Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingissä

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
tötterö
Rico Tubbs
Viestit: 1207
Liittynyt: Pe Elo 30, 2013 9:11 am

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja tötterö »

"HS vaarallisesta ilmiöstä Helsingin edustalla: Jäällä liikkujat kävelevät avoimien laivareittien läpi"

Ei se kyky kävellä vettenpäälle ollutkaan keksittyä?
Avatar
vivy
Jack Bauer
Viestit: 914
Liittynyt: Ma Joulu 08, 2008 12:11 pm

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja vivy »

tötterö kirjoitti:"HS vaarallisesta ilmiöstä Helsingin edustalla: Jäällä liikkujat kävelevät avoimien laivareittien läpi"

Ei se kyky kävellä vettenpäälle ollutkaan keksittyä?
Oletko koskaan nähnyt laivareittiä? Sellaisen läpi käveleminen on tällaisena talvena ihan mahdollista, joskaan ei turvallista..
Avatar
CharlesBronson
Jessica Fletcher
Viestit: 3345
Liittynyt: Su Touko 10, 2015 4:58 pm

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja CharlesBronson »

tötterö kirjoitti:"HS vaarallisesta ilmiöstä Helsingin edustalla: Jäällä liikkujat kävelevät avoimien laivareittien läpi"

Ei se kyky kävellä vettenpäälle ollutkaan keksittyä?
No ei taida olla keksittyä.

Siitä aiheesta on kirjoitettu aika suurilevikkinen kirjakin.
it's my car !
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15356
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja URSA »

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/arti ... gs.ZGf_BQk
Torstaina Helsingin Lauttasaaresta hiihtämään lähtenyt Rasmus katosi meren jäälle – ”Saaret viimeinen toivo”

Kotimaa Julkaistu 03.03.2018 13:16

Rasmus Räsänen katosi lähdettyään hiihtolenkille meren jäälle.

Helsingin poliisilaitos etsii yhä yhdessä merivartion kanssa Helsingin Lauttasaaresta hiihtoreissulla kadonnutta Rasmus Räsästä, 18.

Räsäsen äiti kertoo Facebookissa, että viranomaisten mukaan kaikki kalusto ja resurssit ovat käytössä pojan löytämiseksi. Hänen tietojensa mukaan avojää on nyt kartoitettu ja pitkiä lenkkejä harrastaneen Räsäsen pelätään kylmettyneen.

Äiti kertoo pojan harrastaneen hiihtolenkkejä rannikosta poispäin, ja lentokoneen laajentavan etsintöjä tänään lähemmäs Viron rannikkoa.

– Saaret viimeinen toivo, äiti toteaa Facebook-julkaisussaan. Räsäsen toivotaan hakeutuneen johonkin saarten rakennukseen suojaan.

Etsinnöissä ilmatyynyalus

Yleisjohtaja Esa Pennanen Helsingin poliisilaitokselta kertoo, että etsinnät jatkuvat merialueella yhdessä merivartioston ja vapaaehtoisen pelastuspalvelu Vapepan kanssa. Alueella on käytössä etsinnöissä ilmatyynyalus ja moottorikelkkoja sekä poliisin radio-ohjattavia lennokkeja.

Pennanen toivoo, että ihmiset eivät riskeeraa henkeään menemällä itselleen tuntemattomiin paikkoihin.

– Esimerkiksi laivaväylillä voi joutua veden varaan, hän toteaa.

Jää kantaa hyvin, mutta väylät vaaranpaikkoja


Suomenlahden merivartioston Meripelastuslohkokeskus vahvistaa, että laivaväylät voivat tuottaa jäällä liikkujille ongelmia.

– Niihin ei tahdota suhtautua riittävällä vakavuudella. Saattaa tulla yllätyksiä, jos sellaiseen väylään putoaa. Sieltä voi olla vaikea päästä pois, vähän eri asia kuin kiintojäällä, keskuksesta kerrotaan.

Erityisesti keskus muistuttaa Helsingin edustalla liikkuvia Länsisatamaan johtavan väylän ja runkoväylän välttämisestä.

