Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Avatar
samoilija
Neuvoja-Jack
Viestit: 502
Liittynyt: Pe Huhti 08, 2016 11:06 am

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja samoilija »

sörsse kirjoitti:Mutku tuosta kolmikosta on ollut kuvia jo niin paljon mediassa, että varmasti huumepeikkojenkin verkkokalvoille on sellainen osunut, niin luulisi kuvissa olleet henkilöt tuntevan itsensä siitä ja näin blokanneet itsensä tähän juttuun, vaikkeivät muistaisikaan tapahtuneesta miltään, eli kaikki kolme tietävät että joku heistä on ollut asialla.
Tai kuten joku toinenkin on täällä jo spekuloinut, porukka tullut laittomissa, veikkaisin huumeita, kuvioissa Tesomalle eivätkä halua olla poliisin kanssa missään tekemisessä, vaikka eivät ole syyllisiä tähän henkirikokseen. Kaikki eivät halua keskustella touhuistaan poliisin kanssa.

Niiden julkaistujen kuvien perusteella kukaan ei voi tietää ketkä lökäpöksyt siinä raahustaa ja minne, samanlaisia on koko kylä väärällään, paitsi henkilöt itse tietenkin. Jos muistavat tai seuraavat mediaa. Voi olla että heillä on tekoa murhan kanssa, tai sitten ei. Mun mielestä yhtä todennäköistä on että uhri on penkeillä tavannut jonkun baarituttunsa jonka kanssa tullut suukopua ja päässyt sen seurauksena hengestään.
When the goings get weird, the weird turn pro
Avatar
dazu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4761
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 4:28 pm
Paikkakunta: Tampereen puukotushoodit

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja dazu »

^Tätä keskustelua on mielenkiintoista seurata, kun aina kuukauden välein unohtuu ne faktat: 1. poliisi sanoi heti ruumiin löydyttyä, että heillä on tiedossa, että tekopaikalla on ollut uhrin lisäksi muitakin henkilöitä sillä hetkellä, kun teko on tehty, 2. pian ilmoittautui henkilö, joka kertoi nähneensä kolme, tai neljä nuorta miestä penkin luona ja, että tunnelma oli siellä ollut sen näköinen, että "kaikki ei ole kunnossa", 3. valvontakamerassa näkyy kolmen arviolta 14-20-vuotiaan nuoren ryhmä kävelemässä siihen suuntaan, missä henkirikos tapahtui, vain minuutteja, tai korkeintaan kymmeniä minuutteja ennen teon tapahtumista, 4. nämä nuoret eivät ole ilmoittautuneet poliisille missään vaiheessa, vaikka tapaus on ollut paljon mediassa.

Sitten lisäyksiä: Tekoväline, eli guttaperkka rambo-puukko löytyi toiselta puolelta Tesoman Valtatietä, siitä paikasta, missä henkirikos tapahtui. Puukko oli Valtatien ja sen suuntaisesti kulkevan kävelytien välissä olevalla metsikkökaistaleella. Tekijä oli jalanjäljistä päätellen poistunut tekopaikalta Tesoman Valtatien yli ja tämän metsäkaistaleen läpi kävelytielle ja jatkanut sitten kävelytietä pohjoisen suuntaan, jossa oli muutaman sadan metrin päässä kerrostaloja ja kioski ja länsi-itä-suuntainen Myllypuronkatu. Vain yksi henkilö oli poistunut tätä reittiä. Koirat kadottivat vainun Myllypuronkadun alikulkutunnelin kohdalla.
Puukosta löytyi yhteensä neljän ihmisen DNA. Yksi näistä oli uhrin. Uhrin DNA:n lisäksi saatiin yksi voimakas DNA näyte ja kahdesta muusta DNA:sta saatiin heikompi näyte.
Poliisi on tehnyt laajoja DNA-testejä sekä poikakolmikon tulosuunnasta, että menosuunnasta, mutta mitään ei olla löydetty.

Mielipiteeni: Poikakolmikko on todennäköisesti teon takana. Kaksi muuta poikaa ovat todennäköisesti poistuneet paikalta eri reittiä ja jo aiemmin, kuin tekijä. Yksi kolmikosta on tehnyt teon. Teon jälkeen kolmikko on todennäköisesti suunnannut johonkin kauemmaksi, kuin Käräjätörmän kerrostaloihin. Pojat ovat todennäköisesti tulleet jostain Raholan suunnalta.

