Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
-
Öppnas Här
- Harjunpää
- Viestit: 337
- Liittynyt: Pe Loka 24, 2014 9:41 pm
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Vähälle huomiolle on jäänyt verinen sänky. Siihen valui paljon JLn verta. Ei mitään pikkulorausta, vaan "maitotölkillinen". Ei tässä mitään pystypainia ollut, vaan JL makasi oikosäärisenä veren vuotaessa sänkyyn. Millainen näkemys Taralla on tähän asiaan, että oliko tämä lepakkomiehen töitä?
Asialinjalla alati. Pohjolan poliisi. Varo vaaraa. Kavahda konnaa. Pakene pedofiilia. Ikuinen isä. Salainen sopimus. Hallitse halusi.
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Kyllä FBI on kuullut puhetta! Tottakai. Mataharista en tiedä.matahari kirjoitti:Niinpä Xerxes, ei kuullut FBI puhetta vaikka heillä taatusti hyvät laitteet. Eikä kuulleet käräjäoikeuden tuomaritkaan. Enkä kuule minä eikä suurinosa, jotka ovat tallenteen kuunnelleet.
Mihinkään taustanauhaan en ole koskaan uskonut. Ei tämä ole mikään suunniteltu täydellinen murha, vaan klassinen perheriita jonka tekijä oli tällä kertaa pollareita fiksumpi. Ja oli siinä tuuriakin mukana, enemmän kuin tarpeeksi.
Ei tälle nyt voi mitään. Mutta olen vakuuttunut että asia vielä selviää. Annetaan nyt ajan kulua.
Minä olen kuunnellut tuon nauhan lukuisia kertoja. Olen todennut, että jos tuo hätäkeskusäänite on totta, niin AA ei voi olla se henkilö, joka nuijii siellä takkahuoneessa uhria hengiltä.
Jospa Matahari esität sen teoriasi lyhyesti ja selkeästi, miten kaikki tapahtui, niin voitaisiin sitä arvioida. Mielestäni AA tuona takkahuoneen surmaajana on mahdottomuus ---- mikäli ei ole päälle äänityksiä. Siis etukäteen äänitetty ja sitten soitettu sopivassa välissä. Vain siinä tapauksessa on edes pieni mahdollisuus siihen, että AA olisi syyllinen. Sellaista ei ole todettu ja sellaisen toteuttaminenkin on liian vaativa suoritus tuolle joukolle. Kukaan ei ole esittänyt vielä järkeenkäypää teoriaa siitä miten kaikki meni, jossa AA olisi se syyllinen. Minun mielestäni sellainen on mahdottomuus. Jään odottamaan Mataharin teon kuvausta!
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Xerxes, FBI ei kuullut ulkopuolisen puhetta, mutta ei kieltänyt etteikö ulkopuolista_voisi_ olla. Yhtä hyvin voi olla olemattakin. Minun ei tarvitse myöskään vakuuttaa täällä ketään, sillä fiksuimmat ovat teonkuvaukseni täysin mahdolliseksi todenneet. Eikä ole tarvinnut joka päivä heille sitä uudelleen kirjoittaa.
Oikeastaan, mitä väliä on, uskooko täällä joku fanaatikko vai ei. Anneli on tuomionsa saanut kansalta ja se on todellakin elinkautinen. Pitempiä nauloja tulee kokoajan arkkuun, mitä kauemmin lässyttää mediassa. Ottais nyt jumalauta rahansa ja juoksisi. Lujaa ja kauas.
Oikeastaan, mitä väliä on, uskooko täällä joku fanaatikko vai ei. Anneli on tuomionsa saanut kansalta ja se on todellakin elinkautinen. Pitempiä nauloja tulee kokoajan arkkuun, mitä kauemmin lässyttää mediassa. Ottais nyt jumalauta rahansa ja juoksisi. Lujaa ja kauas.
