Nurmes: Äiti yritti tappaa kolme lastaan

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6832
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Ilta-Sanomat kirjoitti:Perheensä surmayrityksestä epäilty äiti sai tavata lapset
21.12.2007 13:04

Perheensä surmaamisyrityksestä epäilty 40-vuotias nurmeslainen nainen on saanut tavata täpärästi pelastetut 5-, 8- ja 14-vuotiaat lapsensa.

- Kyllä äiti on tavannut heidät ainakin kerran. Ihan viime ajoista en tiedä, koska epäilty on siirretty Nurmeksen poliisivankilasta Pyhäselän vankilaan. Häntä ei ole ollut tarvetta kuulustella enää aikoihin, kertoi tutkinnanjohtaja, komisario Antti Arponen IS:lle.

- Lapset voivat ihan hyvin. Heillä ei ole hätää, Arponen totesi.

40-vuotiaan yksinhuoltajaäidin epäillään yrittäneen surmata itsensä ja lapsensa savukaasuilla marraskuun lopulla Nurmeksessa.

Tekohetkellä voimakkaassa humalassa ollut nainen oli lähettänyt läheisilleen viestejä, joissa kerrottiin surma-aikeista.

Poliisi löysi Nurmeksen keskustassa sijaitsevasta omakotitalosta savun pökerryttämän äidin ja lapset. Nainen on kiistänyt syyllistyneensä mihinkään. Jutussa on nostettava syyte 17. tammikuuta mennessä.
Miina
Martin Riggs
Viestit: 622
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 8:32 am
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Miina »

Iltalehti:
Äidille syyte kolmesta tapon yrityksestä
8.1.2008 12:43 (Päivitetty 8.1.2008 14:16)

Yritti surmata alaikäiset lapsensa savukaasulla.

Kihlakunnansyyttäjä Osmo Manninen päätti tiistaina syyttää 41-vuotiasta nurmeslaista äitiä kolmen lapsensa tapon yrityksestä.

Yksinhuoltajan epäillään yrittäneen surmata 5-, 8- ja 14-vuotiaat lapsensa savukaasuilla 20. marraskuuta kotonaan Nurmeksessa.

Varoitti teosta tekstiviestillä

Yksinhuoltajaäiti lähetti kohtalokkaana iltana lähiomaisilleen tekstiviestin, jonka mukaan hän aikoi surmata itsensä ja kolme alaikäistä lastaan. Omaiset ilmoittivat viestistä välittömästi hätäkeskukseen, josta hälytettiin poliisipartio perheen kotiin Nurmeksen Työväenkadulle.

Poliisi pelasti nukkuvat lapset savuisesta talosta viime hetkellä.

Varsinaista tulipaloa talossa ei ollut, mutta savua oli paljon. Nainen oli tapahtuma-aikaan vahvasti humalassa.

Käsiteltänee suljetuin ovin

Asiaa koskeva haastehakemus on jätetty Nurmeksen käräjäoikeuteen maamantaina. Jutun pääkäsittely on määrä pitää 21.tammikuuta.

Nainen on tällä hetkellä vangittuna. Hänen asianajajansa on jo alustavasti ilmoittanut pyytävänsä jutun käsittelyä suljetuin ovin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2008010 ... 9_uu.shtml
"Pohjimmiltaan hän oli lempeä, miellyttävä ja jopa älykäs. Taitavasti sen kätki hän kaikilta meiltä..." (Miksei täällä humppa soi? Eläkeläiset)
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6832
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Iltalehti kirjoitti:Äidille luettiin syyte lastensa tapon yrityksistä
21.1.2008 10:51

Syyttäjä vaatii vähintään neljän vuoden vankeusrangaistusta yksinhuoltajaäidille, jonka epäillään yrittäneen surmata kolme alaikäistä lastaan.

Nurmeslainen yksinhuoltajaäiti sai aamulla Nurmeksen käräjäoikeudessa syytteen kolmen lapsensa tapon yrityksestä.

