Suosittelen poliiseille

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Spurgumies
Neuvoja-Jack
Viestit: 554
Liittynyt: Ti Elo 28, 2012 10:13 pm

Suosittelen poliiseille

Viesti Kirjoittaja Spurgumies »

Vantaan lukemattomien romuautojen tutkimista. Lukuisten taloyhtiöiden pihoilla seisoo laumoittain autoja, jotka eivät ole liikkuneet vuosiin minnekään. Parikin autoa on täynnä epämääräistä romua, aivan kuin olisi yritetty kätkee jotain. . Montako kadonnutta saattaa löytyä?
MaAl
Hetty Wainthropp
Viestit: 454
Liittynyt: Pe Syys 18, 2015 12:34 pm

Re: Suosittelen poliiseille

Viesti Kirjoittaja MaAl »

Ei olisi ensimmäinen kerta kun hylätystä autosta löytyisi vainaja. Hylätyt autot, jotka seisseet kauan, voisi todellakin tutkia. Samalla autot voisi hinata pois tilaa viemästä.
miesasiamies
Harjunpää
Viestit: 342
Liittynyt: Ti Syys 08, 2015 4:07 pm

Re: Suosittelen poliiseille

Viesti Kirjoittaja miesasiamies »

Hyvä pointti tämä romuautojen tutkiminen. Romuautoja lojuu Helsingissäkin ihmeen suuria määriä, joissain paikoissa jopa ainakin 5 kpl per parkkialue. Tulee miettineeksi, mikä noiden autojen tarina on. Missä niiden omistajat ovat, ovatko vain jättäneet romunsa niille sijoilleen? Eikö normaalitapauksessa ihmistä häiritse se, että hänen autonsa vuodesta toiseen ihastuttaa ympäristöään renkaat lytyssä peilit murskana? Onko siis romuttamiskustannuksen säästyminen syy? Monissa autoista on vielä kilvetkin, ja tuulilasissa lapputolkulla terveisiä. Eikö omistaja välitä parkkisakoista yms? (En tarkoita, että useisiin autoista liittyisi katoamistapaus, sorry vähän off topiccikin. :) )
Jokienvalloittaja
Agentti Scully
Viestit: 664
Liittynyt: Ti Tammi 19, 2016 3:33 pm

Re: Suosittelen poliiseille

Viesti Kirjoittaja Jokienvalloittaja »

miesasiamies kirjoitti:Hyvä pointti tämä romuautojen tutkiminen. Romuautoja lojuu Helsingissäkin ihmeen suuria määriä, joissain paikoissa jopa ainakin 5 kpl per parkkialue. Tulee miettineeksi, mikä noiden autojen tarina on. Missä niiden omistajat ovat, ovatko vain jättäneet romunsa niille sijoilleen? Eikö normaalitapauksessa ihmistä häiritse se, että hänen autonsa vuodesta toiseen ihastuttaa ympäristöään renkaat lytyssä peilit murskana? Onko siis romuttamiskustannuksen säästyminen syy? Monissa autoista on vielä kilvetkin, ja tuulilasissa lapputolkulla terveisiä. Eikö omistaja välitä parkkisakoista yms? (En tarkoita, että useisiin autoista liittyisi katoamistapaus, sorry vähän off topiccikin. :) )
Voi olla vaikka vierailevana starana kaupungissa, autosta menee vaikka jarrut taikka kytkin poks, talous niin kuralla että on suurempaakin ajateltavaa tai ns pienemmistä asioista välinpitämätön. Lopuksi lähtee kaupungista ja auto jää rikkinäisenä jonnekin tai vastaavaa. Sitä miksi ei ole kuljetettu pois en osaa sanoa. Mahd. Kuollut henkilö jota ei voi laskuttaa? Mene ja tiedä
janita
Jane Marple
Viestit: 1071
Liittynyt: Ke Touko 13, 2009 5:58 pm

Re: Suosittelen poliiseille

Viesti Kirjoittaja janita »

^Kaverilla auto oli kokenut ilkivaltaa huume/päihdeongelmaisen sukulaisen toimesta kaverin kieltäydyttyä lainaamasta rahaa. Kaverilla ei ollut silloin työttömänä ylimääräistä hinauttaa autoa mihinkään, saati ruveta korjauttamaan (tokko tuo olisi ollut viisastakaan sen arvoisesta autosta), ennen käräjiä ja korvauksia. Käsittääkseni korvausvaade perustui jollain tavalla myös kustannusarvioon korjauttamisesta, eikä autoa kannattanut senkään vuoksi hävittää ainakaan virallisesti ennen. Tuo antoi auton yksinkertaisesti seistä aloillaan parkkipaikalla sen lähes vuoden (käräjiin), ennen kuin myi paskan jollekin harrastajalle varaosiksi muutamalla kympillä.Tässä tapauksessa parkkiruutu kyllä oli auton omistajan hallussa, eikä pysäköintisakkoja kertynyt.
Vastaa Viestiin