Viimeinen Turun puukotuksessa loukkaantunut pääsi sairaalasta - kävi läpi kaksi leikkausta

- Kaksi henkilöä kuoli puukotuksesta saamiinsa vammoihin, toinen tapahtumapaikalla ja toinen matkalla sairaalaan. (ARI-MATTI RUUSKA)
- Welcomes refugees.jpg (68.04 KiB) Katsottu 3998 kertaa
Viimeinen Turun joukkopuukotuksessa elokuussa loukkaantunut henkilö on kotiutunut Turun yliopistollisesta keskussairaalasta, kertoo Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri .
32-vuotiaan naisen vammat vaativat leikkauksen ja sitä seuranneen tehohoidon lisäksi vielä hermon korjausleikkauksen, mikä pidensi hänen toipumisaikaansa sairaalassa.
Kaikkiaan Turun yliopistollisessa keskussairaalassa hoidettiin kahdeksaa puukotuksen uhria, joista kuusi pääsi kotiin tapahtuman jälkeisellä viikolla ja seitsemäs seuraavan viikon alkupuolella.
Kaksi henkilöä kuoli puukotuksesta saamiinsa vammoihin, toinen tapahtumapaikalla ja toinen matkalla sairaalaan.
Puukotuksesta epäillyn ja vangituksi määrätyn miehen poliisi siirsi Turun yliopistollisesta keskussairaalasta Hämeenlinnan vankisairaalaan.[/i]
Iltalehti
5.9.2017 klo 16.31
----------------------------------------------------------
Tässä on joitakin kommentoitavia kohtia:
URSA kirjoitti:http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005350074.html
Turun verilöylystä ”iloinnut” irakilaismies vapautettiin hovioikeudessa: ei uhkaa kansalliselle turvallisuudelle
Turun puukotuksista ”iloinnut” irakilaismies joutui säilöön. Hän valitti ratkaisusta hovioikeuteen, joka päästi miehen vapaaksi. Hovioikeuden mielestä iloitseminen ei aiheuta vaaraa kansalliselle turvallisuudelle.
Sen sijaan Päijät-Hämeessä vastaanottokeskuksessa asustellut mies irakilaismies käyttäytyi uhmakkaasti ja iloitsi avoimesti tapahtumista. Havainnon teki vastaanottokeskuksen työntekijä, joka ilmoitti asiasta poliisille.
Syynä oli myös se, että miestä epäillään viime vuoden toukokuussa tapahtuneista pahoinpitelyistä, joissa uhreina olivat hänen sisarensa alaikäiset lapset. Mies otettiin myös tämän vuoden kesäkuussa kiinni, kun hän riiteli vaimonsa kanssa vastaanottokeskuksessa.
Itä-Suomen hovioikeus päätti kuitenkin päästää miehen vapaaksi perjantaina. Mies on väittänyt, ettei voi palata Irakiin. Mies on perustellut asiaa sillä, että hänet voitaisiin tappaa tai kidnapata Irakissa.
Miksi sana
iloinnut on lainausmerkeissä? Mieshän iloitsi oikeasti. Ei vertauskuvallisesti.
Valitti hoviin. Suomalainen työmies puurtaa viikon verran töitä, että maksamillaan veroilla voi mutiainen valittaa hoviin, siitä että iloitsi suomalaisten tappamisesta.
Iloitseminen ei aiheuta vaaraa. Pidetään mielessä. Aina kun joku mutiainen hakataan, tapetaan ja ryöstetään, niin voimme iloita julkisesti. Sehän ei aiheuta vaaraa.
Uhmakkaasti käyttäytyminen ja avoin iloitseminen. Voiko näitä selittää geeniperimällä, kulttuurilla, uskonnolla? Suomalaisia moititaan siitä kun emme osaa näyttää tunteitamme. Irakilaiset taasen osaavat.
uhreina olivat hänen sisarensa alaikäiset lapset. Niin, eikös tämä heidän pyhän kirjansa suuri sankari mennyt naimisiin 9-vuotiaan kanssa. Ehkä tässä oli menossa jokin sellainen rituaali, mutta metsäläisinä emme sitä ymmärrä.
- Toki jos sitä arvostelee, niin saattaa tulla syyte ja tuomio uskonrauhan rikkomisesta tms. höpöhöpöstä.
...hänet voitaisiin tappaa tai kidnapata Irakissa. Mutta hänelle sopii se, että hän voi iloita suomalaisten tappamisesta Suomessa, terrorismista, sisarensa lasten kiusaamisesta.
- Tietysti voidaan kysyä iloitseeko mies yhtä avoimesti Irakissa, kun hänelle väärän uskontokunnan irakilainen tapetaan, vai iloitseeko hän ihmisten väkivaltaisista kuolemista vain silloin kun kohteina ovat he, jotka elättävät häntä täältä ikuisuuteen ja ovat ns hyödyllisiä idiootteja?