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Ensin: Mä en ole 100 % varma että AA on syytön mutta en myöskään 100 % varma että on syyllinen. - Toiseksi: Suomi ei ole maa jossa vallitsee ns. "kansan tuomio", sellanen maa on esim. Saudi-Arabia, ja valitettavasti myös Yhdysvallat. Suomessa oikeuslaitoksen ainakin pitäisi tehdä päätöksensä autonomisesti oli kansa mitä mieltä hyvänsä. Viime kesänä ilmesty tutkimus (voin linkata sen myöh.) jonka mukaan suomalaisista 65 % uskoo valtavirtamediaan, saksalaisista ja ruotsalaisista vain 40 %. Se mitä Suomessa "kansa tietää" on valitettavan usein syvää sivistymättömyyttä, vääränlaista me-henkisyyttä ja pikkusieluisuutta. -Toistan: En ole vakuuttunut AA:n syyttömyydestä, mutta se on mahdollista.
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Noin muuten olen samaa mieltä et Annelin kannattais ottaa ne rahansa ja muuttaa etelään.
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Minustakin verijälkien tulkitseminen sängyssä on jäänyt vähälle. Annelin mukaanhan ulkopuolinen rikkoi ikkunaa pitemmän tovin (ei siis vain muutamassa sekunnissa). Luulis, että siinä vaiheessa Jukka ja Anneli olisi jo jossain muualla kuin sängyssä tai ees valot päällä. Ei tulis itellä ainakaan mieleen vaan maata ja odottaa pimeässä, että kuka samperi sieltä ikkunasta tulee sisään.Öppnas Här kirjoitti:Vähälle huomiolle on jäänyt verinen sänky. Siihen valui paljon JLn verta. Ei mitään pikkulorausta, vaan "maitotölkillinen". Ei tässä mitään pystypainia ollut, vaan JL makasi oikosäärisenä veren vuotaessa sänkyyn. Millainen näkemys Taralla on tähän asiaan, että oliko tämä lepakkomiehen töitä?
-
Kuolemannaakka
- James Bond (George Lazenby)
- Viestit: 12290
- Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Ootko edes Auerin kuvausta tapahtumista koskaan lukenut? Vaikka sitä ekaa kuulemista murhaa seuranneena päivänä? Tuntuu, etteivät tietosi ole ihan ajan tasalla, ja siksi moni asia kummastuttaa suotta.Elizabeth kirjoitti: Minustakin verijälkien tulkitseminen sängyssä on jäänyt vähälle. Annelin mukaanhan ulkopuolinen rikkoi ikkunaa pitemmän tovin (ei siis vain muutamassa sekunnissa). Luulis, että siinä vaiheessa Jukka ja Anneli olisi jo jossain muualla kuin sängyssä tai ees valot päällä. Ei tulis itellä ainakaan mieleen vaan maata ja odottaa pimeässä, että kuka samperi sieltä ikkunasta tulee sisään.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS
”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
www.shorturl.at/agoNS
”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Onhan näitä luettu jo useaan kertaan. Jopa Annelin kuulemiset vaikken itse laita luottamusta Annelin tarinoihin. Ne on välissä vaihtuneet ja tunnustustakin on ollut ilmassa. Ne ei myöskään tarpeeksi selitä sitä miksei minuutissa ihminen esim. pakene huoneesta kun joku suuri ja tuntematon pyrkii sisään. Itse olen palohälyttimeen heränny ja oli jo 20 sekunnissa vaatteet päällä ja ovella, kunnes tajusin että aiheeton hälytys.Kuolemannaakka kirjoitti:
Ootko edes Auerin kuvausta tapahtumista koskaan lukenut? Vaikka sitä ekaa kuulemista murhaa seuranneena päivänä? Tuntuu, etteivät tietosi ole ihan ajan tasalla, ja siksi moni asia kummastuttaa suotta.
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Onko sinulla koskaan kaatunut sänkyyn vaikka mehua? Kuinka valtavan suuri läikkä tulee jo pienestä kupillisesta, jos alla on joku imukykyinen patjansuojus.Öppnas Här kirjoitti:Vähälle huomiolle on jäänyt verinen sänky. Siihen valui paljon JLn verta. Ei mitään pikkulorausta, vaan "maitotölkillinen". Ei tässä mitään pystypainia ollut, vaan JL makasi oikosäärisenä veren vuotaessa sänkyyn. Millainen näkemys Taralla on tähän asiaan, että oliko tämä lepakkomiehen töitä?
