65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
elli72
Vic Mackey
Viestit: 1913
Liittynyt: Ti Elo 02, 2011 12:46 pm
Paikkakunta: Itä-Uusimaa

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja elli72 »

Miesasiamiehen kanssa samaa mieltä. Eri asia jos kävisi Kampissa silloin tällöin tahansa. Mutta jos siellä viettää päivittäin aikaa niin miksi pitäisi sinne lähteä. Voihan se olla, että keskustan hälyen jälkeen nauttii luonnosta. Ties vaikka olisi aamusta käynyt jo kävelemässä jne. Tai sitten tehden sitä pitsinnypläystä.
miesasiamies
Harjunpää
Viestit: 342
Liittynyt: Ti Syys 08, 2015 4:07 pm

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja miesasiamies »

elli72 kirjoitti:Miesasiamiehen kanssa samaa mieltä. Eri asia jos kävisi Kampissa silloin tällöin tahansa. Mutta jos siellä viettää päivittäin aikaa niin miksi pitäisi sinne lähteä. Voihan se olla, että keskustan hälyen jälkeen nauttii luonnosta. Ties vaikka olisi aamusta käynyt jo kävelemässä jne. Tai sitten tehden sitä pitsinnypläystä.
Ja muutenkin, yleistäminen vie äkkiä metsään. Ihmiset ovat niin erilaisia, että se, että joku 65+ tekee jotain, ei tarkoita, että toinen 65+ tekisi sitä. Kuulostaa yksinkertaiselta ja on sitä.
Betonipuu
Remington Steele
Viestit: 213
Liittynyt: Pe Syys 25, 2015 6:28 pm

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja Betonipuu »

Facebook:

Julkinen tilanneraportti 1Q
Ratkaisemattomien* kateissa olevien henkilöiden osalta, joiden paikantamiseen olemme osallistuneet, olemme päättäneet seuraavaa.

KADONNEET:
Päivi Heikinheimo 1/2016
Olemme verrattain vähän osallistuneet Heikinheimon katoamisen selvitykseen. Suppeat etsintämme eivät tuottaneet tulosta. Luotamme, että ajan myötä poliisi pääsee tutkinnassaan kadonneen jäljille tai sivullisen vihje ratkaisee mysteerin. Toimimme siis vain merkittävien uusien vihjeiden pohjilta tai omaisten toimeksiannosta.
Tila: Passiivinen

Birgitta Silander 8/2015
Akuutit etsintätoimet ja selvitys päätettiin viime vuoden puolella. Ilmitulleiden asianhaarojen valossa oli ilmeisempää, että katoaminen olisi vain poliisiasia tai kadonneen itsensä päätös. Toimitimme tietomme poliisille ja toivomme, että kadonnut on kunnossa jossain päin maailmaa.
Tila: Päätetty

Saku Inomaa 5/2015
Useiden etsintöjen myötä tapaus ei ole valjennut ja rehellisyyden nimissä seinä on vastassa. Suuri halu auttaa sympaattisia Sakun omaisia olisi ja jäseniltäkin tulee säännöllisesti kysymyksiä mahdollisista etsintöjen jatkumisista. Päätämme huhtikuussa omaisten kanssa keskusteltuamme jatkosta. Toivomme parasta, mutta luontokin tekee tehtävänsä mikäli ihminen maastoon jää, joten maastoetsinnätkin on joskus päätettävä.
Tila: Passiivinen

Aktiivisessa tutkinnassa ei tällä hetkellä ole katoamisia, joten kyky auttaa on tarvittaessa erinomainen.
Toivomme, että kadoksissa olevien sijainti valkenisi ajan myötä, mutta mikäli ei koskaan, niin kunhan omaiset saisivat rauhan. Kadonneen kohtalo on Suomessa erittäin harvoin piinallinen ja pitkittyneen kärsimyksellinen. Omaisille sen sijaan epätietoisuuden hyväksyminen ja rauhan löytäminen on vuosien projekti, jonka helpottamiseksi ja lyhentämiseksi teemme jatkossakin sydämellä kaikkemme.

