Suomen Vastarintaliike

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
kkk69
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ke Helmi 22, 2017 5:23 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja kkk69 »

http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/art2352719
Uusnatsien verkkokauppa laajenee - yritykset ärtyneitä, yksi uhannut jo oikeustoimilla
Uusnatsiaatetta tunnustavan Pohjoismaiden vastarintaliikkeen verkkokauppa on jatkanut laajenemistaan. Kadulle.com-sivustoilla myytävien tavaroiden määrä nousee useisiin satoihin.

Sivuilta löytyy esimerkiksi sellaisia yleisesti tunnettuja merkkejä, kuten Rexona-deodorantti, Pepsodent-hammastahna, Palmolive-saippua ja Omo-pesuaine. Valikoimia täydentävät myös muun muassa Iittalan ja Finlaysonin merkkituotteet. Viimeksi mainittu yritys on jo uhannut sivujen ylläpitäjää oikeustoimilla, jos yhtiön tuotteet eivät poistu verkkomyynnistä. Ainakaan vielä ne eivät ole poistuneet.

Kadulle.com-sivuja ylläpitää Pohjoinen perinne ry., joka ilmoittaa myyvänsä tuotteita yrityksille ja täysi-ikäisille henkilöille. Pohjoinen perinne on osa Pohjoismaista vastarintaliikettä.

Fiskars Finland oyj:n viestintäpäällikkö Lotta Lappalainen kertoo, että yhtiö sai helmikuussa tietää Iittala-tuotteiden ilmestymisestä uusnatsien verkkokauppaan. Pohjoinen perinne ei ole ottanut myynnin tiimoilta yhteyttä saati kysynyt lupaa Iittala-tuotteiden kauppaamiseen.

Tuotemerkin omistava Fiskars miettii, mihin toimiin asiassa ryhdytään.

- Olemme sitoutuneet eettisen toimintaan. Pyrimme siihen, että kuluttaja voi hyvillä mielin ostaa tuotteita sellaisilta tahoilta, jotka toimivat vastuullisesti, linjaa Lappalainen.
Hienoa että kauppa on alkanut käymään ja saadaan liikkeen rahoituspuoli toimimaan. Tästä kiitos valtamedian myöntämälle ilmaiselle mainoskampanjalle. :D
ViperFace
Martin Beck
Viestit: 755
Liittynyt: Ma Tammi 20, 2014 12:33 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja ViperFace »

Riukiu kirjoitti:Poliisi valehtelee, että kyseessä olisi väkivaltainen liike. Tosiasiassa kyse on niiden tarrojen ja muidenkin esitysten sisällöstä. Sanat ovat maailman vaarallisin ase. Etenkin totuuden sanat valehtelijoita vastaan.
Liike koostuu useista väkivaltaisista yksilöistä, jotka ovat syyllistyneet väkivaltaan liikkeen järjestämissä tapahtumissa. Liike itse ei irtisanoudu tapahtumissaan jäsentensä harjoittamasta väkivallasta ja sallii moninkertaisten väkivaltarikollisten toimia liikkeensä aktiiveina. Näin ollen liike on väkivaltainen. Poliisi on valitettavasti asiassa sen verran typerä, ettei ole ymmärtänyt ottaa esille myös sitä raskauttavaa seikkaa, että liike pyrkii valtiopetokseen, mistä syystä liikkeen johtohahmot tulisi tuomita 4 kuukaudesta 4 vuoteen vankeutta.
Chefile
Christopher Lorenzo
Viestit: 1500
Liittynyt: Su Marras 23, 2014 10:30 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja Chefile »

Niin, väkivaltaisen vallankaappauksen suunnittelukin on jo itsessään vakava rikos. Ja tämähän on Vastarintaliikkeen toimesta todettu tavoitteeksi, joten miksi poliisi ei reagoi tähän? Liekö on niin että suuret sanat eivät riitä.
”Yeah man.. I mean the days were slow but the years went fast, you know?”
kkk69
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ke Helmi 22, 2017 5:23 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja kkk69 »

Chefile kirjoitti:Niin, väkivaltaisen vallankaappauksen suunnittelukin on jo itsessään vakava rikos. Ja tämähän on Vastarintaliikkeen toimesta todettu tavoitteeksi, joten miksi poliisi ei reagoi tähän? Liekö on niin että suuret sanat eivät riitä.
http://rayhablogi.blogspot.fi/2017/03/v ... nivat.html
VALTAMEDIA JA POLIITIKOT VAIKENIVAT ITSENÄISYYDEN PÄÄTTYMISESTÄ
Kuva
Europarlamentin täysistunnossa 16.2. 2017 äänestettiin mietinnöstä, jonka ehdotuksilla kaikkien EU-jäsenmaiden itsenäisyys lakkautettaisiin De Jure. De Factohan asia on ollut jo jonkin aikaa, mutta tämän päätöksen jälkeen asiassa ei ole mitään kakistelemista. EU on liittovaltio, siitä tulee sellainen ja se tehdään, halusivatpa jäsenvaltiot tai eivät.