Mihin perustuu käsityksesti "maitotölkillisestä"? Patjaahan ei koskaan tutkittu. Onko olemassa edes tietoa siitä, mitä materiaalia patja oli? Joustinpatja+ ohut sijauspatja-yhdistelmästä maitopurkillinen nestettä olisi ehk hurahtanut läpi lattiaan, vaahtomuovipatjaan olisi voinut imeytyä kaksikin maitopurkillista, sellaista isoa.
Otsikkoon palatakseni, uusi nauhan tutkiminen voisi selvittää jotain. Kukas se olikaan, joka toisessa ketjussa avasi nicelog-järjestelmää: ne äänittää eri segmenttejä erikseen, eli olisi mahdollista erottaa häken ja toisen luurin kautta tulleet äänet, ja kuunnella vaikka vain Tähtisentien osuutta? Jos tämä pitää paikkansa, voisi vain sen luurin äänten uusi analysointi selventää jotain. Kai äänitutkimuksetkin ovat tässä vuosien mittaan kehittyneet ! Alkuperäisäänitettä ei ole voitu hävittää, sillä tapaushan on edelleen auki ja syyllinen teillä tietymättömillä, tai siis ainakin tietämättä ja todistamatta.
-
Öppnas Här
- Harjunpää
- Viestit: 337
- Liittynyt: Pe Loka 24, 2014 9:41 pm
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Litran mehutölkin kaatamista sänkyyn ei voi verrata siihen, kun veitsellä isketty valuu saman verran verta. Mehu kaatuu kannusta silmänräpäyksessä, mutta veren valuminen kestää useita minuutteja. Todennäköisesti JL makasi sängyssä tainnutettuna koko veren valumisen ajan. Jos JL olisi "pystytaistellut" sängyssä, olisi verenvuotojälki sängyllä paljon laajempi ja suttuisempi.
Ja se polttopuu ja sormikas sängyllä. Niissä ei ollut DNAta, ei edes JLn DNAta. Jos niissä ei ollut JLn DNAta, ei JL niitä myöskään ottanut eikä käyttänyt puolustautumiseen.
Valuneen veren määrä on tässä arvioitu litraksi ja valumisaika viideksi minuutiksi.
Kiusallista, eikö olekin, jos tämä pitää paikkansa...
Ja se polttopuu ja sormikas sängyllä. Niissä ei ollut DNAta, ei edes JLn DNAta. Jos niissä ei ollut JLn DNAta, ei JL niitä myöskään ottanut eikä käyttänyt puolustautumiseen.
Valuneen veren määrä on tässä arvioitu litraksi ja valumisaika viideksi minuutiksi.
Kiusallista, eikö olekin, jos tämä pitää paikkansa...
Asialinjalla alati. Pohjolan poliisi. Varo vaaraa. Kavahda konnaa. Pakene pedofiilia. Ikuinen isä. Salainen sopimus. Hallitse halusi.
- Pieni liekki
- James Bond (George Lazenby)
- Viestit: 11891
- Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Kiusallista on se, että meillä on oikeusmurhattu kaksi syytöntä ihmistä eikä mikään viranomaistaho lähde ottamaan vastuuta niistä tehdyistä virheistä, jotka ovat johtaneet tähän katastrofaaliseen tilanteeseen.Öppnas Här kirjoitti: Valuneen veren määrä on tässä arvioitu litraksi ja valumisaika viideksi minuutiksi.
Kiusallista, eikö olekin, jos tämä pitää paikkansa...
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Toivottavasti aiheettomat lsh-tuomiot saadaan purettua jo tänä vuonna.Pieni liekki kirjoitti:Kiusallista on se, että meillä on oikeusmurhattu kaksi syytöntä ihmistä eikä mikään viranomaistaho lähde ottamaan vastuuta niistä tehdyistä virheistä, jotka ovat johtaneet tähän katastrofaaliseen tilanteeseen.Öppnas Här kirjoitti: Valuneen veren määrä on tässä arvioitu litraksi ja valumisaika viideksi minuutiksi.