Spekulointia: oliko pojilla ja uhrilla jotain kytköksiä toisiinsa jo ennen tekoa, vai oliko kyseessä vain satunnainen kohtaaminen jalkakäytävällä sellaiseen aikaan, kun muita jalankulkijoita ei ollut mailla halmeilla. Vai oliko sekä kytköksiä, että satunnainen kohtaaminen.

Profilointia: Moni asia viittaa siihen, että tekijä on ollut nuori, korkeintaan noin 20-vuotias. Tekijä on ollut antisosiaalinen henkilö, jolla on ollut historiaa väkivaltaisesta käyttäytymisestä jo vuosien ajan ennen tekoa. Puhutaan henkilöstä, joka on käyttänyt päihteitä, ollut taipuvainen rikollisuuteen ja ollut väkivaltainen oman ikäisiään kohtaan. Jos kyseessä on täysin satunnainen kohtaaminen, tekijä on saattanut fantasioida tämän tyyppisestä teosta pidempään. Tekijä on ollut tunnettu siitä, että hän on kantanut puukkoa mukanaan ja hän on käyttänyt puukkoa oman ikäistensä uhkailuun ja kovisteluun.
Tekijällä ja tämän kavereilla on ollut teon aikaan vahva kytkös alueeseen, ovat asuneet alueella. Tekijällä ja tämän kavereilla ei ole ehkä kenelläkään ollut ajokorttia, tai autoa. Tekijä ja tämän kaverit ovat viettäneet iltaa jossain yksityisasunnossa mahdollisesti Raholan suunnalla ennen tekoa.
Suomen on ottanut otteeseensa USAsta ja Venäjältä johdettu alt-right oikeisto ja USAsta johdettu vihervasemmisto, jotka toteuttavat USAn ja Venäjän sisäpolitiikkaa Suomessa ja ovat näin tehneet Suomesta ks. maiden jatkeen ja vieneet Suomelta itsenäisyyden
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

dazu kirjoitti: Tekijällä ja tämän kavereilla on ollut teon aikaan vahva kytkös alueeseen, ovat asuneet alueella.
Mihin tämä päätelmä perustuu?
Avatar
dazu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4761
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 4:28 pm
Paikkakunta: Tampereen puukotushoodit

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja dazu »

Tuomion Pasuuna kirjoitti:Mihin tämä päätelmä perustuu?
Koska ovat tulleet suunnasta, jossa ei ole mitään muuta, kuin asuintaloja, eikä poliisi ole ilmeisesti löytänyt kytköstä siihen, että pojat olisivat tulleet bussista.
Ja, koska pojat ovat kulkeneet jalkaisin kovassa pakkasessa. Silloin lämpötila siis 30 astetta pakkasen puolella. Ja, koska he ovat kulkeneet pitkää matkaa. Ja, koska heidän menosuunnassa on ollut lähinnä asuintaloja, ei paljon muuta, eikä poliisi ole löytänyt kytköstä, että olisivat nousseet bussiin Myllypuronkadulla.
Eli pojat ovat siis kulkeneet pitkää matkaa jalkaisin asuintalosta toiseen.

Lisäksi kohtasin itse valvontakamerakuviin sopivan porukan lähellä Raholan OKT-aluetta. Eli, jos sama porukka kyseessä, niin ovat liikkuneet alueella säännöllisesti.

Lisäksi lisäisin noihin aiempiin profilointeihin, että tekijä on ollut erittäin auktoriteettivastainen. Hän on ollut hyvin kapinoiva auktoriteettejä kohtaan. Hän on kouluaikana haastanut opettajaa jatkuvasti ja ollut kapinoiva. Näin etenkin murrosikäisenä. Luultavasti ollut aikamoinen rääväsuu opettajia kohtaan.
Tekijä on halunnut myös pitää yllä kovan jätkän/pahan pojan imagoa, saadakseen ikätovereiltaan respectiä.
Jos uhri on valikoitunut sattumanvaraisesti, on teossa ollut kyse nimenomaan tästä kapinoinnista auktoriteettejä kohtaan(pitkälti aikuinen uhri on koettu auktoriteetiksi), sekä halusta esittää kovaa jätkää kavereilleen.

