Niinpä niin, oikeusoppineet ovat tulkinneet alakanttiin. Olisi pitänyt kysyä Alexin mielipidettä.Alex Smith kirjoitti:Nimenomaan näin. Oikeus tulkinnut alakanttiin. Ja tuo Tackleberry taitaa olla joku ihme jankkaaja ja murhaajien ymmärtäjä.Marokonsoturi kirjoitti:Mikäänhän ei tuota lakien mukaan olisi estänyt istuttamasta Penttilää pidempään. Ensimmäinen murhana, EK ja ei armahdusta. Tai viimeistään 12v tytön jälkeen, EK ja ei armahdusta.Tackleberry kirjoitti:Turha sitä on oikeuslaitoksen toiminnasta valittaa, jos se toimii lakien mukaisesti.
Lakien muuttaminen on muiden vastuulla.
Nämä on kaikki alakanttiin tuomittu. Jostain syystä.
Sarjakuristaja Jukka Lindholm; alias Penttilä, Pentholm
- Tackleberry
- Adrian Monk
- Viestit: 2738
- Liittynyt: La Touko 02, 2015 1:53 am
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
- Kissankello
- Andy Sipowich NYPD
- Viestit: 1401
- Liittynyt: To Loka 23, 2014 8:46 pm
Re: Sarjakuristaja Jukka Lindholm; alias Penttilä, Pentholm
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005601733.htmlKaupunki |HS seuraa
Sarjakuristaja kertoo sekoittaneensa 17-vuotiaan tytön deittisivuston ”Suzyyn”, jonka oli nähnyt poseeraavan ammeessa yläosattomissa – hovioikeus antaa tuomionsa huhtikuussa
HS seurasi oikeudenkäyntiä paikan päällä Helsingin hovioikeudessa.
17:29 Oikeudenkäynti päättyi - tuomio myöhemmin kansliaratkaisuna
17:09 Syyttäjä: Vain oven lukko esti Penttilää pääsemästä toteuttamaan voimakasta kuristustarvettaan
13:37 Syytetty väittää sekoittaneensa 17-vuotiaan tytön aikuiseen "Suzyyn"
13:07 Oikeudenkäynti jatkuu - nyt kuullaan syytettyä
11:03 "En ole pystynyt kulkemaan tosi pitkään aikaan yksin"
10:24 Kuvia jopa itsensä kuristamisesta
9:27 "Mustat nahkahanskat käsissään pyrkii kuristamaan uhrin"
9:15 Oikeudenkäynti alkoi - syytetty ja asianomistaja erotettu sermillä
9:02 Syytetyn kontolla kolme kuolemaan päättynyttä kuristustapausta
Video
Juho Jokinen HS
Julkaistu: 13.3. 8:20 , Päivitetty: 13.3. 17:34
Sarjakuristajaksi kutsuttua miestä syytettiin törkeän henkeen ja terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta Helsingin hovioikeudessa tiistaina käydyssä oikeudenkäynnissä. Syyttäjän mukaan Michael Maria Penttilä suunnitteli tapahtuma-aikaan 17-vuotiaan tytön kuristamista viime vuoden alkupuolella.
HS seurasi oikeudenkäyntiä hetki hetkeltä. Koko seuranta löytyy tämän uutisen alta.
Käräjäoikeus vapautti Penttilän, 52, syytteestä viime heinäkuussa. Syyttäjä ei tähän tuomioon tyytynyt, ja asiaa käsitellään nyt korkeammassa oikeusasteessa.
Tiistaina, muutamaa minuuttia ennen aamuyhdeksää, Penttilä saapui Helsingin hovioikeuteen. Hän oli peittänyt silmänsä mustilla aurinkolaseilla. Vanhoissa uutiskuvissa näkynyt pitkä tukka oli vaihtunut lyhyeen malliin.
Syytetyn ja asianomistajan väliin oli viritetty oikeussalissa sermi, joten heillä ei ollut näköyhteyttä toisiinsa.
Oikeudenkäynti alkoi kirjallisten todisteiden esittelyllä. Nähtävillä oli muun muassa kirje, jonka Penttilä oli pudottanut 17-vuotiaan tytön perheen kodin postiluukusta.
