Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Anti-Bini Laden
Rico Tubbs
Viestit: 1287
Liittynyt: Pe Kesä 07, 2013 8:49 pm
Paikkakunta: Pakistan
Viesti:

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja Anti-Bini Laden »

Chefile kirjoitti:Olen samaa mieltä että iltapäivälehdet vetivät taas ylitse ja ylipäätään uutinen kuin uutinen, jos se on IL/IS pohjalta, niin kannattaa aina olla kriittinen juttuja kohtaan.

Silti minä näen tässä aikuisia isoja miehiä tekemässä kiusaa tälle naiselle. Tukkivat tien ja tavallaan motittivat hänet, eivät päästäneet asioimaan liikkeeseen. Hyvin agressiivisen oloista sakkia, osa isoista miehistä katsoo kuin "tappaakseen" ja videon loppupuolella joku huutelee vielä rivistä, poliisi tästä meneekin puhumaan huutelijalle. Videolla ei mielestäni kuulu mitä huusi, mutta voihan tuossa olla jotain rasistisia solvauksia, en tiedä.

Miksi naista ei voinut päästää liiketiloihin? Kuvitteleeko nämä Suomi ensin-porukka omistavansa itiksen?
Sen takia, koska kiusaa tekevä nainen on somali nimeltään Maryam Askar. Joka ei ole nähtävästi kotiutunut Suomen kulttuuriin, vaan tekee tässäkin kiusaa menemällä väkisin keppihevostelija kaverinsa kanssa Somaleiden omistamaan rahanvaihtokauppaan.
Tämä kyseinen somali on ollut häiriköimässä kyseisiä LAILLISIA mielenosoituksia aikaisemminkin. Tunnetaan myös Iljan viettelijänä, joka päättyi yhtä hyvin kuin tuksun ryyppyillat.

http://mvlehti.net/2016/09/12/poliisi-v ... yam-askar/

Miksi poliisi ei poista tälläistä laitonta naamioitumista harrastavaa somalia laillisesta mielenosoituksesta?
Miksi hänen annetaan terrorisoida tahallaan useita laillisia mielenosoituksia?
" Paha asettaa tekijän mytologiseen narratiiviin joka on
epävarmuutta siedettävämpi vaihtoehto "
Avatar
samoilija
Neuvoja-Jack
Viestit: 502
Liittynyt: Pe Huhti 08, 2016 11:06 am

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja samoilija »

Pelkkä mv-lehti informaation jakajana on melko kyseenalainen. Naisella on myös oikeus kulkea mielenosoituksen aikana Itiksessä, joten miesten käytös oli idioottimaista, epäilen vahvasti myös sitä että nämä olisivat naisen tunteneet pelkästä vaatetuksesta nimeltä. Uskottavasti ollut hänelle pelottavakin tilanne raskauden takia ja tyypin mouhotessa mamuista vieressä mikrofooniin. Artikkelin mukaan hän on myös syntynyt Suomessa, joten puhutaanko nyt jo syntyperäisten suomalaisten kotiutumisesta? Siitä saisikin mielenkiintoisen keskustelun...
When the goings get weird, the weird turn pro
Avatar
Anti-Bini Laden
Rico Tubbs
Viestit: 1287
Liittynyt: Pe Kesä 07, 2013 8:49 pm
Paikkakunta: Pakistan
Viesti:

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja Anti-Bini Laden »

samoilija kirjoitti:Pelkkä mv-lehti informaation jakajana on melko kyseenalainen. Naisella on myös oikeus kulkea mielenosoituksen aikana Itiksessä, joten miesten käytös oli idioottimaista, epäilen vahvasti myös sitä että nämä olisivat naisen tunteneet pelkästä vaatetuksesta nimeltä. Uskottavasti ollut hänelle pelottavakin tilanne raskauden takia ja tyypin mouhotessa mamuista vieressä mikrofooniin. Artikkelin mukaan hän on myös syntynyt Suomessa, joten puhutaanko nyt jo syntyperäisten suomalaisten kotiutumisesta? Siitä saisikin mielenkiintoisen keskustelun...
Siis tollaisella vakio häiriköllä on oikeuksia kulkea kyllä joo, mutta sitä ihmettelin minkä takia poliisi ei poista tollaista väkivaltaista vakio häirikköä paikalta?
Tässä tuleekin tämä laiton naamioituminen kyseenalaiseksi, jonka puitteissa poliiseiden resursseja tuhlataan aivan turhaan.
Jos luet hieman enemmän vaikka tosta kyseisestä somalihäiriköstä esim mv-lehden sivuilta, voit itsekkin todeta että kyseessä on vakio häirikkö Maryam Askar.
Kyseinen somalinoita-akka johtaa vielä useita Suomalaisia vanhuksiakin harhaan ja aiheuttaa heille mielipahaa, koska mitään pahoinpitelyä ei ole tapahtunut, sitten somalinoita-akka vielä näyttää voitokkaana voitonmerkkiä.

