Raaka verityö Helsingin Puotilassa 31.7.2016

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15353
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Helsingin Puotilasta löytyi miehen ruumis

Viesti Kirjoittaja URSA »

Vastaavanlainen yksittäistapaus tapahtui nyt Lontoossa, kopioin uutisen tähän että näitä voi vertailla. Yhden mielenterveysongelmaisen takia poliisien määrää on lisätty Lontoon kaduilla?

http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/arti ... sa/6014270
Puukkomiehen raju hyökkäys Lontoossa tappoi yhden ja haavoitti useita – "Uhri kirkui veren peitossa"
Ulkomaat Julkaistu 04.08.2016 04:43 (Päivitetty 04.08.2016 07:33)

Silminnäkijä Lontoon veitsihyökkäyksen jälkeen: Alue kuhisi poliiseja

Veitsi-isku tehtiin puoli yhden aikaa torstaiyönä Suomen aikaa, kertoo BBC. Lontoon poliisi kertoi tänään, että terrorismi on yksi mahdollinen selitys kuolettavalle iskulle.

Noin 60-vuotias nainen on kuollut ja ainakin viisi muuta ihmistä loukkaantunut veitsihyökkäyksessä Lontoon keskustassa. Uutistoimisto AFP:n mukaan isku sattui Russel Squarella, jonka lähimaastossa sijaitsee useita ravintoloita ja hotelleja.

BBC:n mukaan uhrien tämän hetkisestä tilasta tai heidän vammojensa vakavuudesta ei ole tarkempaa tietoa tällä hetkellä.

Verta joka paikassa

Poliisi on pidättänyt iskusta epäillyn 19-vuotiaan miehen. Poliisi käytti pidätyksen yhteydessä etälamautinta.

Järkyttyneet silminnäkijät seurasivat tapahtumia ja pidätystä vierestä. Daily Mailin mukaan puukkomies hyökkäsi raivon vallassa uhrien kimppuun. Eräs kauhistunut silminnäkijä kuvaili, kuinka hän oli todistanut puukotuksen uhrin kirkuvan ja olevan täysin veren peitossa.

BBC:n Lontoon radiolähetykseen soittanut Paul-niminen mies oli sattumalta tyttöystävänsä kanssa elokuvissa lähellä tapahtumapaikkaa.

– Käännyimme kadunkulmassa ja siellä oli aseistettuja poliiseja. Poliiseja oli valtavasti paikalla. Maassa makasi ruumis viltillä peitettynä, Paul kertoi Guardian-lehden mukaan.

Mielenterveysongelmia

Lontoon poliisi kertoi torstaina, että kyseessä on mahdollisesti terrori-isku. Iskun tutkinnassa on apuna poliisin lisäksi myös terrorisminvastainen yksikkö.

Myöhemmin poliisi lisäsi, että tekijän motiivin taustalla saattaa olla myös mielenterveysongelmia.

– Varhaiset merkit viittaavata siihen, että mielenterveys oli yksi merkittävä tekijä iskussa, ja on asia, mitä selvitetään, Lontoon poliisista kerrotaan.

Poliisi aikoo lisätä partiointia Lontoon kaduilla tapahtuman jälkeen.

– Terrorismi on yksi mahdollinen selitys, jota tutkimme tässä vaiheessa, poliisista kerrotaan.

Puukotus sattui samalla alueella kuin vuoden 2005 tuhoisa itsemurhaisku, josssa menehtyi 26 ihmistä.

