Pariskunta kateissa Savukoskella

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Roly
Sabrina Duncan
Viestit: 351
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2016 12:05 pm

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja Roly »

sukka kirjoitti:
VoDKa kirjoitti:Onko tuolla katoamisalueella geokätköjä? Ja parkkipaikan lähellä tämä:
https://www.geocaching.com/geocache/GC1 ... -kemihaara
Jos ovat lähtiessään tämän parkkipaikan kätkön löytäneet ja lokatuksi sen myös nettiin merkinneet, sen pitäisi näkyä lokkauksissa sekä kätkön lokikirjassa että em. nettisivulla. Jos olivat kätköilijöitä, tietäisikö joku heidän kätköilijänimimerkkinsä?
Ei ainakaan lokikirjan nettimerkintöjen mukaan näytä siltä.
Miksikähän oletetaan, että nainen ja mies olisivat molemmat riisuneet vaatteensa samaan paikkaan. Ei ole mielestäni todennäköistä. Todennäköisempää on, että mies on ottanut naisen vaatteet lämmikkeeksi, kun nainen 'ei enää niitä tarvinnut'. Ja riisunut sitten kaikki mennessään ihan sekaisin joko hypotermiasta tai muusta syystä.
Roly
Sabrina Duncan
Viestit: 351
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2016 12:05 pm

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja Roly »

Mainitsin jo aikaisemmin lähinnä heittona sienten syömisen vahingossa mutta nyt kohistaan melkoisesti psilosybiinisienistä. Niiden vaikutusta masennuslääkkeenä aletaan tutkia mutta niitä on ilmeisesti käytetty myös voimakkaaseen päänsärkyyn ja joku syöpäpotilas jopa kuolemanpelon voittamiseen. Mutta kuten kaikista hallusonogeeneistä näistä voi tulla arvaamattomia seurauksia harhoja ja sekoilua ja tuollaisessa maastossa niiden syöminen olisi fataalia. Erittäin epätodennäköistä kuitenkin että olisivat tähän tapaukseen syynä.
Avatar
taotao
Neuvoja-Jack
Viestit: 569
Liittynyt: To Maalis 24, 2016 11:59 am

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja taotao »

Tuomion Pasuuna kirjoitti:Erämaassa on aina kuolema lähellä, eikä se johdu kiertelevistä murhaajista. Sinne kairaan on jäänyt moni noita vanhuksia parempikin erämies.

Hypotermia on salakavala vihollinen ja vielä pahempi jos uskoo, että eihän tässä nyt hätää ole. Kerran en tyhmyyttäni viitsinyt vaihtaa sadekamppeita päälle, kun vain "vähän ripsi" ja lämpötilakin plussan puolella, mutta sitä tuli pikkuhiljaa enemmän eikä paikkaan voinut leiriytyä. Ja kohta ei enää ajatus kunnolla pelannutkaan. Ilman kaverien fiksumpaa toimintaa olisin varmaan jäänyt sinne. Ja se kymmenen tai viisikin kilometriä on pitkä matka kävellä, kun pimeä alkaa tulla.

Asiat näyttää erilaisilta olohuoneessa ja erämaassa, uskokaa minua.
Juuri näin. Jos kamppeet on kastunut, se ei ihan mene vaan niin, että sytytänpä tästä paidan palamaan! Ja jokainen voi käydä kokeilemassa millaista on eteneminen erämaassa, polulta eksyneenä jos on pimeää.
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

sukka kirjoitti:
VoDKa kirjoitti:Onko tuolla katoamisalueella geokätköjä? Se on itselle se ensimmäisenä mieleen tuleva vaihtoehto jos aletaan ihmettelemään MIKSI ollaan poistuttu pääpolulta. Siksi, että siellä on geokätkö joka halutaan hakea. Ja akun loppuminen? Samaa settiä. Kännyköille on ladattavissa geokätköilyohjelmia, jotka kyllä syövät akun nopeammin kuin käyttäjä kerkeää kissaa sanoa.
Taitaa olla Korvatunturilla lähin.
https://www.geocaching.com/geocache/GC2 ... -the-santa

Ja parkkipaikan lähellä tämä:
https://www.geocaching.com/geocache/GC1 ... -kemihaara