Onko tämä sinusta oikein?

edit: jos edes on raskaana, niin minkä takia pitää änkeä häiritsemään laillisia mielenosoituksia jatkuvasti, ja tulla kuuntelemaan hänelle itselleen epämieluisia "mamu" huutoja ja itse huutelee megafonin kanssa, poliiseja natsi sioiksi.
Kumpi on suhteessa pahempi asia?
" Paha asettaa tekijän mytologiseen narratiiviin joka on
epävarmuutta siedettävämpi vaihtoehto "
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

samoilija kirjoitti:Pelkkä mv-lehti informaation jakajana on melko kyseenalainen. Naisella on myös oikeus kulkea mielenosoituksen aikana Itiksessä, joten miesten käytös oli idioottimaista, epäilen vahvasti myös sitä että nämä olisivat naisen tunteneet pelkästä vaatetuksesta nimeltä. Uskottavasti ollut hänelle pelottavakin tilanne raskauden takia ja tyypin mouhotessa mamuista vieressä mikrofooniin. Artikkelin mukaan hän on myös syntynyt Suomessa, joten puhutaanko nyt jo syntyperäisten suomalaisten kotiutumisesta? Siitä saisikin mielenkiintoisen keskustelun...
:roll:

Kyseessä on tosiaan Maryam Askar, joka möykkäsi aiemmassa mielenosoituksessa megafoniin ns. vastamielenosoituksessa poliiseille "Kyttänatsisiat" taukoamatta.

Tällä kertaa oli yrittänyt naamioitua kokovartalon peittävään niqabiin. Yleensä on esiintynyt kasvot paljastavassa huivissa.

Ennen tuota episodia oli tunteja aiemmin mennyt kyseiseen liikkeeseen. Tämäkin paljastuu aiemmasta Marco De Witin haastattelusta samalta päivältä ennen kuin mielenosoitus on kunnolla päässyt alkamaan. Piti mennä uudestaan kun oli täysi väentungos päällä.

Rahoitusliikkeen omistajan tytär on vieläpä paljastunut sen aiemman mielenosoituksen järjestäjänaisen lyöjäksi. Mielenosoituksia on järjestetty kaksi/kolme samassa paikassa.

Mutta ei siinä kaikki. Valtamedian toimittajat HS:stä ja Iltalehdestä uutisoivat nopeasti tilanteen "valtavana joukkopahoinpitelynä raskaana olevaa naista kohtaan", vaikka tiesivät hyvin kuka nainen on kyseessä ja mistä on tullut tunnetuksi. Jutut koska perustuivat naisen omaan tarinankerrontaan, mutta vielä tähänkään mennessä juttuja ei ole korjattu paikkaansa pitäviksi. Ei niitä korjattu silloinkaan, kun uutta tietoa tapahtumista alkoi tulemaan esiin.

Juttuja ei olisi siis alunperinkään pitänyt julkaista, koska lähde on ollut täysin epäluotettava ja koko tapahtuma keksitty omasta päästä. Todistajia ei myöskään ole sille löytänyt, mutta niin vain on täytynyt nopeasti uutisoida täysin keksitystä joukkopahoinpitelystä... Iltalehden jutussa todetaan kuinka "Poliisi tutkii tapahtumia". Poliisikin on ihmetellyt, että "Mikä ihmeen joukkopahoinpitely raskaana olevaa naista kohtaan?" ja tämä tarina on joko toimittajan täysin keksimä tai vaihtoehtoisesti on soittanut poliisille kysyäkseen tapahtumista ja poliisi ei ole siihen asti tulleiden tietojen perusteella osannut sanoa muuta kuin tutkivansa tapausta.

