Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Gurney
Jessica Fletcher
Viestit: 3196
Liittynyt: Ti Huhti 02, 2013 9:37 am

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja Gurney »

Ja tässä suvakkiraasuille muistutukseksi, mitä mieltä suomalaiset ovat. Suvakit enää pieni vähemmistö.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2017032 ... 0_uu.shtml


Selkeä enemmistö, 82 %, kyselyyn vastanneista oli joko samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että Suomen tulee kehitysyhteistyön kautta vaikuttaa turvapaikanhakijoiden lähtö- ja kauttakulkumaiden elinolojen parantamiseen, jotta ihmisten ei tarvitsisi muuttaa pois asuinalueiltaan.

Niin ikään 85 % vastaajista oli joko samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että Suomen tulee vaatia kaikilta EU:n jäsenmailta vastuuta rekisteröidä maahan saapuneet turvapaikanhakijat, jotta rekisteröimätön liikkuminen Schengen-alueella saadaan loppumaan.

EU:n yhteinen rajavalvonta puolestaan jakoi vastaajien näkemyksiä selvästi enemmän. Osallistumisesta EU:n yhteisiin rajavalvontaoperaatioihin, esimerkiksi Välimerellä, oli samaa tai vahvasti samaa mieltä 46 % vastaajista, 26 % suhtautui siihen neutraalisti ja 19 % oli siitä joko eri mieltä tai vahvasti eri mieltä.

Kansalaiskyselyn vastausten perusteella enemmistö vastaajista olisi valmis tarvittaessa perustamaan kielteisen oleskelulupapäätöksen saaneille turvapaikanhakijoille erityisiä palautuskeskuksia minimipalveluin.

Väittämästä samaa tai vahvasti samaa mieltä oli 63% vastaajista. Myös siitä, että vastaanottorahan sijasta voidaan tarvittaessa ottaa käyttöön maksukortteja turvapaikanhakijoiden välttämättömiin ruoka- ja vaateostoksiin oli vastaajien enemmistö, 67 %, joko samaa tai vahvasti samaa mieltä.

Enemmistö vastaajista, 63 %, oli samaa tai vahvasti samaa mieltä myös siitä, että turvapaikanhakijoiden järjestelykeskuksessa vietetystä ajasta ei maksettaisi vastaanottorahaa eikä sosiaalietuuksia.

Sisäministeri Paula Risikko esitteli tutkimustuloksia tiistaina. Risikon mukaan tutkimus tukee sitä tietoja ja tuntumaa, mikä hänellä aiheesta on.

- Tutkimus puhuu puolestaan. Tämä on herkkä aihe, Risikko toteaa.

Sisäministeri Paula Risikon mukaan tutkimus puhuu puolestaan.
Sisäministeri Paula Risikon mukaan tutkimus puhuu puolestaan. (MIKA KOSKINEN)
Maassa maan tavalla

Vastaajat olivat hyvin samanmielisiä suhteessa erilaisiin oleskeluluvan saaneiden turvapaikanhakijoiden kuntiin siirtymiseen ja kotoutumisen edistämiseen liittyviin toimenpiteisiin. 82 % vastaajista oli samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että oleskeluluvan saaneilta tulee edellyttää selkeää sitoutumista suomalaisen yhteiskunnan sääntöihin.

84 % vastaajista oli joko samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että Suomen tulee kotouttamistoimissa edellyttää sekä aktiivisuutta että vastikkeellisuutta.

87% oli samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että Suomen tulee painottaa kotimaisen kielen opiskelua esimerkiksi työn tai opiskelun yhteydessä.

Vastaajat olivat hyvin samanmielisiä suhteessa erilaisiin toimenpiteisiin, jotka liittyvät oleskeluluvan saaneiden turvapaikanhakijoiden kuntiin siirtymiseen ja kotoutumisen edistämiseen.

82 % vastaajista oli samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että oleskeluluvan saaneilta tulee edellyttää selkeää sitoutumista suomalaisen yhteiskunnan sääntöihin. 84 % vastaajista oli joko samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että Suomen tulee kotouttamistoimissa edellyttää sekä aktiivisuutta että vastikkeellisuutta. 87 % oli samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että Suomen tulee painottaa kotimaisen kielen opiskelua esimerkiksi työn tai opiskelun yhteydessä.

Turvapaikanhakijoiden maahantulo suhteessa työvoimapulaan ja toisaalta työttömyyteen jakoi kansalaiskyselyn vastaajien mielipiteitä eniten. 46 % vastaajista oli joko eri mieltä tai vahvasti eri mieltä siitä, että turvapaikanhakijoiden maahantulo helpottaisi työvoimapulaa. 24 % vastaajista oli väittämästä joko samaa tai vahvasti samaa mieltä ja 23 % suhtautui siihen neutraalisti. 35 % vastaajista puolestaan oli eri mieltä tai vahvasti eri mieltä siitä, että turvapaikanhakijoiden maahantulo kasvattaisi suomalaisten työttömyyttä.

Lähes yhtä suuri osuus, 33 % vastaajista oli väittämästä joko samaa tai vahvasti samaa mieltä, joten väittämän kohdalla mielipiteet jakautuivat hyvin tasaisesti.

Kasvattaa terrorismin uhkaa

Eniten samanmielisyyttä vastaajissa herättivät seuraavat väittämät: turvapaikanhakijoiden maahantulo kasvattaa terrorismin uhkaa. Samaa mieltä tai vahvasti samaa mieltä oli 64 % vastaajista.

Väittämästä turvapaikanhakijoiden maahantulo johtaa sosiaalisiin konflikteihin samaa mieltä tai vahvasti samaa mieltä oli 59 % vastaajista.

Väittämästä turvapaikanhakijoiden maahantulo kasvattaa rikollisuutta; samaa tai vahvasti samaa mieltä 57 % vastaajista. Neutraalisti väittämiin suhtautui viidennes tai hieman vajaa viidennes vastaajista.

Vajaa viidennes vastaajista (14-18 % väittämästä riippuen) oli väittämistä joko eri mieltä tai vahvasti eri mieltä.

Mieluummin sopeutujia Suomeen

Lähes puolet (49 %) kyselyyn vastanneista suomalaisista oli joko samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että turvapaikanhakijoiden vastaanottamisessa tulisi ensisijaisesti suosia helposti länsimaiseen kulttuuriin sopeutuvia ihmisiä.

Neljännes vastaajista suhtautui väittämään neutraalisti ja noin viidennes vastaajista oli siitä joko eri mieltä tai vahvasti eri mieltä.

Väittämät siitä, että Suomen tulee ottaa vastaan turvapaikanhakijoita vain EU:n sisäisinä siirtoina tai ainoastaan kiintiöpakolaisina suoraan pakolaisleireiltä jakoivat mielipiteitä runsaasti. Molemmissa väittämissä lähes kolmannes vastaajista suhtautui niihin neutraalisti.

EU:n sisäisten siirtojen ollessa kyseessä 17 % vastaajista ei osannut sanoa kantaansa ja kiintiöpakolaiskysymyksessä en osaa sanoa -vastausten määrä oli 12 %.

45 % vastaajista oli joko samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että perheenyhdistämisen kriteerejä tulisi tiukentaa siten, että sen edellytyksenä on sosiaalituista riippumaton toimeentulo. Neutraalisti tähän suhtautui noin viidennes vastaajista ja neljännes vastaajista oli siitä joko eri mieltä tai vahvasti eri mieltä.

