Tulilahti 1959 (ketju 2)

Suomessa tapahtuneet vielä selvittämättömät henkirikokset
Laasti
Harjunpää
Viestit: 336
Liittynyt: Pe Tammi 06, 2012 8:21 pm
Paikkakunta: Nowhere

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Laasti »

Voisihan tästä jonkun aikajanan tapaisen väsätä. Ellei sitä ole jo jossain valmiina. Joku yhteenveto Runarin syyllisyydestä/syyttömyydestäkin olisi ok. Ihan vaikka omaksi mielenvirkistykseksi. Olisiko ihmisarka ja lähinnä varkauksista tuomittu Pohjanmaalta kotoisin oleva ruotsinkielinen Runar Holmström voinut syyllistyä Tulilahden kaksoismurhaan? Ja miksi hän olisi jäänyt tekemään kätköjään murhapaikalle? Ylipäänsä voi kysyä miksi hän olisi murhannut tytöt?
Hän on paljastanut vain yhden kerran nimensä alkuperän...
kukatahansa
Alokas
Viestit: 6
Liittynyt: La Heinä 02, 2016 9:38 pm

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja kukatahansa »

Kyseessä lienee kosto tai tirkistelynhalu, oli se tekijä kuka tahansa, tai tekijät.
Pharnamoh
Poliisikoira Rex
Viestit: 273
Liittynyt: Su Elo 14, 2011 7:42 pm

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Pharnamoh »

Kuvitelkaa, että olisitte itse tilanteessa, jossa teitä syytettäisiin murhasta, jota ette ole tehnyt. Voitte odottaa oikean murhaajan löytyvän myöhemmin, joten toivoa on. Kuinka moni teistä hirttäisi itsensä, vaikka tuomiota ei edes ole vielä julistettu?

Mutta onhan se tietysti jännempää funtsia murhamysteeriä, ja uskoa, ettei rikollinen tee rikoksia. :roll:
"I'm a plain man; rum and bacon and eggs is what I want, and that head up there for to watch ships off."
Laasti
Harjunpää
Viestit: 336
Liittynyt: Pe Tammi 06, 2012 8:21 pm
Paikkakunta: Nowhere

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Laasti »

On vaan niitä itsemurhia niin monenlaisia. Jotkut päättävät päivänsä siksi, että ovat niin masentuneita. Todellisuus ei tuolloin kohtaa ihmistä kovin hyvin.
Hän on paljastanut vain yhden kerran nimensä alkuperän...
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja ABC »

Kuten ketjuissa on N kertaa todettu, ei Runarin syyllisyyttä voi sulkea poiskaan. Mutta näyttö ei hänen tuomitsemiseensa olisi riittänyt.

Oli syyllinen kuka tahansa, uskon että avain tekoon on se mies, jonka Pääskyvuorella istunut pariskunta näki juuri ennen pimeän tuloa kulkevan leirintäalueen suuntaan. Kyseisen henkilön on joko täytynyt tehdä murhat tai todistaa ne.

Jos tuo mies oli Runar ja hän tappoi tytöt, niin jutussa on silti outoja piirteitä, esimerkiksi tuokkospoikien löpinä siitä, miten he muka halusivat tuokkosensa takaisin ja siksi kävivät paikalla seur. päivänä; metsästä löytyneet vaatteet; sekä helsinkiläisen E:n todistus leiripaikalla myöhemmin yöllä pyörineistä miehistä. Ilmeisesti aika moni ihminen tiesi enemmän kuin kertoi poliisille. Vaikkapa tuokkospojat (jotka todellisuudessa lienevät tulleet uudestaan riiuulle) ovat voineet etsiä tuokkosia paikalta ja havaita erikoisia merkkejä kuten raahausjälkiä tai jopa löytää tytöitä "unohtuneen" vaatemytyn, jonka he ehkä tajusivat murhaajalta jääneeksi vasta kun tytöt löydettiin.
Every ship must sail a world.
Laasti
Harjunpää
Viestit: 336
Liittynyt: Pe Tammi 06, 2012 8:21 pm
Paikkakunta: Nowhere

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Laasti »

