Raiskaaja Cebrail Kundurac karkotetaan Suomesta

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
sine qua non

Raiskaaja Cebrail Kundurac karkotetaan Suomesta

Viesti Kirjoittaja sine qua non »

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015062 ... 9_uu.shtml
Mies raiskasi kehitysvammaisen - 2,5 vuotta vankeutta

Keskiviikko 24.6.2015 klo 14.41

Kehitysvammaisen raiskannut Cebrail Kundurac on tuomittu kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen.

Tuomio annettiin Pohjois-Savon käräjäoikeudessa keskiviikkona.

Oikeuden mukaan vuonna 1976 syntynyt Kundurac käytti hyväkseen sitä, ettei asianomistaja kehitysvammaisuutensa vuoksi kyennyt puolustamaan itseään.

Rikokset tapahtuivat viime vuoden maalis- ja huhtikuussa.

Mies tuomittiin maksamaan uhrille muun muassa kivusta ja särystä korvauksia yhteensä 7 000 euroa korkoineen.

Juttua käsiteltiin oikeudessa suljetuin ovin. Käräjäoikeus antoi tuomiosta julkisen selosteen.

STT-IL
Kun tämmöisestäkään maallikon silmään hyvin törkeästä raiskauksesta ei saa enempää kuin 2,5 vuotta linnaa, ei Tapanilan tuomioita pidä hämmästellä. Hämmästellä pitää sitä, että väkivalta- ja seksuaalirikoksista annetut tuomiot ovat kautta linjan Suomessa niin alhaisia.

Paljon muuhun kuin hämmästelyyn taviskansalainen ei pysty. Äänestäminen nyt ei ainakaan mitenkään vaikuta tuomioistuinten toimintaan - vaikka lainsäätäjä kuinka kirjoituttaisi ankarat lait, on laki yks paskan lati, kun tuomiot ovat mitä ovat.

Otsikko asemoitu tapauksen saaman uuden käänteen vuoksi.
-NILS-
NahkaSaapas
Hetty Wainthropp
Viestit: 492
Liittynyt: To Loka 09, 2014 5:20 pm

Re: Mies raiskasi kehitysvammaisen - 2,5 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja NahkaSaapas »

Kuvottava tapaus tämäkin. Noiden tuomioiden alhaisuuteen liittyen tämän päivän Hesarissa oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps) sanoo, että tuomioistuimien rangaistustason koventamista aletaan käsitellä syksyllä kuten hallitusohjelmassa kirjattiin. Jospa tämä nyt sitten johtaisi oikeasti johonkin.

Helsingin Sanomat 24.6.2015.

http://www.hs.fi/kotimaa/a1435111799489

Oikeusministeri Lindström: Tuomioiden rangaistusasteikko pohdintaan syksyllä

Oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps) ei kommentoi Tapanilan raiskaustuomiota eikä muitakaan yksittäisiä oikeustuomioita edes yleisellä tasolla. Hän sanoo, että tuomioistuimien rangaistustason koventamista aletaan käsitellä syksyllä kuten hallitusohjelmassa kirjattiin.

Lindströmin on linjannut niin, ettei hän ota nyt kantaa tuomiokäytäntöihin.

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi tiistaina kolme nuorta miestä ehdollisiin rangaistuksiin naisen raiskauksesta.

Lindström aikoo kertoa syksyllä, miten myös hallitusohjelmassa mainitut tarkastukset rangaistuksiin tehdään. Hän viestittää HS:lle, että rangaistusasteikko otetaan esille jo syksyllä, jotta hallitusohjelma saadaan toimeen. Hän sanoo, ettei asian käsittely johdu Tapanilan rangaistuksesta.

Hallitusohjelman kirjausmenee näin:

"Hallitus parantaa rikoksen uhrin asemaa rikosprosessissa lainsäädäntöä kehittämällä. Varmistetaan, että rikoksista annettavat rangaistukset ovat oikeudenmukaisessa suhteessa teon moitittavuuteen. Tarkistetaan ensikertalaisuussäännöksiä, väkivaltarikosten sekä lapsiin kohdistuvien törkeiden seksuaalirikosten rangaistustasoa sekä ehdollisen vankeustuomion tehostamismahdollisuuksia, kuten lyhyt ehdoton vankeus, yhdyskuntapalvelu ja valvottu koevapaus."

Lindström kertoi heti nimittämisensä jälkeen toukokuussa Helsingin Sanomille, että hän on valmis koventamaan rangaistuksia.