Kihlakunnansyyttäjä Eija Velitski esitteli myös nettihakuja, joita syytetty oli tehnyt viime vuoden alkupuolella. Ne viittaavat siihen, että aiemmin jo kolmesti kuristamalla kuoleman aiheuttaneella Penttilällä on edelleen kiinnostusta samankaltaisiin rikoksiin.
”Nuori tyttö, jota ollaan kuristamassa. Muovikelmun kanssa tukehduttamista, kuristamista”, Velitski esitteli kankaalle oikeussalissa heijastettuja kuvia.
Syyttäjä vaatii syytetylle maksimirangaistusta eli neljän vuoden vankeustuomiota. Syyttäjä vaatii myös, että syytetyn rikoshistorian vuoksi tuomio suoritetaan kokonaan vankilassa.
Syyttäjän mukaan Penttilä valmisteli vakavaa väkivaltarikosta tammikuun ja huhtikuun välillä 2017.
Syyttäjä näkee, että Penttilä suunnitteli tapahtuma-aikaan 17-vuotiaan tytön tapaamista ja väkivallan tekemistä kuristamalla jopa niin, että tämä kuolisi. Mies oli syyttäjän mukaan käynyt pahoissa aikeissa tytön kotioven takana. Molemmat asuivat samassa kerrostalossa Helsingissä.
Tyttö kertoi nähneensä ovisilmästä, että tummiin vaatteisiin ja mustiin nahkahanskoihin pukeutunut mies rapisteli ja seisoi jo hänen ovellaan. Mies peitti tytön mukaan tämän jälkeen ovisilmän kädellään.
Kirje, jossa muun muassa kehutaan vastaanottajan ulkonäköä ja ehdotellaan tapaamista, pudotettiin postilaatikosta muutama kuukausi ovella tapahtuneen tilanteen jälkeen.
Syytetty kiistää valmistelleensa mitään rikollista toimintaa tai pyrkineensä tytön kotiin. Liehittelykirjettä puolustus selittää sillä, että se olisi todellisuudessa ollut tarkoitettu toiselle henkilölle. Tämä oli puolustuksen mukaan nainen, jonka kuvia Penttilä oli nähnyt liityttyään maksulliseen treffisovellukseen internetissä.
Syytettyä on kutsuttu julkisuudessa sarjakuristajaksi hänen synkän rikoshistoriansa vuoksi. Hänet on tuomittu vuosien varrella jo kolmesta uhrin kuolemaan päättyneestä kuristustapauksesta. Niistä kaksi oli tappoja ja yksi muuttui hovioikeudessa taposta törkeäksi pahoinpitelyksi ja kuolemantuottamukseksi.
1980–1990-luvuilla tehdyissä kuristamistapauksissa kuoli Penttilän oma äiti, naistuttava sekä 12-vuotias tyttö.
Lisäksi hän on yrittänyt kuristaa muitakin naisia ja syyllistynyt lukuisiin muihin rikoksiin.
Nykyisin Michael Penttilänä tunnettu mies on vaihtanut vuosien varrella nimeään useaan otteeseen.
Oikaisu 13.3. kello 11.50: Korjattu, että yksi Penttilän aiemmista rikoksista lieveni Rovaniemen hovioikeudessa taposta törkeäksi pahoinpitelyksi ja kuolemantuottamukseksi.
HS seurasi oikeudenkäyntiä paikan päällä Helsingin hovioikeudessa. Koko seuranta löytyy alta.
17:29 Juho Jokinen, toimittaja
Oikeudenkäynti päättyi - tuomio myöhemmin kansliaratkaisuna
Asian hovioikeuskäsittely saatiin hoidettua yhdessä päivässä. Kiitos kaikille HS:n liveseurantaa seuranneille.
Helsingin hovioikeus antaa tuomion kansliaratkaisuna huhtikuun loppuun mennessä.
17:25 Juho Jokinen, toimittaja
Puolustus: "Näyttöä ei ole oikeastaan minkään vertaa"
Puolustusasianajaja Kari Eriksson tyrmäsi loppulausuntonsa aluksi syyttäjän ja asianomaisten asianajajan näkemykset tapahtumien kulusta.