^Tuokkospoikien kertomus on vaihdellut. Karjalaisen haastattelussa toinen näistä pojista kielsi käyneensä leirintäalueella murhaa seuranneena aamuna. Lähellä asuva emäntä todisti aluksi nähneensä tytöt poistuvan leirintäalueella. Kovasti ovat kertomukset menneet ristiin.
Hän on paljastanut vain yhden kerran nimensä alkuperän...
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Olin kymmenvuotias, kun tämä verityö tapahtui. Aikuiset eivät pitkään aikaan koko loppukesänä muusta puhuneetkaan.
Olen seurannut vuosien mittaan tapausta.
Yhä silti ihmetyttää, miten hyvä tuuri surmaajalla/surmaajilla oli. Paikka oli sentään leirintäalue. Sinnehän olisi voinut yön pimeimmistä hetkistä huolimatta saapua jokin seurue yöpymään. Silloin olisi tekijä/tekijät jääneet verekseltään kiinni. Eikä asutuskaan luultavasti ollut kovin kaukana.
Jotenkin olisi ollut loogisempaa, että murhaaja hyökkää, jos tytöt olisivat yöpyneet vaikka jonkin yksinäisen järven rannalla tai jossain metsän kätköissä. Kaukana kaikesta eikä vaaraa silminnäkijöistä.

Joten tuskin näitä surmia oli etukäteen suunniteltu. Olen jo vuosia ollut sitä mieltä, että syy oli pieleen mennyt riiausreissu. Tultiin torjutuksi ja siitä seurasi loukatun ylpeyden nostama raivo.

Kuka/ketkä olivat syyllisiä, en tiedä.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
Laasti
Harjunpää
Viestit: 336
Liittynyt: Pe Tammi 06, 2012 8:21 pm
Paikkakunta: Nowhere

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Laasti »

Tekijä/t ovat saaneet puuhailla yllättävän rauhassa. Ainoa peittelypuuhiin viittaava todistus on Elina H:n tekemä havainto Tulilahden rannalta 2 vrk murhien jälkeen.
Hän on paljastanut vain yhden kerran nimensä alkuperän...
kukatahansa
Alokas
Viestit: 6
Liittynyt: La Heinä 02, 2016 9:38 pm

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja kukatahansa »

Onko noista pojista jotain tietoa tapauksen jälkeen? Onko heitä kuultu? Täälläkin on epäilty, että tekijä oli silmäätekevän jälkipolvea? Tai tekijät?
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Ailar »

kukatahansa kirjoitti:Onko noista pojista jotain tietoa tapauksen jälkeen? Onko heitä kuultu? Täälläkin on epäilty, että tekijä oli silmäätekevän jälkipolvea? Tai tekijät?
Tarkoitat tuokkospoikia, Ruuskasta ja Pelkosta?
Kyllähän heitä kuultiin. Ensin he kertoilivat vähäsen, sitten vähän lisää ja lopulta oli Ruuskasen tunnustettava yrittäneensä väkisin suudella Eineä ja että hän oli vielä keskiviikkoiltana juossut tuohilipposia etsimässä leiriltä.

Olen kirjoittanut heistä aiemmin:
"Jos puhutaan Runarin väkivaltaisuudesta, ei pidä unohtaa sitäkään tosiseikkaa, että myös toinen tuokkospojista oli väkivaltainen. Hän oli myöhemmin yrittänyt raiskata erään neitokaisen veneessä. Ei se hänestä murhaajaa tee, mutta ns. vinkeet on olleet sen suuntaiset, etten ihmettelisi, vaikka tällä kaksikolla olisi ainakin ollut jotain tietoa rannan tapahtumista. Tämä tuokkospoika on nyt jo mennyt manan majoille. "
Laasti
Harjunpää
Viestit: 336
Liittynyt: Pe Tammi 06, 2012 8:21 pm
Paikkakunta: Nowhere

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Laasti »

^ Koska tämä raiskauksen yritys on tapahtunut? Antaa kyllä täysin toisenlaisen kuvan mitä lehdistö antoi kaveruksista vuonna 1959. Puhtoisia poikia jotka auttoivat viranomaisia todistuksellaan ja auttoivat etsimään "mopedimiestä".
Hän on paljastanut vain yhden kerran nimensä alkuperän...
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Ailar »