"Joissain tapauksissa haluan koventaa rangaistuksia, kyllä", Lindström kertoi.

Esimerkiksi liian löyhästi rangaistusta rikoksesta Lindström nosti sen, että humalassa ajanut tappaa toisen ihmisen. Hänen mukaansa rangaistusasteikkoa pitää käyttää tiukemmin, silloin kun se on mahdollista.

Lindström sanoi, että "keinot täsmentyvät matkan varrella, kun saa lisää tietoa".
"Pessimismin suomenkielinen synonyymi on elämän kokemus."
jaskajokunen
Jane Marple
Viestit: 1052
Liittynyt: To Touko 15, 2014 4:20 pm

Re: Mies raiskasi kehitysvammaisen - 2,5 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja jaskajokunen »

Hovi piti tuomion samana:

Raiskasi kahdesti kehitysvammaisen - hovioikeus vahvisti 2,5 vuotta vankeutta

http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Rais ... tta/743139
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Mies raiskasi kehitysvammaisen - 2,5 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Oikeus ja kohtuus toteutumassa:

20 vuotta Suomessa asunut mies karkotetaan vakavien rikosten takia

Suomi karkottaa Suomessa 20 vuotta asuneen kuopiolaisen miehen Turkkiin vakavien rikosten takia.

Itä-Suomen hovioikeus tuomitsi nelikymppisen miehen viime vuonna kahdesta raiskauksesta 2,5 vuodeksi vankeuteen. Raiskausten uhri oli terveydentilansa vuoksi puolustuskyvytön.

Mies on tuomittu aiemmin myös lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, seksuaalisesta hyväksikäytöstä, hätävarjelun liioitteluna tehdystä pahoinpitelystä ja kolmesta pahoinpitelystä vuosien 2009–2016 aikana.

Kuopiolaismies on Turkin kansalainen, mutta hän asui Kuopiossa pitkään, hänellä oli vakituinen asunto, työpaikka, vaimo ja lapsia Suomessa. Kun mies kuitenkin toistuvasti syyllistyi rikoksiin, Maahanmuuttovirasto päätti viimeisimmän seksuaalirikostuomion jälkeen karkottaa miehen kotimaahansa Turkkiin.

Mies määrättiin myös kolmen vuoden maahantulokieltoon Schengen-alueelle.

Itä-Suomen hallinto-oikeus hylkäsi miehen valituksen karkotuspäätöksestä, joka on nyt lainvoimainen ja täytäntöönpanokelpoinen.

Haki vastikää turvapaikkaa

Mies alkoi suorittaa vankeustuomiotaan jo Kuopion vankilassa, mutta hän vankilassa ollessaan haki vielä Suomesta turvapaikkaa. Mies oli kuitenkin oikeusprosessin aikana itse matkustellut Suomen lisäksi Turkissa, joten viranomaiset katsoivat turvapaikkahakemuksen olevan ilmeisen perusteeton.

Kun kaikki ratkaisut tulivat lainvoimaisiksi, Itä-Suomen poliisi aloitti karkottamisen panon täytäntöön ja pyysi miestä luovuttamaan passinsa. Hän ei kuitenkaan suostunut antamaan passiaan ja kertoi myöhemmin, ettei edes tiedä, missä se on.

Poliisin mukaan mies oli kuitenkin käyttänyt passiaan viime vuosina Turkissa käydessään.

Poliisi otti säilöön

Kun mies vapautui Kuopion vankilasta viime viikolla, poliisi otti hänet säilöön karkottamista varten.

Poliisi olisi siirtänyt hänet Kuopion poliisiaseman putkasta Joutsenon tai Metsälän säilöönottoyksikköön, mutta molemmat niistä ovat aivan täynnä. Säilöönottoyksikkö laittoi miehen jonotuspaikalle eikä pysty auttamaan asiassa enempää.

Poliisi on pitänyt miestä edelleen putkassa Itä-Suomen hovioikeuden antamalla luvalla ja mies karkotetaan lähipäivinä Turkkiin.

Hovioikeuden mukaan poliisi voi pitää miestä säilössä, sillä hänen on aihetta olettaa muuten piileskelevän, pakenevan tai muuten vaikeuttavan maasta poistamistaan.

Oikeuden mukaan asian vaikeuttamisesta kertovat, että mies oli itse ilmoittanut, ettei hän suostu poistumaan maasta, ja lisäksi hän oli temppuillut passinsa kanssa.