Valehtelijoille ei turvapaikkaa

Kyselyyn vastanneista 83 % oli samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että väärien tietojen antamisen viranomaisille tulee vaikuttaa suoraan turvapaikan myöntämiseen. 68 % vastanneista oli samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että Suomen tulee säännöllisesti uudelleen arvioida eri lähtömaiden tilannetta sekä tarvittaessa kiristää turvalliseksi luokiteltujen lähtömaiden kriteerejä.

Vastaavasti 62 % vastaajista oli joko samaa tai vahvasti samaa mieltä väittämästä, että turvapaikanhakijoille myönnettävät oleskeluluvat tulee aina myöntää määräaikaisina.

Turvapaikanhakijat ja palvelut Suomessa

Turvapaikanhakijoiden palveluja Suomessa koskevat väittämät aiheuttivat yhtä väittämää lukuun ottamatta hajontaa vastaajien mielipiteissä. 83 % vastaajista oli yhtä mieltä siitä, että turvapaikanhakijoiden aktiivinen osallistuminen suomalaisen yhteiskunnan perustoimintoihin, kuten työ, opiskelu ja harrastukset, edistää sopeutumista suomalaiseen kulttuuriin.

46 % vastaajista oli samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että valtio käyttää liikaa rahaa vastaanottokeskusten ylläpitämiseen. Lähes neljännes suhtautui väittämään neutraalisti ja viidennes oli siitä eri mieltä tai vahvasti eri mieltä.

Joka kymmenes vastaajista ei osannut sanoa kantaansa. Kyselyyn vastanneista 65 % oli valmis karsimaan vastaanottokeskusten palvelutasoa, mikäli Suomi vastaanottaa uudelleen enemmän tai merkittävästi enemmän turvapaikanhakijoita, kuin vuonna 2015. 58 % oli eri mieltä tai vahvasti eri mieltä siitä, että vastaavassa tilanteessa voidaan lisätä valtion velkaa tilanteesta selviämiseksi.

Kielteisen päätöksen saaneet palautettava

Vastaajien suhtautuminen erilaisiin väitteisiin koskien kielteisen päätöksen saaneita laittomasti maassa oleskelevia turvapaikanhakijoita oli selkeimmin yhdenmukaista.

Vastaajista 76 % oli joko eri mieltä tai vahvasti eri mieltä väitteestä, että kielteisen päätöksen saaneella turvapaikanhakijalla on oikeus jäädä oleskelemaan Suomeen.

78 % vastaajista puolestaan oli joko samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että viranomaisten tulee palauttaa ne kielteisen päätöksen saaneet turvapaikanhakijat, jotka eivät poistu maasta vapaaehtoisesti.

69 % vastaajista oli samaa tai vahvasti samaa mieltä siitä, että laittomasti Suomessa oleskelevat kielteisen päätöksen saaneet turvapaikanhakijat ovat uhka yhteiskunnan sisäiselle turvallisuudelle ja vakaudelle. (Ks. kuvio 9.)

Näin tutkittiin

Sähköisessä kansalaiskyselyssä kyselyyn vastasi 1047 suomalaista. Sähköisen kyselyn otoksen keräsi Suomen Onlinetutkimus Oy 30.12.2016 - 10.1.2017.

Otos perustuu Suomen Onlinetutkimuksen sähköiseen kuluttajapaneeliin. Kuluttajapaneelin koko on noin 30 000 henkilöä. Vastaajajoukko on niin sanottu “Suomi pienoiskoossa” -otanta kuluttajapaneelista, jossa vastaajajoukon jakauma on suhteutettu koko väestön demografisiin tekijöihin (ikä, sukupuoli, koulutus, ammatti tai asema, talouden yhteenlasketut bruttotulot ja asuinmaakunta).

Vastaajista 51 % oli naisia ja 49 % miehiä.


JA vielä vuosi sitten tuo noin 80 % oli 50% eli vuodessa suurin osa suomalaisista tullut järkiinsä. Paitsi laittomien leirissä Helsingissä viihtyvät vaaleat, lihavat suomalalaisnaiset
Jos tosiasiat näyttävät olevan keskenään ristiriidassa, se tarkoittaa sitä, että joku niistä ei ole tosiasia
peja
Nikke Knatterton
Viestit: 169
Liittynyt: Ke Maalis 11, 2015 3:10 pm

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja peja »

Gurney laittamassa linkissä, iltalehden juttuun on tullut 121 kommenttia lukijoilta, melkoisen nuivaa sellaista, suvakit loistavat poissa kommentoinnista, miksi ?
Berlin
Jack Bauer
Viestit: 946
Liittynyt: To Joulu 31, 2015 1:06 pm

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja Berlin »

peja kirjoitti:Gurney laittamassa linkissä, iltalehden juttuun on tullut 121 kommenttia lukijoilta, melkoisen nuivaa sellaista, suvakit loistavat poissa kommentoinnista, miksi ?
Niinpä.

Menkää muuten katsomaan Refueeges Hospitality Club sivuja FB. Siellä näyttää parveilevan suomen kaikkein tyhmimmät ihmiset. Siis ihan oikeasti, voiko niin tyhmää porukkaa edes olla.

Yksikin lihava akka itkee siellä " sanotaan, että on tehny laaja tutkimus, mutta MULTA EI OO KYSYTTY MITÄÄN....". Viitaten tuohon Gurneyn linkaamaan tutkimukseen.

Sitten se akka, joka strippasi ja levitteli häpyhuuliaan 10-13 v lasten periscope lähetyksessä kertoo ihan pokalla, että voi miten hän on nähnyt palautettavia TURVApaikanhakijoita Teneriffan lomalennolla ja voi sitä kauhun ja tuskan määrää....
Annaanna: Mistä valtiosta mies oli kotoisin? Afrikasta?
Avatar
Dark Tetra
Hetty Wainthropp
Viestit: 490
Liittynyt: Ke Tammi 25, 2017 10:19 am
Paikkakunta: Keskusvalvomo

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja Dark Tetra »

Olen miettinyt kun näitä ISIS-tyyppejä kotiutetaan takaisin suomalaiseen yhteiskuntaan, niin mitä jos kävisi tappamassa niitä, ja perustelisi teot sillä että on antanut sotilasvalan? Itse en koe ISIS:in tai minkään muunkaan muslimipaskaporukassa mukana ollutta millään tavoin ihmiseksi, ja pystyisin lopettamaan sellaisen kuin supikoiran. Hyvää treeniäkin se olisi reserviläiselle kun pääsisi roiskimaan henkilömaaliin.

