Helsinkiläinen Riina Mäkinen, 19 v. katosi 10.5.2017 Loviisan Gammelbyssä

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Scilla
Martin Riggs
Viestit: 627
Liittynyt: Pe Huhti 24, 2009 12:22 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Scilla »

Auttoi taas kartta hahmottaaan tuota aluetta ja matkaa mikä autolla on ajettu.
Olisko karttaa katottu, että tuosta pääsee kiepsauttamaan metsän ja pellon poikki takaisin tielle, kun tuossa satelliittikuvasakin jonkinlainen traktorioura näkyy, joka johtaa tielle? Ajettu tuonne ajatuksella, että pitävät siellä piiloa jonkin aikaa ja jatkaa matkaa?

Kännykkä on voinut jäädä autoon ihan siitä syystä Riinalta, että eka on koitettu esim työntää autoa = Kännykkä tiellä siinä hommassa ja auton sytyttyä sitten ampaistu kauemmaksi, kun on nähty elokuvista miten auto räjähtää välittömästi sen sytyttyä, eikä siksi ole pelastettu kännykkää. En itsekään ehkä kännykkää alkaisi palavasta autosta pelastamaan,puolison, koirat ja lapset kylläkin.
Avatar
Tabula Rasa
Sofia Karppi
Viestit: 414
Liittynyt: To Syys 24, 2015 8:51 am

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Tabula Rasa »

Doctor Lecter kirjoitti:
- Siellä muutes on palaneita ja tyhjiä spraypurkkeja sekä einespakkauksia yms roskaa vaikka kuinka.
Kiitos Doctor Lecter hienosta tilanneselvityksestäsi.

Ne spraypullot ihmetyttävät. Huomasitko mitä spraypulloja ne olivat, maali-, lakka- vai mitä pulloja?

Mikähän niiden käyttötarkoitus oikein oli?

Onkohan poliisilla tarkoitus jättää tuo auto tuonne metsään hamaan tappiin asti? Miksi sitä ei viedä pois tutkittavaksi?
Työttömyys, viina, kirves ja perhe
Lumihanki, poliisi ja viimeinen erhe
Jokienvalloittaja
Agentti Scully
Viestit: 664
Liittynyt: Ti Tammi 19, 2016 3:33 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jokienvalloittaja »

Tai sitten auto on ajettu sinne metsätien päätyyn tarkkaillakseen vastapuolen peltoa olevaa mökkiä. Sitten mökkiin murtauduttiinkin ja kun oltiin lähdössä pois heikon saaliin kanssa auto paloi paluumatkalla.

Ennen sitä on varastettu sekä piilotettu vene. Myynti-ilmoitusten kiinnittely voi viitata siihen ettei ole saatu tutuille myydyksi/vaihtariksi/velkojen kuittaukseksi sitä venettä. Täten on saatu päähänpälkähdys myydä se vaan jollekin tuntemattomalle, väliäkö sillä jääkö siitä kiinni myöhemmin kun on jo rahat saatu taskuun.

Loppujenlopuksi koko venehomma on vaikeuksineen päätetty hylätä, mutta tyhjin käsin ei ole haluttu pois lähteä. Siispä keikataan se mökki ja lähdetään takaisin helsinkiin.

Yöllä on sitten käyty mökillä vielä uudestaan vierailulla.
peteme
Martin Riggs
Viestit: 638
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 7:10 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja peteme »

Tabula Rasa kirjoitti:
Doctor Lecter kirjoitti:
- Siellä muutes on palaneita ja tyhjiä spraypurkkeja sekä einespakkauksia yms roskaa vaikka kuinka.
Kiitos Doctor Lecter hienosta tilanneselvityksestäsi.

Ne spraypullot ihmetyttävät. Huomasitko mitä spraypulloja ne olivat, maali-, lakka- vai mitä pulloja?

Mikähän niiden käyttötarkoitus oikein oli?

Onkohan poliisilla tarkoitus jättää tuo auto tuonne metsään hamaan tappiin asti? Miksi sitä ei viedä pois tutkittavaksi?
Spray pulloilla on hyvä sytyttää vaikkapa nuotio. Suihkuttaa ja liekki siihen niin meillä on hyvä liekin heitin vaikkapa hiuslakka pullosta.
Muppe
Rico Tubbs
Viestit: 1226
Liittynyt: Ma Elo 24, 2015 9:35 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Muppe »

Tabula Rasa kirjoitti:Ne spraypullot ihmetyttävät. Huomasitko mitä spraypulloja ne olivat, maali-, lakka- vai mitä pulloja? Mikähän niiden käyttötarkoitus oikein oli?
Tuota,onko ihmeellistä jos autossa on spraypulloja? voihan se olla crc tms..

