Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Koimies
Neuvoja-Jack
Viestit: 504
Liittynyt: La Syys 10, 2011 2:09 am

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja Koimies »

PiikkiSika kirjoitti:
Jukka Siintonen kirjoitti:
Millä perusteella pillun kysyminen olisi kunnianloukkaus ja rikos? Miten sitä pillua voi edes saada, jos senkin kysyminen on jo rikosoikeudellinen asia eikä niin saa tehdä?

Kyselen tässä siis niiden perusteiden perään, että miksi tuota paskaa edes tutkitaan ja maksetaan tutkijoille asiasta palkkaa. Ei pillun kysyminen voi olla rikos. Teki sitä sitten suomalainen, tai lähi-itäläinen juhlavieras.
Peukutus tähän.

Sanallinen ahdistelu on tosiasia esim. reaktioista päätellen. Jos mies olisi tyttöystävänsä/morsiamensa/vaimonsa kanssa kaupungilla, ja toinen mies tulisi kyselemään "pokkana pillua", harva seuralainen kuittaisi: "Joo, ei se mitään, että kysyit. Eihän sitä koskaan saa, ellei kysy." Tai jos joku niin hövelisti toimisi, pellenä pidettäisiin. Kyllä jo sanoilla, ja sanojen luomalla koskemattomuuden loukkaamista ennakoivalla ilmapiirillä, voidaan ahdistella monella tavoin naista tai miestä. Siksi mm. tuollaiset kyselyt päättyvätkin usein riitaan ja tappeluun. Kannattaisi varmaan keksiä jotain muuta jutunjuurta alkajaisiksi. Jos mies vaikka menisi höpisemään ensialkuun niitä näitä ja esiintyisi parhansa mukaan muuten edukseen, vientiä voisi olla enemmän. Reagoinko nyt trollaukseen? :wink:
Miehen allekirjoitus: Kasvoista kasvoihin.
Avatar
CharlesBronson
Jessica Fletcher
Viestit: 3345
Liittynyt: Su Touko 10, 2015 4:58 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja CharlesBronson »

Suomalaiseen kulttuuriin on aina kuulunut se, että kysytään reilusti ja häpeilemättä.

Mistä sitä muuten tietäisi?
it's my car !
Waja
Jane Marple
Viestit: 1094
Liittynyt: La Maalis 07, 2009 1:36 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja Waja »

Yks klasillinnen kysymys on myös: Et sä voi antaa edes säälipillua ?
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

Tämä juttu on mitä mainioin feministien ylivallan esimerkkitapaus... toisaalla huudellaan tasa-arvoa, marssitaan ja osoitetaan mieltä, sekä sorvataan lain käytäntöä sen iiih-hanan tasa-arvon saavuttamiseksi (teoriassahan esim. kommunismi ja yksiavioisuuskin toimvat :mrgreen: )

Käytännössä mies ei saa pyytää pesää naisilta ns. "ex.tempore", ellei siis halua ajojahdin kohteeksi ja lopulta työttömäksi rikosprosessinsa hävinneeksi ex-herrasmieheksi. Ja sitten sinne feministien perään kuuluttaman tasa-arvon toiseen vaakakuppiin - eli mitenkä sama homma etenis, jos panon pyytäjänä onkin nainen? ... ihan vastaavassa tilanteessa, samoja sanoja ja samaa verbaalitonta viestintää käyttäen etc? Jep - ihan oikein kelasit - eli juttu todennäköisesti "kantaa" ehkäpä joidenkin ns. lähimpien kavereiden korviin viikon - pari, jonka jälkeen asiaan palataan korkeintaan "hyvänä känni läppänä".