Mies itse on toistuvasti vaatinut päästämistään vapaaksi.

Hänen rikoksensa on käsitelty jo käräjäoikeudessa ja hovioikeudessa. Hänen karkottamispäätöksensä on käsitelty hallinto-oikeudessa, ja Korkein hallinto-oikeus on hylännyt valituslupahakemuksen. Lisäksi säilöönotosta tehty valitus on käsitelty jo käräjäoikeudessa ja hovioikeudessa.


Savon Sanomat
08.12.2017 17:00

"Mies alkoi suorittaa vankeustuomiotaan jo Kuopion vankilassa, mutta hän vankilassa ollessaan haki vielä Suomesta turvapaikkaa. Mies oli kuitenkin oikeusprosessin aikana itse matkustellut Suomen lisäksi Turkissa, joten viranomaiset katsoivat turvapaikkahakemuksen olevan ilmeisen perusteeton".

a) kenellä tahansa on oikeus hakea Suomesta turvapaikkaa
b) turvapaikanhakija voi olla asunut ja perseillyt Suomessa jo useita vuosia, mutta silti hänellä on oikeus hakea turvapaikkaa
c) turvapaikanhakijat ovat härskejä järjestelmän hyväksikäyttäjiä, jotka tarvitsevat hyödyllisiä idiootteja; viranomaisia, vaimon, lapsia, perheen sekä suvaitsevaistoa päästäkseen tavoitteeseensa
d) myös monet muut jo turvapaikan saaneet matkustelevat usein entiseen kotimaahansa - pitäisikö heiltäkin evätä jo myönnetty turvapaikka? Matkustelu osoittaa, että turvapaikka ei enää ole tarpeellinen.

"Oikeuden mukaan asian vaikeuttamisesta kertovat, että mies oli itse ilmoittanut, ettei hän suostu poistumaan maasta, ja lisäksi hän oli temppuillut passinsa kanssa".

Poliitikot kun usein puhuvat vetovoimasta, että mikä se vetää ählämeitä Suomeen. Tässähän olisi heille näytön paikka; mikä on Suomen vetovoima, kun turkkilainen ei suostu poistumaan täältä. Onko se työttömyyspäiväraha, pienet tuomiot, helppo perseillä, suvaitsevainen ja ymmärtäväinen ilmapiiri, asumistuki, sossun avustukset...

Miten hän on temppuillut passinsa kanssa?
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Silti Onnellinen
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 113
Liittynyt: To Kesä 26, 2008 2:55 pm

Re: Mies raiskasi kehitysvammaisen - 2,5 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Silti Onnellinen »

Eikös se tuossa ylempänä lue.
"Kun kaikki ratkaisut tulivat lainvoimaisiksi, Itä-Suomen poliisi aloitti karkottamisen panon täytäntöön ja pyysi miestä luovuttamaan passinsa. Hän ei kuitenkaan suostunut antamaan passiaan ja kertoi myöhemmin, ettei edes tiedä, missä se on.

Poliisin mukaan mies oli kuitenkin käyttänyt passiaan viime vuosina Turkissa käydessään."
Venkoilua/temppuilua kai tuo käytös on. Näinhän tämän systeemin pitäisi toimia, paluulippu viimeinen kustannus ja kotiseudut nauttikoon hedelmistään.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Mies raiskasi kehitysvammaisen - 2,5 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Miksi meedia ei kerro nimeä, monesti näissä kerrotaan? Suojellakseen turkkilaisen miehen perheitä, varmaan.
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Mies raiskasi kehitysvammaisen - 2,5 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

On Anoi Kaa kirjoitti:Miksi meedia ei kerro nimeä, monesti näissä kerrotaan? Suojellakseen turkkilaisen miehen perheitä, varmaan.
Kyllä media kertoo: Cebrail Kundurac. Nimi mainitaan ketjun aloituksessa.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Mies raiskasi kehitysvammaisen - 2,5 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

No kappas, olinpas minä huolimaton! Siellähän tuo seisoo, tummennettuna tumman turkkilaisen törkypesän nimi.

Mutta miksi kotkalaisnuorukaisen teko on tuomionsa puolesta törkeempi kuin tämä? Tullaanko kotkalaisnuorukainenkin karkottamaan?
- "Ei vielä, odotamme kesän 2025 meripäiviä", vastannee virkaansapitävä kysymykseen.
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
Vastaa Viestiin
Null