Kirjotin aiheesta vain kaksi päivää äänestystä ennen (14.2.) otsikolla Vuoden tärkein kadonnut uutinen. http://rayhablogi.blogspot.fi/2017/02/v ... tinen.html
Kuva
Yksikään toimittaja, valtamedia, puheohjelma, ajankohtaisohjelma, uutisohjelma, sanomalehti, viikkolehti tai muukaan valtamedian osanen ei koskaan käsitellyt tätä aihetta. Sitä ei ollut edes olemassa. Se ei ollut uutinen, toisin kuin esimerkiksi Anssi Kela ja isot biisit, josta valtamedia uutisoi näkyvästi, kuinka se näkyi neljällä kanavalla ja kaikkea muuta hurjaa. Samaan aikaan menetimme itsenäisyytemme rippeetkin De Jure ja De Facto. Kumpi on tärkeämpi uutinen? Valtamedian mielestä Anssi Kelan seikkailut televisiossa.
Kuva
Voidaankin todeta, että suomalainen valtamedia on mahdollistanut itsenäisyytemme tuhon, lakkauttamisen, vaikenemalla siitä täysin. Jos tässä maassa olisi vielä journalisteja näätien ja esimiehiään pelkäävien apurien sijasta, asiasta olisi käyty rajua julkista debattia jo kuukausien ajan. Mietintö annettiin julki jo viimevuoden joulukuussa, myös jäsenvaltioiden hallituksille ja parlamenteille. Sen olisi pitänyt olla saman kokoluokan uutinen, kuin maamme itsenäistyminen sata vuotta sitten. Ei ollut. Koska valtamedialle ja suomalaisille toimittajille itsenäisyys ei merkitse kuivuneen koiranpaskan vertaa.
Kuva
Samaa voidaan sanoa kaikista suomalaisista poliitikoista, puolueista, kansanedustajista, virkamiehistä ja ministereistä, sekä presidentistä. Parlamentin hyväksymä mietintö saatettiin joulukuussa 2016 jäsenmaiden hallitusten ja parlamenttien tietoon. Jokainen eduskunnassa istuva on siis tiennyt asiasta, jokainen puolue on tiennyt asiasta ja kyllä, valtiojohtomme on ollut tietoinen asiasta. Kysymys kuuluu; miksi ne kaikki ovat olleet hiiren hiljaa siitä, että itsenäistä Suomea ei enää ole?

Presidentti Sauli Niinistö tepastelee mielellään Suomi 100v -mainoskierroksillaan, vaikka tietää ettei Suomi ole enää itsenäinen. Pääministeri, hallitus, eduskunta, ne kaikki tietävät ettei Suomi ole enää itsenäinen. Eivätkä ne sano mitään, tee mitään, heilauta eväänsäkään. Perussuomalaiset, nuo eilisen EU-vastustajat, ovat vaijenneet asiasta kuin muuri. Miksi? Koska hekin hyväksyvät sen, ettei itsenäistä kansakuntaa enää ole. Joka ainoa eduskuntapuolue on hyväksynyt asian. Vaijennut siitä.

Ainoa poliittinen media, joka edes uutisoi äänestyksestä, oli kristillisdemokraattien lehti. Mikään muu ei ole reagoinut millään tavalla. http://www.kdlehti.fi/2017/03/01/rkp-ko ... valtioksi/

Kaikki muut ovat olleet täysin hiljaa koko asiasta. Koska heille itsenäinen Suomi ei merkitse yhtään mitään. Kansamme itsemääräämisoikeus ei merkitse yhtään mitään. Ne 90 000 suomalaista jotka kaatuivat sodissamme itsenäisen isänmaan puolesta eivät merkitse yhtään mitään. Miljoonat suomalaiset eivät merkitse yhtään mitään. Siinä on teille satavuotista Suomea juhliva satraappisakki selkärangattomine apureinaan ja perseennuolijoineen.

