Ei sen kauempaa kuin edelliseltä sivulta (s. 168) tästä ketjusta löytyy viesti, jossa uhrin juokseminen mainitaan - tieto on Seiskan jutusta, jossa on haastateltu Kinnusta:kakkosurpo kirjoitti:Noi juoksemiset taisi olla jonkun spekulaatiota jotka sivujen edetessä meinaa muuttua todeksi, mutta tuollaista tietoa ei ole ainakaan poliisi julkaissut, muistaakseni.
Tuossa Seiskan jutussa on myös lyhyt Kinnusen videohaastattelu, mutta videolle uhrin juoksemisesta mainitseva kommentti ei ole mahtunut vaan se löytyy vain kuvatekstistä.kesla kirjoitti:Uhri löydettiin kevyen liikenteen väylän reunalta varhain aamulla 29. joulukuuta 2014. – Jälkien perusteella uhri oli ilmeisesti juossut jonkun matkaa ennen päätymistä tähän, Kinnunen toteaa.
http://www.seiska.fi/Rikos/Tesoman-murh ... a-/1104474
MTV:n vinkkimiesten toukokuisessa ohjelmassa, joka on myös jo aikaisemmin tähän ketjuun linkitetty, Kinnunen sanoo jotakin siihen suuntaan, jotta murhan tekoaikaan kävelytien pinta oli niin kova, että mitään murhapaikalle johtavia epäillyn/epäiltyjen tai uhrin jälkiä siitä ei voinut löytää. Kävelytien (auraamattomassa) sivussa hän sanoo jälkiä kyllä olleen havaittavissa. Mutta samassa vinkkimiesten jutussa Kinnunen vastasi "en kommentoi" -tyyliin Lehtisen kysymykseen siitä, juoksiko uhri penkiltä tappajaa/tappajia pakoon murhapaikalle. Vähän kummastuttaakin, että vain vähän myöhemmin hän kuitenkin kertoisi Seiskalle, että uhri on juossut jonkun matkaa ennen päätymistä murhapaikalle. No, tiedä näistä sitten.
Vinkkimiesten haastattelussa Kinnunen sanoo vielä, että penkiltä uhrin löytöpaikalle on matkaa n. 120 metriä. Liukkailla aamutossuilla tuskin kummoisiin juoksusuorituksiin pystyy, joten uhrilla on ehkä ollut etumatkaa, koska jos takaa-ajo olisi alkanut penkin luota, arvelisin uhrin tulleen kiinniotetuksi ennemmin kuin 120 metrin päässä penkistä. Tai ehkä uhri on kävellyt muiden kanssa aluksi yhdessä penkiltä eteenpäin, tilanne on kärjistynyt ja uhri on tehnyt pakoyrityksen, mutta on tullut nopeasti kiinnijuostuksi. Tai sitten joku muu vaihtoehto, mutta olipa miten vain, jos uhri on juossut edes osan matkaa tappajaa/tappajia karkuun, kertoo se siitä, että uhka on ollut ilmeinen - seuralaiset/perässätulijat eivät ole vaikuttaneet ystävällisiltä.
Vinkkimiesten jutussa Kinnunen myös (jälleen kerran) mainitsee, että havainto penkin luona olleesta kolmesta-neljästä ihmisestä on tehty ohi ajaneesta autosta n. klo 23.15, ja saman auton ajaessa takaisin päin vähän ennen puolta kahtatoista ei penkin luona enää ole ollut ketään. Poliisin kaipaama hupparikolmikko on tallentunut Länsitorin valvontakameraan klo 23.18-23.19 kohdassa, josta kävelee hyvin reipastakin tahtia vähintään viisi-kuusi minuuttia penkin luo. Kuten täälläkin jo aiemmin todettu, jos silminnäkijän antama tieto kolmikon havaintoajasta penkin luona pitää paikkansa, kyseessä ei voi olla sama kolmikko kuin Länän valvontakamerassa. Kinnunenkin tietää tämän tietysti, joten täytyy olla niin, että poliisi arvelee tai tietää silminnäkijöiden aika-arvioiden olevan ihan summittaisia. Tai sitten penkin luona on ollut ihan eri porukka kuin valvontakamerakuvissa. Ja muistetaan vielä, että silminnäkijä ei ole sanonut varmaksi, että uhri olisi ollut yksi penkin luona seisoskelleista, vain että se on mahdollista.