annaanna kirjoitti:Niitamo ja muut videopätkien kuvaajat ovat suoraan julkaisseet ihmisistä kuvaamiaan otoksia kanavillaan ja ilmeisesti useampia vastaan on syytteitä esitetty. Eivät hevin hahmota eroa kuvaamisvapauden ja julkaisemisoikeuksien välillä.
Youtubesta löytyy video tapahtumasta Marco de Wit kanavalta. Väkivaltaiseksi merkitty ja vaatii kirjautumisen.
Nämä "väkivaltaiseksi merkitty" ilmiannot johtuvat siitä, kun äärisuvaitsevaiset tahot ilmiantavat videoita ja todisteita milloin mistäkin syystä. Usein epämieluisia videoita on myös poistettu tietoisesti.
Lähinnä siellä olivat kaikki tilanteet samanlaisia eli turvikset/äärivasemmistolaiset terroristeiksi pukeutuneet häiriköt tekivät milloin sanallisia tai fyysisiä hyökkäyksiä. Heti jos iskuihin vastasi mitenkään niin laitettiin rikosilmoitusta poliisille, vaikka samat tahot ovat tulleet yleensä tunnetuiksi hakatessaan poliiseja ja poliisihevosia.
Ilman videoita ei edes tiedettäisi mitä oikeasti tapahtui, kun suomalaisissa medioissa on usein valehdeltu tapahtuneen jotakin, mitä ei oikeasti edes tapahtunut mm. kuuluisa raskaana olevan naisen joukkopahoinpitely (uutisoitiin Iltalehdessä, MTV:llä, HS:llä, mahdollisesti televisiossakin), joka oli täysin suomalaisten medioiden keksimä valeuutinen ja sitäkään ei koskaan korjattu.
Yhdessä huvittavassa videossa yksi häirikkö tuli haastamaan riitaa paikan päälle ja yritti tietoisesti provosoida pitkän aikaa väkivaltaisesti. Sen jälkeen paikalla olevat ottivat häirikön kiinni. Poliisipartio katsoi tilannetta parin metrin päästä haluamatta puuttuas siihen mitenkään.
Poliiseita oli ohjeistettu olemaan puuttumatta tilanteisiin, koska videolta kuuluisaksi tullut kongopoliisi joutui hölmöyttään videon julkistamisen takia naurunalaiseksi ja kävi latelemassa tappouhkauksia leiriläisille. Poliisi ei tästä syystä puuttunut selviinkään häiriköihin.