Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingissä

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Jotain tuollaista minäkin olen ajatellut, että miksei käynyt vessassa oksentamassa. Ei kai hän olisi ollut ensimmäinen eikä ainoa, joka on ravintolan vessassa huonosti voinut.
Se taas on ymmärrettävää, että olisi mennyt vaikka ovelle seisomaan vähäksi aikaa pahoinvoinnin jälkeen. Raitis ilma auttaa.
Kyllä hän on voinut sanoakin jollekin poistuvansa, mutta meteli on saattanut olla sen verran kova, ettei sanoja ole kuultu.
Olisiko hänellä ollut jo valmiiksi sovittu tapaaminen tuolla keskustassa? Treffit olivat vaikka kello 2. Mitä sitten on tapahtunut, on hämärän peitossa.

Kyllähän nuorimies voi yön olla poissa kotoaan siitä mitään kenellekään ilmoittamatta, jos on löytänyt mukavaa seuraa. Niin tehtiin ainakin minun nuoruudessani. Mutta toki ymmärrän huolen ja hätääntymisen, kun mitään tietoa ei tule eikä kotiin ilmestytä.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
Tähtisade
Neuvoja-Jack
Viestit: 509
Liittynyt: To Heinä 24, 2008 5:37 pm

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja Tähtisade »

Katkelma Lassien kopioimasta artikkelista:
Tutkinnan aikana on pohdittu, olisiko Emil voinut joutua mereen. Ainakaan tällä hetkellä se ei näytä vahvalta vaihtoehdolta.

- Näyttäisi siltä, että hän ei ole poistunut Kolera-altaan suuntaan vaan toiseen suuntaan. Enemmän keskustaan päin. Sitä tarkistetaan parhaillaan, Joki-Anttila sanoo.
Yllättävää. Itse olen pitänyt todennäköisimpänä vaihtoehtona onnettomuutta ja veteen joutumista heti ravintolasta poistumisen jälkeen.
Viimeksi muokannut Tähtisade, La Kesä 11, 2016 10:11 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
MissMurderer
Scooby-Doo
Viestit: 25
Liittynyt: To Joulu 18, 2014 6:41 pm

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja MissMurderer »

Vaikka Emil olisi saattanut tulla joskus huonovointiseksi alkoholia juodessa voi olla ettei kuitenkaan tällä kertaa tullut. Monethan kuitenkin välillä tulee, eikä tarkoita jos usein tulee huono olo että aina sitten tulee. Ja jos itse tietäisi että on taipumusta siihen niin itse ainakin koittaisin sitten tärkeämmissä juhlissa rajoittaa alkoholin käyttöä ettei huono olo yllätä esim kaverin juhlissa. Mistä sitä kuitenkaan tietää. Toivottavasti tapaus selviää pian ja muista valvontakamerakuvista olisi apua..
HerloCCi Solmunen
Theo Kojak
Viestit: 1136
Liittynyt: Ke Helmi 04, 2009 11:37 am

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja HerloCCi Solmunen »

Nyt kun katsoin tuota siskon videota ja tuli tuo ikäero selville niin en usko, että sisko on todellakaan kartalla veljensä tekemisistä niin, että voi kovin aukotonta informaatiota antaa.
Ikäeroa on sen verran että aikalailla erilaiset meiningit on siviilissä molemmilla.
Sisko sanoo että Emil on kiva poika. No, mitä se kertoo meille?
Ei yhtikäs mitään. Isosiskolle hän on kiva pikkuveli tottakai.

Kuten näissä katoamisissa on käynyt monesti lopulta ilmi, että hyvinkään läheiset ihmiset eivät voi nähdä toisen pään sisään eivätkä tietää mitä siellä liikkuu.

Ja mistä sisko oikeasti tietää mitä illan aikana on tapahtunut?
Ja mistä sisko tietää miten paljon intti on vaikkapa ahdistanut velipoikaa?

Ja kyllä se vaan on niin ,että tohon aikaan yöstä humala ja lähin vesialue alle 10km päässä on huono yhdistelmä. Tästä on ehkä turha dekkaria alkaa vääntämään.
Olemme kaikki syyllistyneet suureen rikokseen-suureen rikokseen olla elämättä elämää täydesti. (H. Miller)
MissMurderer
Scooby-Doo
Viestit: 25
Liittynyt: To Joulu 18, 2014 6:41 pm

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja MissMurderer »

En myöskään itse usko että Emil on omasta tahdostaan mihinkään kadonnut ja "piileskelee", jos inttiä oli 10 pv jäljellä niin eikö olisi ollut parempi kadota sen loputtua muilta kun ei tulisi sen suhteen niin isoja ongelmia? Pahalta näyttää koko homma :(
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