Jos ovat lähtiessään tämän parkkipaikan kätkön löytäneet ja lokatuksi sen myös nettiin merkinneet, sen pitäisi näkyä lokkauksissa sekä kätkön lokikirjassa että em. nettisivulla. Jos olivat kätköilijöitä, tietäisikö joku heidän kätköilijänimimerkkinsä?
No ei noiden kahden kätkön perusteella ainakaan voi sitten suoriltaan sanoa että ovat esimerkiksi kätkön vuoksi poikenneet polulta. Voihan se tosiaan olla etteivät ole edes kätköilijöitä, marjastuksen ja sienestyksen lisäksi tuntuu vain että seuraavaksi isoin poluilta poikkeavien ryhmä on juurikin kätköilijät. Tuskin ne on tuolta Kemihaarasta lähteneet hakemaan Korvatunturia kävellen, luulisi että semmoista matkaa varten olisivat kuitenkin tajunneet välimatkojen pituuden ja varautuneet aika paljon paremmin reissua varten - etenkin kun pitäähän sieltä takaisinkin vielä tulla.

Kyllä tässä taitaa kuitenkin olla joku muu syy kuin geokätköily takana että ovat noin lähteneet eksyilemään ja päätyneet kuolemaan. Pakko kyllä sanoa, että itsekin aloin epäilemään jo melko varhaisessa vaiheessa että homma olisi suunniteltu jo alun pitäenkin ja ovat menneet sinne itsemurhaa suorittamaan. Sen vuoksi ovat vaikuttaneet retkeilijän kohdatessaan eksyneiltä kun ovat todellisuudessa olleet ehkä vaivaantuneita tai jopa peloissaan että suunnitelma paljastuu jotenkin tuolle. Voisi kuvitella että ovat siinä vaiheessa olleet etsimässä sopivaa paikkaa päättää päivänsä. Nyt kun nuo ruumiit kuitenkin löytyivät erillään (tai no, sitten kun se toinenkin vielä löytyy) niin ei tässä ehkä kuitenkaan siitä ole kyse. Ehkä sairaskohtauksesta (jonka seurauksena toinen osapuoli on mennyt paniikkiin/hysteeriseksi), mutta ihan varmasti ainakin siitä hypotermiasta.

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

sukka
Lauri Hanhivaara
Viestit: 135
Liittynyt: Ke Helmi 20, 2008 11:24 pm

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja sukka »

Roly kirjoitti:
sukka kirjoitti:
VoDKa kirjoitti:Onko tuolla katoamisalueella geokätköjä? Ja parkkipaikan lähellä tämä:
https://www.geocaching.com/geocache/GC1 ... -kemihaara
Jos ovat lähtiessään tämän parkkipaikan kätkön löytäneet ja lokatuksi sen myös nettiin merkinneet, sen pitäisi näkyä lokkauksissa sekä kätkön lokikirjassa että em. nettisivulla. Jos olivat kätköilijöitä, tietäisikö joku heidän kätköilijänimimerkkinsä?
Ei ainakaan lokikirjan nettimerkintöjen mukaan näytä siltä.
Mutta onko kukaan lokikirjaa tarkistanutkaan, siis sitä joka on kätkössä? Kaikki eivät välttämättä lokkaa löytöään heti nettiin, varsinkaan jos heillä ei ole älypuhelin käytössä. Mutta en usko, että olisivat geokätköilijöitä. Jos olisivat, heillä olisi ollut mukana GPS-laite tai älypuhelin.
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Jos olisivat itsemurhaa lähteneet tekemään alunalkaenkin, niin miksi ne olisivat kattilaa lainanneet?

Onnettomuus tämä on.
Kaino-Vieno
Armas Tammelin
Viestit: 75
Liittynyt: Ke Elo 30, 2017 5:58 pm

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja Kaino-Vieno »

Olisivatko voineet poiketa polulta, koska ovat havainneet tai luulleet havainneensa edessäpäin suden tai karhun ja säikähtäneet sitä. Se selittäisi, miksi polulta on poikettu niin pitkälle, ettei ole löydetty takaisin. Jääty sitten kiertämään ympyrää, tullut pian kylmä ja uupumus, varsinkin kun varustelu on ollut heikkoa.