Olen nähnyt lukemattomia auton peräkontteja joissa on spray tai vastaavia painepulloja mutta ei kyllä ole koskaan käynyt mielessä ihmetellä että miksi niitä on sillä :D
Lopetti tietojen kirjoittelun kokonaan foorumille 13.3.2019.
Jäseninä suuri määrä idiootteja joilla ei ole foorumille mitään järkevää kirjoitettavaa tai tietoa asioista vaan ovat paikalla vain todistamassa ja vannomassa omaa tyhmyyttään.
700
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Ke Elo 02, 2017 12:48 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja 700 »

Roly kirjoitti:Tuon Heskerintien ’umpihaaran’ päästä näyttäisi satelliittikartan mukaan lähtevän poluntapainen kohti E18 levähdyspaikkaa, tai oikeastaan kohti pientä ylikulkusiltaa levähdyspaikan itäpuolella. Onkohan etsijät tsekanneet polun reunat ja yleensäkin sitä ympäristöä moottoritielle asti? Olettaisin että ovat, sillä tuo voisi kyllä olla yksi realistinen vaihtoehto, jos tuolta johonkin päin olisi lähdetty.
Sanoisin myös että todennäköinen suunta tuosta on lähteä länteen (tai pohjoinen-länsi-etelä suuntaan), jos arvattiin että poliisi on tulossa, he kun tulevat Heskerintietä pitkin idästä.

Muutenkin mielestäni nyt ollaan keskustelussa oikeilla jäljillä - arvuuttelemassa/tekemässä teoriaa mihin suuntaan tältä palaneelta autolta lähtivät, sillä kyllä erittäin mielelläni näkisin että Jarvan yöllinen reitti seulottaisiin koulutettujen koirien kanssa hyvinkin tarkkaan.
Ihan siitä huolimatta että sanonut että Riina lähti heti palopaikalta eri suuntaan - ja osa uskoo siihen.
Miten saada Jarvalta tai maastosta todellinen reitti selville, onkin sitten toinen juttu.
700
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Ke Elo 02, 2017 12:48 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja 700 »

Ja Doctor Lecteriltä todella asiallinen ja mielenkiintoinen raportti paikan päältä. Kiitos että jaoit sen täällä.
morbidelli
Agentti Scully
Viestit: 684
Liittynyt: To Loka 01, 2009 1:34 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja morbidelli »

Spray-pullot ja rosvo = aikeena maalata vene jos väri ei vaikka miellyttänyt tai ihan vaan tunnistamisen vaikeuttamiseksi ?
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

Scilla kirjoitti:Auttoi taas kartta hahmottaaan tuota aluetta ja matkaa mikä autolla on ajettu.
Olisko karttaa katottu, että tuosta pääsee kiepsauttamaan metsän ja pellon poikki takaisin tielle, kun tuossa satelliittikuvasakin jonkinlainen traktorioura näkyy, joka johtaa tielle? Ajettu tuonne ajatuksella, että pitävät siellä piiloa jonkin aikaa ja jatkaa matkaa?
Sama tuli minulle mieleen tuosta satelliittikuvasta, että pellon yli pääsisi sinne laavulle taas. Koska jos autoa ei tarkoituksella ajettu tuonne poltettavaksi, niin silloinhan on ollut tarkoituksena jatkaa matkaa. No, tuohan on DL:n mukaan käytännössä umpikuja, ei mitään mahdollisuutta jatkaa eteenpäin, ja niin huono, ettei pääse taaksepäinkään käytännössä. Eikä varmaan pääse ainakaan kääntymään.

Minkä hiton takia tuonne sitten oli ajettu, varmistumatta etukäteen pääseekö sieltä jonnekin vai ei? Onko jostain "navigaattorista" tai kartasta katseltu, että tuosta menisi jonkinnäköinen tie pellon yli, eihän sitä muuten voi mitenkään maastossa etukäteen tietää, eikä mielestäni voi päässään mitään satelliittikuvaa hahmottaa. Yöpymispaikkana tuo tietysti menisi, mutta sieltä pitäisi kyllä myös päästä pois.

Jotenkin tuntuu vaan turhan surkuhupaisalta venevaras, joka lähtee jurnuttamaan jotain täysin olematonta metsätietä, jonkun ihmeen syyn takia ("kyllä siitä viime vuonnakin pääsi!"), ja sitten ensin rikkoo sen autonsa siellä keskellä metsää, varastettu traileri ja vene linnuntietä ehkä vain pellon takana, ja kaikeksi onneksi saa vielä sen autonsa poltettua! Miten voi enemmän vielä kämmätä?=) Ei ihme, että Riinalta paloi käämit moiseen törttöilijään...

