Tämä oli siis alkuperäinen kysymys:
Nicht schuldig kirjoitti: Kysymys on siitä, että voiko julkinen taho kieltäytyä julkisen tilan antamisesta jollekin henkilölle sillä perusteella, että hänet on tuomittu jostain rikoksesta, johon henkilö itse väittää olevansa syytön ja jonka tuomion hän on lainvoimaisesti vankilassaolo ajalta suorittanut?
Kerroush
Tottakai voi. Kunta voi antaa porttikiellon kenelle tahansa, joka on tulossa esim. kirjastoon myymään jotain tuotetta tai vaikkapa syyttömyyttään.
Matti Tolvanen esittää
yleisellä tasolla seuraavaa:
"Sananvapaus on olemassa myös ihmiselle, joka pyrkii markkinoimaan omaa tuotettaan.
Sananvapauteen kuuluu myös, että hän saa kirjaansa myös julkisesti esitellä."
Kerroush
Kategorisesti kunta ei voi tätä tehdä, mutta yksittäistapauksissa, tottakai.
Mutta sitten Matti Tolvanen toteaakin y
ksittäisissä tapauksissa:
"Jokaisella toimijalla on oikeus valita asiakkaansa. Kummallakin taholla on vapaus valita asiakkaansa. Varmaan julkisella taholla on pienempi liikkumavara tässä suhteessa.
Vastaavanlaisiin tilanteisiin ei voida juridisesti puuttua. Ketään ei voida pakottaa tällaista tilaisuutta järjestämään."
Mikkelin kaupunginjohtaja sanoo:
"Kyllä kaupungilla pitää olla oikeus päättää omien tilojensa käytöstä."
Eli kyllä vain, Kerroush on oikeassa, kunta saa päättää omista tiloistaan miten haluaa ja voi antaa porttikiellon yksittäiselle kirjailijalle. Yleisesti ottaen näin ei pitäisi toimia, mutta yksittäistapauksissa näin voi toimia.
Erimielisyyttä tulee sitten Tolvasen ja kaupunginjohtajan välille seuraavasta tulkinnasta:
Mikkelin kaupunginjohtaja ei pidä tilaisuuden perumista sananvapauskysymyksenä.
Matti Tolvanen sanoo:
"Murhasyytteistä vapautetun Anneli Auerin Mikkeliin suunniteltujen kirjaesittelyjen peruuntuminen on myös sananvapauskysymys."
Seuraava erimielisyys tulee siinä mitä tarkoittaa rikoksen suorittaminen:
Mikkelin kaupunginjohtaja sanooo:
"Juridisesti tilanne on se, että Auer on tuomionsa kärsinyt, ja oikeusjärjestykseenhän kuuluu, että kun olet tuomion kärsinyt, olet ikään kuin syntisi sovittanut.
Mutta sehän ei poista sitä, että hän on sen rikoksen tehnyt."
Kerroush
Niinpä. Mikä ongelma sulla on tässä. Pedofilia on sairaus, eikä se lusimalla parane. Tekojen uusimiskynnys on alhaisempi kuin muissa rikoksissa.
Tolvanen toteaa jälleen melko ympäripyöreästi ja yleiseen käsitykseen viitaten:
"Ihmisten tulisi muistaa, että kun tuomioistuin on asian käsitellyt, niin julkisen keskustelun tulee kuitenkin lähteä siitä, että tuomioistuimen päätöstä tulisi jokaisen kunnioittaa, vastasi se omaa näkemystä asiasta tai ei."
Tässä siis yhden mukaan on kysymys sairaudesta, joka ei parane, toisen mukaan ei sillä ole suurta väliä onko tuomionsa kärsinyt, tehnyt hän sen on joka tapauksessa ja kolmannen mukaan tätä päätöstä olisi kunnioitettava on se päätös mikä tahansa.
Mennäänpäs eteenpäin:
Kerroush
Viittaat varmaan Uotiin, joka teki väikkärin linnassa istuessaan. Ei tietenkään pidä kategorisesti kieltää mitään keneltäkään kuten jo kirjoitin.
Niin viittasin Uotiin, joka on siis myös tunnustanut rikoksensa ja tehnyt sen jälkeen väitöskirjan. Eli siis tässä ei ole mitään ongelmaan, jos yliopisto on suostunut siihen, että Uotin väitöstilaisuus on pidetty julkisessa tilassa? Olisihan siinä voinut ajatella, että väittelijä siirtyy esim. muihin tiloihin ja on sitten etäyhteyden kautta väittelemässä vastaväittäjän kanssa? Hieman karrikoitua, mutta siis Uoti voi väitellä julkisessa tilassa ja Anneli Auer ei voi esittää kirjoittamaansa kirjaa julkisessa tilassa?
Vedän yhteenvedon yllä olevista kommenteista:
Meillä on Suomessa sananvapaus ja julkisia tiloja voidaan käyttää kirjailijan teosten markkinointiin lukuun ottamatta eräitä poikkeustapauksia, jolloin sananvapautta julkisissa tiloissa voidaan rajoittaa. Rajoitukset voivat koskea rikoksiin syyllistyneitä henkilöitä ja erityisesti koskien seksuaalirikoksia. Päätöksen julkisten tilojen käytöstä tekevät pääasiallisesti kaupungin tai kunnan johto yhdessä tilojen käytöstä päättävien henkilöiden kanssa.
Huomaamattani olenkin kirjoittanut kansainvälisen uutisen Suomesta.