Kadonneen Etsintä
lammas1
Theo Kojak
Viestit: 1185
Liittynyt: Pe Loka 31, 2014 10:36 am

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja lammas1 »

Minä en ole olenkaan ensimmäinen ja ainut että uutta kampaajaa "epäilee" :roll:

Ajatukseni olikin, että kampaaja on höpötellyt hermostueena tapaamisesta. Voinu yrittää korostaa omaa tärkeyttää ja Birgitan tärkeyttä hänelle. Ihminen ei ole looginen, ja varsinkin jos tuollainen teko on tehty.


Ihmettelyyn linja-autonkuljettajan, nimikirjaimet JM, suhteesta Birgittaan. Asiasta on juteltu tämän ketjun sivulla 29. Nimimerkki Tähtisade on kirjottanut esim näin:
"Birgitan kaverilistalta löytyvä JM tykkää joistain samoista FB-sivuista kuin Birgitta, myös Loviisaan liippaavista. Kun kerran Birgitta esiintyy myös hänen FB-valokuvissaan ja ovat matkustaneetkin yhdessä, niin voisin kuvitella tämän kaverin olevan hänen miesystävänsä. Ainakin hän on joku hyvin läheinen ihminen. JM sekä BS tykkäävät molemmat myös esim. taide- ja musiikkiaiheisista FB-sivuista/kuuluvat ryhmiin, joten yhdistäviä kiinnostuksenkohteita löytyy. JM:n tykkäämät matkailusivustot tosin liippaavat Italian sijaan Espanjaan."

Sivun 29 läheeltä löytyy muitakin Birgitan ja JM ystäävyden pohdintoja. Toki se näkemys kuka tuo poliisille ilmottanut miesystävä on ovat pelkkää spekulaatiota.

Olisiko jo aika käydä etsijöiden kera Birgitan ehkä käyttämä reitti läpi.
elli72
Vic Mackey
Viestit: 1913
Liittynyt: Ti Elo 02, 2011 12:46 pm
Paikkakunta: Itä-Uusimaa

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja elli72 »

No noilla tiedoilla en todellakaan lähtisi huutelemaan, että juuri se mies on BIrgitan miesystävä.

Jos se kampaaja olisi syyllinen niin miksi ihmeessä höpöttelisi että oli tulossa tapaamaan ja menee vielä lavastamaan sellaisen tapaamisen niin että Birgitta käyttää matkakorttiaan. Se edellyttäisi sitä, että olisi myös perjantaina käyttänyt Birgitan matkakorttia. Koska todennäköisesti poiisi rikosta epäillessä olisi tutkinut muutkin matkat. Siis jos lähdettäisiin siitä, että Birgitta on ollut perjantaina kampaamolla ja sitten siellä tapettu. Ja kampaaja sitten maanantaina lähtee lavastamaan reittiä.

Luulisi, että poliisi olisi myös tiedustellut, että mitä kampaaja on silloin maanantaina tehnyt. Aika paljon aikaa olisi mennyt tuollaiseen matkakortin lavastamistilanteeseen.
lammas1
Theo Kojak
Viestit: 1185
Liittynyt: Pe Loka 31, 2014 10:36 am

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja lammas1 »

Elli 72. Olet aivan oikeassa kun maalaisjärkeä käyttää.
Niin ajatelmat vaihtuu, aijemmin oltiin niin varmoja J.M olevan miesystävä. Hänhän oli Helsingissä työssäkin. Jokuhan hän kuitenkin oli, tuo salaperäinen miesystävä.

Ruumis pitäisi löytyä...
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja skoone »

miesasiamies kirjoitti:
skoone kirjoitti: Ihan vaan maalaisjärkisen 65+ -ihmisen mietteitä. Jos minä asuisin Viikissä tai sillä etäisyydellä keskustasta ja minulla olisi jokin tapaaminen entisessä työpaikassani Kampissa tai siinä lähellä kauniina elokuun päivänä klo 15, niin : mitä minä nyysäisin kotona klo 14 saakka? Totta ihmeessä lähtisin aikaisemmin matkaan kuin klo 14. Kävisin vähän shoppailemassa Kampissa tai siinä lähellä, kivalla lounaalla siinä keskustassa jne. Ehtisin ja tekisin näin ihan käytännön syistä, eihän Viikissä tai siinä lähellä ole kovin paljon noita palveluja.