Meinaan vaan, että jos tuo "metsätie" on ollut niin surkea ja täynnä lohkareita ja juurakoita, niin mikä järki jatkaa eteenpäin tietämättä pääseekö minnekään, kun tuskin sieltä sitten enää peruuttamallakaan mihinkään pääsee, eikä rötöstelijä varmaan viitsi naapurinisäntiäkään traktoreineen paikalle kutsua jos auto juuttuu. Siinä on tosiaan hyvät neuvot tarpeen, että mitäs nyt tehdään, kun auto on palanut...se kun oli kuitenkin ihan oma ja ainoa.

Riinan oletettu reaktio häipyä paikalta on sinänsä ihan uskottava, koska tottahan poliisit sinne pian tulisivat, eikä nyt missään metsässä yöpyä haluaisi muutenkaan, eikä jäädä varkauksista kiinni taparikollisen kanssa. Sitä en täysin käsitä, että miksi Jarva sitten tuonne vielä jäi. Ehkä hän tiesi, että auto joka tapauksessa jossain vaiheessa tunnistetaan hänen omakseen.


Silti: poliisi on itse aluksi ilmoittanut, että vene tuotiin mahdollisesti maastoautolla. Eikö vaan? Joku syy heillä tähän epäilyyn lienee. Arvailen edelleen, että Vectralla ei venettä ollut tarkoitus enää eteenpäin kiskoa ainakaan. Ja Riinan melko todennäköinen kuolema tuli kyllä aika erikoiseen saumaan tapahtumia ajatellessa. Aika ihmeellisiä yhteensattumia toinen toisensa perään.

Spraypulloilla saa kyllä asioita sytytettyä.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
Inanna
Javier Pena
Viestit: 1702
Liittynyt: Ma Heinä 24, 2017 5:38 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Inanna »

No jankataan lisää kun etsinnät ei vielä päällä.

On tämä ihmeellistä, että edes veneen ja trailerin tarkkaa löytymispaikkaa ei vain saada vahvistettua. 4 km jostain ei ole sijainti. Se on matka, jos edes todellinen sellainen.

Jossain uutisessa oli, että vene + traileri löytyivät entiseltä soranottoalueelta. Tähän nyt saattaisi liittyä maasturihavaintokin. Eikä niinkään paikkaan missä vectra paloi.

Mutta eipä ole vahvistusta tällekään.

Ylipäätään ja HUOMIO, ei ole juurikaan vahvistusta millekään muulle kuin, että kadonnut nähtiin 10.5. ABC :n kamerassa ja että vangitulle kuuluva vectra paloi maastossa ja että 19-vuotias nainen on kadonnut. Okei, oli mökkimurto ja ladattu ase patruuna arsenaalilla. Ja tekijä palloilemassa ympäristössä vielä seuraavana aamuna. Siinä kaikki.

Auto on edelleen lepikossa, joten poliiseja ei näytä kiinnostavan sitäkään tutkia tai asia järin muutenkaan.

Mistä vene ja traileri tarkalleen ottaen löydettiin - ne löydettiin, joten paikka on tiedossa ? Miksi käytetään ilmaisua "4 km auton palopaikalta", miksei sanota suoraan mistä paatti löydettiin ?
Ms Muskett
Jack Taylor
Viestit: 18
Liittynyt: Su Heinä 30, 2017 1:20 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ms Muskett »

Inanna kirjoitti: Ylipäätään ja HUOMIO, ei ole juurikaan vahvistusta millekään muulle kuin, että kadonnut nähtiin 10.5. ABC :n kamerassa ja että vangitulle kuuluva vectra paloi maastossa ja että 19-vuotias nainen on kadonnut. Okei, oli mökkimurto ja ladattu ase patruuna arsenaalilla. Ja tekijä palloilemassa ympäristössä vielä seuraavana aamuna. Siinä kaikki.

Auto on edelleen lepikossa, joten poliiseja ei näytä kiinnostavan sitäkään tutkia tai asia järin muutenkaan.
Mistä vene ja traileri tarkalleen ottaen löydettiin - ne löydettiin, joten paikka on tiedossa ? Miksi käytetään ilmaisua "4 km auton palopaikalta", miksei sanota suoraan mistä paatti löydettiin ?
Pitkään halusin uskoa, että poliisi vaikenee "tutkinnallisista syistä", mutta viikkojen vieriessä alkaa tuokin usko jo horjua pahemman kerran.
64778
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 10
Liittynyt: Ke Elo 09, 2017 2:27 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja 64778 »

Inanna kirjoitti: Jossain uutisessa oli, että vene + traileri löytyivät entiseltä soranottoalueelta. Tähän nyt saattaisi liittyä maasturihavaintokin. Eikä niinkään paikkaan missä vectra paloi.
Joo, jos nyt kuvitellaan maasturin olevan olemassa niin tuskin sillä maasturilla sinne palopaikalle on kurvailtu. Tässä maasturiteoriassa näen mahdollisuuden sille, että Riina on suutuspäissään tarponut sen 4km veneenjättöpaikalle, ottanut maasturin ja lähtenyt lätkimään. Tai on tuupertunut suonsilmäkkeeseen/louhoksen lätäkköön eikä tule sieltä koskaan löydetyksi. Potato potato.

