[quote="Human interest"]
Täällä on tainnut jäädä aika vähälle huomiolle Suskun 17.7. blogissaan julkistama, hänen syksyllä 2012 johtavalle sosiaaliviranomaiselle kirjoittamansa kirje. Minusta tämä kirje on tietoineen jotenkin järkyttävä: se on sellaisten ihmisten yritys varmistaa lasten hyvinvointi, jotka aidosti ja ilmiselvän perustellusti ovat lapsista äärimmäisen huolissaan.
Kirje on siis alun perin julkistettu tuolla http://anneliauer.com/anneli-auerin-las ... estuttava/
Susku mainitsee blogissaan mm., että kirjeeseen ei (käsittämättömästi) koskaan tullut minkäänlaista vastausta. Huom. hänellä oli ollut Annelin valtakirja.
Uskon, ettei Susku pane pahakseen, että laitan tämän kirjeen myös tänne keskustelijoiden nähtäväksi siltä varalta, että se joiltakuilta jäi kesällä lukematta.
Siis ymmärränkö nyt oikein kyseinen kirje on lähetetty ilmeisesti suoraan tälle johtavalle sosiaaliviranomaiselle, joka siis on ollut vastuussa tästä sen hetkisestä sijoittamisesta?
Anneli on silloin ollut vankilassa, joten silloinhan hän voi antaa valtakirjan omien asioidensa hoitoon kuten käsittääkseni kuka muu hyvänsä. Eihän vankila poista ihmisen perusoikeutta ottaa johonkin asiaan osaa, jonka katsoo koskettavan itseään tai jotain toista. Vankila poistaa vapauden, mutta ei käsittääkseni kuitenkaan perusoikeuksia, joihin kuuluu ilmaisuvapaus.
Se on siis osoitettu henkilökohtaisesti hänelle? Minkä takia tähän ei olisi vastattu?
Onko tässä ollut esteenä se, että LSH-juttu muodostaa taustan, jolloin tavallaan se kontakti siihen omaan lapseen tai hänen olinpaikkaansa tai muuhun häntä koskevaan tietoon silloin katkeaa, jolloin syntyy tilanne, jossa isä tai äiti ei ole enää lapsen huoltaja, jolloin lapsen huoltaja eli tämä johtava sosiaaliviranomainen sitten vastaa lapsesta. Voisiko tämä asiantila selittää sen, että kyseiseen kirjeeseen ei oltu vastattu?
Onko siis viranomainen vastausvelvollinen tällaisessa tilanteessa, jossa on lapsen huoltaja ei ole enää se äiti tai isä? Vaikuttaako tilanteeseen vankilassa oleminen? Voiko viranomainen jättää ylipäätään vastaamatta johonkin kirjeeseen?