Syyttäjän mukaan nainen yritti viime marraskuussa surmata nukkuvat lapset myrkyllisillä savukaasuilla sulkemalla uunin pellin. Lapset olivat tekoaikaan 5-, 8- ja 14-vuotiaita.

Humalainen äiti lähetti ex-puolisolleen tekstiviestin, jonka mukaan lapset nukkuvat ikiunta. Mies soitti hätäkeskukseen, joka lähetti poliisipartion paikalle. Poliisit pelastivat lapset viime tingassa savun täyttämästä talosta.

Syyttäjä vaatii naiselle vähintään neljän vuoden vankeusrangaistusta. Toissijaisena syytteenä on kolme pahoinpitelyä.

Nainen kiisti kaikki syytteet. Hänen mukaansa lapset eivät olleet hengenvaarassa.

Oikeutta käydään Nurmeksessa avoimin ovin, vaikka syytetyn ja lasten avustajat pyysivät istuntoa suljetuksi. Ainoastaan perheen vanhinta poikaa kuullaan istunnossa suljetuin ovin.
Lizzie B.
Martin Riggs
Viestit: 618
Liittynyt: Ma Heinä 30, 2007 12:41 am

Viesti Kirjoittaja Lizzie B. »

Äidille ehdollista vankeutta lasten pahoinpitelystä
Ilta-Sanomat 21.1.2008 20:55, päivitetty 21.01. 21:10

Nurmeslainen yksinhuoltajaäiti tuomittin myöhään illalla vuoden ja kahden kuukauden ehdolliseen vankeuteen kolmen lapsensa pahoinpitelystä.

Kihlakunnasyyttäjä Osmo Mannisen ensisijainen syyte tapon yrityksistä ei mennyt läpi.

Käräjäoikeuden mukaan oli mahdollista, että 41-vuotias nainen oli luopunut viime tingassa tapon yrityksistä vetämällä uunin pellin auki ennen poliisien tuloa.

Tapaus sattui Nurmeksen keskustassa marraskuussa. Naisen lähetti illalla ex-puolisolleen tekstiviestin, joka kuului: Nyt sitten pääset.huomista ei tarvitse miettiä.lapset nukkuu ikiunta.

Pelästynyt nurmijärveläismies soitti hätäkeskukseen. Paikalle saatiin pian poliisipartio, joka tunkeutui sisään ja löysi talon täynnä savua. Nukkumassa olleet 5-, 8- ja 14-vuotaat lapset olivat hengittäneet savua, samoin äiti.

Naisen puolustus väitti, että uuni oli ollut viallinen, eikä nainen ollut syyllistynyt mihinkään.

Nainen pääsi heti vapaaksi. Hän on ollut vangittuna tapahtumasta lähtien. Hänet velvoitettiin korvaamaan kullekin lapselleen 100 euroa tilapäisestä haitasta.
I´m the weirdo in your bedroom
and I can see you in the dark
luolamato
Scooby-Doo
Viestit: 27
Liittynyt: Su Tammi 20, 2008 7:10 pm

Viesti Kirjoittaja luolamato »

"Nainen pääsi heti vapaaksi. Hän on ollut vangittuna tapahtumasta lähtien. Hänet velvoitettiin korvaamaan kullekin lapselleen 100 euroa tilapäisestä haitasta."