Tahtoo lisää tasa-arvoa - paljon ja aivan heti Pirkkoseni!
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
Waja
Jane Marple
Viestit: 1094
Liittynyt: La Maalis 07, 2009 1:36 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja Waja »

Minutkin miehenä on raiskattu aikoinaan 19 vuotiaan tytön taholta. En sitä enempää ala kuvailemaan, mutta kun en väkivaltaa halunnut käyttää ja hän lievässä jurrissa heitti kledjut veke ja kertoi haluavansa ja tarrasi peniksestä kiinni, niin siinähän se oli. Kerroin etten halua kun naisystäväni tulee vielä tänään kylään, mutta hänellä panetus oli niin pinnalla.
Ton ikäiset likat ovat niin hormooniensa vietävissä.
Avatar
Lassie
Jessica Fletcher
Viestit: 3043
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 10:10 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja Lassie »

Lisääntyneet joukkoahdistelut ovat uusi ja huolestuttava ilmiö Suomessa. Ympäristöä kannattaa tarkata ja varautua asioihin, vaikka tavallaan "väärin" onkin että viattomat kanssaihmiset joutuvat pian kääntelemään päätään kuin tyttö Manaajasta saadakseen silmät selkäänsä ympäristön uhkien suhteen - siinä missä ahdistelulaumat jylläävät missä jylläävät.

Tuosta bussitapauksesta, niin siinä vaikuttaa (kts. linkit ja ao lainaus!) käyneen niin, että nainen on tehnyt asiasta rikosilmon, koska häntä ei ole otettu vakavasti reklamoinnin/valittamisen yhteydessä siellä bussiyhtiössä. Jos bussiyhtiössä olisivat hoitaneet tämän asian taktisesti hienosti ja asiakaspalvelua kiitettävästi viestien, niin nuori nainen ei olisi luultavasti vienyt asiaa eteenpäin viranomaisiin.
Mielestäni kuljettaja ei voi jatkaa ilman minkäänlaisia seuraamuksia. Minua loukkasi eniten se, ettei minua uskottu Savonlinjalla. Asia pitää ottaa vakavasti. Onneksi siinä ei mitään fyysistä tapahtunut. Mutta eihän tuollainen ole missään nimessä asiallista etenkään asiakaspalvelutehtävässä.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2 ... 76708.html

Tällä hetkeä keissi on edennyt syyteharkinnasta käräjäkäsittelyyn, nimikkeenä kunnianloukkaus.http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2 ... 38169.html

Tapaus on silleen rajatapaus, kun sanallisesta seksuaalisesta häirinnästä ei ole erikseen laissa ja siksi sentyyppiset laitetaan käsittääkseni kunnianloukkauksen rikostyypitykseen. (Nyt muuten vasemmistonuoret koettavat saada sanallisen seksuaalisen häirinnän lisätyksi rikoslakiin, kiintoisaa se että joissain maissa se on jo rikoksena mm. Belgiassa, Portugalissa ja Perussa . Jos tulee rikoslakiin, niin tarvisi olla tarkkaa sääntelyä olosuhteista/kontekstista, ettei päädytä lain järjettömään soveltamiseen, esim. "meille vai teille"- baariasiat kontekstiin jne. http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/vas ... inta-52866 )

No, omasta mielestäni tuo suhteutetusti lievä juttu olisi ensisijaisesti kuulunut hoidettavaksi ja huomautettavaksi ynnä pahoiteltavaksi bussiyhtiön ja kyseisen kuskin taholta. Harmillista että homma lähti vierimään näin, kun varmaankin olisi riittänyt (päätellen kuskinkin paikkaamis/pahoittelyyrityksestä bussissa) ihan se esimiehen puhuttelu ja varoitus, olkoonkin että tilanne sana sanaa vastaan jne. Saarna ja huomauttaminen olisi seuraamuksista huolestuneen ukon saanut luultavasti korrektiksi työnsä pitimiksi jne, samalla nuori nainen olisi kokenut tulleensa kohdelluksi ok ja asiansa otettua asianmukaisesti käsittelyyn siellä.