"Vaikuttavaa, että syyttäjä ja asianomistajien asianajaja saavat tuollaiset tarinat aikaan. Näyttöä ei ole oikeastaan minkään vertaa", Eriksson tylytti.
Kritiikkiä satoi puolustuksen suunnalta muun muassa silminnäkijätunnistukseen, dominan todistukseen sekä 17-vuotiaan isän vaihtuviin muistikuviin liittyen. Viimeksi mainittu liittyy siihen, että tämä ei muistanut tarkasti, milloin ovesta sisään pyrkiminen tapahtui.
Puolustuksen mukaan Penttilä on syytön. Kirjeen viemistä ei kiistetä, mutta sekin tapahtui vain siksi, että Penttilä sekoitti 17-vuotiaan tytön "Suzyyn".
17:14 Juho Jokinen, toimittaja
"Hänen aseensa ovat mustat nahkakäsineet"
Syyttäjä katsoo, että Penttilä on täysin harkitusti tarkkaillut 17-vuotiasta tyttöä ja odottanut hetkeä, jolloin voisi päästä tämän kanssa kahden samaan tilaan.
Mitään asetta syytetty ei syyttäjän mukaan tarvitse vakavan väkivaltarikoksen toteuttamiseen. Aiemmissa tapoissa ja muissa väkivaltarikoksissakaan hänellä ei ollut mitään asetta.
"Hänen aseensa ovat mustat nahkakäsineet", syyttäjä totesi dramaattisesti.
17:09 Juho Jokinen, toimittaja
Syyttäjä: Vain oven lukko esti Penttilää pääsemästä toteuttamaan voimakasta kuristustarvettaan
Entäpä sitten suunnitelmallisuus? Törkeä henkeen ja terveyteen kohdistuva rikoksen suunnittelu on verrattain tuore rikosnimike. Törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta voidaan tuomita henkilö, joka valmistelee henkirikosta tai törkeää pahoinpitelyä.
Pelkkä ajatustyö ei riitä näytöksi, vaan kyse pitää olla varsinaisesta valmistelusta - sisältäen esimerkiksi rikoksessa käytettävän aseen hankkiminen.
Syyttäjä näkee, että valmistelutoimi alkoi viimeistään siinä vaiheessa, kun Penttilä lähti asunnostaan kohti 17-vuotiaan asuntoa ja yritti murtautua sinne. Murtovaiheessa päätös rikoksen toteuttamisesta oli syyttäjän mukaan jo syntynyt.
"Ainoastaan se, että hän ei saanut oven lukkoa murretuksi esti sen, että Penttilä ei päässyt toteuttamaan voimakasta kuristamistarvettaan", Velitski sanoi.
16:57 Juho Jokinen, toimittaja
Kihlakunnansyyttäjä Eija Velitski nosti loppulausuntonsa aluksi esiin kaksi ydinkysymystä: Onko asianomistaja pystynyt tunnistamaan ovisilmästä näkemänsä henkilön luotettavasti? Onko Penttilällä ollut yksityiskohtainen suunnitelma rikoksen toteuttamiseen?
Syyttäjä näkee tunnistuksen olevan luotettava. Hän perusteli tätä erityisesti silminnäkijätunnistukseen erikoistuneen asiantuntijan todistuksella.
16:32 Juho Jokinen, toimittaja
Seuraavaksi on vuorossa loppulausunnot
Asian käsittely hovioikeudessa on edennyt aikataulussa. Enää on vuorossa loppulausunnot.
16:19 Juho Jokinen, toimittaja
Puolustuksen nimeämänä todistajana kriminaalihuollon asiantuntija
Puolustuksen nimeämänä todistajana kuultiin vastaavaa asumisohjaajaa Kriminaalihuollon tukisäätiöstä. Hänen mukaansa säätiön edustajat tapasivat Penttilää 27. joulukuuta 2016 jälkeen henkilökohtaisesti vähintään joka toinen viikko kesään 2017 asti. Tämän lisäksi oli vielä puhelimitse tehtyä yhteydenpitoa.
"Miten Penttilä on sopeutunut yhteiskuntaan?" puolustusasianajaja Eriksson kysyi.
"Asumisen näkökulmasta katsoen ei ole ollut mitään moittimista."
