Ulkomaalainen raiskaajana

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Berlin
Jack Bauer
Viestit: 946
Liittynyt: To Joulu 31, 2015 1:06 pm

Seksuaalirikoksissa roima nousu – mamujen osuus kasvanut 93%

Viesti Kirjoittaja Berlin »

Seksuaalirikokset, joissa rikoksestä epäilty on poliisin tiedossa, ulkomaalaisten tekemien rikosten määrä on noussut valtavasti.
Ulkomaalaisten tekemiksi epäiltyjen seksuaalirikosten määrä on noussut 143 rikoksella. Yhteensä niitä oli 297 kappaletta. Lisäystä edellisvuoden vastaavasta ajasta on 93 prosenttia.


Nyt on lehdessä asia, jonka jokainen suomalainen on tiennyt jo pitkään

http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikke ... ut/6003760
Annaanna: Mistä valtiosta mies oli kotoisin? Afrikasta?
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja Luupää »

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2 ... 27480.html
26.7.2016

Poliisille ilmoitettujen seksuaalirikosten määrä nousi alkuvuonna 12 prosentilla vuodentakaisesta, tiedottaa Poliisihallitus.

Tammi-kesäkuussa poliisille ilmoitettiin yhteensä hieman yli 1 600 seksuaalirikosta. Epäiltyjä raiskauksia tuli poliisin tietoon noin kuusi prosenttia enemmän kuin viime vuonna vastaavana aikana.

Seksuaalirikoksista, joissa epäilty on tiedossa, epäilty oli ulkomaan kansalainen vajaassa 300 tapauksessa eli hieman yli neljäsosassa. Epäilty oli tiedossa vajaassa 1 200 tapauksessa.

Ilmoitettujen seksuaalirikosten, joissa epäiltynä oli ulkomaalainen, määrä kasvoi lähes 93 prosenttia.

– Kasvua selittää ulkomaalaisten määrän lisääntyminen ja toki myös se, että heistä tehdään luultavasti herkemmin ilmoituksia. Isossa osassa suomalaisista seksuaalirikoksista tekijä on uhrille ennestään tuttu. Silloin rikoksesta ei ilmoiteta yhtä helposti, kertoo Poliisihallituksen poliisijohtaja Timo Saarinen.

Ulkomaalaisia useammin myös uhreina

Aiempaa suurempi määrä ilmoitetuista seksuaalirikoksista myös kohdistui ulkomaalaisiin. Ilmoitettujen seksuaalirikosten ulkomaalaisten asianomistajien määrä nousi lähes 67 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Esimerkiksi raiskausrikoksista jätetyt ilmoitukset, joissa oli ulkomaalainen asianomistaja, yli tuplaantuivat vuodentakaisesta. Tällaisia ilmoituksia tehtiin yli 40.

– Tämä kertoo siitä, että osa ulkomaalaisten tekemistä seksuaalirikoksista kohdistuu toisiin ulkomaalaisiin esimerkiksi turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksissa. Täytyy myös muistaa, että tilastossa ovat myös muut ulkomaalaiset kuin turvapaikanhakijat, Saarinen kertoo.

Kaikista ilmoitetuista seksuaalirikoksista yli 650 oli epäiltyjä lapsen seksuaalisia hyväksikäyttöjä. Epäiltyjä raiskauksia ilmoitettiin yli 500 ja epäiltyjä seksuaalisia ahdisteluja yli 250.

Ilmoitetut lapsen seksuaaliset hyväksikäytöt eivät välttämättä ole rikosylikomisario Petri Erosen mukaan fyysiseen koskemattomuuteen liittyviä tapauksia.

– Tätä selittää virtuaalimaailma. Siellä lähetellään seksuaalisia kuvia tai pyydetään kuvia. Virtuaalitodellisuus selittää noin puolet 650 tapauksesta.

Seksuaalinen ahdistelu on uusi nimike

Seksuaalisen ahdistelun nimike tuli rikoslakiin syyskuussa 2014. Poliisin arvion mukaan ahdistelut ovat lisääntyneet, mutta määriin vaikuttaa muun muassa ilmoitusherkkyyden lisääntyminen. Esimerkiksi Helsingin poliisi vetosi keväällä ilmoittamaan kaikki lievältäkin tuntuvat seksuaaliset ahdistelut.

