Turvapaikanhakijoiden pakkopalautukset

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Turvapaikanhakijoiden pakkopalautukset

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Turvapaikanhakijan karkotuspäätös löytyi junasta - Migri: Emme ole kuulleet vastaavasta

Karkotuspäätös löytyi junasta penkin käsinojan alta. Maahanmuuttoviraston tiedottaja ei ole kuullut vastaavasta.

Turvapaikanhakijan karkotusilmoitus löydettiin junan istuimen käsinojan alta.
Maahanmuuttovirastolla ei ole kokemusta vastaavasta.

Junasta löydettiin maanantaina karkotuspäätös. Turvapaikanhakija oli noussut kyytiin Kauhavalta ja jäänyt pois junan lähtiessä liikkeelle Seinäjoelta.

Hänen jäljiltään penkin käsinojan alta paljastui muovinen, salaisiksi leimattuja papereita sisältävä kansio. Lähemmässä tarkastelussa kävi ilmi, että paperit olivat päätös 18-vuotiaan irakilaismiehen maasta karkotuksesta. Paperit toimitettiin lopulta junan konduktöörille.

Maahanmuuttoviraston tiedottaja Johanna Minkkinen ei lähde arvelemaan syytä karkotuspäätöksen jättämiselle junaan.
- Kyseessä on kuitenkin ilmiö, josta emme ole kuulleet aiemmin. Jos joku löytää vastaavia asiakirjoja, on ne parasta viedä poliisille, Minkkinen sanoo.

Minkkisen mukaan Suomessa on tällä hetkellä noin 5500 turvapaikanhakijaa, joiden olinpaikkaa ei tiedetä.
- Luku ei silti tarkoita, että 5500 ihmistä olisi vain "kadonnut" johonkin. Luku sisältää myös esimerkiksi sellaiset henkilöt, jotka ovat vapaaehtoisesti poistuneet maasta peruuttamatta hakemustaan.


Iltalehti
6.9.2017 klo 21.26
tummennus dl


Migri loiventaa; eh... ei siis ole 5500 kun on kadonnut johonkin, osa on poistunut maasta, luvussa mukana niiku... tai siis niiku... Mut tosi moni siis niiku on jääny ja sit niiku me tiedetää myös niiku ne muut...

Mitä sitä kieretlemään ja kaartelemaan; 5500 (ainakin) on kadonnut johonkin. Se, että luotetaan omaan arvioon - "osa on poistunut jo ennen kuin..." - on itsensä pettämistä.

Mutta mutta, tämähän on ristiriidassa Päivi Nergin rekisterin kanssa. Vai ovatko siinä vain saapuneet, mutta ei maan alle kadonneita?
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13837
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Kansalaisille oikeus ottaa kiinni laittomasti maassa ole

Viesti Kirjoittaja damfin »

Piti nyt sitten median mennä paskomaan tuo muuten ihan asiallinen ja järkevä muutosehdotus laittoman maassaolon tuomion koventamisesta, ehdotuksen pointtihan ei millään lailla ollut tuo kinniotto-oikeus, eikä ehdotuksessa käsittääkseni sitä edes mainittu, joku iltasanomien toimittaja tuon kiinniotto-oikeuden keksi esille kaivaa ja uutisiin nostaa.
Ja nyt kun asia tuotiin julkisuuteen tuossa muodossa että sillä mukamas ajettaisiin takaa tuota kiinniotto-oikeutta, niin joka ikinen suvakki nousee pitämään älämölöä asiasta ja vastustamaan koko ehdotusta jota ei sitten tietenkään saada menemään läpi, vaikka se muuten olisi ollut aivan järkevä ehdotus.
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Kansalaisille oikeus ottaa kiinni laittomasti maassa ole

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Joo lakiehdotus on hyvä. Tuo kiinniotto-oikeus tulisi kyllä äärimmäisen harvoin käyttöön, mutta tuossa nostetaan nyt kauhukuvia, missä natsipartiot jahtaavat somaleita pitkin katuja lassojen ja haavien kanssa. :shock:
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5988
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Kansalaisille oikeus ottaa kiinni laittomasti maassa ole

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Ei sitä kukaan iltasanomien toimittaja esiin ole kaivanut, vaan kyllä tuo valmistelumuistio on ihan tarkoituksella oikeusministeriöstä vuodettu. Julkinen asiakirjahan tuo on, mutta tuskin sitä yksikään toimittaja olisi ilman vihjettä tajunnut kysellä.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Kansalaisille oikeus ottaa kiinni laittomasti maassa ole