Muuten jäätilanne on keskuksen mukaan kantavuudeltaan hyvää.
Ei Tallinnaan hiihtäminen ollutkaan niin kaukaa haettu ajatus kuin luulin, sieltä suunnalta nyt etsitään. Jos olisi pysytellyt lähempänä rantaa, joku olisi ehkä kuullut avunhuudot.
tötterö
Rico Tubbs
Viestit: 1207
Liittynyt: Pe Elo 30, 2013 9:11 am

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja tötterö »

Hiihtäen viroon?
En osaa muuta sanoa kuin että vanhan sydän ei kohta kestä.
Lähtikö etsimään Aria ihan omatoimisesti?
Avatar
Frank_Cannon
Remington Steele
Viestit: 223
Liittynyt: Su Joulu 23, 2012 10:29 pm

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja Frank_Cannon »

Olisiko pyörtynyt jäälle, mutta ei vaan löydy? Taitaa olla jo vainaja, koska pakkanen palelluttaa nopeasti.

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/arti ... gs.OzQ5q1Y
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

Toivotaan nyt vaan et Rasmusta ois vaan ruvennu vituttaa, josta syystä päättänyt "suksia hevon vittuun" - ja palaa ihmisten ilmoille kunhan hetken jossain mökissä mietiskellyt.

Huonot on tosin oddsit :(
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
tötterö
Rico Tubbs
Viestit: 1207
Liittynyt: Pe Elo 30, 2013 9:11 am

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja tötterö »

Asiasta kukkaruukkuun.
Kuinkahan monta 18-40v miestä kun ilmoitetaan kadonneksi esim tällä foorumilla löytyy hengissä?
Ei ikävä kyllä montaa :(
sörsse
Javier Pena
Viestit: 1714
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2017 12:30 am

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja sörsse »

Kyllä naisetkin ovat kunnostautuneet katoamisillaan viime aikoina, mutta taitaa suurin osa heistä
olla vieläkin kadoksissa
Amando
Susikoski
Viestit: 32
Liittynyt: Su Joulu 17, 2017 4:30 pm

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja Amando »

tötterö kirjoitti:Hiihtäen viroon?
En osaa muuta sanoa kuin että vanhan sydän ei kohta kestä.
Lähtikö etsimään Aria ihan omatoimisesti?
Viroon ei pääse, sielä on avomeren vastassa.
Viikon sitten tulin lentokoneella Suomeen ja totesin, että meri on keskeltä auki. Suomen rannikolta voi hiihtää useamman kilometrin Viron suuntaan. Meren reuna ei kuitenkaan jäädy viivasuorasti. Sielä Viron ja Suomen puolessa välissä on suuria jäälauttoja ja jään muodostamia niemennokkia. Sieltä pitää osata takaisin samaa reittiä kun on mennyt.

Uskoisin että nuo alueet on tutkittu helikopterin avulla.
Alex Smith

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja Alex Smith »

On kyllä ikävä juttu, nuori poika, elämä edessä. En usko itsemurhaan vaan joutui sulaan veteen vahingossa.

Olen aina ihmetellyt varsinkin pilkkijöitä, miksi ihmeessä vaarantavat henkensä muutaman kalan takia. Hiihtäjät ovat toinen ryhmä, joka henkensä uhalla hiihtävät jäällä. Aika moni hiihtäjä hukkuu vuosittain.
Koppakuoriainen
Remington Steele
Viestit: 213
Liittynyt: La Elo 01, 2015 2:41 am

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja Koppakuoriainen »

Vaikkakin katoaminen hiihtoretkellä vaikuttaakin todennäköisimmältä skenaariolta, niin ilmeisesti hiihtäminen merellä on kuitenkin oletus? Pikkuveljen sanotaan olevan viimeinen, joka on kadonneen nähnyt ja tämä on ilmeisesti tapahtunut perheen kodissa. Jos kyseessä ei olisi onnettomuus vaan omaehtoinen katoaminen, voisi hiihtovarustus olla mukana harhautusmielessä ja nuoren miehen matka olisi suuntautunut toisaalle toistaiseksi tuntemattomasta syystä.
MURHA.INFO - Suomen johtava rikosaiheinen avohoitoportaali
Avatar
Kyläseppä
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: Pe Maalis 28, 2014 5:09 am
Paikkakunta: Seppä Ilmarisen paja

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja Kyläseppä »

Ikävä kyllä tämäkin jäby on mennyttä, vai tuleeko mieleen omaehtoisesti kadonnutta joka löydetty ajan päästä? Poislukien kaikki mahdolliset syyt miksi ei ole hengissä.