– Näistä nähdään kyllä suunta, eli määrä on kasvanut. Myös tietoisuus uudesta rikosnimikkeestä on lisääntynyt, joka osaltaan vaikuttaa määriin, Saarinen kertoo.
Reipas on ulkomaalaisten osuus näissä edelleen väestömäärään suhteutettuna ja vielä reippaampi tuo nousu: "Ilmoitettujen seksuaalirikosten, joissa epäiltynä oli ulkomaalainen, määrä kasvoi lähes 93 prosenttia." Huh huh sentään!
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Berlin
Jack Bauer
Viestit: 946
Liittynyt: To Joulu 31, 2015 1:06 pm

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja Berlin »

Ei saa olla rasisti, tilastoa on vääristelty, jotta näyttäisi siltä, että matujen sekä mamujen osuus olisi noussut 93%

Tämä ei ole totta, insinöörit, jotka ovat lähteneet kamalassa hädässä pakoon, eivät todellakaan voi tehdä noin. Joku trolli on muuttanut tilastot- taas kerran.

Ja voihan sana ulkomaalinen tarkoittaa amerikkalaista, saksalaista tai itävaltalaista.

Miten pakolaiset voisivat tehdä rikoksia, he ovat niin tyytyväisiä ruokaan ja majoitukseen ja suomeen, joka antoi turvapaikan.
T.tuppo
Annaanna: Mistä valtiosta mies oli kotoisin? Afrikasta?
Gurney
Jessica Fletcher
Viestit: 3196
Liittynyt: Ti Huhti 02, 2013 9:37 am

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja Gurney »

Nyt pitäisi määritellä tarkemmin, mitä sanalla ulkomaalainen tarkoitetaan.
Tilastokeskuksen mukaan:
Ulkomaalaisen määritelmä kansalaisuuslaissa (16.5.2003/359) on selkeä: ulkomaalaisella tarkoitetaan henkilöä, joka ei ole Suomen kansalainen (2§). Tätä määritelmää myös tilastontekijä käyttää

Vai pitäisikö käyttää sanaa ulkomaalaistaustainen;
Kun julkaistaan tilastoa kansalaisuuden mukaan, niin täytyy muistaa, että siihen eivät sisälly ne henkilöt, jotka ovat saaneet Suomen kansalaisuuden. Mikä luku olisi sitten paras kuvaamaan sitä väestönosaa, joka on peräisin ulkomailta? Tätä väestönosaa voitaisiin kutsua ulkomaalaistaustaiseksi väestöksi.

Koska tutkimuksessa ei ole määritelty kumpaa ryhmää tarkoitetaan, niin tutkimus ei ole validi
ja ei pidä paikkaansa.

Kun ottaa huomioon, että Nokialle on Alu kauppojen myötä tullut paljon amerikkalaisia työntekijöitä, niin voisiko olla mahdollista, että nämä raiskaajat ovatkin amerikkalaisia. Koska tutkimuksen mukaan ainakin 98% amerikassa tapahtuneista raiskauksista on amerikkalaisten tekemiä.

Ihan turha syyttää 30.000 laitonta maahantunkeutujaa, he nyt ovat kuitenkin paenneet muslimien aikaansaamia sotia. He tulevat tänne hakemaan turvaa ja ovat kiitollisia. Se, että jättävät lapset ja vaimot sodan keskelle, on pelkkää mustamaalausta ja rasismia. He ovat oikeasti meidän kaikkien antaman avun tarpeessa.
Jos tosiasiat näyttävät olevan keskenään ristiriidassa, se tarkoittaa sitä, että joku niistä ei ole tosiasia
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

Gurney kirjoitti:Nyt pitäisi määritellä tarkemmin, mitä sanalla ulkomaalainen tarkoitetaan.
Tilastokeskuksen mukaan:.....