Viesti Kirjoittaja teppo »

Kiinniotto-oikeutta ei tarvinnut ehdotukseen erikseen kirjata, koska se olisi seurannut rangaistusasteikon muutoksesta automaattisesti. Lausuntokierroksella olleessa arviomuistiossa tämä vaikutus selitettiin erikseen ja sen kirjoittaja näyttää pitävän vaikutusta ei-toivottavana. Oikeusministeriö on julkaissut muistion etusivullaan, joten turha tässä on syytellä iltistä. Jos se ei olisi ottanut uutista, olisi se kelvannut jollekin muulle medialle.
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Turvapaikanhakijoiden pakkopalautukset

Viesti Kirjoittaja teppo »

Marokon Kauhu kirjoitti: No selkeästi siinä lukee, että perheet saa jäädä toistaiseksi, ja muut heti pois.
Vittu mikä tepottaja.
Kun lähtötilanne on, että täytäntöönpanokelpoisen karkotuspäätöksen saaneet karkoitetaan, niin nyt Halla-aho on valmis tarjoamaan lievennystä, jossa maahan saisi vapaasti jäädä, kunhan on lapsia. Ei tässä mitään inhimillisyyttä ole. Ymmärrät varmaan itsekin, mitä tällaisesta linjauksesta seuraisi.
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13837
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Kansalaisille oikeus ottaa kiinni laittomasti maassa ole

Viesti Kirjoittaja damfin »

Rescuer kirjoitti:Ei sitä kukaan iltasanomien toimittaja esiin ole kaivanut, vaan kyllä tuo valmistelumuistio on ihan tarkoituksella oikeusministeriöstä vuodettu. Julkinen asiakirjahan tuo on, mutta tuskin sitä yksikään toimittaja olisi ilman vihjettä tajunnut kysellä.
Ok eli muutetaan kommenttiani tarkemmaksi (sopivammaksi) ja esitetään se niin että ilmeisesti joku asianosainen ei tuosta ehdotuksesta pitänyt koska pelkäsi sen vaikeuttavan laittomasti maassaolevien piilottelua ja suojelemista, ja vuosi sitten asian lehdistölle korostaen tuota kiinniotto-oikeuden laajentumista, saadakseen ehdotuksen tuotua julki mahdollisimman negatiivisessa valossa, eli näin ollen saadakseen sen paskottua toteutumattomaksi.
MohammedMohammed
Axel Foley
Viestit: 2322
Liittynyt: Su Huhti 09, 2017 4:49 pm

Re: Turvapaikanhakijoiden pakkopalautukset

Viesti Kirjoittaja MohammedMohammed »

Doctor Lecter kirjoitti: Minkkisen mukaan Suomessa on tällä hetkellä noin 5500 turvapaikanhakijaa, joiden olinpaikkaa ei tiedetä.
- Luku ei silti tarkoita, että 5500 ihmistä olisi vain "kadonnut" johonkin. Luku sisältää myös esimerkiksi sellaiset henkilöt, jotka ovat vapaaehtoisesti poistuneet maasta peruuttamatta hakemustaan.
Näistä tuhannen euron kotiinpaluurahan vastaanottaneista palanneistako ei jää leimaa muka Suomessa yhtään mihinkään, että ne turhat hakemukset voisi 5500 hakemuksen joukosta seuloa pois?

Ts. muutamia kymmeniä on voinut palailla omalla kustannuksellaan ja loput 5000+ ovat kadonneet maan alle. Ja, kun näille ihmisille ei makseta sosiaaliturvaa niin milläs he muulla elävät kuin pimeillä töillä ja rikoksilla, joten on saatu aikaan myös kokoomuksen tahtotila kahdenlaisten työmarkkinoiden suhteen.
Suomi on siinä aivan kärjessä, että me tiedetään jokainen henkilö, joka tänne on tullut, minkälaisella taustalla hän on tullut ja me pystytään niin kuin rekisterin kautta näkemään sitä tilannetta, minkä tyyppisiä ihmisiä meille tulee. - Päivi Nerg
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Turvapaikanhakijoiden pakkopalautukset

