Keksijä Peter Madsen murhasi ruotsalaistoimittajan

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Haarahaukka
Javier Pena
Viestit: 1885
Liittynyt: Ma Elo 25, 2008 11:53 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Haarahaukka »

Polttoleikkaamalla ruumis palasiksi sukellusveneessä. Ufosieppaukset kuulostaa tämän jälkeen jo uskottavilta.
Buy the ticket, take the ride!
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja ktaina »

Pakokapselia :lol: vaikka ei asiassa mitään nauramista olekkaan..on kyllä sellainen tapaus että huh huh.. oli oikeen tyytyväinen kun dna täsmäsi totesi hänen asianajaja..
Morapuukko
Harjunpää
Viestit: 346
Liittynyt: La Elo 13, 2011 5:54 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Morapuukko »

maksuton nainen kirjoitti:Käsisahalla tai polttoleikkauslaitteella hoitanut homman.
Melko vahva käry on sukellusveneessä ollut jos polttoleikkaamalla on paloitellu. Vaikka on siellä sahatessakin ollut vahva veren ja paskan haju.
sörsse
Javier Pena
Viestit: 1715
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2017 12:30 am

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja sörsse »

Luulin ettei tässä jutussa kyllä enään mikään yllätä minua, mutta nyt hänen asianajajansa Betina Hald Engmark kertoo Madsenin olevan helpottunut poliisin uusista löydöistä eikä hänen asiakkaallaan ole tässä asiassa muita toiveita kuin ainoastaan, että se selvitetään täysin ja kaikkia yksityiskohtia myöten.
Asianajaja kuitenkin muistuttaa, että Peter Madsen kiistää syyllisyytensä
maksuton nainen
Lauri Hanhivaara
Viestit: 129
Liittynyt: Ma Huhti 04, 2016 12:07 pm
Paikkakunta: uusimaa

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja maksuton nainen »

Olisi tosiaan vinha tietää, onko joku saanut viestejä tältä toimittajalta jossain vaiheessa! Mahtais ollakin hyytävää tekstiä, jos on pystynyt lähettämään jotain.
Haarahaukka
Javier Pena
Viestit: 1885
Liittynyt: Ma Elo 25, 2008 11:53 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Haarahaukka »

Minä taas epäilen, että alunperin toimittajan tarkoitus oli tehdä pelkästään matka pinnalla ilman sukellusta ja siitä oli sovittu Madsenin kanssa etukäteen, mutta sitten sitte Madsenin muutti suunnitelman sukellukseksi ja asiat menivät pieleen ja sitten vielä enemmän pieleen, kun hieman toistaitoinen pelle peloton huomasi olevansa väärän ratkaisunsa takia vaikeuksissa panikoineen toimittajan kanssa. Ja siitä väärät valinnat saivat keksittyjä tarinoita vielä uskomattomammat suunnat.
Buy the ticket, take the ride!
MrM
Armas Tammelin
Viestit: 81
Liittynyt: Ti Loka 21, 2014 5:57 am

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja MrM »

maksuton nainen kirjoitti:Olisi tosiaan vinha tietää, onko joku saanut viestejä tältä toimittajalta jossain vaiheessa! Mahtais ollakin hyytävää tekstiä, jos on pystynyt lähettämään jotain.
Pirun huonosti kenttää paksuseinäisen ja -ikkunaisen sukellusveneen sisällä pinnan alla. Tai edes pinnan päällä.
anita
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Ma Syys 19, 2011 7:53 am

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja anita »

maksuton nainen kirjoitti:Olisi tosiaan vinha tietää, onko joku saanut viestejä tältä toimittajalta jossain vaiheessa! Mahtais ollakin hyytävää tekstiä, jos on pystynyt lähettämään jotain.
Siinä vaiheessa, kun Kim ja Mad olivat kannella ja päätyivät ohiseilaavien valokuviin, jotkut mainitsivat että Mad vaikutti yrittävän tehdä kovasti vaikutusta naisseuralaiseensa kun taas naisseuralainen vaikutti helpottuneelta, kun näki muita ihmisiä. Voisin hyvin kuvitella Kimin lähettäneen kannelta poikaystävälleen tekstiviestin, jossa hän sanoo suunnilleen että "toi tyyppi tunkee vähän turhan lähelle mutta kyllä täällä muuten ihan okei menee, on tullut mielenkiintoista matskua."
Avatar
Lassie
Jessica Fletcher
Viestit: 3043
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 10:10 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Lassie »

^ Toi olisi hyvin kuviteltavissa. Virkavalta tutki kännykkähommia/liikennettä mutta niistä ei sitten uutisoitu (tai en huomannut) tuloksia julkisuuteen. Ja muistan lukeneeni, että jos menivät pinnan alle aluksella, niin syvyyksistä aluksen sisällä ei onnistu tekstiviestin lähettäminen/perillemeno. Sain käsityksen, että kännykkäyhteydet eivät toimisi syvyyksissä.

