Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja Luupää »

Porin kirjoitti:
disposal kirjoitti: totta tämä. Vaikka tuollainen vanha "merikontti-mersu" ei näytä kovin uskottavalta, niin ilmeisesti lastiin ei päästy käsiksi. Eli auto suoriutui tehtävästään.
En nyt tiedä siitä vanhasta... autohan olisi täyttänyt peräti 6 vuotta kesäkuussa.
Eiköhän "merikontti" tuon tule täyttämäänkin, ja monta vuotta siihen päälle. Vauriot vaikuttavat niin vähäisiltä, että erikoisrakenteinen auto varmastikin korjataan takaisin käyttökuntoon ja samalla ehkä vielä päivitetään entistä paremmaksi.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Porin kirjoitti:
disposal kirjoitti: totta tämä. Vaikka tuollainen vanha "merikontti-mersu" ei näytä kovin uskottavalta, niin ilmeisesti lastiin ei päästy käsiksi. Eli auto suoriutui tehtävästään.
En nyt tiedä siitä vanhasta... autohan olisi täyttänyt peräti 6 vuotta kesäkuussa.
Olin juuri kirjoittamassa asiasta, että ovatko nämä minfon autospesialistit ollenkaan tietoisia puhuessaan vanhasta autosta ja "vanhasta autosta". Kyseisen korimallin (W670) Vario-mallia valmistettiin 1996 - 2013. Tälläisten autojen elinkaari so. korimalli pysyy melko pitkään muuttumattomana, päin vastoin kuin henkilöautoilla, joissa muotivirtaukset sun muut määräävät tahdin ja kilpailu on kovempaa.
stalkkeri kirjoitti:Epäilen siis että auto on ollut tyhjä koska eihän tollasella vanhalla vessalla kukaan isoja summia siirtele ja vielä yksin.

Harvinaisen tyhmiä ryöstäijiä. Sietääkin jäädä kiinni.
Corco kirjoitti:Veikkaus suomalaisia tekijöitä. Ammattitaito ei ole riittänyt vanhan mersun perän avaamiseen vaikka aseitakin ollut mukana. Jos räjähteitä olisi ollut mukana niin niitä olisi varmaankin käytetty heti jolloin olisi saattanut saalistakin tulla. Jos isommat aseet olivat oikeita niin niitäkään eivät huomanneet käyttää yleisavaimena.
On Anoi Kaa kirjoitti:Toisaalla heikommin koulutettu sekä aseistettu vartija vääntää selkä kyyryssä menemään ikivanhalla dieselrutkulla ypöyksin, joskus erittäin arvokas lasti selän takana, enkä ole kuullut heidän liitolta ruikutusta, että pelottaa kuten poliiseilta aina silloin tällöin.
apollo kirjoitti:Tuskinpa tuo mersu on samanlainen katiska sisältä kuin ulkoa näyttää. Tiedä minkälainen "panssarivaunu," löytyy kuoren alta.
dour kirjoitti:Vaikka toi mese näyttääkin ulkopäin katiskalle niin etäyhteys niissä on vimosen päälle...
Että sellaisia autoalan asiantuntijoita täällä kommentoimassa... Mutta onhan selvää, jos se autotietämys rajoittuu pariin henkilöautoon ja jokainen pakettiautoa isompi on rekka, niin eihän sitä voi enempää vaatia... Kuka teistä minfon autospesialisteista tunnisti kuorma-auton merkin ja mallin? Ja vuosimallin? Vihjeeksi, jotta kuorma-auto oli se, jossa oli tavarakontti päällä - ei se harmaa, se oli Transit, ei se sininen metsässä, se oli Vito. Bonuksena näiden autojen vuosimallien arvailua.

Vario on muutes hyvä auto noihin hommiin ja lukuisten turvafirmojen laajalti käyttämä auto.