Ja minkä puolueiden euroedustajat äänestivät liittovaltion puolesta, Suomen itsenäisyyden lakkauttamisen puolesta? RKPn, SDPn, Kokoomuksen ja Vihreiden meppien mielestä itsenäistä Suomea ei tarvita, se on lakkautettava, vaikka hallinnollisin pakkokeinoin. Kokoomuksen eurofanaatikko Sarvamaa osoitti tyypillistä suomalaispoliitikon vastuunkantokykyä olemalla poissa uransa merkittävimmästä äänestyksestä. Vasemmistoliiton Merja Kyllönen äänesti ryhdikkäästi tyhjää.
Kuva
Voimme siis todeta, että suurin osa teistä ei koskaan saanut tietää kansakuntamme itsenäisyyden päättymisestä EU-parlamentin toimesta, koska luottamushenkilönne ja valtamedia ovat salanneet koko asian teiltä. Näin on kuitenkin nyt tapahtunut.

Voitte miettiä asiaa, kun seuraavan kerran kuuntelette yhdenkään valtamedian edustajan, toimittajan tai asiantuntijan puheita luotettavuudestaan ja journalistisesta tinkimättömyydestään. Voitte miettiä asiaa, kun seuraavaksi kuuntelette yhdenkään politiikon puheita. Nämä ovat ne henkilöt, jotka salasivat teiltä sen tosiasian, että maatanne ei enää ole itsenäisten kansakuntien joukossa.
Kuva
Kun tässä ei enää olla itsenäisen Suomen kansalaisia, voimme todeta tyylikkään eurooppalaisesti:
C'EST FINI.

Se on ohitse. Itsenäisyys nimittäin.

http://www.europarl.europa.eu/sides/get ... anguage=FI

http://rayhablogi.blogspot.fi/2017/02/v ... tinen.html
Tämähän ei ollut väkivaltainen vallankaappaus mutta yhtäkaikki vallankaappaus kuitenkin. :?
Ketään ei ole kuitenkaan vastuuseen laitettu.
Avatar
PaxCow
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: To Tammi 17, 2013 2:45 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja PaxCow »

Yllä mainitun päätöslauselman sisällöllä mässäileville suosittelisin tarkempaa tutustumista EU:n päätöksentekoon. Mitään itsenäisyyden menettämistä tuo päätöslauselma ei aiheuttanut.

Asiaan kannattaa perehtyä ennen kuin tuo tuollaiset tekstit natsijärjestön puolustelumielessä minfoon.
Suuri osa parlamentin päätöslauselmien esityksistä edustaa kuitenkin niin pitkälle vietyä integraation syventämistä, ettei niiden tueksi saatu edes parlamentista kovin laajoja enemmistöjä. Neuvostossa päätöslauselmien vastaanoton voi arvella olevan vielä selvästi laimeampi. Tästä syystä niiden vaikuttavuus jäänee vähäiseksi, varsinkin kun neuvoston ja komission puolelta ei juuri ole osoitettu kiinnostusta perussopimusten muuttamista kohtaan.
https://www.eduskunta.fi/FI/tiedotteet/ ... hitys.aspx
http://www.europarl.europa.eu/news/fi/n ... aisuudesta

muokkaus:
Ai mutta tämä olikin tämä hymiötrolli uudella nimellä. Lopetankin vastaamisen tähän.
"I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it." - Mark Twain
ViperFace
Martin Beck
Viestit: 755
Liittynyt: Ma Tammi 20, 2014 12:33 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja ViperFace »

Sulavasti vaihtuu taas puheenaihe laitonta väkivaltaista valtiopetosta suunnittelevasta ryhmästä laillisen demokraattisen prosessin kautta haettuun liittovaltiokehitykseen.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Harhaanjohtava_vihje
kkk69
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ke Helmi 22, 2017 5:23 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja kkk69 »

ViperFace kirjoitti:Sulavasti vaihtuu taas puheenaihe laitonta väkivaltaista valtiopetosta suunnittelevasta ryhmästä laillisen demokraattisen prosessin kautta haettuun liittovaltiokehitykseen.
Oho, aikamoinen väite.Kannattaa tutustua Suomen perustuslakiin ja mitä se sanoo .Vai laillinen demokraattinen prosessi. :lol:
ViperFace
Martin Beck
Viestit: 755
Liittynyt: Ma Tammi 20, 2014 12:33 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja ViperFace »

kkk69 kirjoitti:
ViperFace kirjoitti:Sulavasti vaihtuu taas puheenaihe laitonta väkivaltaista valtiopetosta suunnittelevasta ryhmästä laillisen demokraattisen prosessin kautta haettuun liittovaltiokehitykseen.
Oho, aikamoinen väite.Kannattaa tutustua Suomen perustuslakiin ja mitä se sanoo .Vai laillinen demokraattinen prosessi. :lol:
Missä kohdassa Suomen perustuslaki estää Suomea itsenäisenä valtiona sitoutumasta noudattamaan ylikansallisissa elimissä tehtyjä päätöksiä?