Onhan esim. karhu voinut naisen viedäkin, mutta se selviää vasta jos ja kun hänet löydetään.
Sarina
Lauri Hanhivaara
Viestit: 128
Liittynyt: Ti Huhti 05, 2016 11:43 pm

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja Sarina »

Kaino-Vieno kirjoitti:Olisivatko voineet poiketa polulta, koska ovat havainneet tai luulleet havainneensa edessäpäin suden tai karhun ja säikähtäneet sitä. Se selittäisi, miksi polulta on poikettu niin pitkälle, ettei ole löydetty takaisin. Jääty sitten kiertämään ympyrää, tullut pian kylmä ja uupumus, varsinkin kun varustelu on ollut heikkoa.

Onhan esim. karhu voinut naisen viedäkin, mutta se selviää vasta jos ja kun hänet löydetään.

Mahdollista sekin,mutta epätodennäköistä. Täytyy olla hyvä tuuri,että törmää suurpetoon. Kyllä ne yleensä häipyy kauas kun kaksi ihmistä talsii (tuskin ovat aivan vaitikaan olleet) tulemaan polkua pitkin. Meillä päin on suurpeto havaintoja vähän väliä,mutta 90% niistä on jätöksiä,raavittuja puita ja rehupaaleja sekä kotieläin hävikkiä. Harva onnistuu suden tai karhun yllättämään niin,että näköetäisyydelle pääsee,vaikka tuhon perusteella täällä niihin luulisi kompastuvan.

Itse pidän kyllä sitä enemmän mahdollisena,että syystä tai toisesta vaatteet kastuneet,hypotermia,kuolema ja sen jälkeen vasta karhu saattanut raahata piiloon. Susi ei välitä kuolleesta jos ei ole todella nälkäinen.
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Suurpetoon törmääminen kohtalokkain seurauksin lienee jokseenkin yhtä todennäköistä kuin että erämaassa vastaan tulisi hyvän tilaisuuden vaistoava sarjamurhaaja.

Eiköhän se perussyy kuolemaan löydy ihan kolmikosta liukastuminen, putoaminen ja kastuminen.
MaAl
Hetty Wainthropp
Viestit: 454
Liittynyt: Pe Syys 18, 2015 12:34 pm

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja MaAl »

Itse paljon metsissä marjastanut ja sienestänyt ja ikinä en ole törmännyt hirveä kummoisempaan. Kyllä karhut ja muutkin pedot ihmistä väistää ellei tuulen alta pääse yllättämään. Esimerkiksi jyrkkä rinne josta karhu tulee rinteen toistapuolta ja ihminen toista, voi näin karhunkin kohdata huonolla tuurilla. Nyt ei karhuilla ole edes poikasia, eli tuskin kimppuun hyökännyt. Toki kuoleman jälkeen sekin on mahdollista, että pedot vieneet.

Sieniteoriaan en usko. Kyllä ne madonlakit on sen näköisiä, että ei ne houkuttele syömään. Päihteiden käyttäjätkin popsii niitä kuivattuina....lisäksi onko niitä edes tuollaseudulla, itsekkin nähnyt vain muutaman kerran madonlakkeja ja nekin rehevässä metsässä ja sienestän paljon, ruokasieniä.

Hypotermiaa pidän itsekkin todennäköisenä.

Eksyminen on toinen, ensiksi. Itsekkin eksynyt useamman kerran ja siinä tervekkin ihminen keskellä päivää kulkee tosi helpolla ympyrää ja paniikki voi iskeä siinävaiheessa kun huomaa ympyrää kulkeneensa. Ehkä voimat uupuneet ja jääty lepäämään, istahdettu hetkeksi ja väsymys alkanut painaa.
Sitten hypotermia iskenyt, tullut lämmin hyvä olo hypotermian alkaessa, riisuttu vaatteita.
Tuo vaan kummallista, että molemmat riisuneet jos molempien vaatteita löytynyt. Kaippa se hypotermia voi iskeä samaanaikaankin, mutta jotenkin outoa. En tiedä olisiko nainen riisunut esimerkiksi vaatteitaan lämmittääkseen niillä miestään (peitellyt) ja tajunnut miehen olevankin menehtynyt.