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

MohammedMohammed kirjoitti:...
Ts. muutamia kymmeniä on voinut palailla omalla kustannuksellaan ja loput 5000+ ovat kadonneet maan alle. Ja, kun näille ihmisille ei makseta sosiaaliturvaa niin milläs he muulla elävät kuin pimeillä töillä ja rikoksilla, joten on saatu aikaan myös kokoomuksen tahtotila kahdenlaisten työmarkkinoiden suhteen.
..näin voi todeta tapahtuneen - tarkoituksella ja nimenomaan kokoomuspuolueen agendana.
Samassa tilanteessa on aika moni länsimaa - maahan pumpatut matut (ts. laittomasti maassa oleskelevat) valtaavat pienpalkka-alan pikku hiljaa "hyväksytyn harmaasti" - jolloin parhaimmillaan (kapitalistin näkökulmasta) päästään siihen, että kenenkään maassa luvallisesti olevan, mahdollisesti jopa korkeahkosti koulutetun ja näin ollen siis palkkakustannuksiltaan kilpailukyvyttömän - ei tarvitse tehdä "paskaduunia". Näin mm. Lontoossa, jossa asuu ja työskentelee arvioiden mukaan 500-700k paperitonta paskaduunaria - kuka vääntää kebabbii, kuka rattia taikka rättiä... oli miten oli, niin on yleisesti tiedossa, että jos hallitus päättäisi karkottaa em. luvattomasti lontoossa työskentelevät matut, niin kaupunki romahtaisi.
Kokoomus, kommunismi ja kusetus - kolme veljestä.
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
örkki
Frank Drebin
Viestit: 381
Liittynyt: Su Touko 30, 2010 10:59 am

Re: Kansalaisille oikeus ottaa kiinni laittomasti maassa ole

Viesti Kirjoittaja örkki »

Kuka voi suojella laittomasti maassa olevia. Sellaiselle ihmiselle pitäisi tulla rangaistus.
Jos on laittomasti, se tarkoittaa sitä, että ei ole oikeutta olla maassa.
Ja silloin laittomasti maassa oleva tulisi välittömästi palauttaa.
Se, joka taas piilottelee laittomasti olevaa, pitäisi tuomita ainakin sakkoihin,
koska sellainen on lain vastaista.
janita
Jane Marple
Viestit: 1071
Liittynyt: Ke Touko 13, 2009 5:58 pm

Re: Turvapaikanhakijoiden pakkopalautukset

Viesti Kirjoittaja janita »

MohammedMohammed kirjoitti: Näistä tuhannen euron kotiinpaluurahan vastaanottaneista palanneistako ei jää leimaa muka Suomessa yhtään mihinkään, että ne turhat hakemukset voisi 5500 hakemuksen joukosta seuloa pois?

Ts. muutamia kymmeniä on voinut palailla omalla kustannuksellaan ja loput 5000+ ovat kadonneet maan alle. Ja, kun näille ihmisille ei makseta sosiaaliturvaa niin milläs he muulla elävät kuin pimeillä töillä ja rikoksilla, joten on saatu aikaan myös kokoomuksen tahtotila kahdenlaisten työmarkkinoiden suhteen.
Nämä ovat peruuttaneet tp-hakemuksensa, jotka ovat saaneet tuon rahan vapaaehtoisesta paluusta. Eivät siksi kuulu tuohon lukuun.

Tuossa häipyneiden joukossa on jonkin verran ainakin eri ryhmittymien lähettämiä kätyreitä. Näillä on ollut sponsorit kotimaastaan koko matkalle, myös paluu-.

Oikeat tp-hakijat eivät ole muutenkaan mitenkään yleisesti köyhiä, etenkään Irakilaiset joiden osuus tulleista on suuri. Tulleissa on ollut mm. yksin tulleira perheenisiä joiden on ollut tarkoitus hoitaa täällä päässä asiat kuntoon ja järjestää perheensä perässä. Näistä moni on palannut perheensä luo, kun on tarvittu siellä, tai sitten tajuttuaan miten pitkä ja epävarma prosessi olisi saada perhe tänne. On ollut rahaa lähteä heti ja ei olla nähty vaivaa hakemuksen peruuttamiseksi.
loikkari

Re: Kansalaisille oikeus ottaa kiinni laittomasti maassa ole

Viesti Kirjoittaja loikkari »

Fingerporg on asian ymmärtänyt. hs.fi/ fingerporg 07.09.2017
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15356
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Turvapaikanhakijoiden pakkopalautukset

Viesti Kirjoittaja URSA »

Kallista touhua. 180-paikkainen tilauslentokone 9 afgaanin palauttamista varten. Koska mielenosoittajat häiriköivät Helsingissä, eikä huutavia(?) afgaaneja voi palauttaa enää reittilennoilla. Kiitos suvakit, kun opetitte sanan "kansalaistottelemattomuus" merkityksen väärin turvapaikanhakijoille, ja väititte että poliiseja saa vastustaa Suomessa.

https://yle.fi/uutiset/3-9820010
Poliisilla yöllä iso operaatio Lappeenrannassa – afgaaneja palautettiin lennolla Kabuliin

Poliisi palautti yöllä kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita tilauslennolla Lappeenrannasta Kabuliin Afganistanissa.