Uusien tietojen valossa en enää pidä mahdottomana, että olisi törmännyt yöllä tähän Lönnrotinkadun sekopäähän. Nytkö tarkistellaan puistikoita ja pensaita keskustan alueelta?
Totuus
Roly
Sabrina Duncan
Viestit: 351
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2016 12:05 pm

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja Roly »

Pidin tuota yhtenä mahdollisuutena heti kun luin asiasta. Tuskin kuitenkaan on piilottanut ruumista kovin yleiselle paikalle, kun ei ole vielä löytynyt. Ehkä pitäisi tarkistaa äidin asuintalon tilat? Joku kommentoi, että poliisi olisi varmaankin jo selvittänyt asian mutta onkohan päästy heti kunnolla kuulustelemaan. Käsittääkseni kaveri toimitettiin sairaalahoitoon sen jälkeen ,kun saatiin kiinni.
Nallekarhuryhmä
Susikoski
Viestit: 36
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 3:14 pm

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja Nallekarhuryhmä »

Kyllikki S kirjoitti:Uusien tietojen valossa en enää pidä mahdottomana, että olisi törmännyt yöllä tähän Lönnrotinkadun sekopäähän. Nytkö tarkistellaan puistikoita ja pensaita keskustan alueelta?
En kyllä minäkään mahdottomana pidä, kyseinen sekopäähän seikkaili teon jälkeen kaupungilla ihan hyvän aikaa. Tiedä vaikka olisi siinä teon jälkeisessä mielentilassa pistänyt kylmäksi ensimmäisen vastaantulijankin ja nakannut johonkin mistä ruumista ei ole vielä löydetty. Ei todennäköisin skenaario, mutta toki mahdollista.
Mutta eiköhän tuokin mahdollisuus ole selvitelty/sitä selvitellään. En ole tuohon toiseen keissiin tosin sen enempää perehtynyt.

Jos ei muuta, niin tästä taitaa taas muodostua klassinen suomalainen katoamistapaus. Kaunis, viileähkö alkukesän ilta, päättäjäisviikonloppua juhlimassa ollut pellavapäinen poika katoaa ravintolasta poistumisen jälkeen, puhelin sammuu, kukaan ei näe mitään.

(Todennäköisesti löytyy 5km säteellä vesistöstä housut nilkoissa)
Avatar
Pumpuliunelma
Nikke Knatterton
Viestit: 187
Liittynyt: Pe Tammi 29, 2016 8:42 pm

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja Pumpuliunelma »

Lassie kirjoitti:Mtv:n sivuilta uutisointia (kannattaa myös katsoa sivulta avautuva videolinkki, jossa siskoa haastatellaan) :


* toimittaja kysyy onko tavanomaista ettei hän olisi ilmonnut kavereita poistumisestaan, sisko vastaa kyllä ja ei, ja miettii sanojaan, että jos ollut huonoa oloa tms vastaavaa niin olisi pyrkinyt pois tilanteesta, ja jos wc:n edustalla jonoa, voinut lähteä ulos.

* sisko kallistuu pitämään luultavimpana reittiä taivallusta kohti Kamppia, pohtii myös ettei lähtisi uusiin juhliin jos huonovointisuutta (elikkä siskolla ilmeisesti mielessä Emilin suuntautuminen kohti kotia Espoota) .

Jos Emilille on tullut huono olo niin ei ole mielestäni ollenkaan ihme, että olisi lähtenyt ulos ja nopeastikin mahdollisen oksentamistarpeen vuoksi.
Silloin ei ole aikaa alkaa etsimään ystäviä ja jos wc:ssä on pitkät jonot niin ainoa looginen vaihtoehto on poistua ulos oksentamaan. Jos mennyt liian rantaan ja tasapaino pettänyt niin voi lopputulos olla traaginen.

Tuolloin päättäjäispäivänä oli myös todella vaikeaa saada takseja, jos on ollut kotiinpäin suuntaamassa.
Usein taksijonoissa ihmiset alkavat kyselemään mihin suuntaan, varsinkin yksin taksiin menevä on menossa, jotta samaan suuntaan menevät pääsevät enempää jonottamatta kyytiin ja taksit eivät kulje puolityhjinä. Jos onkin vaikka mennyt tuntemattomien seurassa samaan taksiin ja päätynyt kenties vielä jonnekin jatkoille niin vaikeuttaa selvittämistä. On myöskin voitu jäädä samassa kohtaa pois ja jotain on sattunut matkan päässä.
Sen järkevyydestä jakaa taksi tuntemattomien kanssa niin en ota kantaa ja toivottavasti taksijonojen äärellä on valvontakamerat. Tokihan on jollain poppoolla voinut ottaa taksin myös lennosta.