* Otsikkoa ja juttua muokattu 4:47. Korjattu uhrien lukumäärää.
Näköjään Puotilan tapauksesta ei tiedoteta enempää, vaikka uhrin omaisiin on jo varmasti saatu yhteys. Myös Lontoon puukottaja on nyt epäilemättä sairaalahoidossa ja poliisit vahtimassa ovella.
Evil Lindros
Hetty Wainthropp
Viestit: 478
Liittynyt: Ke Heinä 17, 2013 1:45 pm

Re: Helsingin Puotilasta löytyi miehen ruumis

Viesti Kirjoittaja Evil Lindros »

Tiedotuksen vähäisyys yhdistettynä yhtymäkohtiin muualla sattuneista tapauksista panee epäilyttämään, että teko on ollut samaa sarjaa kuin nuo ulkomaisetkin. Ei ole kovin tyypillistä, että sunnuntai-iltapäivisin tapetaan satunnainen vanhus pihamaalle eikä tässä edes puhuta mitään ryöstöstä. No voihan tämä olla jotain muutakin, mutta vaitonaisuus asiasta on mielenkiintoista.
lindemann34
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ti Syys 15, 2015 10:45 am

Re: Helsingin Puotilasta löytyi miehen ruumis

Viesti Kirjoittaja lindemann34 »

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2 ... 32438.html

Tässä iltasanomien jutussa todetaan, että:
Poliisi otti veitsimiehen kiinni tapahtumapaikan lähistöltä. Kruskopfin mukaan kiinniotto sujui rauhallisesti, mutta mies oli sekavassa tilassa. Hänellä ei ole aiempaa rikostaustaa.

– Hän puhui sekavia. Sanotaan näin, että hän kertoi tehneensä jotain, mutta ei sillä tavalla, että olisi myöntänyt surman.
Huumeet vai mielenterveysongelmat (vai molemmat)? Missään en ole kuullut, että tässä olisi ollut kyse ryöstöstä tai muusta, mikä tuntuisi jotenkin loogiselta selitykseltä. Onkohan tässä joku kunnon psykoosi päällä, kun tekijäkin on passitettu suoraan sairaalaan...
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15353
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Helsingin Puotilasta löytyi miehen ruumis

Viesti Kirjoittaja URSA »

Onkohan Puistolan puukottaja sattumalta somalitaustainen. Lontoon puukottaja on norjalainen, tarkemmin;
Miehen kerrotaan olevan 19-vuotias somalitaustainen Norjan kansalainen.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... 33218.html

Entisten lapsisotilaiden traumat alkavat nousta pintaan?
Uutistenlukija
Sofia Karppi
Viestit: 447
Liittynyt: Ma Marras 09, 2015 3:17 pm

Re: Helsingin Puotilasta löytyi miehen ruumis

Viesti Kirjoittaja Uutistenlukija »

lindemann34 kirjoitti: Huumeet vai mielenterveysongelmat (vai molemmat)? Missään en ole kuullut, että tässä olisi ollut kyse ryöstöstä tai muusta, mikä tuntuisi jotenkin loogiselta selitykseltä. Onkohan tässä joku kunnon psykoosi päällä, kun tekijäkin on passitettu suoraan sairaalaan...
Jos on ollut psykoosissa tai muuten sekaisin niin tuliko se henkinen romahdus ennen vai jälkeen puukotuksen? Sekin on yksi suuri kysymys. Osahan sekoaa vasta tapettuaan kun se oikeasti iskee tajuntaan että on tappanut jonkun.

Oliko mitään tietoa paljonko yli 80-vuotiaan kuolemalla sekä pidätyksellä oli aikaväliä? Kuka löysi ruumiin tai tappajan ilmoittaen hätäkeskukseen? Oliko se puukottaja pidempääkin oleskellut siellä puistossa tapon jälkeen ja ennen tappoa.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Helsingin Puotilasta löytyi miehen ruumis

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Puotilan järjetön surma: motiivi yhä mysteeri, epäilty sairaalahoidossa

Helsingin Puotilassa tapahtuneen henkirikoksen syy on edelleen hämärän peitossa.

Helsingin Puotilassa tapahtui henkirikos heinäkuun viimeisenä päivänä.
Vuonna 1930 syntyneen uhrin omaiset on tavoitettu.
Teolle ei ole toistaiseksi löydetty mitään syytä, eikä sairaalahoidossa olevaa epäiltyä ole vielä voitu kuulla.