Mutta että ko. autossa on siis paikannin, joka kertoo liikkeet ja jo sen eliminoiminen vaatisi jonkunlaisen sähköimpulssin, vert esim. venäläisten panssarivaunut ja heidän jo vuosikausia käyttämä järjestelmä. Lisäksi autossa on kaappi, jota ei saa auki edes kuljettaja kun hälytys on tehty - ja sehän tehtiin heti kun poikkeavuutta oli havaittu. Liekö tuo ns 15 minuutin kaappi, joka ei tarkoita sitä, että sen saa kuka tahansa auki 15 minuutissa, vaan sen saa auki hlö, joka on niitä tehnyt ja suunnitellut. Vai oliko kahden tunnin kaappi? Ei sellaiseen kaappiin tehoa porakone, hitsauspilli tai timanttilaikka. Porakone uppoaa sentin, mutta sen jälkeen pora pyörittää poraajaa. Räjähdysaineen teho katoaa ns räjähdekaivoihin ja liian suuri taasen tuhoaa sen mitä tavoitellaan.

Ja jos auton onnistuisi kaappaamaan, niin se pitäisi saada piilotettua johonkin rakennukseen nopeasti - ja paikannin pois kytkettynä. Aika kuluu... Kopterit ilmassa, rinki kiristyy.

Poliiseihin tuli sen verran liikettä, että hetken jo kuvittelin, että onko nettipoliisi jäljittänyt mv-lehteä lukevan ip-osoitteen Turun moottoritielle...

Muistin virkistämiseksi uutinen runsaan 10 vuoden takaa:

Tukholman lähiöjengit ryöstäneet tänä vuonna jo satoja miljoonia kruunuja
Poliisipäällikkö HS:n haastattelussa: Toimettomien pakolaisten syrjäytyminen lisää rajua rikollisuutta


Peräti kymmenien miljoonien eurojen arvosta käteistä on kateissa Tukholman seudulla tänä vuonna tehtyjen rahankuljetusryöstöjen jälkeen, Tukholman läänin poliisimestari Carin Götblad sanoo Helsingin Sanomien haastattelussa.

Väkivaltaisten ryöstöjen valtavat saaliit ovat Götbladin mukaan seurausta Ruotsin epäonnistuneesta pakolaispolitiikasta, joka on 1980-luvulta alkaen kasvattanut lähiöihin syrjäytyneiden maahanmuuttajanuorukaisten sukupolven.
- "Monet tulevat perheistä, joissa yhdelläkään aikuisella ei ole töitä", Götblad kuvaa ryöstöihin osallistuneita. He kuuluvat jengeihin, joilla on juurensa lähes poikkeuksetta Suur-Tukholman lähiöissä. Näihin on vuosien varrella pakkautunut sosiaalisia ongelmia, joita Götblad on kuvannut ruutitynnyriksi.

"Sallimme Ruotsissa, että suuret ryhmät elävät yhteiskunnan ulkopuolella eivätkä ole mukana työelämässä. Avustusten varassa eläminen on kohtalokasta, oli kysymys työttömyys- tai sairaskassasta. Siten ei pääse mukaan ruotsalaiseen yhteiskuntaan. Tilanne houkuttaa nuoria rikolliseen maailmaan. He näkevät esikuvansa ajamassa kalliilla mersuilla kultakellot ranteissaan", Götblad sanoo.

Alkusyksystä Tukholman seutua ravisutti kaksi hätkähdyttävää aseellista ryöstöä ja mellakka, joka huipentui rynnäkkökivääritulitukseen poliisiasemaa vastaan. Julkiseen keskusteluun osallistunut Götblad kytkee nämä osaksi samaa ilmiötä: suuria lähiöitä. Niissä asuu paljon köyhiä ja maahanmuuttajia, joita työttömyys ja kielitaidottomuus työntävät yhä syrjemmälle.
- "On äärimmäisen tärkeää, että pakolaisten käsittelyaikoja lyhennetään ja ihmisille tarjotaan mielekästä tekemistä niin pian kuin mahdollista. Suurten ihmisjoukkojen ei saa antaa olla toimettomana pitkiä aikoja", Götblad sanoo.

"Ruotsissa on kipeä keskustelunaihe, että passivoimme ihmisiä. Emme anna heidän tehdä töitä, emme aseta vaatimuksia. Ihmiset oppivat elämään avustuksilla eivätkä opi ruotsia." "Nyt voimme nähdä, että tätä on kestänyt liian pitkään. On nähtävissä ensimmäinen sukupolvi, joka on kasvanut tällä tavalla. On syntynyt rikollinen sukupolvi: huonot koulutodistukset, huono kielitaito, köyhät vanhemmat. Ei ole tunnetta, että kuuluu ruotsalaiseen yhteiskuntaan. Ei ole myöskään saanut osaansa yhteiskunnan hyvinvoinnista", Götblad luettelee. Hän arvostelee maahanmuuttajille ja pakolaisille asetettuja kovia kielitaitovaatimuksia, jotka vaikeuttavat työpaikan saamista.