Eli, vaikuttaa jonkun muun ajatusten tuotteelta, että Birgitta olisi lähtenyt matkaan vasta klo 14...
Olisiko Birgitan siis ikäänkuin normaalitilanteessa kuulunut käydä shoppailemassa Kampissa tai siinä lähellä, kivalla lounaalla siinä keskustassa jne. ? Mistä tiedät, vaikka hän ei olisi tykännyt syödä ulkona vaan kotona, olisi inhonnut shoppailua ja ollut kurkkuaan myöten täynnä Helsingin keskustaa, jossa oli käynyt lähes päivittäin 1960-luvun lopulta alkaen? Ja entä jos hän viettikin kaiken vapaa-aikansa, kuten tuonkin päivän klo 14 saakka kotona, intohimoisten harrastustensa pitsinnypläyksen ja perhostenkeräilyn parissa?
Eaksi miesasiamiehelle, että olen 65+ nainen ;) Ja jos Birgitta oli 60-luvulta asi käynyt keskustassa (Kamppihan valmistui kylläkin aika paljon myöhemmin ;) ;) ) työssä ja nyt kun kampaamo oli myyty alkuvuodesta, ei ollut käynyt siellä kovinkaan usein. Varsinkin naiset kaipaavat perinteitä ja säännällisyyttä elämäänsä. Varsinkin jos asuu yksin ja on melkein eläkkeellä, niin kaipaa johonkin lähtemistä ja ihmisten näkemistä! Siksi ajattelen näin. Tietysti, mistä tiedämme vaikka Birgitta olisi ollut hirveän allerginen ja halusi myös varoa Helsingin mikrohiukkasia sisältävää ilmaa, voisi ajatella, että hän halusi olla keskustassa mahdollisen vähän aikaa.

Siis mistä tiedämme. Tämä hänen yksi ystävänsä on tosiaan julkaissut parikin kuvaa Gittan keittotaidoista, mutta se oli jo kesällä 2013. B on laittanut yhden jutun ystävänsä sivuille maaliskuussa 2015.

Ja mm, perhostenkeräilyyn ja pitsinnypläykseen ei ole mnkäänlaisia viitteitä.
Tietysti B olisi voinut hengittää eetteriä liian paljon tai juoda/ syödä vahingossa vaikka jotain metanolia sisältävää siivousainetta...
Muista lähdekritiikki!
TiiaStiina
Vic Mackey
Viestit: 1991
Liittynyt: Ma Elo 16, 2010 12:09 am

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja TiiaStiina »

Kukkien kastelusta. Entä niin päin, että B oli menossa kastelemaan jonkun kukkia kampaamon lähellä juuri ennen tapaamista. Se joku oli itse matkoilla, mutta paikalla oli joku jolle B:n saapuminen oli epämieluisa yllätys.
miesasiamies
Harjunpää
Viestit: 342
Liittynyt: Ti Syys 08, 2015 4:07 pm

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja miesasiamies »

skoone kirjoitti:Eaksi miesasiamiehelle, että olen 65+ nainen ;)
Ymmärsin tämän. Pointti onkin se, että jos sinä tykkäät tehdä sitä tai tätä, ei Birgitta välttämättä tykkää tehdä samoja asioita, vaikka hänkin on 65+. Vedin pitsinnypläyksen ja perhostenkeruun samasta hatusta kuin mistä ilmestyivät shoppailu keskustassa ja lounas Kampissa. Saatavissa olevien lähtötietojen pohjalta Birgitta saattoi harrastaa yhtä hyvin vaikka riippuliitoa, sukellusta, salsaa, partiota tai pöytätennistä. Tai geokätköilyä!
Viimeksi muokannut miesasiamies, Ke Helmi 17, 2016 9:45 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja skoone »