Tuo koko "tuomio" kuulostaa mun korvaani lähinnä naurettavalta pelleilyltä. Ja mikä ihmeen "tilapäinen" haitta? Jos äiti joutuu oikeuteen syytettynä lastensa tapon yrittämisestä, on tämä koko tapaus + muu oikeudenkäyntiruljanssi aiheuttanut lapsille mielestäni muutakin haittaa kuin "tilapäistä".:shock:

Mutta syytön kunnes toisin todistetaan... :roll:
Minney Magia
Martin Riggs
Viestit: 609
Liittynyt: To Elo 16, 2007 9:33 am
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Minney Magia »

Toivottavasti syyttäjä valittaa hoviin tuomiosta. Tuohan on ihan naurettavaa!!!
Kaikki selviää joskus! Jos jokin ei ole selvinnyt,
kysymyksessä ei olekaan loppu.
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

tässä nyt tulee ihan ensimmäiseksi mieleen, että lehti ei kerro kaikkia jutun yksityiskohtia tarkalleen tai sitten on tosiaan niin että äiti on mustan hetken jälkeen tajunnut mitä on tekemässä ja tosiaan yrittänyt pelastaa tilanteen.

en puolustele häntä mitenkään. Ehkä on tullut tilanne jossa hän ei ole nähnyt elämää elämisen arvoisena ja pistänyt pellit kiinni mutta tajunnut sitten että ei halua vahingoittaa lapsiaan..
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
villivadelma
Jane Marple
Viestit: 1067
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 8:14 am

Viesti Kirjoittaja villivadelma »

Siis mitä helkkaria, vain ehdollista?????
Katsa

Viesti Kirjoittaja Katsa »

En suostu edelleenkään luopumaan ajatuksesta, että kaiken takana on se poika.
Tipu
Alibin satunnaislukija
Viestit: 50
Liittynyt: Ma Marras 26, 2007 5:03 pm
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja Tipu »

Ehdollista ja 100e/muksu :shock: Siis mitä hittoa!! Toivottavasti tästä asiasta saadaan vielä meille uteliaille lisätietoa, ei kyllä oikein kuulosta järkeenkäyvältä tuo "tuomio"...
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

juuri siksi epäilen että julkisuudessa ei ole kaikkia faktoja esitetty...
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
Lizzie B.
Martin Riggs
Viestit: 618
Liittynyt: Ma Heinä 30, 2007 12:41 am

Viesti Kirjoittaja Lizzie B. »

Millä perusteella suurempia korvauksia maksettaisiin? Onko aiheutunut kipua ja särkyä? Onko aiheutunut "ihan oikeita" kuluja, kuten terveydenhoitokustannuksia, lääkekuluja, oikeudenkäyntikuluja jne.? Jos ei, niin eihän niistä korvauksia voi vaatiakaan.
Pelkkä savun hengittäminen ei ikävä kyllä oikeuta juuri sen suurempiin korvauksiin kuin tuo satasen tilapäinen haitta-korvaus.
I´m the weirdo in your bedroom
and I can see you in the dark
villivadelma
Jane Marple
Viestit: 1067
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 8:14 am

Viesti Kirjoittaja villivadelma »

"Lapset nukkuvat ikiunta"-viesti kertoo kaiken, äiti yritti tappaa lapsensa. Ja vaikka nyt väittääkin, että kyseinen lause olisi muka jostakin vitun lorusta, niin paskan marjat!
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

Äidin ensimmäinen mies kuoli epämääräisissä olosuhteissa eteläsuomessa -90 luvulla.
Muistaako kukaan tapausta,jossa miestä olisi jahdattu johonkin satama-altaaseen.Nyt en ole varma oliko hän autolla?Jotain nuorisoporukkaa tms.tähän liittyi.En löytänyt ainakaan jutusta mtään.

Ei ole siten helppoa ollut naisen elämä,joten varmasti tässä on takana sellaisia asianhaaroja joita emme tiedä.

Toki katsan kanssa osittain samoilla linjoilla ajatukset välillä käyvät.
Totuus on tarua ihmeellisempää
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

Olen ciceron ja Katsan kanssa samoilla linjoilla. Kaikkea ei ole kerrottu; eihän uutisesta käy edes ilmi se, missä lapset nyt ovat. Tuskin ainakaan äitinsä kanssa, ennenkuin naisella on lääkitys kohdallaan.
Every ship must sail a world.
Vastaa Viestiin