7.9.2017 klo 10:30päivitetty 7.9.2017 klo 11:52

Kaakkois-Suomen poliisi varautui yöllä pakkopalautusta vastustavaan mielenosoitukseen, mutta palautus sujui ilman häiriöitä. Afganistaniin aamulla laskeutuneessa koneessa oli yhdeksän nuorta miestä.

Lappeenrannan lentoasemalla oli yöllä silminnäkijöiden mukaan tilannetta turvaamassa kymmenkunta poliisipartiota ja kymmeniä poliiseja.

Poliisi käytti palautuslentoon noin 180-paikkaista tilauslentokonetta, joka lensi Suomeen Tukholmasta. Ennen Lappeenrantaan tuloa kone teki nopean välilaskun Helsinki-Vantaalle, jossa koneeseen nousi lennon sujumista turvaavia poliiseja.

Lappeenrannassa koneeseen nousivat pakkopalautettavat henkilöt sekä lisää poliiseja. Palautettavat oli koottu muun muassa Joutsenon ja Metsälän säilöönottoyksiköistä. Silminnäkijöiden mukaan palautettavat olivat pääasiassa nuoria miehiä.

Lentokone nousi Lappeenrannasta ilmaan hieman ennen puoltayötä. Kone lensi Kabuliin Georgian pääkaupungin Tbilisin kautta, jossa se tankattiin. Suorin reitti Tbilisiin kulkisi Venäjän ilmatilan kautta, mutta kone ei ollut saanut lupaa lentää Venäjälle, vaan se kiersi Viron ja Ukrainan ilmatilan kautta. Lento laskeutui Kabuliin varhain torstaiaamuna.

Palautetut sijoitettu Kabulissa turvataloon

Palautettujen joukossa oli Ali Shah, joka on ollut yhteydessä suomalaisiin ystäviinsä tänä aamuna.

– Alin mukaan kone on laskeutunut Kabuliin, ja että heidät oli viety siirtolaisuusjärjestö IOM:n turvataloon, kertoo Alin kanssa aamulla keskustellut Sanna Valtonen.

Maanantaina Jyväskylässä tapahtuneessa suuressa poliisioperaatiossa vietiin säilöön joukko afganistanilaisia. Heidän joukossaan oli aviopari, jolla on Suomessa syntynyt 8-kuukautinen vauva. Ylen tietojen mukaan perhe ei ollut yöllä palautettujen afganistanilaisten joukossa.

Palautuslennot halutaan pois Helsinki-Vantaalta


Lappeenrannan lentoasema valittiin palautuslentojen lähtöpaikaksi Joutsenon säilöönottoyksikön läheisyyden ja Helsinki-Vantaalla esiintyneiden häiriöiden takia.

– Palautuksia yritetään nykyisin häiritä ja estää massiivisin keinoin ja haluamme varmistaa palautettavien ja muiden lentomatkustajien turvallisuuden sekä lentoliikenteen sujumisen Helsinki-Vantaalla, sanoo Helsingin ulkomaalaispoliisin ylikomisario Liisa Lintuluoto.

Pakkopalautuksia vastustava mielenosoittajaryhmä järjesti heinäkuussa Helsinki-Vantaalla mielenosoituksen, kun poliisi lennätti kentältä pakkopalautettavia Kabuliin.

Lintuluoto ei ota kantaa, miltä kentiltä palautuslentoja tullaan jatkossa järjestämään.

Lappeenrannan palautuslennosta kertoi ensimmäisenä Etelä-Saimaa.
Kabulissa olikin vastassa turvatalo, eikä vauvojen teurastajia tai asemiehiä.
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Turvapaikanhakijoiden pakkopalautukset

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Osa noista kadonneista on varmasti myös muissa EU-maissa tekemässä pimeitä töitä tai yrittämässä hakea turvapaikkaa eri nimellä.
sinnerman
Olivia Benson
Viestit: 726
Liittynyt: La Loka 22, 2016 10:00 am

Re: Turvapaikanhakijoiden pakkopalautukset

Viesti Kirjoittaja sinnerman »

Tuo tilattu kone tullut siis Tukholmasta.Onko siis kyydissä ollut myös Ruotsista palautettuja?
Vastaa Viestiin