Jimi Karttusen kuolema: Vastarintaliikkeen välikohtaus Helsingissä

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Chefile
Christopher Lorenzo
Viestit: 1500
Liittynyt: Su Marras 23, 2014 10:30 pm

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja Chefile »

kakkosurpo kirjoitti:Esimerkiksi patologin näkemys on tässä tapauksessa toisarvoinen, koska aivovammoihin erikoistuneita neurologeja on käytössä. Heillä on oikea tieto huumeiden käytön vaikutuksista aivovammoista parantumiseen, ja siitähän on kiistattomat todisteet tuotu oikeudessa esiin että runopoju veti rojua koko episodin ajan, sekä kieltäytyi hoidosta omilla toimillaan.
Samoilla neurologeilla on ensikäden tietoa myös levon ja hoidon merkityksestä aivovammojen kohdalla. Joten sitä runopoju sai mitä tilasi kun kieltäytyi hoidosta ja veti huumeita.

Hovissa saattaa ja jopa todennäköisesti muuttuu tuo pahoinpitelyksi ilman törkeyttä.
Nyt täytyy kysyä, että luuletko patologin olevan joku sikari suussa, suolenhajusta tykkäävän, elokuvista tutun Pedron, se ruumiita availeva miekkonen? Kyllä siellä on ihan lääkärit työssään ja kerran lähdetään aivokoppaa avaamaan ja tutkimaan mikä aiheutti tappavan aivovamman, on siellä oikeuslääketieteellisessä ruumiinavauksessa mukana myös aivovammoihin erikoistuneita lääkäreitä.

Se ei voi olla lainkaan toisarvoista sellainen raportti ja löydökset, jonka ovat tehneet alansa ammattilaiset kuolinsyyselvityksessä. Ja he nimenomaan tässä selvityksessä totesivat ettei kama ollut aiheuttanut kuolemaa, vaan uusnatsin potku, josta tuli aivovaurio. Mutta kuten todettua, syyttäjä epäonnistui ja katsotaan, miten on varustautunut hovia varten ja keitä on mukanaan.

Samaa mieltä oon tästä "rasistisesta rikoksesta". Toki on olemassa muutakin rasismia kuin ihonväriin viittaminen, mutta joku raja nyt. Torniaisen piti ilmeisesti päästä purkamaan vaan agret sopivaan henkilöön joka alkaa vittuilee.
”Yeah man.. I mean the days were slow but the years went fast, you know?”
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5983
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Chefile kirjoitti:Nyt täytyy kysyä, että luuletko patologin olevan joku sikari suussa, suolenhajusta tykkäävän, elokuvista tutun Pedron, se ruumiita availeva miekkonen? Kyllä siellä on ihan lääkärit työssään ja kerran lähdetään aivokoppaa avaamaan ja tutkimaan mikä aiheutti tappavan aivovamman, on siellä oikeuslääketieteellisessä ruumiinavauksessa mukana myös aivovammoihin erikoistuneita lääkäreitä.
Ei ole, sitä avausta on tekemässä tasan se yksi oikeuslääkäri + mahdollisesti obduktioavustaja. Äärimmäisessä poikkeustapauksessa saattaa olla jopa kaksi oikeuslääkäriä...
Chefile kirjoitti:Se ei voi olla lainkaan toisarvoista sellainen raportti ja löydökset, jonka ovat tehneet alansa ammattilaiset kuolinsyyselvityksessä. Ja he nimenomaan tässä selvityksessä totesivat ettei kama ollut aiheuttanut kuolemaa, vaan uusnatsin potku, josta tuli aivovaurio. Mutta kuten todettua, syyttäjä epäonnistui ja katsotaan, miten on varustautunut hovia varten ja keitä on mukanaan.
Oikeuslääkettieteellisessä ruumiinavauksessa on todettu primäärinen kuolinsyy. On totta, ettei kuolema johtunut huumausaineista. Ja tuo on se mihin syyttäjä vetoaa. Mutta löytyykö ruumiinavausraportista tietoa, ettei sairaalasta omia aikojaan poistuminen ja päihteidenkäyttö olisi vaikuttanut mitenkään? Jos joku väittää että löytyy, niin kopion ruumiinavausraportista voi tänne kopioida.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Täällä jotkut räkyttäneet jostain ihannointihommista. Eiköhän monella tänne kirjoittaneella ole kuitenkin tarkoituksena osoittaa epäkohtia tapauksen edetessä, omani se on ainakin.