MV-lehti on ainoa media, joka kertoo näistä tapauksista totuuden. Tietysti on hyvin kyseenalaista miten suomalaiset isot valtamediat saavat valehdella näin törkeällä tavalla tapahtumien kulusta ja syyllistää sellaisia henkilöitä teoista, jotka eivät ole tehneet yhtikäs mitään.
Avatar
Lassie
Jessica Fletcher
Viestit: 3043
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 10:10 pm

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja Lassie »

Valheellisesta/vääriin tietoihin perustuvasta uutisoinnista vaikuttaisi olevan kyse. Nyt on käynyt nolosti muutamilla valtamedian tahoilla kuten IL, HS ja Mtv. Mikä onkaan ammattijournalismin taso Suomessa, lähdekritiikkiä ja tietojen tarkistamisia ei vaivauduta tekemään. Kiintoisasti Iltasanomat ei ole mennyt mukaan valeuutisen levittämiseen.

Kaikki tuo allaolevaa valtamedioiden oikeaan tietoon perustuvan journalismin julistusta vasten :lol: :
Tämä on päätoimittajien kannanotto oikeaan tietoon perustuvan ja merkityksellisen journalismin puolesta valemediaa vastaan.
Suomalainen keskustelutapa on muuttunut nopeasti. Eritoten sosiaalisessa mediassa solvaaminen, halventaminen, mustamaalaaminen ja suoranainen valehtelu ovat arkipäiväistyneet. Mediaksi itseään nimittävät tahot myrkyttävät yhteiskunnallisen keskustelun ja yhteiskunnan ilmapiirin johtamalla yleisöä tahallisesti harhaan valheellisilla viesteillään. Hyvän maun ja soveliaisuuden rajat on jo aikaa sitten ylitetty.

Moniarvoinen viestintä ja sananvapaus sallivat erilaiset mielipiteet. Se ei tarkoita, että kuka tahansa voi levittää mitä tahansa kenenkään siihen puuttumatta.

Me hyvää journalistista tapaa noudattavat päätoimittajat emme aio olla valemedian hiljaisia tukijoita ja myötäjuoksijoita. Sitoudumme oikeisiin tietoihin perustuvaan ja merkitykselliseen journalismiin. Kun tietoja pyritään tahallisesti hämärtämään tai vääristelemään, puutumme siihen omissa medioissamme. Tuemme yksittäisiä journalisteja, jotka työnsä vuoksi joutuvat parjauskampanjoiden kohteeksi. Emme salli, että journalisteja vaiennetaan painostamalla.

Otamme jatkossakin vastuun julkaisemistamme uutisista ja niiden oikeellisuudesta, ja vastaamme myös toimitustemme tekemistä virheistä ja niiden korjaamisesta. Aiomme vastaisuudessakin olla demokratian ja sananvapauden tukipilareita, osa toimivaa suomalaista yhteiskuntaa. Eettisesti kestäviin periaatteisiin sitoutuneen ammattimedian tehtävä on vaikeinakin aikoina kirkas.

Arno Ahosniemi,

Kauppalehti ja Päätoimittajien yhdistys

Mika Pettersson, STT

Merja Ylä-Anttila, MTV

Kaius Niemi, Helsingin Sanomat

Tapio Sadeoja, Ilta-Sanomat

Atte Jääskeläinen, Yle

Jouko Jokinen, Aamulehti

Kari Kivelä, Iltalehti

Antti Kokkonen, Lapin Kansa

Tomi Lähdeniemi,

Satakunnan Kansa

Reijo Ruokanen, Talouselämä

Pekka Mervola, Keskisuomalainen

Seppo Rönkkö, Savon Sanomat

Kari Vainio, Turun Sanomat

Kyösti Karvonen, Kaleva

Satu Takala, Ilkka

Toni Viljanmaa, Pohjalainen

Tommy Westerlund,

Hufvudstadsbladet

Niklas Nyberg, Vasabladet

Jouni Kemppainen,

Maaseudun Tulevaisuus

Marit af Björkesten,

Svenska Yle
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2 ... 28847.html

Aikovatko tapauksesta valheellisesti ja väärin tiedoin julkaisseet valtamedian tahot HS, IL, Mtv sanansa mukaisesti oikaista uutisointinsa tapauksen ääreltä?

Jokin vastuu medioilla on valheellisten uutisten julkaisemisesta ja levittämisestä. Tällaiset tapaukset vievät uskottavuutta valtamedialta, siis sitä mitä siellä vielä on jäljellä. Eivät tulisi pintaan, ellei olisi vaihtoehtomedioita.

