Älä ole lapsellinen noiden "henkinen isä" - ja "Suuri Unelma" -juttujesi kanssa. Kyllä Vahteran tekemät tökeröt virheet tulee korjata, olivat ne vahinkoja tai eivät. Vahteraa kyllä saa kirjoittaa virheellisiä tietojaan, mutta eikös ole hyvä, että virheet korjataan? Eri juttu on sitten se, että miksi Iltaroska sallii tuollaista mm. naisia aliarvioivaa löpinää alustallaan... No, klikkauksien takia tietysti.Doctor Lecter kirjoitti:(tässä vaiheessa jo aavistan, miten nimimerkki PaxCow juoksee henkisen isänsä, uuninpankkopoika Sakari "Saku" Timosen luo kysymään kuinka asiat oikeasti ovat ja että Vahtera on taas väärässä = Vahtera ei saisi kirjoittaa ikäviä asioita eikä tuoda mielipiteitään esiin, koska se on ristiriidassa Suurta Unelmaa haluavien maailmankuvassa).
Olisiko tässä tilanteessa - tai aiemmin syvemmässä - siis pitänyt tehdä ylijäämäinen budjetti? Miten? Olisiko se nostanut Suomen aiemmin lamasta? Vahtera ei varmaan vastaa tälle palstalle, mutta kenties joku hänen kanssaan samaa mieltä oleva osaa kertoa. Velkapelottelu on halpaa sanahelinää, mutta mitään oikeaa talouspoliittista analyysiä lukisi mieluummin.Vahtera kirjoitti:Lohdullista kuitenkin on, että jos vihervasemmistolla on päävastuu 2019 hallituksessa, se tulee olemaan Sipilän hallitustakin huonompi. Sen jälkeen meillä ei ole mitään toivoakaan velkaantumisen päättymisestä. Vasta kansantalouden romahdus lopettaa velanoton, jos sekään.
Hyvä esimerkki - jälleen kerran - että ns. maahanmuuttokriittisistä tahoista löytyy paljon misogynistisia asenteita. Mielestäni tällainen asenne naisia kohtaan ei kuulu moderniin Suomeen.Vahtera kirjoitti:Sanonpa, mikä auttaisi eniten. Nämä eivät ole omia sanojani. Hyvin tuntemani yrittäjänainen sanoi, että ongelma ovat naiset päättävissä paikoissa. Heidän tulisi ottaa hoivattavakseen löytökissa ja/tai -koira, koska hoivavietti hallitsee monen naisen elämää niin vahvasti. Kun hoivaeläintä ei oteta, kompensoidaan hoivaamisen tarve nuorilla irakilais- ja afgaanimiehillä. Jos tosimiehet saisivat päättää, suurin osa kielteisen päätöksen saaneista lähtisivät kotimatkalle nopeammin kuin Seppo Räty heitti leppäkeihästä.[/i]
Vahteran kannattaisi vähän perehtyä kaikkiin niihin syrjäytymisen ehkäisyhankkeisiin ja -toimiin, joita Suomessa on ollut ja on yhä. On nimittäin sen verran paksua tekstiä. Mutta tosiaan, ehkä Vahtera "ei ole vaan koskaan kuullut" näistä toimista...Vahtera kirjoitti:En ole koskaan kuullut virkamiehestä, joka olisi huolissaan aina esimerkillisesti toimineesta suomalaisesta miehestä, joka on jäänyt työttömäksi ja menettänyt asuntonsa avioeron myötä. Kukaan ei välitä siitä, ettei hänellä ole asuntoa, että hän saattaa alkoholisoitua, eikä enää jaksa nousta kurjasta tilastaan.
Kyllä ketä tahansa politiikassa toimivaa henkilö tulee kritisoida, jos hän ei luota tieteelliseen tapaan hankkia tietoa maailmasta. Sipilä ei kai ole tällaiseen viittaavia sammakoita päästellyt, mutta toki sitä, miten vanhoillis-uskonnollinen maailmankatsomuksensa vaikuttaa hänen poliittiseen päätöksentekoonsa, sopisi pohtia mediassa enemmänkin.Doctor Lecter kirjoitti:Tämä viimeinen kappale kuuluisi (myös) ketjuun Suomen presvaalit 2018, mutta olkoot tässä: Huhtasaaren vakamusta voi ja pitää pilkata, mutta JOS kuvitellaan, että ehdokkaana olisi islaminuskoinen hihhuli, niin hänen kohdallaan pilkkaa median ja suvaitsevaiston toimesta ei olisi. Jostain syystä Huhtasaaren kohdalla se käy päinsä.
- Vai onko niin, että islaminuskoiselta ei voi eikä pidä odottaa täysipäisyyttä ja uskonto menee kohdallaan kaiken muun ohi? Vaikka siis pitäisi pitäytyä todellisuudessa - ei harhoissa.