Jos on kuitenkin päässyt Espooseen asti, vaikka yöbussilla ja lähtenyt pysäkiltä kävelemään kotia kohti niin vastaan on saattanut tulla jokin laskuhumalassa oleva riidanhaastaja.
Espoossa oli myös tuolloin ollut ( ystäväni kertoman mukaan ) todella vaikea saada jo yhden aikaan yöllä taksia ja hekin olivat joutuneet odottaman toista tuntia vapaata autoa.

Myöskin yöbusseissa ihmisillä on helpommin tapana pienessä huppelissa alkaa juttelemaan ventovieraiden kanssa ja voidaan saada ihmeellisiäkin kuningasideoita päähän ja lyöttäytyä yhteen.

Monta mahdollisuutta on tässäkin tapauksessa, mutta en kyllä enää valitettavasti jaksa uskoa siihen, että hengissä löytyy. Pääasia olisi kuitenkin omaisten kannalta, että tähän tulisi selvyys ja Emil löytyisi. Toki pitää uskoa ihmeisiin ja toivoa parasta.

Se, että kameratallenteista on vaikea saada selvää kuvaa niin en ihmettele yhtään. Tuohon aikaan yöstä on täällä Helsingin alueella ihan pimeää.
VittoriaVetra
Martin Beck
Viestit: 822
Liittynyt: Su Loka 18, 2015 5:05 pm

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja VittoriaVetra »

HerloCCi Solmunen kirjoitti:Nyt kun katsoin tuota siskon videota ja tuli tuo ikäero selville niin en usko, että sisko on todellakaan kartalla veljensä tekemisistä niin, että voi kovin aukotonta informaatiota antaa.
Ikäeroa on sen verran että aikalailla erilaiset meiningit on siviilissä molemmilla.
Sisko sanoo että Emil on kiva poika. No, mitä se kertoo meille?
Ei yhtikäs mitään. Isosiskolle hän on kiva pikkuveli tottakai.

Kuten näissä katoamisissa on käynyt monesti lopulta ilmi, että hyvinkään läheiset ihmiset eivät voi nähdä toisen pään sisään eivätkä tietää mitä siellä liikkuu.

Ja mistä sisko oikeasti tietää mitä illan aikana on tapahtunut?
Ja mistä sisko tietää miten paljon intti on vaikkapa ahdistanut velipoikaa?

Ja kyllä se vaan on niin ,että tohon aikaan yöstä humala ja lähin vesialue alle 10km päässä on huono yhdistelmä. Tästä on ehkä turha dekkaria alkaa vääntämään.

Samoilla linjoilla.. Aikamonet jotka ovat päättäneet pävänsä ovat eläneet viimeiset tuntinsa /pävänsä ihann normaalisti..tietenkin ettei saada selville mitään mikä olisi outoa käytöstä.. kaverin juhlat saattanut olla hyvä paikka kadota ja sen jälkee tehdä itselleen jotain...
Perhe aina tietysti puolustaa ja sanoo että on kiltti...mutta mistä tosiaan isosiskokaan voi tietää mitä todella on meneillään.. ei kaikkia asioita kerrota perheelle niinkuin pienenä..

ja tosiaan tuo ahdistus intistä..juuri oli ollut lehdissä se missä jätkä oli osoitellut armeijassa tovereitaan aseella...kuinkahan monta tälläistä tapausta on oikeasti ollut ja niistä ei lehtiin kerrota..siellä intissähän voi olla mitä sekopäitä vaan ja saavat vielä hienosti aseen käteensä ja hetkenpäästä sekoaa....jospa emil ei ole halunnut palata inttiin takaisin ..kun ei ole tuntenut että voi siellä hyvin...ja ahdistus on noussut niin pahaksi että miettii sitä kaverin juhlissakin..ja sitten päättää vain mennä ihmisiltä piiloon ja omankäden kautta lähtee täältä....
Toivottavasti ei nyt asia olisi niin...mutta huonolta näyttää mitä enemmän aikaa kuluu
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja skoone »

VittoriaVetra kirjoitti: Samoilla linjoilla.. Aikamonet jotka ovat päättäneet pävänsä ovat eläneet viimeiset tuntinsa /pävänsä ihann normaalisti..tietenkin ettei saada selville mitään mikä olisi outoa käytöstä.. kaverin juhlat saattanut olla hyvä paikka kadota ja sen jälkee tehdä itselleen jotain...
Perhe aina tietysti puolustaa ja sanoo että on kiltti...mutta mistä tosiaan isosiskokaan voi tietää mitä todella on meneillään.. ei kaikkia asioita kerrota perheelle niinkuin pienenä..