Mutta tuo on muistin/ ja käsityksenvaraista juttua (selasin nopeasti juttuja, ei jäänyt tarkkaan mieleen), joten jos palstalla on varmempaa tietoa kännykkäyhteyksien toimimisesta veden pinnan alla syvyyksissä (tekstiviestin lähettämiset, soittamiset) niin olisi kiintoisaa?
UglyBetty kirjoitti:Mä veikkaan että koko homma on vain yksi hänen projektejaan.
On huomionhakuinen ja harrastaa extreme-juttuja, oikeastaan se on elämäntapa.
Ei mikään yksi harkitsematon kilahdus, vaan huomionhakuinen idea, jossa yhdistänyt pari intohimoaan.
En usko hetkeäkään johonkin toimittajan horjahdukseen ja "hups mun pitääkin paloitella se"-juttuun.
Niinpä. Ja tuosta huomionhakuisuudesta ja ekstreme-projekteista voisi ehkä jotenkin ihmeellisesti selittyä sekin, että nyt on uutisointien mukaan "helpottunut" dna:n mätsättyä ruumiiseen ja että haluaa kaiken tulevan selvitetyksi tapauksessa; prosessi/projekti etenee ja hän saa/joutuu olemaan ekstreemin rikostapahtuman keskiössä.
maksuton nainen kirjoitti:..... No, seuraavaksi kumminkin paloittelee vankilassa peltiä ja suunnittelee pakokapselia, ehkä.
Tapaus ei pistä nauramaan, mutta toi visiointi/sutkaus pisti kyl hymyämään. :)

MrM laittoi aiemmin Madsenin rauhallisesta käytöksestä juttua yms, samoilla linjoin, ja siihen liittyen olisi päivitystä tuloillaan vielä.

------------------------

Seuraavaksi erittäin mystistä spekulaatiota, ihan vain yhtenä hahmotelmana - joka on liian ihmeellistä normimaailmaan mutta ehkä ei erikoissfääreihin... .

Niin, tuli mieleen että kuinka erityisiä vedenalainen maailma ja sukellusvene olivat Madsenille - olisiko voinut mennä jonkinlaiseen "pyhyyden sfääriin" tai vastaavaan, jossa olisi saattanut uhrata naisen sukellusveneelle - syyksi voisi käydä jotkin yliluonnolliset jutut tai uskomukset, taikka sitten omien kokeiluperäisten juttujen yhdistäminen sukellusveneen "syöttämiseen."

Jaa-a, ehkä liian ihmeellistä. Mutta tapaus on niin huhheijaa, ja tapauksen tausta-aineisto viittaa erikoisiin juttuihin ja itse keksijä vähintäänkin "erikoinen", niin saattaa silloin tapauksen summa olla muuta kuin perinteistä laskentaa.
Toisaalta sanotaan, ettei merta edemmäs kalaan/(soveltaen:) ettei liian kauaksi visiointiin, ja toisaalta sanotaan että välillä totuus on tarua ihmeellisempää.

Nii-in.
☀︎☾✧☄︎☙○➣❊
Y-boksista: Vain 100% ystävät. Old school heart on. Ei paskaa, fake ass toimintaa, tietojenkalastamisia, piirien pyörintää, testaamisia, huvipuistokokemuksen hakemista tai vääriä motiiveja.
ncsaari
Lauri Hanhivaara
Viestit: 130
Liittynyt: Ma Helmi 20, 2017 10:34 am

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja ncsaari »

Minuu ihmetyttää , ett kun on sukellusveneessä tehty hurja veriteko, miten tuon hepun haalari voi olla ihan puhdas kun se pelastettiin. Koitin ettii niit kuvii, mitä ohikulkijat olivat ottaneet, en löytäny,olisin vaan katsonut ett onko sama haalari niis kuvis päällä.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Lassie kirjoitti:... Ja muistan lukeneeni, että jos menivät pinnan alle aluksella, niin syvyyksistä aluksen sisällä ei onnistu tekstiviestin lähettäminen/perillemeno. Sain käsityksen, että kännykkäyhteydet eivät toimisi syvyyksissä.