Aivojen ja hermoston tutkimuksesta sen verran, että ei ole mitään faktatiedettä monelta osaltaan. Esimerkiksi heitän Stephen Hawkingin ja hänen 75-vuotissynttärit.

Naurattaa kovasti tuo rassismin vetäminen tähän epäonnisen nuorväkivaltamiehen kuoloon. Sitä saa, mitä hakee ja se kohtalo(johon hihhulit uskoo) kohtelee välillä vähän ku se kuuluisa KARMA reinkarnaatioineen.
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
Chefile
Christopher Lorenzo
Viestit: 1500
Liittynyt: Su Marras 23, 2014 10:30 pm

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja Chefile »

Rescuer kirjoitti:Ei ole, sitä avausta on tekemässä tasan se yksi oikeuslääkäri + mahdollisesti obduktioavustaja. Äärimmäisessä poikkeustapauksessa saattaa olla jopa kaksi oikeuslääkäriä...
Saako kysyä onko tämä tieto paikkaansapitävää vai muisteloa? Oma muistelo on se, että siellä on vähintään kaksi lääkäriä näissä pääkoppaan liittyvissä asioissa (lähdettä en voi laittaa koska kyseessä on tosiaan muistikuva), ja tosiaan kuten sanoitkin, normaalisti lääkäri + avustaja.

Ja VÄITÄN, että näissä pääkoppaan liittyvissä asioissa täytyy olla myös asiantuntemusta, eikä kuka tahansa "yleislääkäri" siihen pysty. Maalaisjärjellä mietittynä, onhan sen nyt helvetinmoinen tehtävä kertoa mikä sen hengen vei, jos potentiaalisia viikatemiehiä tuli parista suunnasta.

Koitin etsiä Helsingin seudun oikeuslääkärien nimillä lääkärien erikoisaloja, mutta ei löydy.
Oikeuslääkettieteellisessä ruumiinavauksessa on todettu primäärinen kuolinsyy. On totta, ettei kuolema johtunut huumausaineista. Ja tuo on se mihin syyttäjä vetoaa. Mutta löytyykö ruumiinavausraportista tietoa, ettei sairaalasta omia aikojaan poistuminen ja päihteidenkäyttö olisi vaikuttanut mitenkään? Jos joku väittää että löytyy, niin kopion ruumiinavausraportista voi tänne kopioida.
En tiedä voiko sanoa primaarinen vai mitä, mutta minusta raportin kanssa ulostulleet poliisi ja syyttäjä ovat yksioikoisesti todenneet ettei päihteillä ollut vaikutusta kuolemaan. Minä en ole nähnyt tuota rapsaa, eikä ole nähnyt kukaan muukaan meistä, mutta minusta tuo yksiselitteinen raportin toteamus tekee tästä esittämästäsi hypoteesista ei-relevantin.

Ja tässä mennään taas sille alueelle, että jospa uhrin elämäntavat vaikuttikin asiaan, niin onko Torniaisen teko vähemmän tuomittavampi ja ennen kaikkea se kuolemantuottamus, eli henkirikos, miksi se ei voisi silti tulla kyseeseen? Se että uhri eli ilmiselvästi epäterveellistä elämää ei ole mielestäni oleellista, vaan se että ilman Torniaisen väkivaltaista hyökkäystä hän olisi TODNÄK. elossa (nipoista ja alkkiksista ei toki tiedä milloin se henki lähtee). Se on se kova ydin tässä.
”Yeah man.. I mean the days were slow but the years went fast, you know?”
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Chefile kirjoitti:En tiedä voiko sanoa primaarinen vai mitä, mutta minusta raportin kanssa ulostulleet poliisi ja syyttäjä ovat yksioikoisesti todenneet ettei päihteillä ollut vaikutusta kuolemaan. Minä en ole nähnyt tuota rapsaa, eikä ole nähnyt kukaan muukaan meistä, mutta minusta tuo yksiselitteinen raportin toteamus tekee tästä esittämästäsi hypoteesista ei-relevantin.
Syyttäjä yritti saada tuomiota kovennettua "rasistisella rikoksella" :roll: . 5-6 vuoden tuomiovaatimus on myös melko kova lukema, kun ottaa huomioon tapahtumat ja muut vastaavat teot... Eihän päihteillä ole mitään vaikutusta, vaikka uhri on löydetty pilleripurkit ympärillään, kun ambulanssi on mennyt hakemaan. Käyttöä oli myös sairaalassa ollessa.

