KYLLÄ VOI LUOTTAA. Hypnoosin taitaja Lauerma, ja monet muut järkevät ihmiset kyllä luottavat siihen, että NG oli vaipunut normaalisti hypnoosiin ja hypnoosikoe oli siinä mielessä onnistunut.awa kirjoitti: ..... Kommentoin tähän nyt sen verran - jos ei voi luottaa siihen, että Gustafsson olisi ollut hypnoosissa ja puhunut totta, niin ei kai tässä voi sitten luottaa enää yhtään mihinkään.
Valehteluksihan se menee - mutta sitten taas hypnoosi toimiikin, kun pyydetään unohtamaan kaikki sanomansa. Aika erikoista.
..... .
Sensijaan siinä on se mahdollisuus, että vaikka hypnoosissa oleva "puhuu totta" niin se hänen itsensä totuutena pitämä ja totuutena esittämä tieto ei välttämättä olekaan todellisuudessa totta, vaan mielikuvituksen luoma totuuden korvike, "valemuisto", vaikka hän ei sitä itse tiedä. Tällainen mahdollisuus on olemassa.
Tällaisessa tapauksessa posthypnoottinen suggestio on mahdollinen ja potilaalle voidaan antaa käsky unohtaa kaikki hypnoosin aikana kertomansa. Kun awa oikein yrittää, niin hän ehkä ymmärtää tämän! Tämä vaihtoehto on hyvin mahdollinen.
Tällainen vaihtoehto mahdollistaa sen, että siinä paikalla on todellisuudessa ollut elimellinen muistiaukko, ja sellainen, josta muistikuvia ei ole palautettavissa edes hypnoosissa. En silti väitä, että näin on, mutta tämä on näin mahdollista.