Oriveden vainaja 2007

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Enni
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: La Kesä 30, 2007 8:46 pm

Viesti Kirjoittaja Enni »

Saksalaisia on 80 miljoonaa...
Ihan ihmeellistä että tuollaisia uutisia julkaistaan lehdessä, luulis että poliisi saa aika pian selville että onko suomalaisen tavoittelemaa saksalaisystävää nähnyt kukaan viime maaliskuun jälkeen... Siis että poliisilta menis ehkä 2 tuntia sen selvittämiseen mutta juttu pujahtaa lehteen sieltä jostain välistä. Tietysti hyvä että on noitakin lehdessä kun jos vaikka 15 suomalaista alkaa kaipailla saksalaisystäväänsä niin ehkä niistä joku saa vinkin tuosta epäillä pahinta ja ottaa poliisiin yhteyden.
Mutta ei tuon tietomäärän perusteella vaikuta läpimurroilta :lol: Eri asia jos ne olis vaikka viikon jo sitä selvitelleet ja saksalainen edelleen tavoittamattomissa...
Tosi hyvä että laitoit tuon uutisen tänne, kiitoksia :wink: Niin pitkä aika kun siitä on viimeks uutisoitu.
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

no voi tosiaan olla että ystävästä ei ole havaintoja tapahtuneen jälkeen..
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Sopisi ehkä siihen kaupan kassan kertomukseen Saksalaisesta, joka oli tullut Suomeen tapaamaan tuttaviaan.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Kafira
Susikoski
Viestit: 42
Liittynyt: Su Helmi 03, 2008 12:12 am

Viesti Kirjoittaja Kafira »

Onkohan tästä tapauksesta mitään uutta tietoa?
legion_of_thor
Alibin satunnaislukija
Viestit: 55
Liittynyt: Ke Heinä 18, 2007 6:59 pm

Viesti Kirjoittaja legion_of_thor »

Kafira kirjoitti:Onkohan tästä tapauksesta mitään uutta tietoa?

ei oriveden sanomissa ainakaan ole.. et varmaankin juttu aika auki..
i asked my wife this morning what kind of woman shaves her eyebrows? she told me cheap whores who don't like getting sperm in their eyebrows when they are sucking cock..
Aariel
Vic Mackey
Viestit: 1954
Liittynyt: Pe Huhti 20, 2007 12:02 pm

Viesti Kirjoittaja Aariel »

On se nyt kumma, kun ei millään tavalla saada selville oikeastaan yhtään mitään. Voihan poliisien kiinnostuskin olla nollilla, kun media ei "painosta" :roll:
Amsterdam
Armas Tammelin
Viestit: 73
Liittynyt: Su Loka 28, 2007 7:17 pm
Paikkakunta: South Coast

Viesti Kirjoittaja Amsterdam »

Aamulehden nettisivuilta poimittua..

Orivedeltä metsästä löytyneen naisvainajan henkilöllisyyteen ei ole tullut lisävalaistusta. Vainaja löytyi Orituvan lähistöltä jo lähes vuosi sitten pitkänäperjantaina 6. huhtikuuta.

Naisen arvellaan olleen saksalainen, koska hänen kassissaan oli palasia Saksan passista. Kassi löytyi Oriveden aseman bussikatoksesta. Tutkinnanjohtaja komisario Jussi Pilviö Oriveden poliisista myöntää, ettei edes naisen kansallisuus ole täysin varma.

Saksan viranomaisia on pyydetty nyt selvittämään erään suomalaisen henkilön kaipaaman saksalaisen tuttavan olinpaikkaa. Suomalainen ei ole saanut yhteyttä saksalaiseen, Suomessa usein matkustelleeseen naiseen. Yhteys Oriveden vainajan tapaukseen on kuitenkin heikko.

Koska henkilöllisyys ei ole selvillä, vainajaa ei vielä ole haudattu.


http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/73695.shtml
Trust no one!
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

Amsterdam kirjoitti:Koska henkilöllisyys ei ole selvillä, vainajaa ei vielä ole haudattu.
Missä tuollaisia ruumiita säilytetään? Tuskin vain ruumishuoneella? Heitetäänkö ne johonkin pakkaseen vai mitä? Lähinnä vain sillä mietin, että kai se tuhoutumisprosessi jatkuu kuitenkin ihan ruumishuoneellakin, vaikka siellä käsittääkseni ne kopperot onkin kylmähköjä. Eikö se pitäisi tosiaan ihan totaalijäädyttää, että voidaan pitää se samassa kunnossa kuin löydettäessä, jos pian huomataan että jotain pitääkin vielä tarkistaa?

Eikös tuo saksalaistuttava ole ollut esillä jo jonkun aikaa, miten poliisi vasta nyt on pyytänyt selvitystä?