Semmoisen vielä lisään, että vaikka kyseessä mielestäni suhteutetusti lievä juttu, niin oikeasti suljetussa tilassa tapahtuva kahdenkeskinen (ei muita ihmisiä, mihin paeta, kuski hallinoi ovia jne) tilanne jossa sanallisesti seksuaalisesti häiritään voi olla pelottavaa. Siinä voi mieleen tulla, että pysäyttääkö kuski/häiritsijä kohta bussin johonkin ryteikköön tms ja ovet säppiin ja käy päälle, kun ei suostuntaa tullut hyvällä. Nää asiat on sellaisia, että miesten voi joskus olla vaikea käsittää ellei asettaudu fyysisesti pienempien asemaan, uhka on monille naisille siis todellinen. Eläinmaailmassa myös uhkia koetaan koon/mittasuhteiden mukaan, ollaan haavoittuvammassa asemassa jos voimasuhteet ovat epäsuhdat, kuten yleensä nainen vs mies -tilanteessa elikkä että miehet ovat fyysisesti vahvempia. Uhka siellä taustalla kun tilanteita hahmotetaan.
☀︎☾✧☄︎☙○➣❊
Y-boksista: Vain 100% ystävät. Old school heart on. Ei paskaa, fake ass toimintaa, tietojenkalastamisia, piirien pyörintää, testaamisia, huvipuistokokemuksen hakemista tai vääriä motiiveja.
Paikalla
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5988
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

CharlesBronson kirjoitti:Suomalaiseen kulttuuriin on aina kuulunut se, että kysytään reilusti ja häpeilemättä.
"Saanko luvan, vai tanssitaanko ensin?"
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Chefile
Christopher Lorenzo
Viestit: 1500
Liittynyt: Su Marras 23, 2014 10:30 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja Chefile »

Tästä keskustelusta tulee mieleen kun kaksi isäntää (toinen heistä siis hyvä ystäväni) lähtivät 90-luvulla lomamatkalle Epsanjaan ja siellä oli iltabileet rannalla, jossa hulahula-tytöt tanssivat ja meininki oli iloinen.

Illan kähmässä siinä tanssijatytöt kutsuivat yleisöä mukaan lavalle tanssimaan ja nämä Suomen isännäthän ne valikoituivat lavalle. Siellä oli tanssittu, naurettu ja pidetty hauskaa tanssikuvioiden vilskeessä, kunnes toinen isännistä sai "loistoajatuksen". Hän otti yhden iloisista tanssitytöistä vähän sivummalle lavalla, otti taskustaan ryppyisen sibeliuksen eli satasen ja kysyi: "Otatko suihin?". Tämä vanha Aasian matkaaja oli vanhasta tottumuksesta kiimaisena tottunut saamaan tanssitytöt Vietnamissa yläkerran "tanssilattialle", mutta ei tällä kertaa... Epsanjalaisen tanssitytön iloisuus hävisi saman tien ja jäätävä katse tuli tilalle. Noh, kunnon litsarin isäntä sai tytön avokkaalla ja turvamiehet viskasivat todella kovakouraisesti ulos asfaltille.
”Yeah man.. I mean the days were slow but the years went fast, you know?”
Jukka Siintonen
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1306
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2016 5:36 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja Jukka Siintonen »

Lassien kanssa täysin erimieltä siitä, että kuviteltu uhka olisi todellinen. Kuviteltu uhka on merkityksensä mukaisesti vain kuvittelijan päässä. Ei omista pelkotiloista voi rangaista ihmisiä, joilla ei samanmoisia pelkotiloja ole päänsä sisällä.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

^Jepjep - tasa-arvo ole pelkkää pinkkiä pumpulihöttöä, vaan myös ronskeja kysymyksiä ja tylyjä vastauksia.

Rusinoita pullasta ja miehet suohon. Tiedän, ettei kaikki ajattele näin, mutta silti. Jos arvostelet naisia, jotka ovat kuin miehiä, olet sovinisti. Sama asia rasismin kanssa, arvostelet rasistia, olet rasisti.

Ei oikein osaa enää toimia kuin vaistolla ja silloin olen molempia. Taidan oikeastaan halutakin olla - olenhan Mies, en seksuaalirikollinen.
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
Avatar
Lassie
Jessica Fletcher
Viestit: 3043
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 10:10 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja Lassie »

Tilanteita on erilaisia, tuossa kyseisessä bussitilanteessa sukupuoliyhteyden ehdottaminen kuskin taholta ollessaan kuskina ja asiakaspalvelutyössä on ei-hyväksyttävää, mutta siitä onko se rikollista..., no tulkinta-asioita ja ensinnäkin asianomistajarikoksia anyways. Itse olen jo aiemmin sanonut että vähäinen juttu ja mielestäni bussiyhtiöltä tullut pahoittelu ja huomautus/saarna kuskille olisi ollut riittävää.