:arrow: Nykyään tarvitaan vahtikoira medialle. Valtamedia ei enää aikoihin ole ollut vallan vahtikoira, vaan valtamediaa on myös vahdittava. Totuus sellaisena kuin se on, jätetään mediapolitikoinnin tiellä puskiin, vaan tuuli jostain muualta puhaltelee sen lehtiä.
☀︎☾✧☄︎☙○➣❊
Y-boksista: Vain 100% ystävät. Old school heart on. Ei paskaa, fake ass toimintaa, tietojenkalastamisia, piirien pyörintää, testaamisia, huvipuistokokemuksen hakemista tai vääriä motiiveja.
Gurney
Jessica Fletcher
Viestit: 3196
Liittynyt: Ti Huhti 02, 2013 9:37 am

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja Gurney »

Aikovatko tapauksesta valheellisesti ja väärin tiedoin julkaisseet valtamedian tahot HS, IL, Mtv sanansa mukaisesti oikaista uutisointinsa tapauksen ääreltä?


EIVÄT. KOSKAAN

ja eipä siitä ole kun puoli vuotta kun ko. valemediat peräänkuuluttivat rehellisyyttä ja vaika mitä hienoa. Sen jälkeen heiltä on tullut noin 20 valeuutista, kaikki matuihin liittyviä. Ja koskaan ei oikaista
Jos tosiasiat näyttävät olevan keskenään ristiriidassa, se tarkoittaa sitä, että joku niistä ei ole tosiasia
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Lassie kirjoitti:Valheellisesta/vääriin tietoihin perustuvasta uutisoinnista vaikuttaisi olevan kyse. Nyt on käynyt nolosti muutamilla valtamedian tahoilla kuten IL, HS ja Mtv. Mikä onkaan ammattijournalismin taso Suomessa, lähdekritiikkiä ja tietojen tarkistamisia ei vaivauduta tekemään. Kiintoisasti Iltasanomat ei ole mennyt mukaan valeuutisen levittämiseen.
Iltasanomissa yritettiin saada varmaankin vahvistusta tapahtuneelle ja kun ei sitä saatu, niin jätettiin asia uutisoimatta. Näin olisi pitänyt toimia muidenkin medioiden, mutta silti vain riitti yhden henkilön tarinankerrontaperinne.

Videoilta voi tietysti todeta kuinka Maryam Askar liikkuu paikalla keppihevosnaisen kanssa. Sama nainen taisi seurata vieläpä kaksi kertaa Maryamia samaan liikkeeseen eli oliko kyseessä ns. todistaja tapahtumille?

Mikään täysin uusi ilmiö nämä keksityt rasismitarinat suomalaisvaltamedioissa ei ole eli on tapahtunut erilaista junakaustia, bussien ohiajamista, poliisin mielivaltaa barbaarin sukulaisia kohtaan jne. Yhteistä kaikille rasismijutuille on ollut siis, ettei ole löytynyt joko yhtään todistajaa tapahtumille tai todistajien kerronta on eronnut merkittävästi rasismin kohteeksi joutuneiden henkilöiden kerronnasta.

Mutta aivan tälle tasolle ei sentään ole menty eli keksitään raskaana olevan naisen joukkopahoinpitely omasta päästä ja uutisoidaan se sellaisenaan. Samalla viitataan paikalla olevaan mielenosoitukseen eli lukija saa kuvan kuin "rasistisen mielenosoituksen järjestäjät" olisivat pahoinpidelleet jonkun.
annaanna

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Tästähän on kehkeytynyt oikein paljastava ketju. Kaikin tavoin.

Joku näkee megafonin, joku iskun kasvoihin, joku vasemmistolaisen ja joku Miriamin.
Aikamoisia näkijöitä.

Onko keksittyä tarinaa vai ei nämä kaksi ketjun juttua, siitä tuskin sinun arveluitasi holmesin haamu kaivataan. Poliisi ollut paikalla ja toimii tutkijaviranomaisena käyttämättä sinun tai toimittajien juttuja hyväkseen.

Mielipiteenmuokkauspyrkimykset ja valkopyykkäys yhdistettynä mustamaalaukseen on hyvin ilmeistä tässä ketjussa. Löytyy myös todisteita rasistisesta mielenlaadusta.

Valitettavasti.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

annaanna kirjoitti:Onko keksittyä tarinaa vai ei nämä kaksi ketjun juttua, siitä tuskin sinun arveluitasi holmesin haamu kaivataan. Poliisi ollut paikalla ja toimii tutkijaviranomaisena käyttämättä sinun tai toimittajien juttuja hyväkseen.