Poliisi Puotilan väkivaltaisesta henkirikoksesta: Uhri valikoitui sattumanvaraisesti
Vuonna 1991 syntynyttä miestä epäillään vuonna 1930 syntyneen miehen surmaamisesta. Henkirikos tapahtui sunnuntaina 31. heinäkuuta iltapäivällä.

Tutkinnanjohtaja Teemu Kruskopf kertoo, että uhrin omaiset on tavoitettu.
- He asuvat muualla Suomessa. Uhri asui yksin, Kruskopf sanoo.

Epäiltyä ei ole vieläkään päästy kuulemaan. Hän on sairaalahoidossa, mutta Kruskopf ei voi kommentoida hoidon syytä. Tajuissaan hän kuitenkin on.
- Voi mennä hetki, ennen kuin häntä päästään kuulemaan, tutkinnanjohtaja kertoo.

Teosta ei silminnäkijähavaintoja

Syy teolle on hämärän peitossa edelleen. Kuten tutkinnan alussakin, edelleen vaikuttaa siltä, että uhri valikoitui sattumanvaraisesti.

Toistaiseksi ei ole tullut esiin tietoja siitä, että epäilty ja uhri olisivat mitenkään tunteneet toisiaan ennalta.

Itse teosta ei ole silminnäkijähavaintoja, mutta sitä edeltäneestä tilanteesta on.
- Meillä on silminnäkijän havainto siitä, että mies on kulkenut veitsi kädessä puistoalueella hieman ennen tapahtumaa.

Silminnäkijä oli kiinnittänyt huomiota Kruskopfin mukaan sekä itse veitseen että sitä pidelleen miehen käytökseen.

Sekä uhri että epäilty asuivat alueella, jolla veriteko tapahtui.

Uhri löydettiin maasta makaamasta 31. heinäkuuta hieman ennen kello viittä iltapäivällä Puotilan kappelin läheisyydestä.

Poliisi oli hetkeä ennen uhrin löytymistä saanut ilmoituksen paikan lähellä veitsi kädessä kävelevästä miehestä. Poliisi otti veitsimiehen kiinni pian uhrin löytymisen jälkeen lähimaastosta.


Iltalehti
Tiistai 9.8.2016 klo 12.32
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
rahima
Neuvoja-Jack
Viestit: 551
Liittynyt: Ti Marras 08, 2011 6:37 pm

Re: Raaka verityö Helsingin Puotilassa 31.7.2016

Viesti Kirjoittaja rahima »

Kummallista, että asiasta ei enempää tiedoteta. Huhu liikkuu, että kyseessä ulkomaalaistaustainen tekijä. Sanamuoto Suomen kansalainen myös viittaa siihen. Tekijä ollut sairaalahoidossa, veikkaan, että ollut jonkinasteisessa psykoosissa.Näillä turvapaikanhakijoilla on useimmilla traumatausta. Koko elämä vietetty brutaaleissa väkivaltaisissa olosuhteissa. On ihan ymmärrettävää, että persoonallisuus ja käytös muuttuvat.Ymmärrä täysin, että he ovat monella tapaa kärsiviä ja sekin on ymmärrettävää, että halutaan tänne EU:hun.Sen sijaan suomalaista valtaeliittiä ja valtamediaa en ymmärrä lainkaan.
Syytän enemmän suomalaista tiedonvälitystä. Rasistikorttia heilutetaan ja poljetaan tavallisia suomalaisia, jotka ovat rakentaneet tämän maan. Eikö joku vaihtoehtomedia voisi selvittää tämän casen. Vaikkapa Alibi tai MV tai joku muu...
Mies77
Remington Steele
Viestit: 234
Liittynyt: Ke Touko 28, 2014 12:25 am

Re: Raaka verityö Helsingin Puotilassa 31.7.2016

Viesti Kirjoittaja Mies77 »