Mutta tuo on muistin/ ja käsityksenvaraista juttua (selasin nopeasti juttuja, ei jäänyt tarkkaan mieleen), joten jos palstalla on varmempaa tietoa kännykkäyhteyksien toimimisesta veden pinnan alla syvyyksissä (tekstiviestin lähettämiset, soittamiset) niin olisi kiintoisaa?
Mikäli pinnan päälle yltävässä periskooppihässäkässä ei ole ulkoista antennia(uskoisin tosin olevan), niin ei toimi. Perusteita ainakin kaksi:
1. Aluksen runko toimii faradayn häkkinä eristäen signaalit.
2. Pelkästään vesi eristää matkapuhelimen käyttämän hyvin matalatehoisen signaalin.

Epäilen, että heppuli ainakin asentanut periskooppikameran yhteyteen antennin, toimivan saa muutamalla eurolla biltemasta. On toki eri asia, onko ollut kytkettynä.
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
edna
Neuvoja-Jack
Viestit: 516
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 11:31 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja edna »

Karmea tarina. Mietityttää, että oliko sukellusveneessä muita ihmisiä, kuin nämä kaksi. Kolmas joka olisi avustanut hirmuteossa. Miksi nuori nainen ylipäätään koskaan uskalsi mennä tuntemattoman miehen kanssa tällaiseen keissiin. Josko siellä oli kolmas ja tuttu.
Peter Off
Armas Tammelin
Viestit: 70
Liittynyt: Pe Elo 18, 2017 5:45 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Peter Off »

ncsaari kirjoitti:Minuu ihmetyttää , ett kun on sukellusveneessä tehty hurja veriteko, miten tuon hepun haalari voi olla ihan puhdas kun se pelastettiin. Koitin ettii niit kuvii, mitä ohikulkijat olivat ottaneet, en löytäny,olisin vaan katsonut ett onko sama haalari niis kuvis päällä.
Linkissä kerrotaan kuinka pelastettiin:

http://heavy.com/news/2017/08/kim-wall- ... o-denmark/

"Kristian Isbak, who was helping the Navy search for the ship after Wall was reported missing, told The Associated Press “he first spotted Madsen standing wearing his trademark military fatigues in the submarine’s tower while it was still afloat.”

“He then climbed down inside the submarine and there was then some kind of air flow coming up and the submarine started to sink,” Isbak said to AP. “(He) came up again and stayed in the tower until water came into it” and then swam to a nearby boat."

Seisoskeli tavaramerkikseen muodostuneissa sotilashaalarissa sukellusveneen tornissa kunnes sukellusvene upposi ja ui pelastavalle alukselle.

Ehkä Madsen on keräillyt sotilashaalareita aina kun hänet on pelastettu onnettomuuksista. (merivartioston puolesta aina kuivat uudet päälle ja Ikinä ei ole palauttanut yksiäkään? Ei vain.)
Viimeksi muokannut Peter Off, To Elo 24, 2017 10:21 am. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Morapuukko
Harjunpää
Viestit: 346
Liittynyt: La Elo 13, 2011 5:54 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Morapuukko »

edna kirjoitti:Karmea tarina. Mietityttää, että oliko sukellusveneessä muita ihmisiä, kuin nämä kaksi. Kolmas joka olisi avustanut hirmuteossa. Miksi nuori nainen ylipäätään koskaan uskalsi mennä tuntemattoman miehen kanssa tällaiseen keissiin. Josko siellä oli kolmas ja tuttu.
Ei kyytiin menemisessä mitään ihmeellistä ole, kyseessä kuitenkin tunnettu keksijä josta on tv-dokumenttejakin tehty. Jos olisi juku sukellusveneen ensimmäinen testi ollut kyseessä uppoaminen olisi voinut pelottaa, mutta silläkin oli seilattu jo monta vuotta.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

UC3 Nautilus kykeni seilaamaan omalla moottorilla vain elokuusta 2008 tammikuuhun 2011, kunnes laskettiin taas veteen tänä keväänä. Sukelluksissa keksintö ei liene viettänyt kovinkaan montaa tuntia, joten pitäisin kuitenkin ainakin hyvin rohkeana tekona. Etenkin, kun keksijän kokemus merenkulusta oli lähinnä aloittelijatasoa, ns greenhorn kipparina, eikä kokemusta löytynyt purkista muualtakaan.
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
Vastaa Viestiin