Jos minä joutuisin liikkumaan muiden kyytien varassa, niin raahaisin kyllä mahdollisimman vähän ylimääräistä kamaa matkassani. Lähden siten siitä olettamasta, että puhelimet eivät ole olleet tuona päivänä Aarnion matkassa.Nicht schuldig kirjoitti:Jos Aarnio paikantuisi johonkin toiseen tukiasemaan kuin tähän Haikonkartanon tukiasemaan kello 13.23, miksi hän palaisi kymmenen minuuttia myöhemmin takaisin sinne Haikonkartanon tukiasemaan kirjoittamaan viestiä jollekin? Varsinkaan silloin, jos hän olisi lähtenyt etuajassa pois tilaisuudesta? Jos näin miksei hän sitten pysynyt tilaisuuden loppuun saakka paikalla ja kiirehtinyt vasta sitten ulos kirjoittamaan viestiä?pop kirjoitti:Meinaatko että jos noi päällystöpäivät on merkattu loppuvaks 13:30 ni Aarnio ei oo voinu poistua sieltä 13:23? Tyyppi joka muutenki oli kuuluisa omista kellonajoista menemisistä ja tulemisista. Että tultiin ja oltiin vähän niinku huvitti, sama tais alkaa jo poliisikorkeakoulussa tms mistä jossain mainittiinki että meinas saada fudut ku Aarniolla oli omat säännöt. Ja sitäpaitsi muutenkin toi aikautulu ei voi olla noin ratkaseva kriteeri kun puhutaan minuuteista.
Vaikka tiedettäisiin, että jossakin on iso tie, jota käytetään kahden esim. kaupungin välillä, mistä oikeus tietää kumpaan suuntaan joku ajaa siellä?
Minuutit ovat olleet tässä jutussa ratkaisevia monissa kohdin, joten mikseivät ne nyt olisi merkityksellisiä? Varsinkaan tässä tapauksessa, jossa oikeus on antanut suuren merkityksen sille, että sen arvion mukaan nimenomaan Aarnio vastasi viestiin kello 13.32, koska oli Haikonkartanossa todistettavasti?
Minusta puhelimien paikannuksia seuraamalla ne vaikuttavat kulkeneen 5.5.2011 jonkun puhelinrinkiin kuuluneen tutkijan mukana piilokonttorilta aikaisin aamulla "piilopostariautoon". Päivän mittaan puhelimet ovat liikkuneet auton mukana, kunnes ne on palautettu jonkun yhteyspuhelimia käyttäneen henkilön toimesta piilokonttorille. Pari tutkijaa ovat käsittääkseni todenneet, että ovat saattaneet tuona kyseisenä päivänä käsitellä näitä tarkastelun alaisena olevia liittymiä. Aarnio on sitä vastoin kiistänyt, että liittymät olisivat olleet hänen hallussaan 5.5.2011.
Seuraavat tiedot on poimittu käräjäoikeuden tuomiosta:
"Liittymää -889/Hollanti on 5.5.2011 käytetty Länsi-Pasilassa kello 6.51-6.56 ja liittymää -551 kello 6.53.
Liittymä -551 on paikantunut 5.5.2011 kello 9.33- 9.52 välisenä aikana kolme kertaa Haikkoontie 136 -tukiasemaan. Tuolloin saapuneisiin viesteihin on vastattu kello 13.23, mutta paikkatieto ei ilmene televalvontatiedoista.
Liittymä -889/Hollanti on kello 13.44 paikantunut Porvoonväylän Helsingin puoleisessa päässä Rapuojantien tukiasemaan ja kello 14.16-14.37 Länsi-Pasilassa/Palkkatilanportti 1 ja Ratapihantie 6 sekä liittymä -551 siinä välissä Koskelantie 33 -tukiasemaan kello 13.52.
Liittymät -551 ja -889/Hollanti ovat paikantuneet kello 14.58-16.18 välisenä aikana samoihin tukiasemiin Teknobulevardi 3-5 ja Fazerintie 6 sekä illalla kello klo 18:15-20:30 Rahakamarinkatu 1c Länsi-Pasilaan."