miesasiamies kirjoitti:
skoone kirjoitti:Eaksi miesasiamiehelle, että olen 65+ nainen ;)
Ymmärsin tämän. Pointti onkin se, että jos sinä tykkäät tehdä sitä tai tätä, ei Birgitta välttämättä tykkää tehdä samoja asioita, vaikka hänkin on 65+. Vedin pitsinnypläyksen ja perhostenkeruun samasta hatusta kuin mistä ilmestyivät shoppailu keskustassa ja lounas Kampissa.
Valitettavasti minä en tykkää shoppailla, missään, en keskustassa enkä sen takana. Mikä tässä nyt on niin vaikeeta? Ehkä käyttäytymistieet jne eivät ole ihan sun alaasi. Huomasit varmaan, että mun viestissä oli muutakin pähkäilyä. Ehkä et halua puhua niistä vaihtoehdoista? Mulle sama. Jatkakaa ´nolla-tutkimustanne'/ - harhautuskeskusteluanne.
Muista lähdekritiikki!
miesasiamies
Harjunpää
Viestit: 342
Liittynyt: Ti Syys 08, 2015 4:07 pm

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja miesasiamies »

skoone kirjoitti:Ehkä käyttäytymistieet jne eivät ole ihan sun alaasi. Huomasit varmaan, että mun viestissä oli muutakin pähkäilyä. Ehkä et halua puhua niistä vaihtoehdoista? Mulle sama. Jatkakaa ´nolla-tutkimustanne'/ - harhautuskeskusteluanne.
Sovelsitko siis käyttäytymistieteitä, kun olit aika varma, että Birgitta tuskin oli kotona klo 14 saakka? Ja muista lähdekritiikki! :mrgreen:
MaAl
Hetty Wainthropp
Viestit: 454
Liittynyt: Pe Syys 18, 2015 12:34 pm

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja MaAl »

TiiaStiina: Hyvin noinkinpäin voisi olla. Kun kukaan ei ole B nähnyt keskustassa,eikä muuallakaan liikkuvan.


Hänelle on voinut sattua jotain jonkun asunnossa.


Joko B mennyt sovitusti jonkun asunnolle (vaikka kukkia kasteleen)ja joku ollut vastassa, kuten TiiaStiina pohti.

Tai sitten hänet on yllätetty kotoa (menty vara-avaimella) ja pakotettu mukaan ja teko (surmattu) sitten muualla.

Tai B kutsunut jonkun kylään ja lähdetty autolla jonnekkin ja jossain on tullut riitaa ja tilanne riistäytynyt käsistä.


Spekuja siis kaikki, mutta faktat puuttuu koko jutusta.
lammas1
Theo Kojak
Viestit: 1185
Liittynyt: Pe Loka 31, 2014 10:36 am

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja lammas1 »

No jos on tapettu asunnossa,minkä takia lipulla kulkeminen ja puhelimen vienti läheelle kampaamoa? Tapaaminen ei olisi toteutunut kuitenkaan, joten minkä takia nähdä vaiva?
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja ktaina »

lammas1 kirjoitti:No jos on tapettu asunnossa,minkä takia lipulla kulkeminen ja puhelimen vienti läheelle kampaamoa? Tapaaminen ei olisi toteutunut kuitenkaan, joten minkä takia nähdä vaiva?
En minäkään tähän teoriaan usko mutta tähän vois vastata että tekijä ois tiennyt tapaamisesta ja näin ollen lavastanut että epäily kohdistuisi kampaamoon.
Eilisaamu
Agentti Scully
Viestit: 681
Liittynyt: To Touko 15, 2008 11:06 pm

Re: 65-vuotias Birgitta Silander, nähty viimeksi 24.8.2015

Viesti Kirjoittaja Eilisaamu »

Tuo kadonneen etsintä sivusto kun kertoo kadonneesta Birgitasta mm.näin :"Ilmitulleiden asianhaarojen valossa oli ilmeisempää, että katoaminen olisi vain poliisiasia tai kadonneen itsensä päätös. Toimitimme tietomme poliisille ja toivomme, että kadonnut on kunnossa jossain päin maailmaa.
Tila: Päätetty"

Siis minä ymmärrän tämän niinikäästi, että toisin kuin esimerkiksi Heikinheimoa, Birgittaa ei etsitä enää. Viittaus että toivomme että kadonnut on kunnossa jossain päin maailmaa, kuulostaa lähinnä oudolle, kuin kyseessä olisi omaehtoinen katoaminen.
Ja oikeastaan vielä oudompaa on sitä edeltävä sanamuoto, että kyseessä olisi vain poliisiasia? Miten niin vain?
Vastaa Viestiin