Mielipiteenmuokkauspyrkimykset ja valkopyykkäys yhdistettynä mustamaalaukseen on hyvin ilmeistä tässä ketjussa. Löytyy myös todisteita rasistisesta mielenlaadusta.
:roll:
Joskus sitä vain voi ihmetellä näitä kommentteja... Vetää tietyllä tavalla sanattomaksi, kun nuo videot ovat kaikkien jaossa netissä ja jokainen voi tarkistaa niiltä mitä on tapahtunut ja mitä ei.

Poliisi on siis ollut paikalla turvaamassa mielenosoitusta häiriköiltä. Ainakin Iltalehden toimittaja oli ottanut yhteyttä poliisiin kysyäkseen keksitystä pahoinpitelystä ja tämän perusteella mm. Iltalehti oli uutisoinut poliisin kommentin "tapauksen tutkimisesta".
- Tapauksen tutkinta on aivan alussa, sillä rikosilmoitusta ei ole vielä edes kirjattu, komisario sanoi.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016091 ... 2_uu.shtml
Rasistista nimittelyä, tönimistä ja repimistä: raskaana oleva musliminainen pahoinpideltiin Itiksessä - "olen aivan järkyttynyt"

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016091 ... 7_uu.shtml
Tässä on tuo mielenosoituksen joukkopahoinpitely raskaana olevaa naista kohtaan.
http://mvlehti.net/2016/09/11/video-iti ... iminainen/

Valitettavasti. :oops:
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

annaanna kirjoitti:Joku näkee megafonin, joku iskun kasvoihin, joku vasemmistolaisen ja joku Miriamin.
Aikamoisia näkijöitä.
Jos et tosiaan tajunnut, niin samalla tapahtumapaikalla on järjestetty useampi mielenosoitus missä nuo teot ovat tapahtuneet mm. lyönti ja megafoniin huutelu.
TuskaistaTietoa
Axel Foley
Viestit: 2321
Liittynyt: Ke Touko 20, 2015 9:34 pm

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja TuskaistaTietoa »

Ei koske vain maahanmuuttoa. Suomalaisten toimittajien yleinen taso on äärimmäisen heikko. Kyky ja halu infomraation välittämiseen on nolla ja toisaalta halu manipuloida ihmisiä kohti erityyppisiä piiloteltuja päämääriä on korkea.

Kuka nykypäivänä seuraa mitään suomalaista valtamediaa? Valta korruptoi, joten jos uskotte niin itseänne saatte syyttää.
Gurney
Jessica Fletcher
Viestit: 3196
Liittynyt: Ti Huhti 02, 2013 9:37 am

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja Gurney »

Poliisi selvittää: Iltalehti levittää valhetta Itis 3 -mielenosoituksesta!
Iltalehti sepittää hyvikset ja pahikset, minkä jälkeen noiden tarinoiden kehittäjät ja levittäjät riitautuvat jopa poliisin kanssa, kun poliisi tahtoo selvittää tapaukset, eikä innostu vain väkevistä tarinoista.



Ylikomisario Jussi Huhtela tiedustelee Iltalehden toimittaja Mari Pudakselta:

”Onko mahdollisesti tästä yllä mainitun youtubevideon tapauksesta kyse teidän uutisessa.”

Mari Pudas kieltäytyy avaamasta videota. Huhtela pyytää Iltalehteä ”selvittämään osaltaan, kun juttu on teidän lehden. Poliisi jatkaa omalta osaltaan”.

Tätä videota Iltalehden toimittaja ei halua katsoa, mutta hän tahtoo yhä levittää tarinaa kauhean rasistisesta rajusta pahoinpitelystä. Poliisikin kyselee, eikö toimittaja voisi katsoa tätä videota.



Mari Pudas päättää kaikesta huolimatta levittää vauhdikasta, oman aatteensa mukaista tarinaa pahiksista ja hyviksistä, eikä selvitä journalistisen etiikan mukaisesti lähteidensä luotettavuutta.

Ylikomisario tahtoo, että Iltalehti selvittää tarinansa todenperäisyyden.
Vastaukseksi poliisille Pudas vetoaa, että hän ei tee asialle mitään, koska ”mä olen vapaalla”. Silti hän levittää tarinaa!

Iltalehden jutussa ei ole toimittajan nimeä. Tarina on ”IL-työryhmän”.