Ronskeja juttuja ovat varmaan kaikki ihmiset siedättyneet jonkin verran kuulemaan, kun nykymaailmassa eletään. 8) Mutta yleensä on niin, että täysin tuntemattomille ei mennä puhumaan ronskeja ja pornojuttuja, vonkaamaan seksiä, esittelemään seksileluja jne - menee häiriköinniksi mutta jälleen tulkinta-asioita ja tilannekohtaisia arviointeja, voidaanko mistään rikoksista puhua. Liian vähäisistä jutuista ei kannata herneitä vetää nenään ja mitään rikosjuttuja alkaa närkästyksestä tekemään.

Henk. koht olen esimerkiksi istunut junassa, jossa mies parin istuimen päässä alkoi häiriköimään vaunussa olevaa inttijäbää ja minua (siellä ei muita olltukaan), aluksi mussutti jotain epäasiallisuuksia en enää muista mitä, leikittiin inttityypin kanssa ettei kuultu mitään, sitten kun ei reaktiota saanut mies veti povitaskustaan dildon ja alkoi sitä esittelemään, silloin sanoin että pistä nyt hei se pois, takasin taskuun vaan. Lopetti juttunsa siihen, kun sai vähäksi aikaa juttelua vaikka olikin "lopetas nyt"- tyyppistä juttelua :D . En kokenut tilannetta uhkaavaksi, niin en poistunut vaunusta, en tehnyt rikosilmoja, ei varmaan se inttijäbäkään.

Kerran kirjastoon tuli itsensäpaljastajamies tumputtamaan muutamien metrien päähän siitä, missä istuttiin lukemassa lukusalissa. En kokenut tilannetta jälleenkään uhkaavaksi, koska mies pysyi paikoillaan ja hänelle se idis oli siinä, ei lähentymisessä - arvioin tilanteen niin, että jatkoin lukemista (huomiota vilauttelijat tod.näk.hakevat niin ignooraminen tavallaan loogista) ja koin asian jopa huvittavaksi, sitten yksi toinen tyttö huomasi ukon ja kiljahti ja sitten alkoikin tapahtua, kirjastonhoitaja tuli jostain ja poliisille soittivat jne.

Yksi mieleen jäänyt tapahtuma oli se, kun olin toppatakki yms talvitamineet päällä menossa kotiin päin n. 22 aikoihin ja ohitin baarin, josta sukeutui juuri silloin ulos joku mies, joka lähti seuraamaan ja kohdalle päästyä alkoi kysymään, että paljon seksi maksaisi, johon ärsyyntyneenä sanoin että ei, ja ei saa tämmösiä mennä kysymään, mies edelleen jankkasi samaa asiaa ja että mitä vaan makselisi, pidin jotain saarnaa sitten siinä ja mies ei jaksanut :P enää jankata. Koin tilanteen pelottavaksi ja katselin mennessäni koko ajan taaksepäin ettei vaan enää seuraa.

Sitten autokoulussa 18-vuotiaana, no, siellä oli vähän seksuaaliviritteinen ajo-opettaja, sanoi tunnilla mm. "siellä taas tytöt istuvat tisut nöpöttäen" ja kellään tytöistä ei edes ollut mitään ns. provosoivia asusteita, oli vähän vaivaantunutta tunnelmaa. Samainen miesopettaja oli ihastunut yhteen kaveriini, joka koki hämmentäväksi juttunsa, kuulemma oikein kysyi kysymistään näkemistä hänen kanssaan jne. Piti mullekin ajotunteja mutta ei mennyt asiattomuuksiin, kerran sanoi kyl työpuolen unohtaen "jos mennään tonne kahville, niin ne voi luulla että sä oot mun tyttöystävä. " No, oli kuitenkin ok ja mukava, ei muuta kuin eteenpäin vaan ajelemaan jne.