Ihan turha syyttää 30.000 laitonta maahantunkeutujaa, he nyt ovat kuitenkin paenneet muslimien aikaansaamia sotia. He tulevat tänne hakemaan turvaa ja ovat kiitollisia. Se, että jättävät lapset ja vaimot sodan keskelle, on pelkkää mustamaalausta ja rasismia. He ovat oikeasti meidän kaikkien antaman avun tarpeessa.
ja kaiken lisäksi he ovat ainoa taho joka voi nostaa suomen talouden suosta - meillä on suuri pula työntekijöistä, koska työttömyys on jo vuosikaudet ollut lähes 0% on taivaan lahja suomalaiselle yritysmaailmalle jotta heillä vihdoinkin on importattuja "alluja" palkattaviksi pika pikaa ja tuottamaan tyhjinä odottavien työpisteiden ääreen!
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja teppo »

Gurney kirjoitti: Koska tutkimuksessa ei ole määritelty kumpaa ryhmää tarkoitetaan, niin tutkimus ei ole validi
ja ei pidä paikkaansa.
Millä tavalla ilmaisu "rikokset, joissa rikoksesta epäilty on ulkomaan kansalainen" ei mielestäsi määrittele, ketä tarkoitetaan?
Gladys
David Starsky
Viestit: 4548
Liittynyt: To Loka 01, 2009 6:53 pm

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja Gladys »

Vielä ei avautunut näiden ulkomaalaisten kansallisuus. Mutta kyllä sieltä taas tarkemmassa analyysissa Lähi-idän ja Afrikan tiettyjen maiden moninkertaiset osuudet tulevat nousemaan esiin. Kuten edellisinäkin vuosina, nyt jopa enemmän.
All is pretty.
- Andy Warhol
Jukka Siintonen
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1306
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2016 5:36 pm

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja Jukka Siintonen »

Hyvä, ettei asialla ole mitään tekemistä Islamin kanssa ja hyvä, etteivät seksuaalirikokset ole lisääntyneet ulkomaalaisten keskuudessa 93%:a enempää.

30 000 - 50 000 ulkomaalaista raiskailee neljänneksen siitä mitä 5 500 000 suomalaista. Kerroin on 50 000 vaivaiset 27,5. 30 000 kertoimeksi saadaan vaivainen 46 suomalaisiin nähden.

Rasismi on kitkettävä pois ja pelolle ei saa antaa valtaa. Kaikki hyvin Suomessakin.
Gurney
Jessica Fletcher
Viestit: 3196
Liittynyt: Ti Huhti 02, 2013 9:37 am

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja Gurney »

teppo kirjoitti:
Gurney kirjoitti: Koska tutkimuksessa ei ole määritelty kumpaa ryhmää tarkoitetaan, niin tutkimus ei ole validi
ja ei pidä paikkaansa.
Millä tavalla ilmaisu "rikokset, joissa rikoksesta epäilty on ulkomaan kansalainen" ei mielestäsi määrittele, ketä tarkoitetaan?
Ettei sinulla vaan olisi kyseessä semanttis-pragmaattinen dyfasia?

Tutkimuksessa puhutaan "ulkomaalaisista" henkilöistä ja sehän kattaa vain henkilöt, jotka eivät ole suomen kansalaisia. Tutkimuksessa on otettu huomioon myös suomen kansalaisuuden saaneet ulkomailta Suomeen muuttaneet. Vink vink lue koko tutkimus.

Hyvä asia on se, että ennen viime syksyä ulkomaalaistaustaisten raiskausalttius oli noin 20- kertainen suomalaisiin verrattuna( googlaa sana noin) ja nyt se on vain noin 46. Itse asissa 46 on aika pieni luku, kun vertaa vaikka lukuun 93
Jos tosiasiat näyttävät olevan keskenään ristiriidassa, se tarkoittaa sitä, että joku niistä ei ole tosiasia
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja teppo »

Jukka Siintonen kirjoitti: 30 000 - 50 000 ulkomaalaista raiskailee neljänneksen siitä mitä 5 500 000 suomalaista.
Mistä Siintonen on saanut ulkomaan kansalaisten lukumääräksi 30 000 - 50 000?
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja teppo »

Gurney kirjoitti: Ettei sinulla vaan olisi kyseessä semanttis-pragmaattinen dyfasia?
Se on dysfasia.
Gurney kirjoitti:Vink vink lue koko tutkimus.
Luin. Millä tavalla siinä käytetty ja lainausmerkkeihin sanatarkasti kopioimani ilmaus "rikokset, joissa rikoksesta epäilty on ulkomaan kansalainen" ei mielestäsi määrittele, ketä tarkoitetaan?
Gurney kirjoitti:Hyvä asia on se, että ennen viime syksyä ulkomaalaistaustaisten raiskausalttius oli noin 20- kertainen suomalaisiin verrattuna( googlaa sana noin) ja nyt se on vain noin 46.
Saitko luvun Siintosen ajatushautomosta?