Tässä onkin ollut oikeuslääkäri ja hoitava lääkäri eri mieltä asioista. Käräjäoikeus päätyi tukemaan hoitavan lääkärin näkemystä.
Chefile kirjoitti:Ja tässä mennään taas sille alueelle, että jospa uhrin elämäntavat vaikuttikin asiaan, niin onko Torniaisen teko vähemmän tuomittavampi ja ennen kaikkea se kuolemantuottamus, eli henkirikos, miksi se ei voisi silti tulla kyseeseen? Se että uhri eli ilmiselvästi epäterveellistä elämää ei ole mielestäni oleellista, vaan se että ilman Torniaisen väkivaltaista hyökkäystä hän olisi TODNÄK. elossa (nipoista ja alkkiksista ei toki tiedä milloin se henki lähtee). Se on se kova ydin tässä.
Torniaisella oli taustallaan useita pahoinpitelyrikoksia. Siitä huolimatta asteli vapaalla jalalla, kuten Suomessa on tyylinä. Sitten tässä tapauksessa vaaditaan yhdestä potkusta 5-6:n vuoden tuomiota.

Kimmo Sasi selvisi kuolenmantuottamuksesta 70 päiväsakolla. Tässä tapauksessa uhri oli kunnossa vielä viikon päästä sairaalareissun jälkeen, josta oli lähtenyt tiedettävästi omasta halustaan pois.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Leikitellään ajatuksella, että kaikki meni sairaalassa ja uhrin omissa tekosissaan hoidon aikana ja sen jälkeen oikein:
Tuossa kuolemassa se juuri onkin iso probleema kaikkialla sitä oikeata ja puhdasta eli länsimaista oikeusjärjestelmää havittelevissa maissa. Yleensä, kun tuomitaan pelkästään teon perusteella, mutta hups, kun uhri kuoleekin toisessa tapauksessa mitättömänä olleen teon seurauksena, ja sitten ollaankin tässä.

Pitäisikö raiskarit ja pedaritkin tuomita sillä perusteella, että uhrin elämä on TODNÄK. pilalla, ihan kuten raiskauksen uhrienkin? Entäs talousrikolliset ja kaikki muut haitantekijät? Mielestäni pitäisi, mutta niin ei täällä tehdä. Jostain syystä mitä en tiedä

Yleisesti tunnettu ongelma mm Usan oikeudenkäynneissä tuo sama teko johtaa kuolemaan/ei johda kuolemaan. Siellä vedetään kyllä puolustukselta matto alta, jos uhri kuolee.
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5983
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Chefile kirjoitti: Saako kysyä onko tämä tieto paikkaansapitävää vai muisteloa? Oma muistelo on se, että siellä on vähintään kaksi lääkäriä näissä pääkoppaan liittyvissä asioissa (lähdettä en voi laittaa koska kyseessä on tosiaan muistikuva), ja tosiaan kuten sanoitkin, normaalisti lääkäri + avustaja.
Ihan on tietoa eikä mitään muisteloa.
Chefile kirjoitti: Koitin etsiä Helsingin seudun oikeuslääkärien nimillä lääkärien erikoisaloja, mutta ei löydy.
No etpä kovin tehokkaasti ole etsinyt, julkiterhikistä nuo olisi löytynyt heittämällä. Seppästä ja Vinogradovaa lukuun ottamatta ovat oikeuslääketieteen erikoislääkäreitä.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Perkele
Nikke Knatterton
Viestit: 154
Liittynyt: Su Heinä 06, 2008 6:31 pm

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja Perkele »

Tässä artikkeli syistä, miksi syyte kuolemantuottamuksesta kaatui kokonaan. Artikkeli on kirjoitettu tuomiolauselman pohjalta: http://www.vastarinta.com/miksi-jesse-t ... te-kaatui/

Koko tuomiolauselma luettavana PDF:nä tämän linkin takaa: https://www.vastarinta.com/wp-content/u ... 154438.pdf