Lapsena ollessani 8-9-vuotiaana alkoi aikuinen mies seurata talvella, kun olin menossa kirjastoon, alkoi huutamaan "tyttö anna pillua!", toisti tätä ja tuli koko ajan lähemmäs, koin tilanteen uhkaavaksi ja pelottavaksi, koin myös tilanteesta häpeää että nyt kaikki kuulevat hirveää. Käännyin ja huusin vihaisena takaisin etten kerkeä nyt, pitää ehtiä kirjastoon! No, jäi seisomaan sinne tein ja miettimään varmaan tuota logiikkaa. :)

Ja muutamia kertoja on ollut töissä ja vapaa-ajalla jotain seksuaalissävyistä kommenttia, en ole tehnyt mitään rikosilmoja tai valituksia. Mutta jos olisi mennyt piinaavaksi vainoamiseksi, niin sitten eri asia. Eli asioissa on aina sitä skaalaa....!

Vielä tuosta että mikä on pelottavaa ja mikä ei, niin tilannekohtaista. Kyseinen bussitilanne omannut olosuhteet, joiden kautta pelottavuuden voi jokseenkin ymmärtää - suljettu tila, ei muita ihmisiä, kuski hallinoi ovia, asiakaspalvelukonteksti johon ei kuulu seksi jne.

Yhtälailla mies kuin nainen voi kokea seksuaalista häirintää, yhtälailla molempia koskevat asianomistarikokset jne, tasa-arvoa on lain tasalla.

Ehkä hajanaista settiä, mutta pointti siinä että asioissa on aina skaalaa....
☀︎☾✧☄︎☙○➣❊
Y-boksista: Vain 100% ystävät. Old school heart on. Ei paskaa, fake ass toimintaa, tietojenkalastamisia, piirien pyörintää, testaamisia, huvipuistokokemuksen hakemista tai vääriä motiiveja.
Jukka Siintonen
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1306
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2016 5:36 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja Jukka Siintonen »

Jos ihmisten rationaalisten, että epärationaalisten pelkojen perusteella alettaisiin poistaa asioita, tai säätää lakeja maailmassa niin jäljelle tuskin jäisi mitään. Joku pelkää hämähäkkejä, joku poliisia, joku vettä, joku eläimiä jne... suunnilleen kaikilla tuntuu olevan omia fiksaatioitaan siitä mitä pelkäävät.

Sen vuoksi myöskään pillun kyselyä oli sitten miten tahditonta, tai röyhkeää tahansa ei voida kieltää. Vai kielletäänkö pillun kyselyn jälkeen myös esim. korkeat paikat? 8)
Avatar
Lassie
Jessica Fletcher
Viestit: 3043
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 10:10 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja Lassie »

Itse asiassa tälläkin hetkeä - vaikka sanallista seksuaalista häirintää ei ole sellaisena kriminalisoitu rikoslakiin, vielä - niin kyseeseen voivat tulla muut lain ja säännösten kohdat. Esimerkiksi kunnianloukkaus (mistä tuo bussijuttukin nyt käräjäkäsittelyssä) . Työpaikalla tapahtuvia häirintöjä säädellään myös mm. työsuojelulaissa, mutta tuossa bussijutussa asianomistaja ei ollut työntekijänä yhtiössä, niin ei käsittääkseni siten koske tilannetta.
Lapsiin kohdistuvina seksuaaliset kyselyt ja puheet ovat semmoisia, että eikun virkavalta paikalle ja lapset turvaan, rikoslaista löytyy "houkutteleminen...." kriminalisoituna lapsiin kohdistuvana. Myös järjestyslain 2. luku " Järjestyksen ja turvallisuuden vaarantaminen sekä häiriköinti sekä häiriön aiheuttaminen" saattaa soveltuvin osin tulla kyseeseen tämäntyyppisissä jutuissa, esim. :"Yleisen järjestyksen häiritseminen ja turvallisuuden vaarantaminen
Yleisen järjestyksen häiritseminen tai turvallisuuden vaarantaminen yleisellä paikalla on kielletty:
1) metelöimällä ja muulla vastaavalla tavalla;
2) toistuvilla uhkaavilla eleillä, hyökkäävillä liikkeillä, suullisesti esitetyillä uhkailuilla ja muulla vastaavalla, pelkoa herättävällä uhkaavalla käyttäytymisellä;
3) ampumalla, heittämällä esineitä tai muulla vastaavalla tavalla.
Edellä 1 momentissa tarkoitettu toiminta on kielletty myös muualla kuin yleisellä paikalla, jos toiminnan vaikutus ulottuu yleiselle paikalle. "
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030612#L2