Niin mikä tämän järjettömän rikoksen tekijän henkilöllisyys nyt sitten oli, olin netissä näkevinäni nimen ja on kaikkea muuta kuin kantasuomalainen. Minkä helvetin takia media valehtelee ja pimittää tietoja eräissä asioissa, meitä suomalaisia pidetään niin pelleinä, mutta olemmeko me? :twisted:
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Raaka verityö Helsingin Puotilassa 31.7.2016

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Mies77 kirjoitti:Niin mikä tämän järjettömän rikoksen tekijän henkilöllisyys nyt sitten oli, olin netissä näkevinäni nimen ja on kaikkea muuta kuin kantasuomalainen.
Al-Montathar Mahdi Basita Al-Mehsen (s.180191-) vangittiin perjantaina 30.9.2016 todennäköisin syin epäiltynä taposta 31.7.2016.

Lähde MV-lehti.

Jo kuulen ikään kuin voimistuvan huminan siitä, että nyt se saatanan Lekteri uskoo valhemediaa. Mutta minä taas kuulen huhuja siitä, että mv-lehteä sanotaan yht´aikaa valhemediaksi ja muiden lehtien uutisten kopioijaksi.
- Tekevätkö muut, ns vastuullinen media siis valheuutisia, joita mv-lehti kopioi?

"Epäilty on Suomen kansalainen". Kirjoitti meedia taannoin.

Helsinkiläismies, sanoo tähän mtv:n rikostoimitus...
rahima kirjoitti:Eikö joku vaihtoehtomedia voisi selvittää tämän casen. Vaikkapa Alibi tai MV tai joku muu...
Alibi ei ole vaihtoehtomedia. On samaan köYhtyneet Kuvalehdet konserniin kuuluva kuin mm. Seura, joka usein hännystelee, mielistelee, ylistää, nuoleskelee ja tekee sankaritarinoita lukutaidottomista rosvoista. Otavamedia on valjastettu monikulttuurin ylistämiseen. Alibin entinen kustantaja Lehtimiehet Oy oli oman aikansa vaihtoehtomediatalo.

EDIT: lisätty viimeinen lainaus ja sen kommentointi
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
rahima
Neuvoja-Jack
Viestit: 551
Liittynyt: Ti Marras 08, 2011 6:37 pm

Re: Raaka verityö Helsingin Puotilassa 31.7.2016

Viesti Kirjoittaja rahima »

En ole Alibiin tyytyväinen. Eliittiä nuoleskelevat otteet. Jutut usein reppanoiden ja päihdeongelmaisten elämän kuvailua. Minua ei kiinnosta juoppo-ja huumepiirien toilailut. Vähänkään isokenkäisemmän edesottamuksista ei uskalleta kirjoittaa.
Maahanmuuttajien ja turvapaikanhakijoiden rikoksista kerrotaan valikoiden pelko perseessä, että mitä uskaltaa kirjoittaa.Rasistin metsästäjät voivat närkästyä.
Nytpä löytyi tämä Puotilan murhaaja ihan nimeltä ja tietysti käsittääkseni arabiankielinen nimi. En kyllä ole varma alkuperästä,mutta Suomessa ollut kauan,kun on jo kansalaisuuden saanut.
Onkohan mielisairas tai sitä esittävä. Pää on tietysti sekaisin kaikesta kaameudesta, mitä on kokenut islamkulttuurissa. Minkähänlainen puukotus lie ollut,mahdollisesti halal-teurastus kuten se takavuosien kukkakaupiaan surma Helsingissä
Jukka Siintonen
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1306
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2016 5:36 pm

Re: Raaka verityö Helsingin Puotilassa 31.7.2016

Viesti Kirjoittaja Jukka Siintonen »

Totuuden puolesta yhdessä taistelevan median peittely-yritykset ovat surkuhupaisia. Aina, kun puhutaan helsinkiläismiehestä, tai Suomen kansalaisesta niin kyseessä on joku saatanan MOHAMMED. Ei ole kovin vaikeaa lukea rivien välistä.