En minä sitä vuotta ainakaan muista, mahdoinko kuullakaan tarkkaa ajankohtaa. Kuitenkin se on tapahtunut näiden Tulilahden surmien jälkeen.
Se on totta, että pojista haluttiin antaa kovin puhtoinen kuva. Mahdettiinko heitä koskaan edes epäillä surmista, kunhan kuultiin sen verran, että poijjaat kertoilivat pikkuhiljaa, sen mikä oli pakko.
Ensin oli pakko sanoa, että seurattiin tyttöjä ja mentiin leirille. Pakko oli, kun olivat kavereiltaankin kyselleet, mihin päin tytöt menivät ja rouva Kauhanenkin siinä tien ohessa piti varmasti "ratsiaa". :mrgreen: Siinä ohessa annettiin vähän vinkkiä epämääräisestä mopoilijasta.
Sitten kerrottiin, että suudellakin yritettiin. Sitten, että tämän yrityksen vuoksi käsikähmääkin tahtoi olla (Mutta puukon Ruuskanen kertoi ennen suutelemisyritystä panneensa pois! - Hyvä, että muisti sanoa) .
Onneksi hän muisti sanoa senkin, että oli kosketellut tyttöjen olkihattuja, kun oli pitänyt pilailumielessä toista päässäänkin. Olihan se hyvä varmistaa, kun ei tiennyt mitä sherlokkeja poliisivoimista löytyy.
Sitten pitikin jo kertoa, että vielä parin päivän päästäkin olivat tuohilipposet hukassa.
Mutta onneksi sentään järjestyi se savotta torstaiksi.
poepporoo
Theo Kojak
Viestit: 1135
Liittynyt: Su Touko 05, 2013 10:22 am

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja poepporoo »

^Niin ja tuota tuohilipokkaiden etsintää pystyi hyvin käyttämään paikalla pörräämisen syynä. Mistä sitä tietää, minä päivänä he olivat"niitä etsimässä", eli jälkiään peittelemässä..kukaan muu ei vain silloin heitä pongannut, kun siellä ovat kulkeneet. Tai vaikka heidät olisikin nähty, syy paikan päällä oloon oli jo takataskussa.
How do you hold a moonbeam in your hand?

-The Sound Of Music - Maria (The Nuns)-
J.Maybrick
Axel Foley
Viestit: 2440
Liittynyt: Ma Tammi 21, 2013 12:09 pm

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja J.Maybrick »

^^Erittäin kiintoisaa, ja nyt kysynkin, onko ailarilla/muilla tietoa, miten tuokkospoikien elämä sujui eteenpäin vuosikymmenien ajan Tulilahden jälkeen. Oliko ns.normaalia elämää, oliko mitään pikkurikosta tilillä, mielenterveys? Muissakin 50-luvun murhajutuissa ilmeisiä (nuoria) epäiltyjä on esitetty epäuskottavan puhtoisessa valossa.

Tuokkosten poishakeminen kuulostaa ehkä myös siltä, että jos se on ollut muka niin tärkeää, sillä on alunperin haluttu peittää se tieto, että puukoilla on leirissä vuoleskeltu. Ei niitä tuokkosia ilman puukkoa synny. Tarina on sitten levinnyt käsiin, ja tiedonmurusia on ollut pakko antaa.
Mikä piilee lumessa, tulee julki suvessa, ja sama toisella kotimaisella Vad som göms i snö kommer upp i tö
Laasti
Harjunpää
Viestit: 336
Liittynyt: Pe Tammi 06, 2012 8:21 pm
Paikkakunta: Nowhere

Re: Tulilahti 1959 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Laasti »

Lähitalossa asuvista Lyytikäisistä oli kertonut kuulustelussa, että toinen tuokkospojista oli ravannut yhtenään leirintäalueella kesällä "59. En tiedä onko lausunto laitettu naapurikateuden piikkiin, mutta minulla ei tietoa onko pojat laitettu kovempaan myllyyn tämän johdosta. Pitää tarkistaa vielä tämä juttu.
Hän on paljastanut vain yhden kerran nimensä alkuperän...
Vastaa Viestiin