Ihmetyttää kun nykyään jengiä hukkuu yms järviin/meriin. Itse en vahingossa edes hukkuis/katoaisi ja jonkinverran tulee eräiltyä.
loikkari

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja loikkari »

iltalehti.fi / 18-vuotiaan Rasmuksen etsinnät lopetettiin tuloksettomina
18-vuotiaan Rasmuksen etsinnät lopetettiin tuloksettomina - Äiti: ”Operaatio ei enää jatku”

Lauantai 3.3.2018 klo 19.52 (päivitetty klo 21.25)


Poliisi, merivartiosto ja vapaaehtoiset etsivät Helsingin Lauttasaaressa hiihtoretkellä kadonnutta Rasmus Räsästä tuloksetta.
Kuva
Rasmus Räsänen katosi lähdettyään hiihtämään torstaina läheltä kotiaan Lauttasaaren Vattuniemestä. (RASMUS RÄSÄSEN KOTIALBUMI)


Helsingin poliisin tilannekeskuksesta vahvistetaan Iltalehdelle, että lauantain etsintäoperaatio on päättynyt.

Mitään merkkejä kadonneesta 18-vuotiaasta Rasmus Räsäsestä ei löydetty. Asiasta uutisoi ensin Ilta-Sanomat.

Myös Räsäsen äiti päivitti illalla Facebook-sivuilleen tiedon etsintöjen loppumisesta. Iltalehti pyysi häneltä luvan sen julkaisuun:

- Poliisi on lopettanut etsinnät tuloksettomina. Kaikki on tutkittu. Kiitän poliisia valtavan hienosti hoidetusta suuroperaatiosta, meri-ja rajavartiolaitosta, Helsingin Espoon ja Vantaan vapaaehtoisorganisaatiota koirineen sekä kaikkia etsintöihin osallistuneita vapaaehtoisia miehiä ja naisia Lauttasaaressa ja Espoossa. Ja tietysti suomalaisia veronmaksajia. Viranomaisoperaatio ei enää jatku huomenna.

Poliisista ei toistaiseksi kommentoitu sitä, jatketaanko etsintöjä enää.

Lenkkeili paljon

Rasmus Räsäsen näki viimeksi pikkuveli, jolle hän sanoi lähtevänsä ulos. Pakkasta Helsingissä oli torstaina noin 15 astetta. Vanhemmat olivat tuohon aikaan töissä.

Iltalehden aiemmin haastattelema äiti ei pidä todennäköisenä sitä, että poika olisi kadonnut tahallaan.

Poliisin mukaan Räsänen on hoikkarakenteinen, hänellä on usein ponihännällä olevat pitkähköt ruskeat hiukset ja paljon finnejä kasvoissa. Katoamishetkellä hänellä oli oletettavasti yllään havunvihreä hupullinen anorakki. Jaloissaan hänellä oli mustat tai tummanharmaat tuulihousut. Hänellä oli mukanaan siniset Atomic-sukset, joissa on Inka-teksti.

Äidin mukaan Rasmus lähti usein pitkillekin juoksu- tai hiihtolenkeilleen liian vähissä vaatteissa ilman kännykkää.

Päivitetty klo 20.30. Lisätty tieto äidin Facebook-päivityksestä.
HILKKA TIIRO SAKARI NUUTTILA
tötterö
Rico Tubbs
Viestit: 1207
Liittynyt: Pe Elo 30, 2013 9:11 am

Re: Rasmus Räsänen, 18. Katosi hiihtoretkellä 1.3. Helsingis

Viesti Kirjoittaja tötterö »

Täysi-ikäiseksi tuleminen on kovaa aikaa.
Jatko-opinnot tai työ.
Intti.
Ulkonäköpaineet.
Oman pesän perustaminen.
Parisuhde.
Fyrkkaakin pitäisi olla.
Ravintoloihin pääsisi mut jos ei nappaa.
Ajokortti.
Yms.

Toi ikä on kyllä tosi kovien muutosten aikaa ja monelle tosi vaikea paikka elämässä :(.
Vastaa Viestiin