e: Tässä ketjussa on edelleen aiheena se, että PVL on väkivaltainen valtiopetosta suunniteleva liike. Eu- kehityksestä voit avata oman ketjun.
kkk69
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ke Helmi 22, 2017 5:23 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja kkk69 »

http://rayhablogi.blogspot.fi/2017/02/m ... a-sen.html
"12 luku (21.4.1995/578)

Maanpetosrikoksista
1 § (21.4.1995/578)
Suomen itsemääräämisoikeuden vaarantaminen

Joka tarkoituksenaan väkivaltaa käyttämällä tai sillä uhkaamalla taikka vieraan valtion sotilaallisen tai taloudellisen painostuksen tai tuen avulla

1) saattaa Suomi tai osa Suomea vieraan valtion alaiseksi,

2) irrottaa osa Suomea muusta valtakunnasta tai

3) muulla vakavuudeltaan näihin rinnastettavalla tavalla rajoittaa Suomen valtiollista itsemääräämisoikeutta

tekee teon, josta aiheutuu sanotun tarkoituksen toteutumisen vaara, on tuomittava Suomen itsemääräämisoikeuden vaarantamisesta vankeuteen vähintään yhdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.

2 § (21.4.1995/578)
Sotaan yllyttäminen

Jos joku Suomessa tai Suomen kansalainen Suomen ulkopuolella Suomea koskevan sotilaallisen tai kansainvälisen poliittisen kriisin aikana tai sellaisen välittömästi uhatessa, tarkoituksenaan saattaa Suomi sotaan tai sotatoimen kohteeksi,

1) julkisesti kehottaa vierasta valtiota hyökkäystekoon Suomea vastaan tai Suomea hyökkäystekoon vierasta valtiota vastaan,

2) julkisesti levittää lausumia tai muita ilmaisuja, joiden tarkoituksena on vaikuttaa yleisen mielipiteen kehittymiseen hyökkäystekojen käyttöä puoltavaksi,

3) järjestelmällisesti levittää ilmeisen perättömiä tai harhaanjohtavia tietoja Suomen puolustuksesta tai sotilas- tai puolustuspoliittisista aikomuksista taikka

4) oikeudettomasti suorittaa vieraaseen valtioon, sen edustajaan, alueeseen tai omaisuuteen kohdistuvan väkivaltaisen teon

siten, että teko selvästi lisää Suomen sotaan tai sotatoimen kohteeksi joutumisen vaaraa, hänet on tuomittava sotaan yllyttämisestä vankeuteen vähintään yhdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.

3 § (21.4.1995/578)
«Maanpetos»

Suomen kansalainen, joka Suomea koskevan sodan, aseellisen selkkauksen tai miehityksen aikana tai sellaisen välittömästi uhatessa

1) liittyy vihollisen asevoimiin,

2) osallistuu sotatoimiin tai muihin sotilaallisiin toimiin Suomea vastaan,

3) palvelee sellaisissa vihollisen sotilas- tai siviilitehtävissä, jotka välittömästi edistävät sotatoimia Suomea vastaan, taikka

4) ryhtyy yhteistoimintaan vihollisen kanssa tai muulla vastaavalla tavalla vihollisen eduksi vahingoittaa Suomea,

on tuomittava maanpetoksesta vankeuteen vähintään yhdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.

Maanpetoksesta tuomitaan myös ulkomaalainen, joka tekee 1 momentin 4 kohdassa tarkoitetun teon Suomessa oleskellessaan tai ollessaan valtakunnan palveluksessa.

Yritys on rangaistava.

Tämän pykälän 1 momentin 4 kohdassa tarkoitettuna vihollisen auttamisena ei pidetä sellaista miehityksen aikana suoritettua toimenpidettä, joka on ilmeisen tarpeellinen väestön elinolojen turvaamiseksi.

4 § (21.4.1995/578)
Törkeä «maanpetos»

Jos maanpetoksessa

1) aiheutetaan vaara valtakunnan tai sen osan joutumisesta vieraan vallan alaiseksi tai

2) muuten aiheutetaan Suomelle erityisen suurta vahinkoa

ja «maanpetos» on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä maanpetoksesta vankeuteen vähintään neljäksi vuodeksi tai elinkaudeksi.