Pidemmälle vietyä, enemmän spekulatiivista profilointia voisi olla, että mikäli uhri on valikoitunut sattumanvaraisesti, tekijällä on mahdollisesti ollut dominoiva äiti ja hieman äidin tossun alla oleva nahjusmainen isä.
Suomen on ottanut otteeseensa USAsta ja Venäjältä johdettu alt-right oikeisto ja USAsta johdettu vihervasemmisto, jotka toteuttavat USAn ja Venäjän sisäpolitiikkaa Suomessa ja ovat näin tehneet Suomesta ks. maiden jatkeen ja vieneet Suomelta itsenäisyyden
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Tuo on ihan totta, että he ovat luultavasti kulkeneet asuintalosta toiseen. Tästä ei kuitenkaan seuraa, että heistä kukaan asuisi alueella. Toki heillä tai ainakin jollakin heistä pitää olla siellä tuttuja, mutta asuminen ei ole mitenkään varmaa.

Toki se asuminen muuten olisi todennäköisintä, mutta juuri siksi että heitä ei ole löydetty, uskon kolmikon tulleen muualta. Ehkä joku heistä on aiemmin asunut paikalla ja tuntee sieltä väkeä. Kaksi muuta sitten vain lähtenyt reissuun mukaan nykyiseltä asuinpaikalta.

Tällainen on kohtuullisen tavallista, että nuori kaveriporukka lähtee käymään Tampereella tai muussa isommassa kaupungissa niin että "bunkataan Kaken luona ja biletetään koko viikonloppu".
Avatar
dazu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4761
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 4:28 pm
Paikkakunta: Tampereen puukotushoodit

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja dazu »

Sellainen täytyy myös sanoa, että tekijä oli tiennyt pääsevänsä metsäkaistaleen läpi kävelytielle. Kävelytie ei näy Tesoman Valtatielle, eikä se näy metsäkaistaleen läpi. Näin ollen tappajan on täytynyt olla sellainen henkilö, joka tiesi, että metsäkaistaleen toisella puolella kulkee kävelytie, eli sellainen henkilö, joka on liikkunut alueella ennenkin jalkaisin.
Tekijä myös osasi valita tietyn suunnan paetessaan ja selvästi tiesi, mihin suuntaan paeta.

Tällainen teko myös yleensä tapahtuu tekijän "mukavuusalueella", eli tekijälle tutulla alueella, missä tekijä säännöllisesti liikkuu.

Minulle tuli mieleen tässä itsemurhatapaus, mikä sattui Pirkkalassa vuonna 2015. Siinä ruumis löytyi ulkoilmasta näkysältä. Muistaako kukaan tapausta? Sitä käsiteltiin aikoinaan täällä minfossa Tesoman murhan yhteydessä. Mietittiin, että olikohan siinä tekijä...
Suomen on ottanut otteeseensa USAsta ja Venäjältä johdettu alt-right oikeisto ja USAsta johdettu vihervasemmisto, jotka toteuttavat USAn ja Venäjän sisäpolitiikkaa Suomessa ja ovat näin tehneet Suomesta ks. maiden jatkeen ja vieneet Suomelta itsenäisyyden
Avatar
dazu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4761
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 4:28 pm
Paikkakunta: Tampereen puukotushoodit

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja dazu »

dazu kirjoitti:Minulle tuli mieleen tässä itsemurhatapaus, mikä sattui Pirkkalassa vuonna 2015. Siinä ruumis löytyi ulkoilmasta näkysältä. Muistaako kukaan tapausta? Sitä käsiteltiin aikoinaan täällä minfossa Tesoman murhan yhteydessä. Mietittiin, että olikohan siinä tekijä...
Vastaan itselleni. Taisi olla tämä hervannan vainaja: https://www.murha.info/phpbb2/viewtopic ... 7&start=15 Eikä liittyne tähän Tesomaan mitenkään.
Suomen on ottanut otteeseensa USAsta ja Venäjältä johdettu alt-right oikeisto ja USAsta johdettu vihervasemmisto, jotka toteuttavat USAn ja Venäjän sisäpolitiikkaa Suomessa ja ovat näin tehneet Suomesta ks. maiden jatkeen ja vieneet Suomelta itsenäisyyden
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

dazu kirjoitti:Sellainen täytyy myös sanoa, että tekijä oli tiennyt pääsevänsä metsäkaistaleen läpi kävelytielle. Kävelytie ei näy Tesoman Valtatielle, eikä se näy metsäkaistaleen läpi. Näin ollen tappajan on täytynyt olla sellainen henkilö, joka tiesi, että metsäkaistaleen toisella puolella kulkee kävelytie, eli sellainen henkilö, joka on liikkunut alueella ennenkin jalkaisin.
Tekijä myös osasi valita tietyn suunnan paetessaan ja selvästi tiesi, mihin suuntaan paeta.