"Mielestäni kielivaatimuksia on madallettava. Ihmisten on tehtävä töitä, osaavat he kieltä tai eivät. Se on ainoa tapa oppia." Götbladin mukaan työnantajien olisi myös lopetettava yhä laajemmalle levinnyt tapa vaatia työnhakijalta nähtäväksi rikosrekisteriotetta. "Jos et tuo rikosrekisteriotetta, et saa työpaikkaa." "On hengenvaarallista sulkea ovi näiltä nuorilta. Silloin he valitsevat rikollisuuden." Tänä vuonna tehdystä 31:stä rahankuljetusauton ryöstöstä 26 on tehty Tukholman läänissä. Lähes poikkeuksetta rikoksista epäiltyjen joukossa on maahanmuuttajia.

Ryöstäjät ovat pääsääntöisesti konetuliasein varustautuneita ja operaatiot näyttäviä sekä tarkoin suunniteltuja. Alkusyksystä Akallassa ryöstäjät ajoivat maansiirtokoneella aitojen ja seinien läpi suoraan vartiointiliikkeen varastoon. Hallundassa kuljetusauto pysäytettiin maantielle ja räjäytettiin kappaleiksi. Yhdeksän varastettua autoa sytytettiin tuleen tukkimaan pakoteitä.

"Koska rahamäärät ovat niin suuria, rikolliset ovat valmiita ottamaan suuria riskejä. Onnistuneen keikan voitto on niin valtava." Götblad sanoo, että muiden muassa entisestä Jugoslaviasta tulleiden pakolaisten joukossa on paljon rikollisia.

"Ongelmia on tullut venäläisryhmistä, jotka ovat hakeneet turvapaikkaa Ruotsista vain ryhtyäkseen rikoksiin. Heitä ei voi karkottaa ennen kuin hakemukset on tutkittu. Voi kulua puoli vuotta, ja siinä ajassa ehtii paljon", Götblad sanoo.

Södertäljessä nuorukaisia teinikähinästä pidättämään tulleet poliisit saivat vastaansa syyrialaislähiön aggression, ja se johti mellakkaan ja tulitukseen. "Ongelma on hyvin poliittinen. Siksi onkin vähän arkaluontoista, että puhun tästä poliisipäällikkönä, mutta en voi olla hiljaa siitä mitä näen. Näen nuoria, jotka eivät saa koulutusta, koska eivät osaa ruotsia. He eivät saa töitä, ja heillä on jo merkintöjä rikosrekisterissä." Götbladin kokemus antaa sanoille painoa. Alun perin ala-asteen opettajaksi koulutettu nainen luki juristiksi, toimi nuorisorikollistyössä ja sosiaalihallituksen päälakimiehenä. Maan suurimman poliisipiirin johtajaksi, 6000 ihmisen esimieheksi 3,7 miljardin kruunun budjetilla, hänet nimitettiin 2003.

Götblad vaatii poliisin, sosiaalitoimen ja muiden viranomaisten yhteistyötä. "Syrjäytymistä ei murreta yksin poliisin voimin. Poliiseja voi olla vaikka kuinka paljon, mutta ei se auta, jos ongelmien syyt ovat yhä olemassa." "Minun lääkkeeni on lähestyä ongelmaa kahdesta suunnasta. Kovaa rikollisuutta vastaan on pantava kova kovaa vastaan. Rikollisjohtajat on saatava pois pelistä. Samaan aikaan on toimittava pehmeillä, ennaltaehkäisevillä ja kontakteja luovilla keinoilla. Luottamus poliisiin on palautettava alueilla, joista se on hävinnyt. Sanon kunnille, että saatte lisää poliiseja vain, jos satsaatte itse sosiaalipuoleen samanaikaisesti."

HS 26.10.2005

Naiivia luulla, että joku hikinen ja pölyinen verstas kiinnostaisi maahanmuuttajia. Rahaa sieltä mistä sitä helpoimmin ja sopivan jännityksen kautta saa. Mukavampi se on Tukholman yössä chillailla kun on massia, eikä jotain parin kolmen tonnin kuppaista palkkaa.