On mielestäni sairasta että verovaroja käytetään näiden sianpaskojen elättämiseen ja ylläpitämiseen. Jokainen ISIS:in palveluksessa ollut pitää tapppaa, sen sanoo jo järkikin.
Vankilanjohtaja on eräänlainen matkaopas. Hän osaa määrätietoisesti johtaa jopa vuosikymmenen kestävää retkeä, jossa majoitus on järjestetty betonisen hotellin alakerrokseen.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Turvapaikanhakijoiden telttaleirit lisääntyvät

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

No mutta tässähän on Suomen poliisilla, rajavartiostolla, tullilla sekä armeijalla taas voimannäytön paikka: Tehkää kuten teitte Torniossa syksyllä 2015. Kannoitte kiltisti tp-hakijoiden, siis "siirtolaisten", pussit ja kassit linjuriin ja sieltä edelleen majoituspaikkaan. Kysyitte vielä matkalla, että millaista yöpalaa haluatte ja lupasitte myös erikseen varmistaa, ettei samoilla ottimilla ole käsitelty sianlihaa.
- Saapujat saapuivat palveltaviksi ja polvillaan teitä he palvelittekin. Tuliko niitä kasseja edes tarkastettua, vai jätittekö mokoman homman rasistisena ja saapujaa stressaavana pois...?

Vaan auta armias kun joku suomalainen tuo muutaman pullon liikaa viinaa Virosta. Jo ajellaan useamman auton voimin pikkujouluihin saakka katsomaan, että tarjotaanko niistä muillekin.

Nyt voitte - kun olette siis puolenne valinneet - auttaa hädänalaisia ja pystyttää heille leirejä, kerätä nuotiopuita ja toimittaa muonatäydennyksiä. Muutama autollinen miehiä sitten vahtimaan heidän turvallisuuttaan, ettei vaan rasistit tee "kaasuhyökkäystä" tai "polttopulloiskua", josta mm. Helsingin Sanomat voisi taas uutisoida terroritekoina vähemmistöä kohtaan.
- Samalla voitte hoitaa lähiövalaitten kuljetukset leireihin.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Työllistyminen ei vaan onnistu:

Turvapaikanhakijat eivät työllisty – etenkin Irakista ja Somaliasta tulevien työllisyys on hyvin heikko

Vattin uusien tutkimusten mukaan erityisesti irakilaisten ja somalien on ollut vaikea löytää työtä. Tutkijat sekä pitkään työelämässä olleet somalialainen Ugaaso Buraale ja irakilainen Meisin Al-Bazoon kertovat, mistä se johtuu ja mitä pitäisi tehdä.

SOMALIALAINEN Ugaaso Buraale, 41, ehtii istua hetkeksi kahville Vantaan Jumboon. Hieman aiemmin irakilainen Meisin Al-Bazoon, 43, otti vastaan omistamassaan kahvilassa Töölössä.

Molempien kanssa puhutaan työstä. Tarkkaan ottaen siitä, miksi tietyt maahanmuuttajat ovat työllistyneet niin heikosti.

Buraale ja Al-Bazoon ovat olleet töissä vuosia, ja heillä on ajatuksia siitä, miten saada turvapaikanhakijat työn syrjään.

Jos siinä ei onnistuta, voi pakolaiskriisistä tulla Suomelle kallis.

Ensin on kuitenkin syytä tarkastella Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen Vattin uusia tutkimuksia. Ne auttavat vastaamaan kysymyksiin, joista Suomessa on väitelty vuoden 2015 syksystä lähtien.

grafiikka.jpg
grafiikka.jpg (66.57 KiB) Katsottu 3583 kertaa
SUOMEEN tuli tuolloin 30 000 turvapaikanhakijaa, valtaosa Irakista. Sisäministeriö arvioi, että saapuneista noin 10 000 tulee saamaan oleskeluluvan.

Paljonko pakolaiskriisi maksaa Suomelle? Onko maahanmuuton lisääntyminen mahdollisuus ikääntyvälle taloudelle?

Vattin äskettäin julkaistut tutkimukset tehnyt taloustieteilijä Matti Sarvimäki sanoo, että turvapaikanhakijat tuskin uhkaavat kantaväestön töitä tai palkkoja.

”Varmasti löytyy niitä, joihin tämä iskee, mutta heitä on todennäköisesti hyvin vähän. Isonkin maahanmuuton vaikutus kantaväestöön on tutkimusten mukaan ollut yllättävän pieni.”

Pakolaiskriisin työmarkkinavaikutukset ovat pieniä myös siksi, että tulijoita on vähän suhteessa työmarkkinoiden kokoon ja koska suuri osa heistä saattaa jäädä työttömäksi. Juuri heikosta työllisyydestä seuraa pakolais­kriisin potentiaalisesti suurin taloudellinen vaikutus Suomelle.

”Todennäköisesti moni ei tule löytämään töitä, eli he saavat tulonsiirtoja eivätkä maksa veroja”, Sarvimäki sanoo.

Vattin tutkimusten mukaan Suomeen vuosina 1990–2009 saapuneiden somalien, afgaanien ja irakilaisten on ollut vaikea työllistyä. Työllisyys on vielä 10 vuoden jälkeen kaukana kantaväestöstä. Sarvimäen mukaan on todennäköistä, että pakolaiskriisin vaikutus julkiseen talouteen on negatiivinen.

”Se on realistinen lähtökohta, koska kaikki, mitä olemme tähän mennessä nähneet, on aika synkkää. Tulevaisuudessa asiat voivat tietysti muuttua, mutta liian ruusuisiin odotuksiin tuskin kannattaa tuudittautua.”

PAKOLAISKRIISILLE ei pystytä laskemaan täsmällistä hintalappua, Sarvimäki kertoo.

Tarkin arvio tähän mennessä toteutuneista kustannuksista tulee perussuomalaisten Suomen Perusta -ajatushautomon Samuli Salmiselta. Sen perusteella työikäinen Somaliassa tai Irakissa syntynyt henkilö aiheutti vuonna 2011 julkiselle sektorille keskimäärin noin 10 000 euroa enemmän menoja kuin maksoi veroja. Nykyiseen pakolaiskriisiin sovellettuna se tarkoittaisi 100 miljoonan euron kuluja vuodessa.

PITKÄN aikavälin kustannusten arviointi on kuitenkin hyvin epävarmaa ja täynnä oletuksia, Sarvimäki sanoo. Turvapaikanhakijan työllistymisen lisäksi kustannukset riippuvat siitä, minkä ikäisenä hän saapuu Suomeen, jääkö hän tänne pysyvästi, miltä verotus ja sosiaaliturva näyttävät tulevaisuudessa, miten turvapaikanhakijan lapset työllistyvät ja niin edelleen.

MIKSI turvapaikanhakijat Irakista ja Somaliasta työllistyvät niin huonosti? Siihen on monta syytä, arvioi irakilainen Al-Bazoon.

”Ensinnäkin se riippuu siitä, onko ihminen täysin terve myös henkisesti. Jotkut ovat tulleet tänne sodasta. Mutta luulen, ettei moni myöskään tiedä, mitä haluaisi tehdä.”

Kielitaidon puute oli yksi keskeinen este työllistymiselle, Al-Bazoon sanoo. Hän saapui Suomeen vuonna 1993, kielitaito tuli seitsemän vuotta myöhemmin.

Koneistajaksi kouluttautunut Al-Bazoon on tehnyt töitä muun muassa hitsaajana, ravintolayrittäjänä ja Nokian tehtaalla. Väliin mahtuu myös työttömyysjaksoja sekä pieni rooli Aki Kaurismäen elokuvassa Toivon tuolla puolen.

Ugaasha Buraalen mielestä kotoutumisen kannalta tärkeintä on päästä nopeasti töihin. ”Ei pidä vain istua kursseilla. Kielen oppii kyllä töissä, tapasin kaupassa työskennellessäni paljon ihmisiä.”