Yritys on rangaistava.

5 § (21.4.1995/578)
Vakoilu

Joka vierasta valtiota hyödyttääkseen tai Suomea vahingoittaakseen hankkii tiedon sellaisesta Suomen maanpuolustusta tai muuta poikkeuksellisiin oloihin varautumista, Suomen ulkomaansuhteita, valtiontaloutta, ulkomaankauppaa tai energiahuoltoa koskevasta taikka muusta niihin rinnastettavasta, Suomen turvallisuuteen vaikuttavasta seikasta, jonka tuleminen vieraan valtion tietoon voi aiheuttaa vahinkoa Suomen maanpuolustukselle, turvallisuudelle, ulkomaansuhteille tai kansantaloudelle, on tuomittava vakoilusta vankeuteen vähintään yhdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.

Vakoilusta tuomitaan myös se, joka vierasta valtiota hyödyttääkseen tai Suomea vahingoittaakseen toiselle välittää, luovuttaa tai ilmaisee taikka julkistaa 1 momentissa tarkoitetun tiedon.

Yritys on rangaistava.

Vihollisen sotavoimiin kuuluva saadaan tuomita vakoilusta ainoastaan, jos hän salaten kuuluvansa vihollisen sotavoimiin oleskelee Suomessa tai Suomen puolustusvoimien sotatoimialueella. Häntä ei saa tuomita muusta vakoilusta kuin siitä, mistä hänet on tavattu.

6 § (21.4.1995/578)
Törkeä vakoilu

Jos vakoilu

1) tehdään poikkeuksellisissa oloissa,

2) koskee Suomen maanpuolustukselle, turvallisuudelle, ulkomaansuhteille tai kansantaloudelle erittäin merkittävää seikkaa tai

3) on omiaan aiheuttamaan erityisen suurta 5 §:ssä tarkoitettua vahinkoa

ja vakoilu on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä vakoilusta vankeuteen vähintään neljäksi vuodeksi tai elinkaudeksi.

Yritys on rangaistava.

7 § (21.4.1995/578)
Turvallisuussalaisuuden paljastaminen

Joka oikeudettomasti julkistaa tai toiselle välittää, luovuttaa tai ilmaisee taikka tällaista tarkoitusta varten oikeudettomasti hankkii tiedon seikasta, joka Suomen ulkoisen turvallisuuden vuoksi on säädetty tai määrätty salassa pidettäväksi tai joka tekijän tieten on sen laatuinen, että sen paljastuminen on omiaan aiheuttamaan vakavaa vahinkoa Suomen maanpuolustukselle, turvallisuudelle, ulkomaansuhteille tai kansantaloudelle, on tuomittava turvallisuussalaisuuden paljastamisesta vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi.

Yritys on rangaistava.

8 § (21.4.1995/578)
Tuottamuksellinen turvallisuussalaisuuden paljastaminen

Joka törkeästä huolimattomuudesta oikeudettomasti julkistaa taikka toiselle välittää, luovuttaa tai ilmaisee tiedon seikasta, joka Suomen ulkoisen turvallisuuden vuoksi on säädetty tai määrätty salassa pidettäväksi, on tuomittava tuottamuksellisesta turvallisuussalaisuuden paljastamisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

9 § (21.4.1995/578)
Luvaton tiedustelutoiminta

Joka vierasta valtiota vahingoittaakseen tai toista vierasta valtiota hyödyttääkseen hankkii tietoja vieraan valtion maanpuolustuksesta, turvallisuudesta tai niihin välittömästi vaikuttavista seikoista ja siten aiheuttaa vahinkoa tai vaaraa Suomen ulkomaansuhteille, on tuomittava luvattomasta tiedustelutoiminnasta vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi.

Yritys on rangaistava.

10 § (21.4.1995/578)
Puolueettomuusmääräysten rikkominen

Joka rikkoo Suomen suhtautumisesta sotaa käyviin vieraisiin valtioihin annettuja puolueettomuusmääräyksiä, on tuomittava puolueettomuusmääräysten rikkomisesta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.