Pelon herättäminen ja uhkaava käytös asiattomalla häiriköinnillä voi olla semmoista, mistä voi joutua vastaamaan ja vastuuseen. Vievätkö ihmiset asioita eteenpäin (asianomistajarikoksia jne), miten tulkitaan vähäisyyksiä, mitkä ovat kontekstit. Arvioitavia asioita.

Miksi tarvitsisi liikoja ymmärtää häiriköiviä, on se niinkin, että vaikka vähäisiä juttuja ei kannattane viedä oikeuksiin, niiiiiiiin siltikin aikuisten ihmisten tulee käsittää mitä seuraamuksia voi olla jos menee häiriköimään muita, kyselemään lapsilta pillua, jankkaamaan seksiä ohikulkijoilta, kertoilemaan pornojuttuja siellä ja täällä. Ihmisillä on oikeus olla hyväksymättä häirintää, ihmisillä on oikeus tulla jätetyksi rauhaan.

Jos häiriköijä ei mene häiriköimään, ei käy mitään takaisin päin tulevaakaan "häirintää" . Syypää häiriköintiin on häiriköinnin päässä.

Kun ollaan kohtuullisesti ok, silloin ei onkelmiakaan. (Ja ei niin että ongelmia tarvisi joka jutusta kehittää, mutta periaatteessa ongelmien lataajat voisivat samalla olla lanseeraamatta häiriöitä ilmoille. )
☀︎☾✧☄︎☙○➣❊
Y-boksista: Vain 100% ystävät. Old school heart on. Ei paskaa, fake ass toimintaa, tietojenkalastamisia, piirien pyörintää, testaamisia, huvipuistokokemuksen hakemista tai vääriä motiiveja.
Waja
Jane Marple
Viestit: 1094
Liittynyt: La Maalis 07, 2009 1:36 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja Waja »

Lähinnä naisilta haluan kysyä seuraavaa asiaa.

Olin aikoinaan työpaikassa jossa työtovereina oli paljon naisia. Kun tulivat mukamas tärkeää asiaa kysymään, ottivat kontaktia siten että rintansa painoivat käsivarteeni kiinni.
Tapahtuuko sellainen epähuomiossa, tarkoituksella, ystävyyden osoitukseksi vai vahingossa?

Tapahtumat olivat toistuvia ja koin heidät hyviksi frendeiksi ilman sexikontaktia.
llewellyn
Sofia Karppi
Viestit: 447
Liittynyt: Ma Elo 04, 2008 2:13 pm

Re: Seksuaaliset ahdistelut nousseet 400% Helsingissä 2016

Viesti Kirjoittaja llewellyn »

Onpas tämä nyt itseään säälivien ressukoiden "miehittämä" ketju. Kai se nyt on selvää, että on oikeus kävellä kaduilla ilman että tulisi tuntemattomien taholta tulevien räävittömien seksi-ehdotusten kohteeksi. Vai eikö tosiaan ole selvää? Se että kaikissa laeissa (ja hyvissä tavoissa) on tilaa myös hankalille rajatapauksille, ei muuta itse perusasiaa yhtään mihinkään. Ei tule häiritä ja ahdistella toisia ihmisiä seksuaalisilla ehdotuksilla. Ihan perusasia, pyyhkikää nyt ne kyyneleet, jos teistä todella tuntuu että perusoikeuttanne seksin tivaamiseen keneltä tahansa ja miten tahansa on nyt jotenkin kauheasti loukattu.
Vastaa Viestiin