Korpisoturi kirjoitti:
Joo, vaikka olisikin yksi tai kaksi epäsopivaa paikannusta, niin entäs ne kymmeet (vai sadat?) tuplapaikannukset välillä virkapuhelin&Pasilan mies?
Kuinka harvinaista kokouksista lähteminen on ollut?
Ei kai tekstarissa ole mitään järkeä antaa uutta numeroa, kun ei tiedä seurataanko puhelinta?
Tässä esimerkki 22.12.2011, jos on myös tällainen erikoinen tilanne.
sivu 279:
"Liittymä -595/Vilhunen on paikantunut 22.12.2011 kello 9.28 Pohjoinen Makasiininkatu 9 ja kello 10.12 Kasarmikatu 18 -tukiasemiin.
Liittymä -926/Sievälä on paikantunut 22.12.2011 kello 10.15 - 10.16 Eteläesplanadi 14 -tukiasemaan, jonka jälkeen liittymät -926/Sievälä, -595/Vilhunen ja -129/Romano siirtyivät Kallion kautta Itä-Pasilaan kello 13.15 mennessä. Liittymä -129/Romano ja -926/Sievälä ovat paikantuneet lähekkäisiin Nilsiänkatu 3 ja Kuortaneenkatu 2 ja Kotkankatu 7 -tukiasemiin kello 11.39-12.38 sekä myöhemmin Asemapäällikönkatu kello 13.15 alkaen. (JA163). Televalvontatiedoista ilmenee, että liittymät ovat liikkuneet saman henkilön hallussa.
Aarnion kulkutagia on käytetty 22.12.2011 kello 8.47 HPL:n lukijassa (S2361). Kaartin poliisitalolla on pidetty 22.12.2011 kello 9.00 - 10.10 ohjausryhmän kokous, johon Aarniota ei ole merkitty läsnä olevaksi (S2388, JA164).
Käräjäoikeus toteaa, että kokouspöytäkirjan mukaan Aarnio ei ole osallistunut kokoukseen Kaartin poliisitalolla, mutta kulkutagin käyttö juuri ennen kokouksen alkamista viittaa siihen mahdollisuuteen, että Aarnio on osallistunut kokoukseen ja että pöytäkirjassa on virhe. Syytteessä tarkoitettujen liittymien paikantumiset keskustassa sopivat siihen, että ne ovat olleet sellaisen henkilön mukana, joka on mennyt kokoukseen Kaartin poliisitalolle Länsi-Pasilasta, osallistunut kokoukseen ja siirtynyt takaisin kohti Pasilaa. Liittymät ovat paikantuneet lähellä Itä-Pasilaa Teollisuuskadun tuntumassa noin tunnin ajan kello 11.39-12.38."
Tässä on siis kokousaika, pöytäkirjassa ei merkintää Aarnion läsnäolosta. Lähettyvillä on kaksi liittymää kello 9.28, 10.12 ja 10.15 - 10.16, jotka molemmat ovat liikkeellä ensin Pohjoinen Makasiininkatu aivan Kasarmitorin vieressä hyvin lähellä Kaartin poliisiasemaa, sitten Kasarmikatu 18 myös aivan vieressä, ja kolmantena sitten Etelä-Esplanadi myös Kasarmikadun vieressä.
Paikalla ovat olleet -595 Vilhunen, -926 Sievälä liittymät.
Ohjausryhmän kokous on ollut kello 9.00 - 10.10.
Nyt käräjäoikeus päättelee, että koska nämä liittymät ovat olleet Kasarmikadun lähellä, on Aarnio siis ollut kokouksessa. Tosin näyttäisi siltä, että liittymät ovat liikenteessä. Siinä on kuitenkin kolme eri tolppatietoa.
Varsinainen pointti on kuitenkin se, että jälleen olisi kokouspöytäkirjoissa virhe, ja nyt perusteluksi kelpaa sitten kulkutagin tieto 8.47 sisään kirjautumisesta poliisilaitokselle ja televalvontatiedot, että näitä liittymiä on ollut hyvin lähellä Kaartin poliisiasemaa.
Eli tätä näytön arviointia on ohjannut tieto siitä missä liittymät ovat olleet liikenteessä.
Käräjäoikeus ei toisaalta myöskään kerro, että onko se yleistä tai normaalia, että kokouksista lähdettäisiin ennen päättymistä tai ovatko nämä kokoukset jotenkin avoimia kokouksia, jonne voi tulla ja lähteä kokouksen aikana. Eikä käräjäoikeus myöskään arvioi miksi tiedot läsnäolijoista olisivat virheellisiä, ovatko pöytäkirjat sitten jotenkin enemmän tällaista virallista matskua, joka vain täytyy tehdä. Käsittääkseni käräjäoikeus ei perustele näitä edellä mainittuja johtopäätöksiä, se vain toteaa, että pöytäkirjat ovat virheellisiä, joko inhimillistä tai sitten jostain muusta syystä. Käräjäoikeus luottaa selvästi eniten näihin televalvontatietoihin.