SOMALIALAINEN Buraale siirtyi työelämään usean vuoden viipeellä, koska hoiti lapsia kotona. Sittemmin hän on työskennellyt kaupassa ja lastentarhassa ja nyt useamman vuoden kiinteistöpalveluyhtiö ISS:llä. Buraale kertoo pitävänsä työstään, mutta suunnitelmissa siintää lastentarhan­opettajan koulutus.

Kun Buraale tuli Suomeen Mogadishusta vuonna 2000, hänellä ei ollut juurikaan suhteita. Al-Bazoon oli samassa tilanteessa. Hän uskoo, että se vaikutti työpaikan saamiseen. ”Työn löytäminen oli vaikeaa ensimmäisessä aallossa. Uusien tulijoiden tilanne on helpompi, kun täällä ovat jo monet asuneet pitkään, on suhteita ja yrityksiä”, Al-Bazoon sanoo.

SEKÄ Al-Bazoon että Buraale pitävät Suomen kotouttamisjärjestelmää puutteellisena. Kun kaikki sen vaiheet on käyty läpi ja lähdetään etsimään työtä, oleskeluluvan saanut on ollut maassa pisimmillään 7 vuotta. Keskimääräinen luku on 3 vuotta.

Al-Bazoon ja Buraale uskovat, että työelämään täytyy päästä nopeammin kiinni. Niin myös osaaminen karttuu. ”Ei pitäisi mennä vain perinteisten askeleiden kautta: suomen kielen kurssi, työkokeilu, ja niin edelleen. Suoraan vaan työelämään kiinni”, pohtii Al-Bazoon.

Tähän ovat myös viranomaiset heränneet. Työministeri Jari Lindström (ps) matkustaa toukokuussa Yhdysvaltoihin hakemaan oppia maan käytännöistä.

Työ- ja elinkeinoministeriö (TEM) taas julkistaa pian Suomen kotouttamisjärjestelmästä selvityksen, jonka mukaan ammatillisen tutkinnon suorittaminen edistää voimakkaasti työllistymistä. ”Siihen pitäisi satsata, se olisi tehokkain keino, mutta maahanmuuttajille suunnattua ammatillista koulutusta on ollut tosi vähän tarjolla”, sanoo TEM:n erityisasiantuntija Villiina Kazi.

TEM on alkanut vuoden alusta muuttaa kotouttamista niin, että ammatillinen koulutus ja työharjoittelu tulevat aikaisemmin mukaan. Opetus- ja kulttuuriministeriön kanssa on vireillä pätevöitymisväylä korkeakoulutetuille.

NELJÄS selittävä tekijä irakilaisten ja somalien heikolle työllisyydelle on syrjintä. Tutkimukset, joissa vaihdetaan cv:hen ulkomaalaisen nimen tilalle suomalainen, osoittavat, että syrjintää tapahtuu. Kazi muistuttaa, että vaikka kotouttaminen olisi kuinka hyvää, ennakko­asenteet voivat vaikeuttaa työllistymistä.

Buraalen mielestä syrjintä on iso asia. ”Monessa työhaastattelussa on kysytty, voitko laittaa housut tai voitko olla ilman huivia. Olen sanonut, etten halua.”

MYÖS rukoilu työn aikana ja ramadan voivat ovat hankalia, Buraale sanoo. Hän lisää, etteivät kaikki työtä vaille jäävät ole suinkaan syrjinnän uhreja.

”Ihmiset voivat olla myös laiskoja! Mielestäni somalit ovat kuitenkin aktiivisia. Monella on oma yritys, moni on töissä.”

Al-Bazoon uskoo, että syrjintä on vähentynyt. Hänellä on paljon hyviä kokemuksia, ja joitain huonoja. Kerran työnantaja ilmoitti hänen mukaansa yllät­täen päin kasvoja, ettei töitä löydy, vaikka TE-toimisto oli kertonut avoimesta työpaikasta.

”Ei ottanut sisälle tai edes kätellyt”, Al-Bazoon sanoo.

PALATAAN vielä pakolaiskriisin merkitykseen Suomelle.

Huonoimmassa tilanteessa hinta voisi olla noin 100 miljoonaa euroa vuodessa. Ei mitätön raha, mutta silti alle prosentin kymmenys julkisista menoista.

Vattin Sarvimäen mukaan tärkein numero pakolaiskriisissä on arvioitu oleskeluluvan saavien määrä: 10 000 henkeä. Sen voi suhteuttaa siihen, että Suomessa syntyy joka vuosi 60 000 lasta. ”Tämä ei ole mitätön asia, mutta ei missään mielessä Suomen kohtalonkysymys.”

Enemmän Sarvimäkeä huolestuttaa se, että pakolaiskriisin takia tehtäisiin politiikkaa, josta olisi todellista haittaa Suomelle.

Esimerkkinä hän mainitsee Britannian päätöksen lähteä EU:sta, mitä lietsoi maahanmuuttajilla pelottelu. Brexitillä on potentiaalisesti valtavat vaikutukset Britanniaan.

”Suhtautumisessa turvapaikanhakijoihin on mukana niin paljon tunnetta, että asioiden todelliset mittasuhteet usein hämärtyvät.”

Tästä on kyse
-Pakolaisten työllistyminen on ollut heikkoa
-Suomeen saapui vuonna 2015 30 000 turvapaikanhakijaa. Heistä arviolta 10 000 saa oleskeluluvan.
-Vattin uusien tutkimusten mukaan irakilaiset ja somalialaiset turvapaikanhakijat ovat työllistyneet Suomessa aiemmin heikosti. Jos näin käy nyt, pakolais­kriisi voi tulla Suomelle kalliiksi.
-TEM uudistaa parhaillaan kotouttamisjärjestelmää.
[/i]
Helsingin Sanomat
24.3. 2:00 , Päivitetty: 24.3. 7:32

tummennukset dl

Buraalen mielestä syrjintä on iso asia. ”Monessa työhaastattelussa on kysytty, voitko laittaa housut tai voitko olla ilman huivia. Olen sanonut, etten halua.”

Jos ei halua, niin sitten ei ole töitä. Pitäisikö tanssia jonkun somalin harhaisten käsitysten mukaan - sellainen olisi jo sairasta touhua. Itse on Suomeen tahtonut ja jäänyt, joten luulisi, että jotain häpyä löytyy - ai niin, sehän on pois leikattu, mutta tarkoitin sitä toista häpyä.

Ei tuollainen ole syrjintää, mutta sellaiseksi se halutaan tulkita. Kaikkihan näille on joko rasismia tai syrjintää.

MYÖS rukoilu työn aikana ja ramadan voivat ovat hankalia

Ne perustuvat täysin vapaaehtoisuuteen. Ei ole pakko rukoilla - pappi saa rukoilla työaikana, mutta muut ei. Ramadan on hankala. Se pitää kieltää. Miksi näiden somalien pitää tehdä omista hallusinaatioistaan ongelma kaikille? Koko työyhteisölle. Miksi he eivät voi muuttaa näkemyksiään ja sopeutua jo olemassa oleviin tapoihin? Mistä lähtien käypäläisten edessä on pitänyt polvistua?

Mielestäni somalit ovat kuitenkin aktiivisia. Monella on oma yritys, moni on töissä.

