Poliisi on vahvistanut pidättäneensä yhden miehen ja tutkivansa tapausta. Viime kuussa Silja Linen alukselta pidätettiin neljä miestä opiskelijatytön raiskauksesta epäiltyinä.
Ruotsin poliisi on pidättänyt Silja Linen aluksella miehen, jonka epäillään syyllistyneen raiskaukseen opiskelijaristeilyllä, kertoo Ruotsin televisio SVT.
Poliisi on vahvistanut, että sen hallussa on mies, joka noudettiin alukselta lauantaina illansuussa. Aluksella tehdään rikospaikkatutkintaa. Se enempää poliisi ei toistaiseksi halua kertoa.
Viime kuussa Siljan aluksella niin ikään opiskelijaristeilyllä paljastui epäilys törkeästä joukkoraiskauksesta. Epäilyjä miehiä oli neljä. Heidät pidätettiin.
Tuolla risteilyllä Tukholmasta Turkuun ja takaisin oli vajaat kaksi tuhatta opiskelijaa Keski- ja Etelä-Ruotsista. He eivät nousseet maihin Suomessa.
http://yle.fi/uutiset/ruotsinlaivan_opi ... origin=rss
Tipitii tipitipitipitii kevät on vallaton