Huom! Mainittiin jugoslaavit ja venäläiset. Ei niitä perinteisiä, joilla on traumoja ja rauhanuskonto. Jaa, olihan siellä syyrialaisten kapinaa. Jo silloin.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
disposal
Jane Marple
Viestit: 1019
Liittynyt: Ke Loka 09, 2013 10:51 pm

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja disposal »

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016022 ... 5_uu.shtml
Poliisi edistynyt arvokuljetusiskun tutkinnassa - mutta miksi saalista ei saatu?

Ryöstöä varten oli varastettu autoja ja hankittu aseita. Liikenne saatiin pysäytettyä sytyttämällä auto tuleen. Kaikkiaan ryöstö oli suunniteltu tarkkaan. Paitsi, että siinä tärkeimmässä eli rahojen saamisessa epäonnistuttiin amatöörimäisesti.

Arvokuljetusauton takaoven tekijät saivat auki, mutta rahoja he eivät saaneet.

Miksi ammattimaisesti toimeen tekijät eivät saaneet saalista, rikosylikomisario Heikki Topi-Hulmi keskusrikospoliisista?

Tämä on kuljetusyritykseen liittyvä tekninen asia. Kysymyksessä on rahankuljetustyön henkilökuntaan liittyvä turvallisuusasia. Autojen tekniikasta emme halua lausua mitään.

Huhujen mukaan tekijät olivat saaneet saaliin, onko poliisilla mitään syytä salata asiaa?

Saalista ei ole saatu, poliisilla ei ole mitään syytä salailla tämän asian suhteen. Tekijät eivät ole päässeet rahoihin käsiksi. Sen voin vahvista, että autossa oli lastina nimenomaan käteistä rahaa.

Tekijät saivat auton pysäytettyä moottoritielle, eli todennäköisesti auton liikkeet olivat tiedossa. Onko sisäpiiririkos mahdollista?

On totta, että tässä on tehty alkutyötä, mutta mitään näyttöä meillä ei ole sisäpiiririkoksesta. Vaikea arvioida, kuinka pitkään tekoa on suunniteltu, mutta kyllä sitä on pidempään suunniteltu.

Tekijöiden käyttämät pakoautot löytyivät läheiseltä Teboil Kivihovilta. Onko Teboililta tullut muita vinkkejä tai näkyykö turvakameroissa jotain rikokseen liittyvää?


Teboilin parkkipaikalta on tullut hyvin vähän vinkkejä, toivoisimme niitä lisää. Autot löytyivät sieltä, mutta mitä muuta siellä on tapahtunut. Ja valvontakameroihin panostetaan totta kai tällaisissa asioissa. Niiden tutkinta on parhaillaan työn alla. Samoin on tilanne kelikameroiden suhteen. Selvitämme esimerkiksi, miten tekijät ovat tulleet Saloon.

Miten poliisi on edistynyt tutkinnassa, jos verrataan eiliseen alkutilanteeseen?

Kaikilla alueilla on menty eteenpäin, useilla sektoreilla on tutkinta meneillään. Meillä on valtava määrä materiaalia, niin vihjetietoja kuin teknistä materiaaliakin.

Poliisi toivoo vihjeitä tapauksesta numeroon 040  371  3177 tai sähköpostitse [email protected].
MARI PUDAS
[email protected]
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

disposal kirjoitti:http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016022 ... 5_uu.shtml
Poliisi edistynyt arvokuljetusiskun tutkinnassa - mutta miksi saalista ei saatu?
Siksi ei viety, koska rikolliset voivat todeta, että heidän harjoituksensa meni hyvin. Nyt nähtiin kauan siinä meni, miten poliisi toimi. Summa summarum; ensi kerralla se sitten onnistuu. Tavalla tai toisella. Nyt heillä on meneillään palaveri, jossa käydään läpi mm
a) tarvitaanko lisää väkeä b) onko moottoritie hyvä paikka (liittymät, kelikameroiden sijainti) c) auton takaovet saatu auki = nähty sisälle ja kuvattu). Nyt sitten odotellaan. Valmiustila kestää taas pari kuukautta. Ehkä sen jälkeen...