Todistajan tiedossa ei myöskään ole, että Penttilä olisi joutunut viimeisimmän vankilasta vapautumisensa jälkeen minkäänlaisissa ikävissä merkeissä tekemisiin viranomaisten kanssa. Poislukien nyt käsittelyssä oleva rikosasia.
16:05 Juho Jokinen, toimittaja
Puolustusasianajaja Eriksson kysyi, voisiko tunnistusta haitata se, jos 17-vuotias oli nähnyt esimerkiksi netistä vanhoja kuvia Penttilästä tämän rikoshistorian varrelta.
Todistajan mukaan tämä on mahdollista. Tyttö ei kuitenkaan kertomansa mukaan ollut yhdistänyt kirjeessä olleen puhelinnumeron perusteella jäljittämäänsä Penttilää ovisilmän takana olleeksi mieheksi nettikuvien perusteella. Yhdistäminen siis tapahtui hänen mukaansa vasta siinä vaiheessa, kun hän videoi isänsä ja Penttilän tapaamista piha-alueella.
16:00 Juho Jokinen, toimittaja
17-vuotias tyttö tunnisti Penttilän ovisilmän takana käyneeksi mieheksi siinä vaiheessa, kun hänen isänsä jutteli tämän kanssa kirjeestä pihalla. Tyttö videoi kohtaamisen. Tammikuisen oviepisodin ja kirjeen yhdistäminen tapahtui siis huhtikuussa.
"Jos mielessä ei ollut enää se aiempi tapahtuma, niin se nostaa tunnistuksen luotettavuutta", silminnäkijätunnistuksen tunteva todistaja arvioi.
15:47 Juho Jokinen, toimittaja
Syyttäjän todistajaksi paikalle kutsuma oikeuspsykologian dosentti, joka johtaa Åbo Akademissa silminnäkijätunnistukseen liittyvää tutkimusprojektia. Hän arvioi tapahtumahetkellä 17-vuotiaan tytön tekemän tunnistuksen luotettavuutta.
15:40 Juho Jokinen, toimittaja
Salissa arvioidaan poliisin demonstraatiovideota
Oikeussalissa katsotaan nyt poliisin demonstraatiovideota, jossa näytetään, miltä ovisilmän peittäminen näyttää asunnon sisältä katsottuna. Testissä on erilaisia hanskoja ja eri valaistusolosuhteita.
15:29 Juho Jokinen, toimittaja
Asiantuntija ei osaa arvioida, kuinka todennäköisesti Penttilä käyttäisi edelleen väkivaltaa.
"Siihen on erittäin vaikea vastata. En osaa lähteä tässä lähteä spekuloimaan."
15:26 Juho Jokinen, toimittaja
Läpikäymänsä materiaalin pohjalta psykologi kertoi arvion Penttilän suhteesta "Suzyyn".
"Jonkinlainen fiksaatio, joka on ohjannut hänen toimintaansa vahvasti", hän arvioi.
15:23 Juho Jokinen, toimittaja
Asfyksiofilia ei ole sairaus, asiantuntija kertoo.
"Kyse on piirteistä, erittäin pysyvistä ominaisuuksista, joista on vaikea päästä pois."
15:17 Juho Jokinen, toimittaja
Psykologi kertoo seksuaalisista perverssioista
Asiantuntijana kuullaan nyt filosofian tohtoria ja psykologian lisensiaattia, joka on muun muassa poliisin esitutkintamateriaalin perusteella laatinut lausunnon Penttilästä. Tämä ei halunnut selvityksen aikana keskustella psykologin kanssa.
Toistaiseksi psykologi on nostanut esiin asfyksiofilian, joka on tukehduttamiseen liittyvä seksuaalisen perverssion muoto.
"Asfyksiofiliaan liittyy suuri kuolleisuus. Tiedämme, että se on hengenvaarallista ja lähtee usein käsistä. Siksi niitä kuolemantapauksia sattuu", hän kertoi yleisellä tasolla.
14:59 Juho Jokinen, toimittaja
Dominan jälkeen todistajaksi saliin astui taloyhtiön isännöitsijä. Syyttäjä ja puolustus kyselivät häneltä kysymyksiä lähinnä siihen liittyen, kuinka helposti Penttilän ja tapahtuma-aikaan 17-vuotiaan tytön taloyhtiössä pääsee kulkemaan rapusta toiseen.