Aktiivisia raiskaamaan, ryöstämään ja asemalla notkumaan sekä kaikesta valittamaan. Oma yritys = tulkkauspalvelut, käy töissä = jossakin tekemällä tehdyssä suojatyöpaikassa monikulttuuripuuhastelua, jonka hyöty on vahvasti miinuksella. Jostain syystä somali kumoaa omat väitteensä; ei ole töitä, mutta monella on töitä. Monella = suurpiirteinen ilmaisu, mutta tarkoittaa useita, useilla. Ei kuitenkaan todistettavasti ole.

Jos somalit olisivat oikeasti aktiivisia, nin heidän maansa olisi menestystarina. Onko se sitä? Ei ole.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Avatar
vakiviina
Frank Drebin
Viestit: 396
Liittynyt: Pe Maalis 10, 2017 11:25 am

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja vakiviina »

http://www.lansivayla.fi/artikkeli/5009 ... ksaa-200-e
Karu tilasto: Ulkomaalaisten vankien määrä kasvaa - Päivä "linnassa" maksaa 200 e
Vankien määrä kääntyi viime vuonna nousuun ensimmäistä kertaa vuoden 2004 jälkeen, kertoo Rikosseuraamuslaitos (Rise). Päivittäinen keskivankiluku oli 3 120 eli 52 vankia suurempi kuin edellisvuonna, mikä selittyy Risen mukaan etenkin ulkomaalaisten vankien määrän kasvulla.

Tutkintavangeista jo yli kolmannes on ulkomaalaisia. Risen mukaan turvapaikanhakijoiden määrän kasvu näkyy vankitilastoissa, mutta kuitenkin maltillisesti heidän kokonaismääräänsä verrattuna. Vankimäärän kasvua selittää myös keskimääräisen laitosajan pidentyminen.

Viiden vuoden aikana suoraan vankilasta vapautuneista 51,3 prosenttia joutui sinne takaisin. Valvotun koevapauden kautta vapautuneista uuden tuomion sai vain 39,6 prosenttia. Luvut ovat hieman kasvaneet vuoteen 2015 verrattuna.

Viime vuonna vuorokausi suljetussa vankilassa maksoi 200 euroa vankia kohden. Avolaitoksessa kustannus oli 116 euroa ja valvotussa koevapaudessa 54 euroa.
Monikulttuurisuus on rikkaus, ei mulla muuta.
Avatar
vakiviina
Frank Drebin
Viestit: 396
Liittynyt: Pe Maalis 10, 2017 11:25 am

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja vakiviina »

https://www.youtube.com/watch?v=AJSPspdZDbA
Flinging a Faggot off a Roof :lol:
Avatar
vakiviina
Frank Drebin
Viestit: 396
Liittynyt: Pe Maalis 10, 2017 11:25 am

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja vakiviina »

http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/arti ... na/6366488
Turvapaikkasopua haetaan EU:ssa yhä lähikuukausina
EU-maat yrittävät yhä löytää kompromissia yhteisestä turvapaikkajärjestelmästä lähikuukausien aikana.

Vaihtuvan puheenjohtajamaan Maltan sisäministeri Carmelo Abela vakuutteli sisäministerien kokouksen jälkeen Brysselissä, että sopu on mahdollista saavuttaa Maltan puheenjohtajuuskaudella.

Maat neuvottelevat siitä, miten ne jakaisivat vasttuuta, jos johonkin maahan tulisi jälleen huomattava määrä turvapaikanhakijoita.

Maahanmuuttokomissaari Dimitris Avramopoulosin mukaan maat kävivät hyvin avoimen keskustelun siitä, miksi jäsenmailla on vaikeuksia sitoutua tähänkin astisiin päätöksiin sisäisistä siirroista.

Italiassa on 6 000 ja Kreikassa 20 000 turvapaikanhakijaa, jotka pitää siirtää jäsenmaihin ennen syyskuuta. He ovat ihmisiä, jotka taustansa puolesta todennäköisesti saavat turvapaikan.
Arvotaan seuraavat voittajat,ja tämän kierroksen oikeat numerot ovat ......
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15355
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja URSA »

Maahanmuutto repii... Mitä vauhtia nämä lisääntyvät, kun Kätilöopistossa pitää leikellä joka viikko auki synnyttäjiä? Ja mielestäni naisten ympärileikkauksista on aiemmin puhuttu vain pienen maahanmuuttajaryhmän ongelmana. Nyt merkinnälle ympärileikkauksesta on jo oma paikka suomalaisessa äitiysneuvolakortissa.

http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005145 ... b718d16ac3
Synnytyssaleihin tulee ympärileikattuja naisia jo viikoittain – ”Vaikeuttaa monin tavoin synnytystä”

Ympärileikattujen naisten avausleikkauksia halutaan aikaistaa. Nyt käytäntönä on, että raskaana oleville ympärileikatuille naisille tehdään avausleikkaus vasta synnytyssalissa.

Helsingin Kätilöopistolla hoidetaan ympärileikattuja naisia viikoittain.

Julkaistu: 28.3. 13:23

Uudistuneen äitiysneuvolakortin myötä Suomenkin neuvoloissa yritetään virittää keskustelua ympärileikattujen naisten avausleikkauksista jo raskausaikana. Uuteen äitiysneuvolakorttiin merkitään, onko nainen ympärileikattu.

Keskustelua halutaan, koska nyt Suomessakin yritetään aikaistaa ympärileikattujen naisten avausleikkauksia. Tällä hetkellä Suomessa on käytäntö, että raskaana oleville ympärileikatuille naisille tehdään avausleikkaus vasta synnytyssalissa. Kätilöt on koulutettu siihen.

Naisten ympärileikkauksia on monen asteisia. Laajimmassa, niin sanotussa faraonisessa ympärileikkauksessa naiselta poistetaan tavallisimmin isot ja pienet häpyhuulet sekä klitoris ja nainen ommellaan kiinni. Ompeleeseen jätetään pieni aukko, josta kuukautisveri ja virtsa pääsevät tulemaan.

Rikoslain mukaan tyttöjen ja naisten ympärileikkaus Suomessa on rangaistava teko. Suomessa elää kuitenkin paljon tänne muuttaneita, muualla ympärileikattuja tyttöjä ja naisia.

Suomessa ei ole seurantatietoja ympärileikattujen naisten synnytyksistä. Nyt Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) alkaakin kerätä myös siitä tietoa synnytystilastoihinsa.

”Kansainvälisten suositusten perusteella Suomessakin voitaisiin alkaa tehdä avausleikkauksia jo ennen kuin mennään synnytyssaliin”, sanoo tutkimuspäällikkö Reija Klemetti THL:sta.

Monissa länsimaissa avausleikkaus tehdään raskausaikana. Näin toimitaan, koska ympärileikkauksen vakavampiin muotoihin liittyy jo raskauden aikaisia infektioriskejä sekä suurempi mahdollisuus synnytyskomplikaatioihin.

Vasta synnytyssalissa tehty avausleikkaus lisää synnytyksen kivuliaisuutta, kestoa ja pidentää synnytyksestä toipumisaikaa. Se vaikeuttaa kätilöiden selvityksiä synnytyksen kulusta ja voi aiheuttaa ylimääräisiä toimenpiteitä synnytyksessä. Myös keisarinleikkaukseen joudutaan turvautumaan useammin kuin niiden naisten kohdalla, joita ei ole ympärileikattu.