Tällainen teko myös yleensä tapahtuu tekijän "mukavuusalueella", eli tekijälle tutulla alueella, missä tekijä säännöllisesti liikkuu.
Minusta tämä sopii edelleen siihen, että henkilö on aiemmin asunut lähettyvillä tai on muuten oleskellut siellä enemmän. Ollut siellä vaikka tyttöystävä, jonka luona on viettänyt paljon aikaa ja samalla tutustunut paikallisiin, joiden luona on tuolloin ollut. Mahdollisia selityksiä on luvuton määrä.
Ghost hunting
Sherlock Holmes
Viestit: 7338
Liittynyt: Ke Elo 16, 2017 3:16 pm
Paikkakunta: aarniometsä

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja Ghost hunting »

Sitä mieltä olen ollut, kyseessä on vieraileva tähti, tuntee ex- Tamperelaisena nurkat hyvin, lieneekö sitten ystävät tai bisnes mikä tuo silloin tällöin Tampereelle käymään, tai sitten on vaan sairas hoidokki, mikä pääsee vapaalle.
lech
Martin Riggs
Viestit: 633
Liittynyt: La Joulu 01, 2012 8:55 am

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja lech »

sörsse kirjoitti:Minua ihmetyttää se, kun 28.04.16 Poliisi huomauttaa, että pelkän valvontakameran videon (talvipojat) perusteella ei voi päätellä, että kuvissa näkyvä kolmikko olisi epäiltyinä asiassa. Julkisuudessa olleiden tietojen perusteella ei voi myöskään päätellä, että jokin tietty nuorisokolmikko Raholassa olisi epäiltynä henkirikoksesta.

28.12.2016 Poliisin mukaan yhtä valvontakameralle tallentuneista henkilöistä (talvipojat) epäillään Tampereen Tesomalla kaksi vuotta sitten tapahtuneesta henkirikoksesta.

20.1.2015 Tesoman mahdollisesta murha-aseesta oli löytynyt lisää dna-jälkiä

04.01.2017 Poliisi: Tekijän DNA voi olla jo poliisilla

06.01.2017 Poliisi julkaisi kuvan nuorisokolmikosta(kesäpojat) ja uhrista – ketkä pahoinpitelivät miehen Tesomalla kaksi vuotta sitten, mistä nyt on tiedotettu etteivät ne liity toisiinsa

Pointti on siis se mistä ~vuodenvaihteessa tuli ilmi, että yksi talvipojista on epäillyksen alla?
Sörssen postauksen mukaan poliisi kertoi joulukuussa 2016, että yhtä valvontakameralle tallentuneista henkilöistä epäillään henkirikoksesta. Ja sitten huhtikuussa 2017, että pelkän videon perusteella ei voi epäillä. Ristiriitaista? Ammattitaidotonta toimintaa? Tämä hämää, koska todennäköisesti poliisi on puhunut paskaa koko ajan. Saa esittää kritiikkiä.
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Tuo ilmoitus että valvontakamerakuvan perusteella ei voi epäillä on huhtikulta 2016. Eli se on ensin ja vasta myöhemmin on ilmoitettu että epäillään. Luonnollinen selitys lienee se, että tutkinnassa on selvinnyt jotain lisäseikkoja, joiden perusteella epäilyt ovat vahvistuneet.
Avatar
dazu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4761
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 4:28 pm
Paikkakunta: Tampereen puukotushoodit

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja dazu »

Minä koen, että poliisilla on jo hallussaan tarvittavat tiedot tapauksen ratkaisemiseksi, mutta koska he ovat tavallaan jo luovuttaneet, eivätkä enää aktiivisesti tutki tapausta, homma ei etene.
Nyt siellä vain odotellaan DNA hittiä, vasikointia, tai tunnustusta.