ja tosiaan tuo ahdistus intistä..juuri oli ollut lehdissä se missä jätkä oli osoitellut armeijassa tovereitaan aseella...kuinkahan monta tälläistä tapausta on oikeasti ollut ja niistä ei lehtiin kerrota..siellä intissähän voi olla mitä sekopäitä vaan ja saavat vielä hienosti aseen käteensä ja hetkenpäästä sekoaa....jospa emil ei ole halunnut palata inttiin takaisin ..kun ei ole tuntenut että voi siellä hyvin...ja ahdistus on noussut niin pahaksi että miettii sitä kaverin juhlissakin..ja sitten päättää vain mennä ihmisiltä piiloon ja omankäden kautta lähtee täältä....
Toivottavasti ei nyt asia olisi niin...mutta huonolta näyttää mitä enemmän aikaa kuluu
Olen miettinyt sitä, että Emil oli vain runsaan puolen tunnin ajan Kappelissa (jos siihen tietoon, että olisi tullut sinne taksilla joskus yhden jälkeen). Sitä ennen olisi lähettänyt sulkapallokyselynkin.

Olisiko ollut niin, että Emilin tyttöystävä (?) olisi löytänyt toisen En armeijassaolon aikana ja nyt vasta Emilille asia selvisi, ja toimi sen mukaan..?

Toinen vaihtoehto mielestäni on edelleen sen äitinsä tappaneen sekon tapaaminen? Ties vaikka olivat jopa tuttuja keskenään?
Muista lähdekritiikki!
Berenices
Lauri Hanhivaara
Viestit: 122
Liittynyt: Su Tammi 13, 2013 12:14 pm

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja Berenices »

Käsittääkseni siitä, että on tehty lukuisua itsemurhia tapauksissa, jossa tyttöystävä jättää inttiaikana, on ihan tutkimuksellista tietoa.
Rehti
Armas Tammelin
Viestit: 76
Liittynyt: Pe Loka 16, 2015 9:26 am

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja Rehti »

Tuli mieleen karsea ajatus, että jos hänet on pahoinpidelty/surmattu ja laitettu johonkin isoon jäteastiaan, joka on jo tyhjennetty.

Noissa jutuissa vainaja löytyi kaatopaikalta:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2 ... 24885.html

http://www.iltasanomat.fi/muutlajit/art ... 31300.html

Voisikohan ruumiskoiraa käyttää etsinnässä kaatopaikalla, vai onkohan mahdoton tehtävä jätealueen suuruuden vuoksi...

Toivottavasti Emil olisi vielä elossa ja voisi mahdollisimman hyvin.

Voimia läheisille.
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja ktaina »

Berenices kirjoitti:Käsittääkseni siitä, että on tehty lukuisua itsemurhia tapauksissa, jossa tyttöystävä jättää inttiaikana, on ihan tutkimuksellista tietoa.
Niinpä Emilin suhteistahan ei puhuta missään mitään kun yleensä se tuodaan esiin?No mä edelleen luulen että Emil tykkäs enemmän vastakkaisesta sukupuolesta eikä siitä haluta puhua,ainakin sen läheiset pari kaveria taitaa olla kun fbtä seuraa,tapamiseen tais olla kiire?Sillä ny mitään merkitystä mistä tykkää.
Kliina
Neuvoja-Jack
Viestit: 530
Liittynyt: Pe Joulu 27, 2013 2:12 pm

Re: Emil Nurmi, 20, katosi päättäjäisviikonloppuna Helsingis

Viesti Kirjoittaja Kliina »

Ehkä Emilin suhteista ei puhuta, koska ei ole mitään mistä tiedoittaa.

Vaikka Emil olisikin käynyt baareissa, tavannut uusia ihmisiä ja jäänyt yöksi; ei se missään tapauksessa tarkottaisi, että hän ei voisi olla tunnollinen tai asiallinen kaveri. Lähinnä itse koen tässä haettavan sitä ettei läheisten silmissä ollut mikään hämärissä porukoissa liikkuva nuori poika, joka hyppää joka viikko räkäkännissä ja katoilee ties mihin. Tämä kai olisi tullut ennen pitkään ilmi. Asuihan hän vielä äidin ja pikkusiskonsa kanssa.

Masennus on asia erikseen. Siitä ei aina helposti kerrota. Etenkään miehet. Inttiä oli jäljellä enää muutama päivä, jonka jälkeen olisi päässyt irti koko jutusta.
Vastaa Viestiin