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

siis nykyäänhän otetaan hammaskartat, dna-näytteet, valokuvia ja on lääketieteellinen raportti...miksi ruumista vielä säilytetään? muistaakseni tässä on kyllä joku aikaraja... :shock:

olisko ruumis kuitenkin tuhkattu ja odottamassa mahdollista noutajaa...
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
Spider
Olivia Benson
Viestit: 722
Liittynyt: Ma Touko 28, 2007 5:31 pm

Viesti Kirjoittaja Spider »

VoDKa kirjoitti:
Amsterdam kirjoitti:Koska henkilöllisyys ei ole selvillä, vainajaa ei vielä ole haudattu.
Missä tuollaisia ruumiita säilytetään? Tuskin vain ruumishuoneella? Heitetäänkö ne johonkin pakkaseen vai mitä? Lähinnä vain sillä mietin, että kai se tuhoutumisprosessi jatkuu kuitenkin ihan ruumishuoneellakin, vaikka siellä käsittääkseni ne kopperot onkin kylmähköjä. Eikö se pitäisi tosiaan ihan totaalijäädyttää, että voidaan pitää se samassa kunnossa kuin löydettäessä, jos pian huomataan että jotain pitääkin vielä tarkistaa?

Eikös tuo saksalaistuttava ole ollut esillä jo jonkun aikaa, miten poliisi vasta nyt on pyytänyt selvitystä?
Oisko lykätty formaliinia suoniin? Niinhän ne korpsut säilyy liki loputtomiin muuttumattomina, jos vaan balsamointi onnistuu... Sitä en osaa sanoa miten vaikea tuollaista jo hyvässä mätänemisvaiheessa olevaa ruumista on balsamoida. Luulisi ettei ole enää suonet riittävän ehjät. *ääneen pohdintaa*
Helvetti on toiset ihmiset. (Jean-Paul Sartre)
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

tätä minäkin olen pohtinut sillä ruumis oli kuitenkin jonkun aikaa ehtinyt olla metsässä ennen löytymistä...

kaikissa tapauksissa ei ruumista kyllä pystytä säilyttämään
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Spider kirjoitti:Oisko lykätty formaliinia suoniin? Niinhän ne korpsut säilyy liki loputtomiin muuttumattomina, jos vaan balsamointi onnistuu... Sitä en osaa sanoa miten vaikea tuollaista jo hyvässä mätänemisvaiheessa olevaa ruumista on balsamoida. Luulisi ettei ole enää suonet riittävän ehjät. *ääneen pohdintaa*
Mites tuon formaliinin kanssa, tarvitaanko sitten kylmätilaa säilytykseen, jos formaliinia on tosiaan saatu ruumiiseen? Kuinka hyvin kylmä vaikuttaa säilymiseen? Luin taannoin naisesta, joka joutui odottamaan parikin vuotta poikansa hautaamista jonkinnäköisten suvunsisäisten hautaussysteemiriitojen takia, ja jutussa oli että tämän ajan ruumis säilytettiin kylmässä. Lykätäänkö kylmään pitkäaikaisesti säilöttäviin ruumiisiin myöskin formaliinia?

Ja sitten vielä: lueskelin tuota ketjun alkupäätä, jossa puhuttiin tuosta luukadosta ja vainajan hoikkuudesta, joku epäili niiden kertovan alkavasta syömishäiriöstä. Koska en jokaista sivua lukenut läpi, pahoittelen jos toistan vanhaa, mutta voisivatkohan nuo vesipullot kieliä myöskin syömishäiriöstä? Moni syömishäiriöinen korvaa ruoan juomalla. Ja myöskin kummastelen sitä, miten vähän vainajasta on ylipäätään kerrottu julkisuuteen. Kyllähän ruumiista näkee, onko kyse synnyttäneestä naisesta? Minkälaisia sairauksia hänellä on ollut? Arpia, tuntomerkkejä, merkkejä liikunnallisesta menneisyydestä?
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Kyllä tosiaan spekuloitiin silläkin, että vesipullotkin sopisivat syömishäiriöön. Synnyttäneisyys näkyi, eli on synnyttänyt.
Vainajaa säilytetään todennäköisesti jäädytettynä, muistaakseni näin on säilytettävänä Helsingissä yksi miesvainajakin, jonka henkilöllisyyttä ei ole saatu selvitettyä. Ollut jo vuosia "säilössä".
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Tampereen Tyttö kirjoitti:muistaakseni näin on säilytettävänä Helsingissä yksi miesvainajakin, jonka henkilöllisyyttä ei ole saatu selvitettyä. Ollut jo vuosia "säilössä".
Mitenköhän kauan niitä säilytetään? On taatusti harvinaista, että ruumis lojuu vuosikaudet säilössä, joten mitään säilöjen ruuhkautumisvaaraa ei varmaankaan (?) ole, mutta luulisi silti olevan edes joku takaraja.

Muistinkin itseasiassa itsekin nyt tuon, että nainen oli synnyttänyt. Jostain lehdestä sen aikoinani luin. Vesipulloille en tosiaan keksi millään mitään parempaa selitystä kuin syömishäiriön. Joku epäili, että nainen olisi ollut eräretkeilemässä tai muuten olisi tajunnut varautua pidempään matkaan, mutta ei vaatetus kyllä ollut sen mukainen...

Miksiköhän naisen vaatteista ja laukusta ei ole julkaistu kuvaa?
jamppa
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1326
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 4:05 pm
Paikkakunta: Korpi pohjoisessa

Viesti Kirjoittaja jamppa »

On julkastu kuvia naisen vaatteista ja muistaakseni myös laukusta kuten siitä sarjakuvasta mikä oli ollut mukana matkassa. Joku spekuloi sillä mätänemisellä niin muistelisin että vainaja olisi ollut aika jäätyneessä tilassa jo löydettäessä.
Olette lukinneet itsenne pelon häkkeihin, ja katso, valitatteko nyt vapauden puuttumisesta.
Vastaa Viestiin