Helpompi olisi saada rahaa laillisesti; pakolaisena maahan, asylym rajalla, ilmainen asunto, 150 000 x parempi elintaso tekemättä työtä, hiljainen hyväksyntä ahdisteluille, raiskaamisille, varkauksille, mahdollisuus päästä jopa naimisiin jonkun hyväuskoisen siiderihain/lähiövalaan kanssa. Ihonvärin ja uskonnon tuoma syytesuoja, rasismikortti, traumat. Ikään kuin Kelan antamina työsuhde-etuina. Äkkirikastuminen siinä jää tosin tekemättä, mutta ehtiihän sitä. Keppostella. Ei nimeä, ei kotimaata, ei syntymätodistusta. Vain oma kertomus. Ja olet vapaa liikkumaan kuin kuka tahansa meistä.

Unohdin työnteon. Palkasta tosin pitää suorittaa veroa noin 40 prosenttia, jotta muiden ihmisoikeudet toteutuvat. Omista ei niin väliä. Olemmehan syyllisiä elintasoomme.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Gadi70
Scooby-Doo
Viestit: 28
Liittynyt: Pe Loka 19, 2012 3:45 pm

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja Gadi70 »

Jotain kertonee kuljetusautosta sekin, että valmistaja ilmoittaa tuolle korille omapainoksi 3790 kg (nelivetoiselle 4145 kg) ja rekisteriote sen 5770 kg...
Corco
Susikoski
Viestit: 39
Liittynyt: Pe Tammi 08, 2016 9:13 pm

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja Corco »

Gadi70 kirjoitti:Jotain kertonee kuljetusautosta sekin, että valmistaja ilmoittaa tuolle korille omapainoksi 3790 kg (nelivetoiselle 4145 kg) ja rekisteriote sen 5770 kg...
Suomessakin toimii firma joka rakentaa ambulansseja ja muita luxus autoja uusiksi. Pelkkä auton panssarointi ympäriinsä tuo melkoisesti lisää painoa, mutta yleensä ovatkin sellaisia menopelejä joissa yksi tuhat kiloa ei hidasta mitään esim. jossakin arabi maissa tms joissa voi pohjaan tulla jytkyä.

Ryöstön kohteeksi joutuneesta mersusta puuttui ainakin panssarilasit edestä. Taikka tekijöillä on ollut yksi järeä pitkäase käytössään.
cyklon
Theo Kojak
Viestit: 1129
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2009 9:41 am

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja cyklon »

http://m.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001126748.html

Outo yhteensattuma vai harkittu liike? Kelikamera pimeni juuri ennen arvokuljetuksen ryöstöyritystä. Mielenkiintoista. Olisiko tuossa jotain?

SALON ARVOKULJETUSRYÖSTÖ Helsingin ja Turun välisellä moottoritiellä on Salossa useita liikenneviraston kelikameroita.
Lähellä Suomusjärven ryöstöpaikkaa sijainnut kelikamera pimeni oudosti vain hetkeä ennen arvokuljetuksen ryöstöyritystä. Kelikameran pimenemisestä uutisoi ensimmäisenä MTV, jonka mukaan kamera on näyttänyt pelkkää lumisadetta torstaiaamusta kello 08.38 lähtien.

Poliisi sai hätäkeskuksen kautta ilmoituksen Suomusjärvellä käynnissä olevasta aseellisesta ryöstöstä kello 08.40.

Toistaiseksi poliisi ei ole sulkenut pois mahdollisuutta, ettei arvokuljetukseen iskeneillä rikollisilla voisi olla osuutta kelikameran pimenemiseen.

Liikenneviraston liikennekeskuspäällikkö Juha Alikoivisto vahvistaa tiedon siitä, että Suomusjärven kelikamera pimeni torstaiaamuna. Vian syyhyn hän ei ota kantaa.

– Suomessa on valtava määrä keli- ja liikennekameroita ja haastavissa sääolosuhteissa niihin iskevät tekniset viat ovat aivan normaaleja, hän kuitenkin kertoo.

Perjantaiaamupäivän aikana myöskään toinen ryöstöpaikan lähellä olevista kelikameroista ei ole välittänyt kuvaa. Alikoivisto kuuli tästä ensimmäisen kerran Ilta-Sanomilta.

– Siitä minulla ei ole tietoa. On mahdollista, että kelikamera voi olla kauankin pimeänä ennen kuin se havaitaan.