Ranskalaisilla viivoilla kertauksen vuoksi miksi syyte kaatui:
-Karttunen käytti huumeita hoidon aikana kielloista huolimatta (ei ole Torniaisen vika)
-Karttunen karkasi sairaalasta lääkäreiden suosituksista huolimatta (ei ole Torniaisen vika)
-Karttunen käytti huumeita sairaalasta lähdettyään (ei ole Torniaisen vika)
-Karttuselle annettiin kuolinpäivänä yliannostuspotilaalle tarkoitettua hoitoa, ei aivovammapotilaan hoitoa. Jos Karttunen olisi jäänyt sairaalaan, olisi hoito osattu kohdistaa oikein (ei ole Torniaisen vika)
-Karttusen vatsasta tyhjennettiin kuolinpäivänä sulamatonta lääkemassaa ja hänen asunnostaan löytyi tyhjiä Rivatril-purkkeja ambulanssimiehistön hakiessa hänet
-Lääkärintodistuksen mukaan Karttusen vamma oli paranemaan päin eikä mikään viitannut siihen että se pahenisi yhtäkkiä
-Sekä lääkärintodistuksen että patologin lausunnon mukaan on harvinaista että tämänkaltaiset vammat pahenisivat yhtäkkiä kolmen päivän jälkeen. Karttunen kuoli kuudentena päivänä käytettyään huumeita
viltsu81
Nikke Knatterton
Viestit: 191
Liittynyt: Ke Syys 07, 2011 12:54 pm

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja viltsu81 »

Tässä tapauksessa on paljon yhtäläisyyksiä Asema-aukion juttuun. Ehkä antaa myös osviittaa tulevan HO:n käsittelystä

Yksi lyönti leukaan aiheutti neljän lapsen isän kuoleman Hyvinkäällä – menehtyi tulematta tajuihinsa


http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2 ... 70755.html
Kulttuurirealisti
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Yllä olevassa on kuitenkin täysin selvää, että pahoinpitely johti kuolemaan. Asema-aukion tapahtumien ja myöhemmän kuolintapauksen välillä on aikamoista epäselvyyttä. Otsikon tapauksessa uhri oli myös toipumassa ja jopa kotiutettu.
Oikeassa oikeudenkäynnissä kuuluisi ihan aukottomasti todistaa, että kuolema johtui tapahtuneesta, jos jää edes epäilys sen suhteen ettei, tulisi oikeassa oikeudenkäynnissä epäilty vapauttaa kuolemantuottamussyytteestä.

Tietotaitoni ei riitä puimaan sitä, miten sairaalahoito, kotiuttaminen ja tapahtumat sairaalan jälkeen yhdistettynä lääketieteelliseen aineistoon vaikuttavat oikeudenkäynnin lopputulokseen. Hovioikeudessa mahdollisesti käsittellään tarkasti noita asioita, jotta saadaan selville minne asti pahoinpitelijä on vastuussa uhrinsa elämästä.
Saapas nähdä käsitteleekö asiaa vielä Korkein oikeuskin joku päivä, mutta se ei ole tämän päivän asioita kuitenkaan.
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
disposal
Jane Marple
Viestit: 1019
Liittynyt: Ke Loka 09, 2013 10:51 pm

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja disposal »

Hän suuttui, juoksi uhrin luo ja löi tätä heijarilyönnillä takaviistosta leuan alueelle. Kun uhri kaatui, lyöjä vielä potkaisi vielä maassa maannutta uhria kylkeen. Uhri ei ehtinyt havaita iskua. Hän oli tilanteessa puolustuskyvytön.

Lyöjä on aiemmin, 2013, tuomittu törkeästä pahoinpitelystä ehdonalaiseen vankeusrangaistukseen. Helsingin hovioikeus katsoi, ettei miehen aikaisempi rikollisuus ja nyt tuomitun vankeusrangaistuksen pituus edellyttäneet ehdotonta vankeusrangaistusta. Hovioikeus piti uhrin kuolemaa eli teon seurausta lyöjän kannalta yllättävänä. Lyöjä hankki paikalle ambulanssin, ilmoittautui itse poliisille ja pyrki kuulusteluissa selvittämään tapahtunutta, minkä hovioikeus otti käräjäoikeuden tavoin jossakin määrin huomioon rangaistusta alentavana seikkana.
Takaapäin lyönti päähän ja potku tajuttomaan katsottiin tavalliseksi pahoinpitelyksi ja kuolemantuottamukseksi, 1v,2kk ehdollista ja 80 tuntia yhdyskuntapalvelua. Ainakin omaan oikeustajuun yllä oleva teko ylittää reippaasti törkeydessään aseman-aukion edestäpäin tulleen potkun.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9315
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Niin kuin Asema-aukiolla, niin tässäkään ei tekijä uskaltanut antaa kohteelleen mitään mahdollisuuksia. Sitten ihmetelläänkin maan perusteellisesti että miten on mahdollista että yksi kova ja täysin yllättävä isku voikin kaataa ihmisen siten että pää särkyy asfalttiin ja tämä kuolee. Ja tekijä hyötyy kun ei voitu "tietää" tuommoisen mahdollisuutta.