Mari Pudas katsoo oikeudekseen nimitellä ihmisiä “rasisteiksi”.
Mari Pudas on ilmoittanut puolueellisen näkökulmansa avoimesti. Hänen maailmansa on muodostunut hyvistä anarkistisista tietolähteistä ja pahoista rasisteista.
Jos tosiasiat näyttävät olevan keskenään ristiriidassa, se tarkoittaa sitä, että joku niistä ei ole tosiasia
Avatar
Kalistinpää
Hetty Wainthropp
Viestit: 472
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:16 pm

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja Kalistinpää »

"POLIISI ei ole löytänyt todisteita siitä, että raskaana oleva ulkomaalaistaustainen nainen olisi joutunut joukkopahoinpitelyn uhriksi Helsingin Itäkeskuksessa sunnuntaina iltapäivällä.

Julkisuudessa liikkuneiden, asianomistajan kertomaan pohjautuneiden tietojen mukaan pahoinpitelyyn olisi osallistunut Tallinnanaukiolla useita maahanmuuttovastaisen Suomi ensin -mielenosoituksen osallistujia. Poliisi alkoi tutkia tapausta sunnuntaina.

Artikkeliin liittyvät

Itäkeskuksessa maahanmuuttovastainen mielenosoitus – Poliisi tutkii epäiltyä ulkomaalaistaustaisen naisen joukkopahoinpitelyä lähistöllä 16:55
TAPAUKSEN tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Pekka Seppälä kertoi maanantaina HS:lle, että asiasta on tehty rikosilmoitus, mutta asianomistajalla itsellään ei ole mitään vaatimuksia asian suhteen.

”Nainen ei ole esittänyt poliisille mitään rangaistusvaatimusta. Tai jos on esittänyt, niin hän on peruuttanut ne”, Seppälä kertoo.

HS tavoitti naisen sunnuntaina. Hän kertoi tuolloin, että noin kymmenen Suomi ensin -mielenosoittajaa oli lyönyt häntä, tallonut hänen varpailleen sekä repinyt hänen kasvot peittävää niqab-vaatettaan.

”Tämänhetkisten tietojen mukaan tällainen teonkuvaus ei näyttäisi pitävän paikkansa”, Seppälä sanoo.

Nainen on Seppälän mukaan kertonut poliisille, että hän ei saanut mitään vammoja tilanteessa.

POLIISIN TIETOJEN mukaan naista kyllä esteltiin menemästä rahanvaihto-, rahanlähetys- ja soittopalveluliikkeeseen, mutta videotallenteista tai muista lähteistä ei ole löytynyt vahvistusta sille, että samassa yhteydessä olisi käytetty väkivaltaa.

”Näyttäisi, että siellä on seisty jalkakäytävällä enemmän tai vähemmän passiivisesti. Ikään kuin vaikeutettu ihmisten kulkua.”

Poliisi ei ole toistaiseksi aloittanut varsinaista esitutkintaa tapauksesta. Käynnissä on kuitenkin Seppälän mukaan yhä selvityksiä, joissa varmistetaan, mitä Itäkeskuksessa todella tapahtui sunnuntaina.

Tapahtumankulkua selvitetään Seppälän mukaan muun muassa uusia videotallenteita katsomalla.

Tämänhetkisten tietojen valossa poliisi ei epäile, että Tallinnanaukiolla olisi tapahtunut rikosta."

http://www.hs.fi/kaupunki/a1473647351844


Niin kuivui kasaan tämäkin kausti..
- Oderint dum metuant -
TuskaistaTietoa
Axel Foley
Viestit: 2321
Liittynyt: Ke Touko 20, 2015 9:34 pm

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja TuskaistaTietoa »

Gurney kirjoitti: Mari Pudas katsoo oikeudekseen nimitellä ihmisiä “rasisteiksi”.
Mari Pudas on ilmoittanut puolueellisen näkökulmansa avoimesti. Hänen maailmansa on muodostunut hyvistä anarkistisista tietolähteistä ja pahoista rasisteista.
Tuossa se kuva suomalaisista toimittajista. Idioottien kanssa ei kannata väitellä, siat nauttivat siitä.

Joten parasta on ihmisten vaan jättää toimittelijat jauhamaan keskenään höpötihöpöjään.
Gurney
Jessica Fletcher
Viestit: 3196
Liittynyt: Ti Huhti 02, 2013 9:37 am

Re: Pahoinpitely Suomi Ensin -mielenosoituksessa

Viesti Kirjoittaja Gurney »

`Mutta "vastuullinen media" eli IL ja Mari Pudas ei sitten oikaise asiaa ?
Jos tosiasiat näyttävät olevan keskenään ristiriidassa, se tarkoittaa sitä, että joku niistä ei ole tosiasia
Vastaa Viestiin