Klemetin mukaan raskausaikana avausleikkaus voitaisiin tehdä esimerkiksi ensimmäisen raskauskolmanneksen jälkeen. Silloin keskenmenoriski on jo pienentynyt, mutta haava ehtii parantua ennen synnytystä.

Helsingin Kätilöopistolla hoidetaan ympärileikattuja naisia viikoittain. Avausleikkauksia tehdään sitä harvemmin, sillä käytännössä avausleikkaus tehdään vain ensisynnyttäjälle eikä ympärileikkausommelta enää suljeta.

Kätilö Merja Rautava Kätilöopistolta kertoo, että yksittäisiä naisia on avattu jo ennen synnytyssaliin tuloa, mutta valtaosalle ensisynnyttäjistä avausleikkaus tehdään vasta synnytyksen yhteydessä. Se tehdään aivan synnytyksen lopussa.

Rautava pitää avausleikkausten aikaistamista hyvänä. Hän kuuluu kätilöryhmään, joka yrittää nyt edistää asiaa käytännön työssä. Hänen mukaansa parasta olisi, jos avausleikkaus voitaisiin tehdä jo ennen raskautta.

”Ympärileikkaus vaikeuttaa monin tavoin synnytystä sekä synnyttäjän että meidän toiminnan kannalta. Se aiheuttaa synnyttäjälle kipua ja pelkoa, ja myös siten lisää synnytyksen hankaluutta”, Rautava sanoo.

”Kyllä näistä on selvitty, mutta monesti on tullut nimenomaan äidin kannalta hankalia tilanteita ja ylimääräisiä toimenpiteitä.”

Rautavan mukaan on tärkeää, että ympärileikkauksen haitat otetaan puheeksi naisten kanssa monissa tilanteissa, sillä naisten tietämys ympärileikkaukseen liittyvistä asioista vaihtelee suuresti.

Vasta maahan tulleen naisen tiedot ympärileikkauksesta voivat olla olemattomat. Maassa pitkään asuneilla tietoa voi olla enemmän, mutta Rautavan mukaan tarvitaan keskustelua muun muassa siitä, että pienikin kajoaminen on kiellettyä.

Reija Klemetin mukaan Suomessa on pitkään tehty hyvää työtä naisten ympärileikkausten ehkäisemiseksi. Hänen mukaansa aiempaa enemmän pitää kiinnittää huomiota myös ympärileikattujen tyttöjen ja naisten hyvinvoinnin edistämiseen. Heille pitää kertoa esimerkiksi avausleikkauksen mahdollisuudesta.

Rautavan mukaan avausleikkausten aikaistamiseen on selvästi tarvetta.

”Naiset suhtautuvat siihen vuosi vuodelta suopeammin ja toivovat sitä”, hän sanoo.

Fakta
Ympärileikkaus haittaa tyttöjen ja naisten elämää

Tyttöjen ja naisten ympärileikkauksessa naisten ulkoiset sukuelimet poistetaan osittain tai täydellisesti tai niitä vahingoitetaan.

Ympärileikkaus häiritsee monin tavoin tyttöjen ja naisten elämää. Se haittaa virtsaamista ja kuukautisveren poistumista sekä henkilökohtaisesta hygieniasta huolehtimista. Yhdynnät voivat olla kivuliaita ja riskit raskausajan infektioihin ja synnytyskomplikaatioihin ovat suuremmat.

Suomessa tyttöjen ympärileikkaukset tulivat ajankohtaiseksi 1990-luvun alussa, jolloin maahan alkoi tulla pakolaisia alueilta, joilla perinnettä yhä harjoitetaan. Esimerkiksi Somaliassa 98 prosenttia tytöistä ja naisista ympärileikataan, Egyptissä 91 prosenttia, Sudanissa 88 prosenttia.
Totuuden Puolesta
Olivia Benson
Viestit: 705
Liittynyt: La Loka 22, 2016 11:54 am

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja Totuuden Puolesta »

Europol varoittaa: turvapaikahakijoiden ja ihmisten salakuljetusbisnes Eurooppaan verrattavissa huumeiden salakuljetuksen markkinoihin.

Mm. vuoden 2015 turvapaikahakijakriisin aikaan ihmisten salakuljetus tuotti salakuljettajille arviolta 4,7 - 5,7 miljardia euroa. Salakuljetus myös luo suurimman määrän järjestäytyneen rikoksen jengejä ja liigoja. Yli 5 000 kansainvälistä rikollisryhmää on parhaillaan tutkinnan alla EU:ssa. (Näitä jengejä on mm. Ruotsissa ja Helsingissäkin).

Vuonna 2016 rekisteröitiin yli 510 000 laitonta EU:n ulkorajojen ylitystä Euroopan ulkopuolelta Eurooppaan, joista miltei kaikki tulivat ihmissalakuljettajien avustuksella.

Jotkut tienaa rahaa...

Tämän takia suurin osa tänne tulijoista ei ole oikeita turvapaikahakijoita tai pakolaisia.

http://www.independent.co.uk/news/world ... 21586.html
People smuggling in Europe comparable to the illegal drugs market, warns report

People trafficking and smuggling networks are some of the most profitable and widespread activities for organised crime in Europe, Europol finds

May Bulman
@maybulman
Thursday 9 March 2017 20:46 GMT

Kuva
Thousands of migrants have attempted to cross the Mediterranean to Europe AFP/Getty

People smuggling in Europe has expanded so dramatically in recent years that it is now comparable to the illegal drugs market, a report has warned.

Criminal networks offering services facilitating illegal movement within the EU ​has emerged as one of the most profitable and widespread activities for organised crime in Europe, according to the latest major crime report by EU's law enforcement agency.

Europol’s Serious and Organised Crime Threat Assessment warns the migrant smuggling business has become a “large, profitable and sophisticated criminal market, comparable to the European drug markets,“ as continuing conflicts and economic pressures in Africa and the Middle East continue to act as push factors for irregular migrants travelling to the EU.

Smuggling services and the trafficking of human beings generate the largest numbers of organised crime gangs and continue to generate the greatest profits among the various criminal markets, generating an estimated EUR 4.7 billion to EUR 5.7 billion at the height of the refugee crisis in 2015.

More than 510,000 illegal border crossings between border-crossing points at the external border of the EU were registered in 2016, with nearly all of the irregular migrants arriving in the EU along these routes using the services offered by criminal networks at some point during their journeys.

The report warns that existing migratory routes are often used by organised human trafficking gangs to exploit to traffic victims within the EU.

“While the migration crisis has not yet had a widespread impact on the trafficking of human beings for labour exploitation in the EU, some investigations show that traffickers are increasingly targeting irregular migrants and asylum seekers in the EU for exploitation,” the report states.

“Irregular migrants in the EU represent a large pool of potential victims susceptible to promises of work even if this entails exploitation.”

It adds that unaccompanied minors are at particular risk to these types of exploitation, highlighting the “significant increase” in the number of lone child refugees present in the EU as a result of the migration crisis and the fact that this group is “likely to be targeted by traffickers”.

The report comes a month after the UK Government announced the closure of the Dubs scheme, a measure intended to offer vulnerable unaccompanied minors a safe passage to the UK, in a move that was condemned by major charities and public figures who claimed it places lone refugee children at risk of falling victim to illegal smuggling and trafficking networks.