Ihmettelen, että tuntomerkki Spede-kalju ei ole tuonut tapaukseen läpimurtoa.

Minusta nyt vaan tuntuu, että jos lähden kyselemään tuolta porukoilta, että kuka tää Spede-kalju on, joka tuli mulle isottelemaan, niin nimi tulee aika nopeeta esiin...
Suomen on ottanut otteeseensa USAsta ja Venäjältä johdettu alt-right oikeisto ja USAsta johdettu vihervasemmisto, jotka toteuttavat USAn ja Venäjän sisäpolitiikkaa Suomessa ja ovat näin tehneet Suomesta ks. maiden jatkeen ja vieneet Suomelta itsenäisyyden
Kapteeni Hastings
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: La Tammi 07, 2017 12:44 pm

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja Kapteeni Hastings »

Kuten moneen kertaan on järkevästi perusteltu ja tuotu esille, syyllinen löytyy tuosta mystisestä kolmikosta.

Enää pitäisi keksiä, miten sen jäsenet löytyvät? Poliisi ei ole tässä onnistunut, ei näin pitkää aikaa odotettaisi mitään käräytystä tai tunnustusta, jos syylliset olisivat selvillä.

Tutkinnanjohto vaihtoon tai edes tuotaisiin yleisölle jotain uutta tietoa tapauksesta.
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

Minusta tutkintaa sisältäpäin tuntematta on täysin mahdoton sanoa, onko sitä hoidettu hyvin vai huonosti.

Välillähän sattuu väkisin näitä tapauksia, joissa rikoksen tekijällä vain on niin hyvä tuuri, ettei häntä saada selville, vaikka tehtäisiin kaikki mitä tehtävissä on.

Uusien tietojen tuominen yleisölle ei nähdäkseni mitenkään osoita sitä hoidetaanko asiaa hyvin vai huonosti.
sörsse
Javier Pena
Viestit: 1713
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2017 12:30 am

Re: Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Viesti Kirjoittaja sörsse »

Poliisi siis ilmoitti vielä 28.04.16, että talvipoikavideon perusteella ei voida päätellä, että kuvissa näkyvä kolmikko olisi epäiltyinä ko. murhassa, mutta tasan 8kk myöhemmin, 28.12.16 mikä oli myös Petrin 2v murhapäivä), poliisin mukaan yhtä ko. videolle tallentuneista talvipojista epäillään tuosta murhasta ja tästä taas viikon päästä 04.01.17 poliisi kertoi tekijän DNA:n voivan olla jo heillä. No mitä tuossa joulukuussa 2016 sitten oikein tapahtui?
06.01.2017 poliisi siis julkaisi kuvan kesäpojista,
Tuo triohan pahoinpiteli miehen Tesomalla lähellä murhapaikkaa 04.08.2014.
Poliisi sai siis tuon kesäpoikakuvan todennäköisesti juuri joulukuun loppupuolella ja mitä ilmeisemmin juuri tämä laittoi poliisin antamaan lausunnon 28.12.2016 tuosta talvipoikien yhdestä epäilystä ja myös epäilyn murhaajan DNA :n jo heiltä mahdollisesta löytymisestä?
10.01.2017 päivän jälkeen, kun pojat oli kuultu poliisit kuitenkin ilmoittivat etteivät jutut liity toisiinsa, mikä sinänsä nyt on selväkin asia. Tottahan tekijä voi silti olla yksi heistä, vaikkei nuo toisiinsa jututtuina liittyisikään!
Tämän tapahtumasarjan jälkeen hommassa ei ole muuta tainnut tapahtuakaan kuin mitä nyt vanupuikoilla on rassattu n. 1000:n paikallisen miehen kitalakeja ja niistäkin saadut tulokset ovat ilmeisesti olleet yhtä tyhjän kanssa!
Olisiko tuo saatu kesäpoikakuva tarpeeksi vahva syy ilmoittaa mediassa yhden epäilystä, siis jo ennen edes poikien tapaamista, vai oliko se jostain syystä niin uskottava juttu, että luultiin homman olevan taputeltu ja mapitusta vaille loppuunkäsitelty, eli nuolaistiin ennen kuin tipahti, vai mikä?
Vai paljonko poliisilla on vielä julkaisematonta tietoa asiasta? Ainakin vähän uskoisin.
Vastaa Viestiin