Kiusallista, eikö olekin, jos tämä pitää paikkansa...
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Manner valituksessaan Satakunnan käräjien tuomiosta:Öppnas Här kirjoitti: Valuneen veren määrä on tässä arvioitu litraksi ja valumisaika viideksi minuutiksi.
Kiusallista, eikö olekin, jos tämä pitää paikkansa...
Lakanan ja patjan vereentymisen vaatimasta ajasta kaikki todistajat olivat yhtä mieltä, että aikaa on mahdotonta arvioida. Laaksonen oli ainoa, joka lähti edes arvailemaan asiaa syyttäjän johdattelevan kysymyksen perusteella, jossa pyydettiin esittämään arvio minuutteina. Todistaja Tauru vastasi samaan kysymykseen, että minuutissa ehtii tapahtua paljon. Todistaja Ytti totesi ainoastaan, että lakanan vereentyminen on vaatinut enemmän kuin hetkellisen kallistuksen lakanalle. Jos hetkellisellä kallistumisella tarkoitetaan muutaman sekunnin kosketusta, jo puoli minuuttia on enemmän kuin hetkellinen kallistus. Yttin mukaan osa lakanan verestä voi olla ns. tartuntaverta Lahden verisestä paidasta.
Ja nyt, format c:.
-
Öppnas Här
- Harjunpää
- Viestit: 337
- Liittynyt: Pe Loka 24, 2014 9:41 pm
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Miksi sängyssä oli polttopuu ja nappulasormikas, joita JL ei sinne tuonut? Kuka toi, miksi toi, miksi niissä ei ollut DNAta?Pieni liekki kirjoitti:Kiusallista on se, että meillä on oikeusmurhattu kaksi syytöntä ihmistä eikä mikään viranomaistaho lähde ottamaan vastuuta niistä tehdyistä virheistä, jotka ovat johtaneet tähän katastrofaaliseen tilanteeseen.Öppnas Här kirjoitti: Valuneen veren määrä on tässä arvioitu litraksi ja valumisaika viideksi minuutiksi.
Kiusallista, eikö olekin, jos tämä pitää paikkansa...
Asialinjalla alati. Pohjolan poliisi. Varo vaaraa. Kavahda konnaa. Pakene pedofiilia. Ikuinen isä. Salainen sopimus. Hallitse halusi.
Re: Miten Ulvilan murha voisi vielä ratketa
Niinpä! Poliisit ahersivat talossa monta päivää murhan jälkeen, mutta patja vietiin tutkimatta kaatopaikalle. Miksi?Öppnas Här kirjoitti:Miksi sängyssä oli polttopuu ja nappulasormikas, joita JL ei sinne tuonut? Kuka toi, miksi toi, miksi niissä ei ollut DNAta?Pieni liekki kirjoitti:Kiusallista on se, että meillä on oikeusmurhattu kaksi syytöntä ihmistä eikä mikään viranomaistaho lähde ottamaan vastuuta niistä tehdyistä virheistä, jotka ovat johtaneet tähän katastrofaaliseen tilanteeseen.Öppnas Här kirjoitti: Valuneen veren määrä on tässä arvioitu litraksi ja valumisaika viideksi minuutiksi.
Kiusallista, eikö olekin, jos tämä pitää paikkansa...
Täällä on aiemminkin keskusteltu verestä ja todettu, että ei edes sitä tiedetä, oliko "leimasinverta" eli tippuvan verisestä paidasta ja pääosin lakanaan levinnyttä aika vähäisessäkin ajassa, vai oliko todella vuotanutta verta.
Klapi ja sormikas ovat ehkä joutuneet sängylle samaan aikaan, jos sormikas oli puukasan päällä. Mutta miten on teknisesti mahdollista käyttää käsinettä niin, että siihen ei jää mitään biologisia merkkejä? Ehkä se oli ihan uusi?
Huomauttaisin kuitenkin, että polttopuusta löytyi dna, joka oli pitkään tuntematon. Kuinka pitkään, eli milloin se tutkittiin?