Responding to the findings, Debbie Beadle, head of youth development at ECPAT, a leading children’s rights organisation in the UK campaigning against child trafficking, warned that child refugees travelling to and within the EU are being “left to the whim” of adults, placing them at severe risk of exploitation.

Ms Beadle told The Independent: “Children are all the more vulnerable to these criminal networks. They cannot organise their own travel — adults are going to organise it for them and arrange their movement. They are therefore left to the whim and motivations of adults.
Refugees welcome here: Protesters demand UK resettle more migrants in response to refugee crisis

“Sometimes parents may pay for their child’s travel, but they can be tricked by criminals who then sell them onto exploitation. Often children fall prey to doing what adults tell them, ending up in situations where they are exposed to severe dangers.

“We see a lot of illegal routes into the UK being used. We’re seeing lots of children being smuggled into airports on false documents, or coming on the back of lorries. Because there’s a lack of cohesion and communication between police forces and local authorities we‘re seeing that these children are popping up all over the UK, often unbeknown to the state.“

Margot Bernard, of Calais-based charity Auberge des Migrants, told The Independent the scale of people smuggling networks in the area were growing again six months on from the demolition of the 'Jungle'.

“The conditions in France are a growing concern. There is a very strong Mafia network operating in the Dunkirk camp, which is of course very dangerous. In Calais, criminal networks are starting to retake control over certain areas,“ said Ms Bernard.

“People are on the streets and are particularly desperate; minors in particular are very vulnerable. They’ve been telling us they fear for their safety.
Refugees welcome here: Protesters demand UK resettle more migrants in response to refugee crisis

“It’s mostly smugglers who are trying to organise facilitating people’s journeys to the UK on lorries and then making them pay. The concern in that, particularly for children and people on their own, when they don’t have the money there are high risks of exploitation.”

A particular case highlighted in the report tells how in November 2016 a Spanish investigation supported by Europol resulted in the arrest of 16 suspected traffickers and the rescue of nine minors.

The criminal network, composed mainly of nationals from Bosnia and Herzegovina, traded the victims from one group to another for an estimated 5,000 euro each, according to the report.

More than 5,000 international organised crime groups are currently under investigation in the EU, state the findings, with a sharp increase in the proportion of gangs involved in more than one criminal activity — at 45 per cent now compared to 33 per cent in 2013.
Pelkästään vuonna 2017 on tähän mennessä tapahtunut 1540 muslimien tekemää terrori-iskua 56 eri maassa, joissa uhreja 10661 kuollutta ja 11028 loukkaantunutta mukaan lukien lapsia.

The Religion of Peace
Avatar
vakiviina
Frank Drebin
Viestit: 396
Liittynyt: Pe Maalis 10, 2017 11:25 am

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja vakiviina »

http://www.lansivayla.fi/artikkeli/5028 ... ihjaillaan
Toimittaja kertoi, mitä vastaanottokeskuksessa tapahtui syksyllä 2015 – vihjaillaan nyt rasistiksi
Pyyteetöntä vapaaehtoistyötä vastaanottokeskuksessa tehnyt voi toisinaan joutua yllättävien hyökkäysten kohteeksi.

Näin kävi toimittaja Minna Rajainmäelle, joka työskenteli vapaaehtoisena vokissa, ystävystyi turvapaikanhakijoiden kanssa ja näki myös avustustyön toisen puolen. Hän kertoo kokemuksistaan Vihreässä Langassa.

Rajainmäki aloitti vapaaehtoistyön lokakuussa 2015. Jo lyhyessä ajassa tilanne muuttui luultua toisenlaiseksi.

– Viikon päästä siitä, kun 300 henkilöä on syötetty ja majoitettu, pakolaiset alkavat kinuta vastaanottorahaansa SPR:ltä. Silloin minulle valkenee, ettei kaikilla tulijoilla ole hengenhätää, huomasi Rajainmäki.

– Joillain asiat ovat todella huonosti. Soitan kahdesti ambulanssin ja elvytän tajuttoman naisen. Pakomatka on uuvuttanut naisen, joka kärsii aiemman raskauden aiheuttamista komplikaatioista. Keski-ikäinen mies saa paniikkihäiriön, jota luullaan ensin sydänkohtaukseksi.

Rajainmäki teki 16-tuntisia työpäiviä. Pian hän huomasi, että vastaanottojärjestelmä on älytön.

– En halua hyysätä aikuisia ihmisiä tai heittää yhteistä rahaa kankkulan kaivoon
, mutta en myöskään halua ihmisten kuolevan.

Kahden viikon kuluttua Rajainmäki lopetti työt vastaanottokeskuksessa. Hän on muuttunut ärtyisäksi ja pelokkaaksi, ja hänestä tuntui, että häntä seurataan.

Vasemmistoliiton kansalaisaktiivi ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Dan Koivulaakso ei pidä Rajainmäen suorista mielipiteistä, vaan vihjailee tämän esittävän Vihreässä Langassa rasistisia näkemyksiä.

– Toivoisi äänenkannattajan sitoutuvan kannatettavansa tavalla antirasismiin, vaikka kilpaileekin oikeiston kanssa, Koivulaakso huomauttaa Twitter-tilillään.

Rajainmäki kertoo jutussaan, ettei hänen auttamistyönsä suinkaan loppunut, kun hän lopetti työn vokissa. Hän ystävystyi turvapaikanhakijoiden kanssa ja on tukenut heitä henkisesti rankan Maahanmuuttoviraston tutkintaprosessin läpi. Rajainmäki katsoo, että hädässä olevia ihmisiä pitää auttaa, eikä järjestelmä tähän Suomessa aina suinkaan kykene.

Rajainmäki työskenteli pitkään toimittajana Etelä-Suomen Median lehdissä. Hänet on palkittu myös palkittu muun muassa kaupunkilehtikilpailussa.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Muhamatti laitettiin hylsynä takaisin ja hänen rakas tyttökamu jätettiin julmasti tänne ihan yksin itkemään ja syyttämään pahaa poliisimiestä.

Milloin lie aika irtisanoutua paskanpuhumisesta, jossa väitetään näiden kuolevan, elleivät saa jäädä Suomeen? Olen ihan varma, että tietäisimme kyllä, sattuneesta syystä, jos kultamunia tapettaisiin järjestelmällisesti heidän palatessaan sinne minne kuuluvat. Itsekkäät paskiaismuhikset vaan syövät leipää niiltä, jotka sitä apua oikeasti tarttevat, mutta eivät he välitä. Eivätkä välitä heidän pillunsakaan, täältä voi vapaasti muuttaa irakiin, pitää varata vaan riittävästi huppareita mukaan, että selviää hengissä muhamattien maassa.

April 1, 2017
“MZ” is the latest Iraqi asylum seeker to be deported from Finland to Iraq
by Migrant Tales, under Enrique Tessieri
A woman who was separated from her Iraqi asylum seeker boyfriend after having a relationship for 18 months. I asked if I could call her. She responded: “I am now too tired to speak on the phone. I’m sad and mentally broken by what happened to me and my fiancé.”
Näyttökuva-2017-4-1-kello-18.29.29.png
Näyttökuva-2017-4-1-kello-18.29.29.png (103.11 KiB) Katsottu 2827 kertaa
She wrote the following to us:

“My boyfriend, known as MZ, was apprehended by the police on Monday (27.3), put in a cell and treated in an inhumanely. They just gave him one meal, nothing else and deported him to Baghdad the following day on Tuesday (28.3). We were engaged and wanted to get married. A week ago, a police offer at the Tampere police station handed him a negative ruling from the supreme district court for asylum.