Jotain onnettomuutta veikkaisin. Voihan olla, että mies menehtynyt ensin ja nainen saanut jonkinmoisen sokin, kun tajunnut miehensä kuolleeksi. Ehkä lähtenyt sokissa etenemään päämäärättömästi ikäänkuin paniikissa ja voimat loppuneet. Nainen voinut edetä jopa kilometrejä paniikissa, yökin tullut (pimeä) ja ehkä jäänyt uupuneena lopulta lepäämään, ei ole jaksanut enään edetä, on tipahtanut paikalleen tai kaatunut esim.ojaa ylittäessä pahasti.
Itsellä kerran tutussa joenuomassa minkä yli loikkassut monesti niin jalka osui pehmeälle sammaleelle ja kaaduin suoraan lennosta ja putosin olkapäälleni alas täysin kyljelleni. Niskaan tuli retkahdusvamma, mutta luut säilyi ehjänä. Onko vanhus loukkaantunut ja jäänyt sen takia vaikka ojan reunalle (uomaaan) josta ehkä vaikea havaita ellei ihan vierestä kulje. En tunne seutua yhtään, spekulointia täysin.

Tuo, että molemmilta akut loppuu eikä ole retkivarusteita mukana viittaisi, että ei ole ollut tarkoituskaan olla kun päiväretkellä ja yöksi tarkoitus palata matkailuautolle. Itsellä aina metsässä mukana juotavaa, pienet eväät ja kännykkään laturi, ladattava jolla lataa noin kolme kertaa mun älylyyrin täyteen. Vaikka olisin menossa vain lähimetsään on aina pieni reppu mukana. Myös sadepuku matkassa aina varmuuden vuoksi.

Onnettomuuteen tai eksymiseen itse kallistuisin. Yksi virhe johtanut toiseen jne...tapaukseen.

Toivottavasti nainenkin löytyy. Lumen tulon jälkeen on omaisilla piinaava talvi tulossa jos lähimmäinen on jossain.
Voimia omaisille!
edna
Neuvoja-Jack
Viestit: 516
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 11:31 pm

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja edna »

Hilkka Oikarinen on toiminut opettajana, ennen eläkkeelle siirtymistä. Tämänkin perusteella luulisin, että hän on moderni nainen, jolla on älykännyt ym.hallinassa. Eikä luulisi hänen lähtevän eräretkelle ilman asiankuuluvia varusteita. Olen ymmärtänyt, että hänellä on lapsia edellisestä liitosta. He eivät ilmeisesti halua julkisuuteen. Jospa heillä ei ole mitään tietoa tai sanottavaa. Olisiko mitään mahdollisuutta, että Hilkka olisi selvinnyt hengissä ja on jossain muistamattomana? Hatara taitaa olla toive. Onko etsijöiden taas alettava katsoa ylöspäin, niinkuin Nelan tapauksessa kävi?
kusiainen
Sabrina Duncan
Viestit: 374
Liittynyt: Ke Syys 27, 2017 6:58 pm

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja kusiainen »

Kun muistelee oman kouluajan opettajia, niin ei siellä monikaan ollut älyn jättiläinen - ei varsinkaan jos mietitään teknisiä vempeleitä.

Sieniä ei ollut tuohon aikaan kovinkaan paljoa, monena vuonna on ollut enemmän.
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Olivat näiden henkilöiden ammatit olleet mitkä tahansa, niin en pidä mahdottomana, etteivätkö he osaisi käyttää nykyajan vempeleitä. Tiedän paljon 65- 80-v joilla on älypuhelimet, tietokoneet ym. Moni nuorempi saattaa olla paljon tietämättömämpi asioista. Ja dementoituneempi.
En usko myöskään, että tuo pariskunta oli mitenkään huonokuntoinenkaan fyysisesti, koska olivat lähteneet tuollaiselle matkalle. Hyväkuntoisia vanhuksia riittää.

Jonkunlaiseen onnettomuuteen minäkin uskon. Koska puhelimet eivät olleet mukana, Tarkoitus oli kai kävelyretken verran katsella maisemia.

Mutta jostakin syystä kaikki ei ole mennyt kuin on ajateltu.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
Roly
Sabrina Duncan
Viestit: 351
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2016 12:05 pm

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja Roly »

https://www.lapinkansa.fi/lappi/kemihaa ... 200453134/
Artikkelissa olevassa kuvassa on esitetty etsintäalue ja mönkijäura. Kuvasta ja mittakaavasta näkyy, että miehen on täytynyt olla jo aika lähellä keskiharjun nuotiopaikkaa ennenkuin on menehtynyt.
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Pariskunta kateissa Savukoskella

Viesti Kirjoittaja ktaina »

Toistan samaa..."Ijäksen mukaan pariskunnalla oli mukana puhelimet, joiden paikkatietoja on voitu hyödyntää jonkin verran etsinnöissä.
Vastaa Viestiin