Mikä tämän totuuden puolesta olevan median agenda on? Lietsoa vastakkainasettelua ja sisällissotaa kansalaisten keskuuteen vai?
Paa
Jane Marple
Viestit: 1009
Liittynyt: Ti Huhti 09, 2013 8:19 pm

Re: Raaka verityö Helsingin Puotilassa 31.7.2016

Viesti Kirjoittaja Paa »

Musta on jotenkin erityisen surullista, kun uhri on näinkin vanha. Joojoo kaikkien elämä on yhtä arvokasta, mutta jotenkin kummallista että ihminen elää 86 v ja joutuu sitten raa'an tapon kohteeksi. Mut näin se menee: Suomea rakentamassa ollut ihminen saa kiitoksen musulmaanin puukosta - tekijä nauttii muiden järkkäämistä mukavista oloista vielä pitkään.
Niin kuin kasvot kuvastuvat vedessä, niin ihmisen sydän toisessa ihmisessä. (Snl.27:19)
ElonEl
Alibin satunnaislukija
Viestit: 58
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2013 11:28 am

Re: Raaka verityö Helsingin Puotilassa 31.7.2016

Viesti Kirjoittaja ElonEl »

Koskahan vasemmisto irtisanoutuu veriteosta?
Kyseinen puukottaja näytti heiluvan Palefacen musiikkivideolla kalpeanaamat vieressä, jossa myös esiintyi mm Suvi Auvinen ja Paavo Arhinmäki.

Kirkon pihalla 86-vuotiaan puukottaminen muslimin toimesta, noin viikko Ranskan papin pään irrotuksen jälkeen. Kutsukaa foliohatuksi, mutta erikoiselta tämä kuulostaa.

Näyttipä mies Faceen kirjoittaneen, ettei häntä näy maisemissa enään hetkeen. Siihen näytti jotkut heittävän blessingit ja rispektit. Kummaa touhua.
Avatar
PaxCow
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: To Tammi 17, 2013 2:45 pm

Re: Raaka verityö Helsingin Puotilassa 31.7.2016

Viesti Kirjoittaja PaxCow »

ElonEl kirjoitti:Koskahan vasemmisto irtisanoutuu veriteosta?
Miten veriteko liittyy vasemmistoon?
ElonEl kirjoitti:Kyseinen puukottaja näytti heiluvan Palefacen musiikkivideolla kalpeanaamat vieressä, jossa myös esiintyi mm Suvi Auvinen ja Paavo Arhinmäki.
Millä musavideolla epäilty esiintyy? Auvinen on kai Emme suostu pelkäämään -videolla, onko epäilty siis sillä samalla?

Linkki videoon: https://www.youtube.com/watch?v=-0lht7PZLac
"I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it." - Mark Twain
ElonEl
Alibin satunnaislukija
Viestit: 58
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2013 11:28 am

Re: Raaka verityö Helsingin Puotilassa 31.7.2016

Viesti Kirjoittaja ElonEl »

PaxCow kirjoitti:
ElonEl kirjoitti:Koskahan vasemmisto irtisanoutuu veriteosta?
Miten veriteko liittyy vasemmistoon?
ElonEl kirjoitti:Kyseinen puukottaja näytti heiluvan Palefacen musiikkivideolla kalpeanaamat vieressä, jossa myös esiintyi mm Suvi Auvinen ja Paavo Arhinmäki.
Millä musavideolla epäilty esiintyy? Auvinen on kai Emme suostu pelkäämään -videolla, onko epäilty siis sillä samalla?

Linkki videoon: https://www.youtube.com/watch?v=-0lht7PZLac
Ihan omaa mutuilua tuo vasemmistojuttu, vaan kovasti on tuttuja tuonne vasempaan ja aktiivinen saman suuntauksen tapahtumiin.

Samaisella musiikkivideolla tämä hyypiö esiintyy.
Vastaa Viestiin