja itsensä - Pulkkila 1975

Viesti Kirjoittaja kapteeni »

VoDKa kirjoitti: Lisäksi vastaan tulee Suomen laki; kyseessä on kuitenkin yksityisen ihmisen asunto, jolloin kuvaaminen ilman lupaa ja varsinkin julkaisu on kiellettyä.
Tuo ei pidä paikkaansa. Rakennuksia saa kuvata ihan mielin määrin, eikä haittaa, jos siinä joku asuu. Kuvatessa voi syyllistyä koirauhan häirintään, jos menee toisen pihalle, mutta ainakaan yleiseltä tieltä ja muutenkin pihan ulkopuolelta kuvaaminen ei ole rikos.

Sitten on eri tilanne, jos pihalla on joku henkilö. Kotirauhan suojaamassa tilassa, esim kotipiha, olevaa henkilöä ei saa kuvata ilman lupaa, muutoin syyllistyy salakatseluun.

Kuvan julkaisu on sitten siinä ja tässä. Jos talon voi tunnistaa tietyn henkilön kodiksi ja se julkaistaan negatiivisessa asiayhteydessä (murhatalo) voidaan alkaa keskustella, onko kyseessä nykyiseen asukkaaseen kohdistuva yksityiselämän loukkaus. Veikkaan, ettei kuitenkaan ole, koska eihän tuossa varsinaisesti paljasteta mitään arkaluontoista nykyisestä asukkaasta, jos kyse on ennen hänen asumistaan tapahtunut rikos.

Tuskin asukas tietenkään ilahtuu, jos saa nähdä kuvan kodistaan "murhatalona". Yleiseen hienotunteisuuteen vedoten jättäisin kuvan julkaisematta, mutta kuvan ottaminen puhtaasti omaan käyttöön ilman julkaisua ei takuulla ole rikos, jos siinä ei näy ihmisiä kotipihallaan eikä syyllisty muuhun rikokseen samalla, esim kotirauhan häirintä menemällä pihalle.

edit: hyvien tapojen nimissä en välttämättä menisi edes kuvaamaan taloa omin luvin, jos omistaja on paikalla ja huomaa kuvaamisen
Vastaa Viestiin