11 § (21.4.1995/578)
Maanpetoksellinen yhteydenpito

Joka tehdäkseen edellä tässä luvussa tarkoitetun rikoksen ryhtyy yhteydenpitoon vieraan valtion tai sen asiamiehen kanssa, on tuomittava maanpetoksellisesta yhteydenpidosta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

13 luku (21.4.1995/578)
Valtiopetosrikoksista
1 § (21.4.1995/578)
Valtiopetos

Joka tarkoituksenaan väkivaltaa käyttämällä tai sillä uhkaamalla tai siihen rinnastettavalla tavalla oikeudettomasti pakottamalla taikka valtiosääntöä rikkoen

1) kumota Suomen valtiosääntö tai muuttaa sitä taikka

2) muuttaa Suomen valtiojärjestystä

tekee teon, josta aiheutuu sanotun tarkoituksen toteutumisen vaara, on tuomittava valtiopetoksesta vankeuteen vähintään yhdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.

Valtiopetoksesta tuomitaan myös se, joka väkivaltaa käyttämällä tai sillä uhkaamalla syrjäyttää tai yrittää syrjäyttää tasavallan presidentin, valtioneuvoston tai eduskunnan taikka kokonaan tai osaksi estää tai yrittää estää niitä käyttämästä toimivaltaansa.

2 § (21.4.1995/578)
Törkeä valtiopetos

Jos valtiopetoksessa

1) rikoksentekijänä on tasavallan presidentti, valtioneuvoston jäsen tai muu valtion ylimpään poliittiseen tai sotilaalliseen johtoon kuuluva henkilö,

2) rikoksen tekemiseen käytetään aseistettua joukkoa,

3) rikos tehdään ihmisiä surmaamalla tai

4) rikos on poikkeuksellisten olojen vuoksi erityisen vaarallinen

ja valtiopetos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä valtiopetoksesta vankeuteen vähintään neljäksi vuodeksi tai elinkaudeksi.

3 § (21.4.1995/578)
Valtiopetoksen valmistelu

Joka tehdäkseen valtiopetoksen

1 ryhtyy yhteydenpitoon vieraan valtion tai sen asiamiehen kanssa,

2) valmistaa, hankkii, kokoaa tai varastoi aseita, ampumatarvikkeita tai muita niihin rinnastettavia väkivallan käyttöön soveltuvia välineitä,

3) antaa koulutusta aseiden tai muiden väkivallan käyttöön soveltuvien välineiden käyttämisessä tai

4) värvää tai kokoaa väkeä tai varustaa sitä aseilla,

on tuomittava valtiopetoksen valmistelusta vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi.

Valtiopetoksen valmistelusta tuomitaan myös se, joka perustaa tai organisoi yhteenliittymän, jonka tarkoituksena on Suomen valtiosäännön tai valtiojärjestyksen väkivaltainen kumoaminen tai muuttaminen, osallistuu johtavassa asemassa tai muuten merkittävällä tavalla sellaisen yhteenliittymän toimintaan tai tietoisena yhteenliittymän tarkoitusperästä antaa sille merkittävää taloudellista, järjestöllistä tai muuta vastaavaa tukea.

4 § (21.4.1995/578)
Laiton sotilaallinen toiminta

Joka laittomasti perustaa, organisoi tai varustaa sotilaallisesti järjestäytyneen yhteenliittymän, jonka tarkoituksena on vaikuttaa valtiollisiin asioihin, toimii sellaisessa yhteenliittymässä johtavassa asemassa, taloudellisesti tai muutoin merkittävällä tavalla tukee sitä tai siinä toimeenpanee tai antaa sotilaallista koulutusta, on tuomittava laittomasta sotilaallisesta toiminnasta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi."

JOS tässä maassa noudatettaisiin lakia, Nato-yhteistyö, Nato Isäntämaa -sopimus, Euroopan Unionin jäsenyys, euro ja moni muu asia loppuisi kuin seinään. Vain siksi, että ne ovat lain vastaista toimintaa, rikollista toimintaa, eli rikoksia. Valitettavasti näin ei ole.
Pointti on se että kun hallitus itsekkään ei perustuslakia noudata niin sillä ei hirveästi ole varaa puuttua vastarintaliikkeenkään toimintaan.Poliisihan nyt jotain epätoivoista yrittää ajaa läpi mutta näin ei tule todellakaan tapahtumaan :lol:
ViperFace
Martin Beck
Viestit: 755
Liittynyt: Ma Tammi 20, 2014 12:33 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja ViperFace »

kkk69 kirjoitti:http://rayhablogi.blogspot.fi/2017/02/m ... a-sen.html
"12 luku (21.4.1995/578)

Maanpetosrikoksista
1 § (21.4.1995/578)
Suomen itsemääräämisoikeuden vaarantaminen

Joka tarkoituksenaan väkivaltaa käyttämällä tai sillä uhkaamalla taikka vieraan valtion sotilaallisen tai taloudellisen painostuksen tai tuen avulla (*snip*)...


