Ryhmä/Joukko/Kaksois -itsemurhat Suomessa?

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Tovi
Martin Riggs
Viestit: 641
Liittynyt: Su Marras 22, 2015 11:18 am

Re: Ryhmä/Joukko/Kaksois -itsemurhat Suomessa?

Viesti Kirjoittaja Tovi »

Totisesti minä sanon Teille..... että näinhän se Jorma Palon kirjassa Bodomin arvoitus oli kerrottu. Vuonna 1985 identtiset veljekset Väinö ja Kaarlo Tanko (aiemmin Lindholm) riistivät henkensä kotonaan(?). Tekotavasta ei Palolla ollut varmuutta, mutta hän kirjoitti kuulleensa, että teräasetta oli käytetty. Sitä en edelleenkään tiedä onko kaksoisitsemurha todellinen ja kuinka se toteutetaan teräaseella.
Kafka
Remington Steele
Viestit: 208
Liittynyt: La Elo 11, 2012 2:22 pm
Paikkakunta: Kuusamo

Re: Ryhmä/Joukko/Kaksois -itsemurhat Suomessa?

Viesti Kirjoittaja Kafka »

Tässä jutussa ei ole kyse itsemurhasta, mutta herätti aikoinaan huomiota Ruotsissa.

90-luvulla luin ruotsalaisesta lehdestä, mahdollisesti Göteborgsposten tai Göteborgs Tidning, jutun jossa kerrottiin kahdesta Ruotsissa asuvasta suomalaisesta veljeksestä. (90-luvulla etnisyyden sai kertoa)

Veljekset olivat toisen asunnossa ruvenneet ryyppäämään viikonlopun kunniaksi. Heille ilmeisesti tuli riitaa ja sitten tappelu puukot aseina. Äijät puukottivat toisiaan niin pahoin että saivat kuolettavia vammoja, mutta kaiketi saivat riidan sovittua juuri ennen kuolemaansa, sillä heidät löydettiin istumasta kuolleina vierekkäin sohvalta, kädet toistensa harteilla.

Joku ruotsalaistoimittaja kirjoitti tapahtuneesta romanttisentimentaalisen jutun, jossa veljekset tappoivat toisensa mutta lopussa, juuri ennen kuolemaa veljesrakkaus voitti.
Vastaa Viestiin