Kokeilkaa vaikka kimpassa, pystyisittekö edes kahteen pekkaan laskemaan kertoimen oikein. Ensin teidän kannattaa selvittää, montakohan ulkomaan kansalaista Suomessa on. Siintonen haarukoi arvion 30 000 - 50 000. Sinä näköjään lasket mukaan myös ulkomaalaistaustaiset ja saat tulokseksi 30 000. Yrittäkää nyt edes.
Viimeksi muokannut teppo, Ti Heinä 26, 2016 9:27 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Gurney
Jessica Fletcher
Viestit: 3196
Liittynyt: Ti Huhti 02, 2013 9:37 am

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja Gurney »

teppo kirjoitti:
Jukka Siintonen kirjoitti: 30 000 - 50 000 ulkomaalaista raiskailee neljänneksen siitä mitä 5 500 000 suomalaista.
Mistä Siintonen on saanut ulkomaan kansalaisten lukumääräksi 30 000 - 50 000?
Suomessa on noin 300 000 (googlaa sana noin) ulkomaalaistaustaista ja kun ottaa pois naiset, lapset, vanhukset niin 17-40 vuotiaiden ukkojen osuus on aika lähellä tuota Siintosen lukua.

Koska olet kuullut naisen, lapsen tai yli 40 vuotiaan miehen raiskanneen suomalaisen naisen?

Kaiva itse 17-40 vuotiaiden osuus, jos tuo 30-50 000 ei kelpaa. Todista, että tuo on väärä arvio. En jaksa puhelimella kaivaa.
Jos tosiasiat näyttävät olevan keskenään ristiriidassa, se tarkoittaa sitä, että joku niistä ei ole tosiasia
Berlin
Jack Bauer
Viestit: 946
Liittynyt: To Joulu 31, 2015 1:06 pm

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja Berlin »

Tutkimuksessa sanottiin kerran ulkomaan kansalainen ja monta kertaa ulkomaalainen.
Ulkomaalaistaustaista ei sanottu kertaakaa.

Ulkomaan kansalainen= ulkomaalainen. Ulkomaalaistaustainen on saanut suomen kansalaisuuden, ulkomaan kansalainen ei. Kun unelma murtuu, ilmeisesti lukutaito tekee saman?
Annaanna: Mistä valtiosta mies oli kotoisin? Afrikasta?
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja teppo »

Gurney kirjoitti:En jaksa puhelimella kaivaa.
Yritä nyt edes. Häpäiset koko valkoisen rodun, jos tuo ei onnistu.

Ota kynä ja paperi. Laita toiselle puolelle arviosi ulkomaan kansalaisten määrästä ja ilmoitettujen raiskausten määrästä. Laita toiselle puolelle samat tiedot suomalaisista. Osaisitko omin avuin päätellä, miten saat kertoimen laskettua? Saat käyttää myös puhelimen laskinta.

Jos olet oikein noheva, voit skarpata ja verrata vain esim. 17-40 -vuotiaden miesten lukuja. Huomaa, että jos poistat naiset, lapset ja vanhukset toiselta puolelta paperia, sinun tulee poistaa ne toiseltakin puolelta. Muuten laskemisesta ei tule mitään.
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Seksuaalirikosten määrä noussut viime vuodesta

Viesti Kirjoittaja teppo »

Berlin kirjoitti:Tutkimuksessa sanottiin kerran ulkomaan kansalainen ja monta kertaa ulkomaalainen. Ulkomaalaistaustaista ei sanottu kertaakaa.
Kiitos tuesta. Mistään ulkomaalaistaustaisista ei tosiaan puhuta. Gurney ei tainnut oikeasti lukea koko julkaisua. Ihan pikkumaisuuttani tarkistan, että luitkohan sinä?
Berlin kirjoitti:Kun unelma murtuu, ilmeisesti lukutaito tekee saman?
Älä nyt lyö lyötyä. Anna Gurneyn itse yrittää lukea ja laskea.
Vastaa Viestiin