The police promised us that we can stay together but they lied to us. They did this on purpose and had this on their minds but that was against the law. My husband-to-be was given the wrong decision by the Helsinki district court. I will take the case back to the supreme district court and ask the police to bring him back from southern Iraq. He has no protection there!

My fiancé was send back to Iraq at 8am by a Tampere police officer called Klaus R. He’s the exact person who told my fiancé that he could stay sleep at the Kauppi asylum reception center of Tampere. My fiancé was naturally happy by the news and he trusted the police officer Klaus R and he put his life in his hands. The police officer chose to send MZ in harm’s and death’s way. I know this as well as my fiancé’s family.

MZ needs government protection because his life is in danger in Iraq. He worked for a US company and got a lot of death threats as a result. The militia are after him and want him dead because they hate all those that worked for the [US]Americans in Baghdad.

Finland does not take any responsibility or gives my fiancé any chances to live. Why, Migri [Finnish Immigration Service], why? Are you sure you can say it’s OK for him to return to Iraq and die? MZ is a young 28-year-old good-hearted man, who had everything that he wanted in his life with me here.

You took him away and his chances to live. “
http://www.migranttales.net/mz-is-the-l ... d-to-iraq/[/i]
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
peja
Nikke Knatterton
Viestit: 169
Liittynyt: Ke Maalis 11, 2015 3:10 pm

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja peja »

Hyvä kirjoitus Minna Rajainmäeltä vihreässä langassa, ( nimimerkki vakiviina linkannut osan jutusta ) lienee V Niinistö pöyristynyt oman puolueen lehden jutusta, ja D Koivulaakso ( vasemmisto ) pöyristelee ja vihjailee rasismista, tottakai.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Maahanmuutto repii (kansaa kahtia)

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Johan tuonkin tolkun naisen kokemus ja ymmärrys asioista alas ammuttiin ja hänet leimattiin masentuneeksi böönautiksi, joka ei näitä pakoloishommia oikein osaa tai ymmärrä. Tätä tarkoitan(kuvassa tuo alasampuja, joka tietää miten muslimimiestä silittää?):

Kuva
Julkaistu huhtikuu 1, 2017
Kommentti Vihreän Langan artikkeliin “Maassa maan tavalla”

Suomi ei millään tavalla ollut valmistautunut vuoden 2015 turvapaikanhakijoiden määrään eikä monellakaan kunnalla oltu lainkaan mietitty, miten turvapaikanhakijoiden arki hoidetaan. Siksi iso osa kaoottisen tilanteen hallinnasta jäi vapaaehtoisten harteille. Turvapaikanhakijoille annetut julkiset palvelut pidettiin tahallisesti minimissä eikä suomen kielen opetus tai yhteiskuntatieto kuulunut mitenkään automaattisesti vastaanottokeskusten arkeen. Kun luin Vihreässä Langassa julkaistun turvapaikanhakijoiden kanssa vapaaehtoistyötä tehneen henkilön kirjoituksen työn aiheuttamista ristiriitaisista tuntemuksista, koin hetkittäistä samaistumista ja samalla kauhistusta siitä, että teksti oli julkaistu Langassa.

Kauhistusta tekstistä koin siksi, että henkilön henkilökohtaiset tuntemukset esitettiin täysin kritiikittä. Henkilön käsitykset, tulkinnat ja oletukset olivat hyvin henkilökohtaisia, burnoutin partaalla olleen ihmisen tilityksiä ja fiiliksiä pahimpina hetkinä. Osa tekstistä oli myös ennakkoluuloista ja se sisälsi täysin virheellistä tietoa. Minulle teksti oli kiinnostava samalla tavalla, kuin jos graafinen suunnittelija laitettaisiin Malmin sairaalaan päivystykseen hoitamaan potilaita, ja sitten hän kirjoittaisi lehteen fiiliksiään ja soten kehittämisehdotuksiaan

Maahanmuuttajien kotouttamistyötä pitkään työkseni tehneenä tunnistan turhautumisen, jonka vapaaehtoinen koki. Turhautuminen ja aggressio ovat ihan normaaleita tunteita kaikessa auttamistyössä ja auttajan ammattitaitoon kuuluu olla menemättä tunteidensa mukaan. Ihmisten kohtaaminen niin, ettei auttaja ja auttajan odotukset ole kohtaamisen keskiössä kuuluvat ammatillisuuteen. Siihen saadaan koulutus, joka auttaa ymmärtämään omaa valta-asemaa ja ihmisten erilaisia ajattelumalleja. Koulutuksenkaan jälkeen kaikki eivät siihen kykene. Työhön saadaan myös usein työnohjausta jossa voi purkaa tunteitaan, koska ihmistyö ei ole helppoa. Ihminen ei ole helppo. Auttamistyötä opiskelleilla on raamit ja tietämys omista ja toisten rajoista. Me emme raivoa asiakkaillemme emmekä loukkaannu heille olivat he minkälaisia tahansa. Ja minkälaisia tahansa on totta tosiaan kaikissa ihmisryhmissä, ei vain turvapaikanhakijoissa.

Kirjoituksesta paistaa läpi minusta erityisesti se, kuinka heitteille turvapaikanhakijat ovat jääneet. Vastaanottokeskukseen on päässyt töihin ihmisiä, joilla ei ole mitään koulutusta työhön ja romahduksen partaalla olevat masentuneet turvapaikanhakijat eivät ole saaneet hoitoa ja koko hommaa on pyöritetty vapaaehtoisten voimin. Tämä on ollut myös vapaaehtoisille äärimmäisen rankkaa. Täytyy myös muistaa, että vapaaehtoisina on kaikenlaisia ihmisiä ja yhtä lailla nämä turvapaikanhakijat ovat joutuneet sietämään näitä hyviä ja huonoja vapaaehtoistyöntekijöitä. Kielitaidottomina ja avusta riippuvaisina he eivät missään nimessä ole olleet tasa-arvoisessa asemassa suhteessa vapaaehtoistyöntekijöihin ja samalla kun vapaaehtoiset ovat voineen valita ”kivoja” autettavia niin autettavat eivät ole olleet yhtä onnekkaassa asemassa.

Viime vuosista on paljon opittavaa. Maailmassa on enemmän pakolaisia kuin koskaan aikaisemmin. Ilmastonmuutoksen aiheuttamat sääolosuhteen ja kuivuus tulevat vain lisäämään pakolaisten määrää. Kun turvapaikanhakijoita tulee, on Helsingin ja muiden kuntien oltava valmistautuneempia. Maahanmuuttoviraston turvapaikkaprosessien on oltava nopeampia ja läpinäkyvämpiä. Meidän on tarjottava toimintaa ja tuettava vapaaehtoisia. Ja ennen kaikkea, apua ja hoitoa tarvitsevien turvapaikanhakijoiden on saatava myös ammattilaisten apua.

Kirjoittaja: [email protected]
https://katjamannerstrom.fi/kommentti-v ... n-tavalla/
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
Vastaa Viestiin