Rikosylikomisario Heikki Topi-Hulmi keskusrikospoliisista kertoi perjantaina aamupäivällä Ilta-Sanomille, että yön aikana tapauksen tutkinnassa ei ole saavutettu ratkaisevaa läpimurtoa. Ryöstäjiä ei ole tavoitettu, ja heidän henkilöllisyytensä on edelleen epäselvä. Myöskään ryöstäjien liikkeistä pakoautojen vaihdon jälkeen ei ole vielä varmuutta.

– Olisimme erittäin kiinnostuneita sellaisista vihjeistä, joista selviäisivät Kivihovin Teboilin takana sijaitsevan alueen tapahtumat, Topi-Hulmi totesi perjantaiaamuna.
Viimeksi muokannut cyklon, Pe Helmi 26, 2016 1:41 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
vempele
Martin Riggs
Viestit: 645
Liittynyt: To Marras 24, 2011 6:21 pm

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja vempele »

Corco kirjoitti:
Gadi70 kirjoitti: Ryöstön kohteeksi joutuneesta mersusta puuttui ainakin panssarilasit edestä. Taikka tekijöillä on ollut yksi järeä pitkäase käytössään.
ei ollu menny läpi, panssari pysäyttänyt. ootko tottunu panssarilaseihin missä menee ritilä sisällä? esim pahamaineisten lähiöiden alaovissa näitä näkee..
oon sisältä kuollu ja risti mun naamassa merkkaa sitä
työn sankari
Martin Riggs
Viestit: 622
Liittynyt: Pe Kesä 03, 2011 9:38 am

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja työn sankari »

Tuo paikka on erittäin tarkasti valittu. Pelkästään karttaa katsomalla selviää että jos tku-hki motarilla pitää tälläinen operaatio suorittaa niin juuri noilla kohdin pako onnistuu todennäköisimmin. Syrjäisiä pikkuteitä löytyy runsaasti ihan joka suuntaan ja asutuskeskuksista poliisin tulo kestää. Vanhatie ja motari kulkevat tässä kohtaa rinnakkain joka lisää vaihtoehtoja entisestään. Kohta 1,5 vuorokautta kulunut ja poliisilla ei ole lehtitietojen mukaan mitään käsitystä pakosuunnista. Voipa olla että kivihovin jälkeen on tapahtunut ns. hajaantuminen.
MaSaOne
Alibin satunnaislukija
Viestit: 60
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2016 10:54 am

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja MaSaOne »

Jotenkin liian tarkasti suunnitellulta vaikuttaa että homma oikeesti kusis siihen että "oho, ei se kuski voinukkaan avata ovia"
Luulen että kaiken tän valmistelun ohessa on pojat perehtyny muihin samanlaisiin tapauksiin ja niistä kattellu mikä toimii tai mihin ne on kustu.

Ite kans vähä samoilla linjoilla mitä jotkut tässä maininnukkin että tais olla kellotusharjotus jossa vähän kattellaan miten homma menee poliisien yms. osalta myös.

Ja joku tossa ihmetteli et miks heti laittanu tollanen shown pystyyn niin toi auton polttaminenhan oli just helvetin hyvä idea koska

-Sillä tukittiin toinen kaista ettei se bemari-Make vahingossa aja kenenkään päälle yrittäessään väkisin ängetä ohi
-Palava auto kiinnittää hyvin huomioo pois siitä mitä sen edessä tapahtuu
-Autosta nousevat liekit ja savu antaa vähän lisää näköestettä
Avatar
Tackleberry
Adrian Monk
Viestit: 2738
Liittynyt: La Touko 02, 2015 1:53 am

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja Tackleberry »

Kellotusharjoitus my ass.