Pointti on se että kun hallitus itsekkään ei perustuslakia noudata niin sillä ei hirveästi ole varaa puuttua vastarintaliikkeenkään toimintaan.Poliisihan nyt jotain epätoivoista yrittää ajaa läpi mutta näin ei tule todellakaan tapahtumaan :lol:
Ei mennyt sulla nyt ihan putkeen :lol:

Suomen eduskunta ja hallitus päättävät, miten Suomi suvereenina valtiona sitoutuu, tai on sitoutumatta, ylikansallisten päätöstentekoelimien sääntöihin. Jokainen lainkohta, jota siteerasit puhuu väkivallasta tai sillä uhkaamisesta, kun taas suomen päätöksentekoelimien tuottamat päätökset syntyvät laillisen, demokraattisen prosessin kautta, kuten perustuslakimme vaatii. Laillisuuden kannalta on merkityksetöntä, pidättekö sinä tai Vastarintaliike päätöksentekoelimiemme tuottamista päätöksistä vai ette.

PVL puolestaan pyrkii hajottamaan suomen demokraattisen järjestelmän ja perustamaan pohjoismaisen valtion, missä Suomi ei ole enää autonominen valtio, joka itse voi päättää pohjoismaiseen valtioon kuulumisestaan demokraattisesti. Tähän tavoitteeseen Vastarintaliike pyrkii ulkoparlamentaarisin keinoin, joihin kuuluu myös väkivalta, kuten liike omilla sivuillaankin on todennut. Ts. Vastarintaliike pyrkii aseelliseen vallankumoukseen, eli on rikollinen valtiopetokseen pyrkivä liike.
kkk69
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ke Helmi 22, 2017 5:23 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja kkk69 »

Ei mennyt sulla nyt ihan putkeen :lol:

Suomen eduskunta ja hallitus päättävät, miten Suomi suvereenina valtiona sitoutuu, tai on sitoutumatta, ylikansallisten päätöstentekoelimien sääntöihin. Jokainen lainkohta, jota siteerasit puhuu väkivallasta tai sillä uhkaamisesta, kun taas suomen päätöksentekoelimien tuottamat päätökset syntyvät laillisen, demokraattisen prosessin kautta, kuten perustuslakimme vaatii. Laillisuuden kannalta on merkityksetöntä, pidättekö sinä tai Vastarintaliike päätöksentekoelimiemme tuottamista päätöksistä vai ette.

PVL puolestaan pyrkii hajottamaan suomen demokraattisen järjestelmän ja perustamaan pohjoismaisen valtion, missä Suomi ei ole enää autonominen valtio, joka itse voi päättää pohjoismaiseen valtioon kuulumisestaan demokraattisesti. Tähän tavoitteeseen Vastarintaliike pyrkii ulkoparlamentaarisin keinoin, joihin kuuluu myös väkivalta, kuten liike omilla sivuillaankin on todennut. Ts. Vastarintaliike pyrkii aseelliseen vallankumoukseen, eli on rikollinen valtiopetokseen pyrkivä liike.
Lueppa uudestaan ja oikein ajatuksella jos alkaisi hahmottumaan kuinka perustuslakia on surutta poljettu
Joka tarkoituksenaan väkivaltaa käyttämällä tai sillä uhkaamalla taikka vieraan valtion sotilaallisen tai taloudellisen painostuksen tai tuen avulla

1) saattaa Suomi tai osa Suomea vieraan valtion alaiseksi,

2) irrottaa osa Suomea muusta valtakunnasta tai

3) muulla vakavuudeltaan näihin rinnastettavalla tavalla rajoittaa Suomen valtiollista itsemääräämisoikeutta

tekee teon, josta aiheutuu sanotun tarkoituksen toteutumisen vaara, on tuomittava Suomen itsemääräämisoikeuden vaarantamisesta vankeuteen vähintään yhdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.
Esimerkkinä
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5983
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

kkk69 kirjoitti: Lueppa uudestaan ja oikein ajatuksella jos alkaisi hahmottumaan kuinka perustuslakia on surutta poljettut
Lueppa se perustuslaki ihan ajatuksella, aloita vaikka 93 pylälästä.
Ja kerro sen jälkeen miten perustuslakia on poljettu...
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
ViperFace
Martin Beck
Viestit: 755
Liittynyt: Ma Tammi 20, 2014 12:33 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja ViperFace »

kkk69 kirjoitti:
Ei mennyt sulla nyt ihan putkeen :lol:

Suomen eduskunta ja hallitus päättävät, miten Suomi suvereenina valtiona sitoutuu, tai on sitoutumatta, ylikansallisten päätöstentekoelimien sääntöihin. Jokainen lainkohta, jota siteerasit puhuu väkivallasta tai sillä uhkaamisesta, kun taas suomen päätöksentekoelimien tuottamat päätökset syntyvät laillisen, demokraattisen prosessin kautta, kuten perustuslakimme vaatii. Laillisuuden kannalta on merkityksetöntä, pidättekö sinä tai Vastarintaliike päätöksentekoelimiemme tuottamista päätöksistä vai ette.