Edit/ Ihan järjetöntä kyllä, että se auto on edelleen siellä metsässä. Tekisi mieli käydä hinaamassa se romu itse sieltä helvettiin - ihan vaan vaikka opetuksena tyhmille poliiseille. Mitäs jättävät mahdolliset rikoksentekovälineet tai todistusaineistot lojumaan pitkin metsiä.

Edit2/ MIKSI vene varastettiin ja ennenkaikkea MIKSI se jätettiin kyydistä ja ajettiin neljän kilometrin päähän, jossa Vectra koki karun kohtalonsa?
Ms Muskett
Jack Taylor
Viestit: 18
Liittynyt: Su Heinä 30, 2017 1:20 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ms Muskett »

64778 kirjoitti:
Edit/ Ihan järjetöntä kyllä, että se auto on edelleen siellä metsässä. Tekisi mieli käydä hinaamassa se romu itse sieltä helvettiin - ihan vaan vaikka opetuksena tyhmille poliiseille. Mitäs jättävät mahdolliset rikoksentekovälineet tai todistusaineistot lojumaan pitkin metsiä.
Niinpä, lähdetäänkö porukalla siirtää Vectra sijoiltaan ja tutkitaan samalla mitä sen alta mahdollisesti löytyy :roll:
Avatar
jukuripää
Axel Foley
Viestit: 2094
Liittynyt: Pe Loka 05, 2012 6:30 am
Paikkakunta: Nyhtänköljä, vesijättömaa

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja jukuripää »

Ms Muskett kirjoitti:
64778 kirjoitti:
Edit/ Ihan järjetöntä kyllä, että se auto on edelleen siellä metsässä. Tekisi mieli käydä hinaamassa se romu itse sieltä helvettiin - ihan vaan vaikka opetuksena tyhmille poliiseille. Mitäs jättävät mahdolliset rikoksentekovälineet tai todistusaineistot lojumaan pitkin metsiä.
Niinpä, lähdetäänkö porukalla siirtää Vectra sijoiltaan ja tutkitaan samalla mitä sen alta mahdollisesti löytyy :roll:

Sitäpä ei tosiaan tiedä, mitä auton alle on palanut. Riina? Jos Nuorala olikin siellä metsän uumenissa nähty nainen ja Riinan päältä oli jyrätty autolla, joka sen jälkeen sytytettiin palamaan?

No, tuo on kovin, kovin epätodennäköistä. Mutta kaikkea muutakin täällä on ehdotettu.
Kaikki eiliset ovat menetettyjä päiviä.
Avatar
Kyläseppä
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: Pe Maalis 28, 2014 5:09 am
Paikkakunta: Seppä Ilmarisen paja

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kyläseppä »

Eilisaamu kirjoitti:Kuten nimimerkki 64778 mainitsi,on hyvinkin mahdollista että koiranulkoiluttaja on ollut metsästäjä,ja siksi tunnistanut panoslaatikon. Metsästyskoiraansa ollut ulkoiluttamassa metsässä.
Ja ei siinä muutenkaan mielestäni mitään ihmettelemistä ole että on tunnistanut panoslaatikon...

On hyvin mahdollista että Riina on menehtynyt omille teilleen lähdettyään. Mutta itse en usko itsemurhaan. Jotain muuta on sitten käynyt.
Mutta se ei yhtään vähennä epäilyjä Jarvan puheita kohtaan. On todennäköisempää että taparikollinen ja huumeidenkäyttäjä valehtelee ja kääntää asiat luontevasti aina itselleen parhain päin. Ei sellaisilla ole omatuntoa. Ja Jarva ollut lukemattomia kertoja poliisin kanssa tekemisissä,ei häntä poliisi hetkauta suuntaan ei toiseen.

Eli kyllä kaikki tutkintalinjat pitäisi pitää auki. Yhtä vahvasti. Eikä luottaa tämän Jarvan sanaan.
Oli se loppupelissä totta tai ei.
Muu on väärin Riinaa ja hänen omaisiaan kohtaan.
Ei se Jarvastakaan vielä syyllistä tee,jos totuutta etsitään ja kaikki kivet käännetään.
Ihmetyttää kanssa miksi poliisit uskovat tähän Jarvaan? Pakkohan niillä on olla aukotonta tietoa jäbystä jos pystyvät poissulkemaan sen tai sitten ovat väärällä alalla. En usko mihinkään muuhun kuin että Jarvalla on näppinsä pelissä Riinan katoamisen suhteen.
Vastaa Viestiin