Pomo: - Ei sit pojat edes yritetä ottaa niitä rahoja mukaan, ens kerralla sit. Koko operaatio on treeniä ja taustatyötä.
Kaikki 4-10 muuta mukana ollutta konnaa: - Yes, sir!
disposal
Jane Marple
Viestit: 1019
Liittynyt: Ke Loka 09, 2013 10:51 pm

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja disposal »

Onko mitään järkeä toteuttaa tuossa mittakaavassa harjoitusta? Mitä asioita tuossa nyt voisi oppia mitä muuten ei pystyisi saamaan selville tai harjoittelemaan huomiota herättämättä? Ehkä vain jotain meni pieleen vai loppuiko tekijöiltä aika kesken että nyt on vain pakko yrittää ryöstöä ja toivoa parasta että päästään rahoihin käsiksi.
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja teppo »

Tackleberry kirjoitti:Kellotusharjoitus my ass.
Aikaisemmilla kerroilla homma on mennyt niin, että tietotaito on tullut lähinnä Ruotsista, suorittajaportaassa on ollut lisäksi kotimaisia nimiä ja infoa on saatu rahakuskeina toimineilta henkilöiltä.

Ruotsin tilastojen perusteella hyökkäyksiä arvokuljetusautoja kohtaan ei juuri ole vaan yritetään saada rahakassi haltuun ennen kuin se päätyy autoon. Näyttävämmät operaatiot kohdistuvat kultasepänliikkeisiin tms. En tiedä, johtuuko tämä kiristyneistä turvatoimista.
Oli miten oli, en usko, että tässä on vain yritetty hankkia tietoa auton sisätiloista. Se pitäisi saada utsittua vanhaan tapaan firman sisältä. Ehkä tällaista tyyppiä ei nyt ollut, tai tieto oli liian vanhentunutta ja organisaatio ei riittävän terävää tajutakseen, että kuviot ovat muuttuneet.

Joka tapauksessa keikka on vaatinut jonkun verran investointia, jonkun on täytynyt miettiä, osata piirtää paperille aikataulua, suunnitella ja toteuttaa autovarkaudet ja logistiikka, laatia ostoslistat, suostutella ja innostaa porukka mukaan ja koutsata ja treenauttaa. Rahaakin on kulunut. Mutta jossain on osaaminen loppunut. Johtajan vikahan se on, oli lopullinen syy sitten suunnitelmassa, tilannearviossa, rekrytoinnissa, säästämisessä väärässä paikassa tai missä.
Emmett Young
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 107
Liittynyt: Ti Marras 24, 2009 9:56 pm

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja Emmett Young »

Minäkään en oikein usko tuohon esitettyyn ryöstön harjoittelemiseen, kellottamiseen tms.

Koska kyseessä on paljon suunnittelua ja valmistelua vaatinut tapahtumaketju, ei sen suunnittelija ole voinut unohtaa käsitettä riski. Omaisuusrikosta suunniteltaessa on riski aina otettava huomioon, edellyttäen että ns. terävässä päässä on edes jollain tapaa tolkun ihminen.

Riskin määritelmä on jotakuinkin sellainen, että epätoivotun tapahtuman todennäköisyys kerrotaan sen seurauksilla. Tässä tapauksessa epätoivottu tapahtuma on tietenkin kiinnijääminen, ja sen seuraus teosta koituva rangaistus. Mitä isompi kiinnijäämisen mahdollisuus ja mitä ankarampi rangaistus teosta luvassa, sen suurempi riski. Harjoituksen tuloksena ei myöskään ole luvassa sitä palkintoa, jonka takia hommia tehdään, eli saalista. Ainoa tulos on sinällään arvokas tiedustelutieto, jota voitaisiin käyttää hyväksi varsinaista tekoa toteutettaessa. Mitä laajemmat valmistelut, ja mitä useampi heppu kuvioissa mukana, sen suurempi kiinnijäämisen riski. Kun kovat on piipussa ja niitä myös käytetään, rangaistustakin lienee luvassa, sen lisäksi, että on lyöttäydytty yhteen rikoksen tekemistä varten. Riski on siten järjetön, eikä palkkaa luvassa kenellekään. Kyllä tämä oikea yritys oli.
– Asiassa ei ole tässä vaiheessa enempää tiedotettavaa. Poliisi tiedottaa asiasta seuraavan kerran, kun tiedotettavaa ilmenee, tiedotteessa kerrotaan.
Chili
Jane Marple
Viestit: 1063
Liittynyt: To Elo 04, 2011 9:31 am

Re: Arvokuljetusryöstö Salossa 25.2.2016

Viesti Kirjoittaja Chili »

http://www.mokkivertailu.fi/mokit/villa-laperla/

Rosvot ovat vuokranneet mökin tuolta Aneriojärveltä?
Vastaa Viestiin