Turkin vallankaappausyritys 7/2016

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Turkissa on käynnissä vallankaappauksen yritys

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Jännää, ettei ole kukaan tuolla näitä asioita paremmin ymmärtävien puolella keksinyt, että kappas vain - Turkista tuli taas yksi valtio lisää niihin, mihin Suomesta ei enää voi karkottaa ketään. Toivotaan kuitenkin, että islamilaisen diktaattorin valtaa pääsisi edes joku järki-ihminen tuolta karkuun.

Niille, joilla ei ole muslimituttavia:
Se on jo selvää, vaikka siitä ei syystä tai toisesta uutisoidakaan, että monet tällä hetkellä ulkomailla olevat turkkilaiset selvittävät kuumeisesti, mikä olisi juuri heille se paras paikka olla - taloudellisesti ja turvallisuustilanteen myötä, sehän meitä ohjaa, raha, jos muuten on turvallista.

Jännää, mitä kaikkea tuo islaminusko tekeekään noille yhteiskunnille ja ihmisille.
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
Avatar
Samppalainen
Harjunpää
Viestit: 332
Liittynyt: To Loka 27, 2016 4:25 pm

Re: Turkissa on käynnissä vallankaappauksen yritys

Viesti Kirjoittaja Samppalainen »

Helsingissäkin protestoitiin Turkin diktatuuria vastaan 5.11.2016:

Mielenosoitus Turkin diktatuuria vastaan! 5.11.16
TAPAHTUMAT | 04.11.2016 @ 18:27 | Katselukertoja: 751
Avainsanat: mielenosoitus solidaarisuus helsinki hdp turkki kurdit kurdistan kansainvälinen solidaarisuus
[Yhdessä Rojavan puolesta]

Turkin kolmanneksi suurimman puolueen, Kansan demokraattisen puolueen (HDP) puheenjohtajisto, kansanedustajia sekä muita tärkeitä poliitikkoja on pidätetty perjantain vastaisen yön ratsioissa eri puolilla Turkkia. Maan internet-yhteyksiä on katkottu jotta kansalaiset eivät pääse lukemaan asiasta sosiaalisessa mediassa. Twitterissä leviävän tiedon mukaan kaikista HDP:n kansanedustajista on annettu pidätysmääräys. Turkin vähemmistöjen oikeuksia puolustava demokraattinen oppositiopuolue on maksanut jo pitkään kovaa hintaa vaalimenestyksestään haastettuaan AKP-hallituspuolueen.

Turkin demokratiasta ei ole enää jäljellä sen rippeitäkään, kun sen vaaleilla valitut kansanedustajat vangitaan, demokraattisesti valittuja pormestareita syrjäytetään ja korvataan AKP:n poliitikoilla, kaikki paitsi hallitusta tukevat tiedotusvälineet (myös kurdilaiset lastenkanavat) lakkautetaan sekä tuhansia tavallisia kansalaisia pidätetään sekä erotetaan viroistaan. Suomi ja Euroopan Unioni antavat hyväksyntänsä Turkin kehitykselle täysimääräiseksi diktatuuriksi seuraamalla tapahtumia sivusta ja jatkamalla yhteistyötä Turkin kanssa.

Nyt riittää! Kansainvälisen yhteisön on tehtävä kaikkensa palauttaakseen demokratia Turkkiin! Me vaadimme: Loppu Suomen ja Turkin väliselle poliittiselle yhteistyölle! Loppu asekaupoille Turkkiin! Kokoonnumme mielenosoitukseen Kolmen sepän patsaalle lauantaina klo 15. Tule mukaan!

AIKA: Lauantaina 5.11. klo 15:00
PAIKKA: Kolmen Sepän patsaan aukio

Marssimme yhdessä Turkin suurlähetystölle.

Mielenosoituksen koollekutsujat: Suomen Kurdien Kulttuurikeskus, Suomen PJAK, Rauhanpuolustajien Kurdistan-ryhmä, Yhdessä Rojavan puolesta ja Helsingin Vasemmistonuoret

Lähde: Takku.net


Ja näin sitä marssittiin pahaa muslihallitsijaa kohtaan rauhanomaisesta tapahtumassa Suomen pääkaupungin ytimessä, uutisista et tätä sattuneesta syystä ole nähnyt: https://www.facebook.com/10832051283811 ... 152374389/
“Ajattele miten tyhmä keskiverto ihminen on ja pidä mielessä, että puolet heistä on sitäkin tyhmempiä.”
- George Carlin
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Turkin vallankaappausyritys 7/2016

Viesti Kirjoittaja Luupää »

'
Projekti etenee.

http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005266803.html
24.6.2017

Turkissa lukiolaisille ei enää aiota opettaa evoluutioteoriaa. Evoluution käsittely poistettiin lukioiden opetussuunnitelmasta osana uudistusta, jonka tarkoituksena on karsia kouluista "kiisteltyjä aiheita", Turkin kansallisen opetuslautakunnan puheenjohtaja Alpaslan Durmus sanoi videolausunnossa.

Asiasta kertoo CNN.

Uuden lukioiden lukujärjestyksen on määrä tulla voimaan lukuvuoden 2017–2018 aikana.

Uudistuksen kriitikoiden mukaan evoluutioteorian poistaminen opetussuunnitelmasta on osoitus siitä, että Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan luotsaa maata konservatiiviseen ja dogmaattiseen suuntaan.

Evoluutioteorian lukujärjestyksistä pudottamisen taustalla on Turkissa pitkään jatkunut kiista, jonka konservatiivisimmat osapuolet katsovat evoluutioteorian olevan uskonnonvastainen.
Ja EU:hun pitäisi päästä...
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Vastaa Viestiin