Ihme hommaa että omatoimisella ambulanssin kutsumisella ja omatoimisella poliisille ilmoittautumisella voi olla noinkin hyötyä tekijälle. Vaan yhtä hengetön uhrista tuli siitäkin huolimatta.

Koska aiemminkin väkivalta on maistunut tälle tyypille, niin saattaahan se hyvinkin olla että joskus jonkun tekemiset sieppaa taas siinä määrin että turpaan on taas pakko vetää ja varmaan mieluiten takaapäin. Onpahan nyt ainakin tämän kohdalla "en voinut mitenkään tietää että yksi isku voi tappaa"-kortti käytetty jos nyt sattuu pahoinpideltävältä henki irtoamaan. Toivottavasti ainakin on käytetty.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Musta-Pekka2016
Martin Riggs
Viestit: 612
Liittynyt: To Syys 08, 2016 1:18 am

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja Musta-Pekka2016 »

Vieläkö asema-aukiolla on palavia kynttilöitä ja tuoreita kukkia? Eli käykö siellä porukka "pyhiinvaelluksella" heidän mielestä raakalaismaisen natsin tapon takia? Vai joko on ymmärretty suvakkipiireissäkin että runoilijapoika tappoi itsensä eri päihteiden käytön seurauksena?
Avatar
Dark Tetra
Hetty Wainthropp
Viestit: 490
Liittynyt: Ke Tammi 25, 2017 10:19 am
Paikkakunta: Keskusvalvomo

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja Dark Tetra »

Virdon kirjoitti:Niin kuin Asema-aukiolla, niin tässäkään ei tekijä uskaltanut antaa kohteelleen mitään mahdollisuuksia.
Älä puhu paskaa. Jesse potkaisi miehekkäästi edestä Jimin katuun, kuin keskiaikainen ritari.

Miksi et muuten ole huolissasi siitä kun 3 somalia tappoi maassa potkimalla meidän kapteenin samassa paikassa vuonna 2003?
Vankilanjohtaja on eräänlainen matkaopas. Hän osaa määrätietoisesti johtaa jopa vuosikymmenen kestävää retkeä, jossa majoitus on järjestetty betonisen hotellin alakerrokseen.
Chefile
Christopher Lorenzo
Viestit: 1500
Liittynyt: Su Marras 23, 2014 10:30 pm

Re: Johtiko vastarintaliikkeen välikohtaus kuolemaan Helsing

Viesti Kirjoittaja Chefile »

Dark Tetra kirjoitti:
Virdon kirjoitti:Niin kuin Asema-aukiolla, niin tässäkään ei tekijä uskaltanut antaa kohteelleen mitään mahdollisuuksia.
Älä puhu paskaa. Jesse potkaisi miehekkäästi edestä Jimin katuun, kuin keskiaikainen ritari.

Miksi et muuten ole huolissasi siitä kun 3 somalia tappoi maassa potkimalla meidän kapteenin samassa paikassa vuonna 2003?
On todella miehekästä potkia nistin reppanoita asfalttiin. Kyllä mullakin riittäisi siihen paukut aika helposti, mutta en tee sitä, koska ei riitä pokka pahoinpitelemään selvästi heikompia. Varsinkaan ilman itsepuolustus-näkökulmaa. Mutta teitä fanipoikia riittää aina, on se äärioikeisto niin jees! :mrgreen:

Äläkä jauha paskaa. Vuonna 2003 ei somalit hakannut meidän upseeria Elielillä. Koulutettu ihminen tarkastaa lähteensä ja omaa edes alkeellisen lähdekritiikin. Your cover has blown.
”Yeah man.. I mean the days were slow but the years went fast, you know?”
Vastaa Viestiin