PVL puolestaan pyrkii hajottamaan suomen demokraattisen järjestelmän ja perustamaan pohjoismaisen valtion, missä Suomi ei ole enää autonominen valtio, joka itse voi päättää pohjoismaiseen valtioon kuulumisestaan demokraattisesti. Tähän tavoitteeseen Vastarintaliike pyrkii ulkoparlamentaarisin keinoin, joihin kuuluu myös väkivalta, kuten liike omilla sivuillaankin on todennut. Ts. Vastarintaliike pyrkii aseelliseen vallankumoukseen, eli on rikollinen valtiopetokseen pyrkivä liike.
Lueppa uudestaan ja oikein ajatuksella jos alkaisi hahmottumaan kuinka perustuslakia on surutta poljettu
Joka tarkoituksenaan väkivaltaa käyttämällä tai sillä uhkaamalla taikka vieraan valtion sotilaallisen tai taloudellisen painostuksen tai tuen avulla

1) saattaa Suomi tai osa Suomea vieraan valtion alaiseksi,

2) irrottaa osa Suomea muusta valtakunnasta tai

3) muulla vakavuudeltaan näihin rinnastettavalla tavalla rajoittaa Suomen valtiollista itsemääräämisoikeutta

tekee teon, josta aiheutuu sanotun tarkoituksen toteutumisen vaara, on tuomittava Suomen itsemääräämisoikeuden vaarantamisesta vankeuteen vähintään yhdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.
Esimerkkinä
Suomen valtiolliseen itsemäärämisoikeuteen kuuluu oikeus, niin sitoutua, olla sitoutumatta, kuin irrottautuakin erilaisista ylikansallisista sopimuksista. Tällä hetkellä Suomi on sitoutunut Euroopan unioniin. Vaikka sinä ja muut esson baarista oikeusoppineisuutensa hankkineet natsipetterit ette tykkää niistä asioista, mihin Suomi on suvereenina valtiona demokraattisen prosessin kautta päättänyt sitoutua, niin se ei tarkoita että perustuslakia on rikottu vaan, että ette ymmärrä laista vittuakaan :D
Viimeksi muokannut ViperFace, Ti Maalis 07, 2017 11:30 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
kkk69
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ke Helmi 22, 2017 5:23 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja kkk69 »

"EU-jäsenyys oli perustuslain vastainen 16 vuotta. Vasta vuonna 2011 perustuslakiin tehtiin lisäys "Suomi on Euroopan Unionin jäsenvaltio." Olimme siis perustuslain vastaisesti Euroopan Unionissa kuudentoista vuoden ajan. Se ei haitannut ketään eduskunnassa ja valtion hallinnossa."
http://rayhablogi.blogspot.fi/2017/03/l ... gelma.html
ViperFace
Martin Beck
Viestit: 755
Liittynyt: Ma Tammi 20, 2014 12:33 pm

Re: Suomen Vastarintaliike

Viesti Kirjoittaja ViperFace »

kkk69 kirjoitti:EU-jäsenyys oli perustuslain vastainen 16 vuotta. Vasta vuonna 2011 perustuslakiin tehtiin lisäys "Suomi on Euroopan Unionin jäsenvaltio." Olimme siis perustuslain vastaisesti Euroopan Unionissa kuudentoista vuoden ajan. Se ei haitannut ketään eduskunnassa ja valtion hallinnossa.
Koska laki ei ole aimmin erikseen kieltänyt suomea suvereenina valtiona osallistumaan erilaisiin unioneihin, niin silloin ei olla oltu unionissa myöskään lain vastaisesti. Laki on sellainen instrumentti, että jos se ei irikseen kiellä jotain, niin se on lähtökohtaisesti sallittua. Aivan sama vaikka joku jossain kusisessa blogissaan muuta sössötääkin.

e: Anteeksi vaan jos loukkasin, siinä tapauksessa että blogi sattuu olemaan omasi.
Viimeksi muokannut ViperFace, Ti Maalis 07, 2017 11:43 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vastaa Viestiin