Isännöitsijä kertoi myös asuntojen ovissa olevista kopiosuojatuista lukoista. Oikeuden puheenjohtaja kysyi isännöitsijältä myös arviota mahdollisesta kyseisten lukkojen tiirikoitavuudesta.
"Lukot ovat rehellisiä ihmisiä varten. Kyllä kaikki lukot saa tiirikoitua", isännöitsijä sanoi.
14:28 Juho Jokinen, toimittaja
Penttilä kiisti aiemmin omassa kuulemisessaan olleensa 26. joulukuuta 2016 tapahtuneen vankilasta vapautumisensa jälkeen missään muualla kuin Helsingissä. Hän siis kiistää käyneensä joulun jälkeen todistajana kuullun dominan luona Oulussa.
14:26 Juho Jokinen, toimittaja
Penttilä oli dominan mukaan käynyt vuosien varrella useamman kerran hänen asiakkaanaan Oulussa. Kaikki kerrat eivät sujuneet ongelmitta Penttilän dominalle sopimattomien toiveiden tai muun käytöksen vuoksi. Mitään väkivallantekoja Penttilä ei kuitenkaan naiseen kohdistanut. Ainakin kerran domina käski Penttilää poistumaan paikalta.
Domina kertoi tunnistavansa Penttilän muun muassa sen vuoksi, että yhdellä tapaamiskerralla tämä jätti studiolle kassin, jossa oli muun muassa Kela-kortti.
14:20 Juho Jokinen, toimittaja
Todistajana kuultiin oululaista dominaa
Domina kertoi tavanneensa Penttilän studiossaan Oulussa joulun jälkeen vuonna 2016. Todistajaksi oululaisdomina päätyi kertomansa mukaan sen vuoksi, että Penttilä oli ollut häneen puhelimitse yhteyksissä tulevan tapaamisen tiimoilta.
Nainen sanoi Penttilän saapuneen studiolle jonkinlaisessa lentäjän asussa ja liian isoissa kiiltonahkakengissä.
"Hän esittäytyi lentäjänä alun perinkin, kun hän varasi sitä aikaa. Ei kertonut nimeään", domina kertoi.
14:10 Juho Jokinen, toimittaja
"Mua kiinnostaa rahan tekeminen ja menestys"
Syytetyn kuulemisen loppupuolella Penttilä kertoi tavoitteistaan:
"Haluan saada elämäni kuntoon. Mua kiinnostaa rahan tekeminen ja menestys. Sain tarpeekseni vankilamaailmasta, kun olen istunut puolet elämästäni vankilassa", Penttilä sanoi.
14:07 Juho Jokinen, toimittaja
"Onko kuristamisfantasiasi hallinnassa?" syyttäjä kysyi.
"Se on ollut jo pitkän aikaa. Ja koko tuo S/M-homma", Penttilä vastasi.
14:02 Juho Jokinen, toimittaja
Kirjeen viemisen jälkeen Penttilän puhelin soi. Hän arveli soittajan olevan "Suzy", koska hän oli kirjoittanut kirjeeseen puhelinnumeronsa. Soittaja oli kuitenkin 17-vuotiaan tytön isä. Miehet sopivat tapaavansa kerrostalon piha-alueella.
"Onko sulla 29-vuotias tytär tai vaimo?" Penttilä kertoo kyselleensä.
Kieltävä vastaus hämmensi häntä.
"Kysyin vielä, onko teillä asunnossa ammetta", Penttilä sanoo viitaten kuviin, joissa "Suzy" on kylpyammeessa.
Tämän jälkeen Penttilä kertomansa mukaan tajusi viimeistään erehtyneensä henkilöstä. Hän sanoo pyytäneensä sitten kaksi kertaa anteeksi.
13:51 Juho Jokinen, toimittaja
Penttilä kertoo nähneensä tupakanhakumatkallaan, mihin rappuun ja asuntoon "Suzy" meni. Tämä on hänen mukaansa ainoa kerta, jolloin hän naisen näki elävässä elämässä.
Seuraavaksi Penttilä päätti muodostaa yhteyden naiseen.
"Kirjoitin sen onnettoman kirjeen", Penttilä kuvailee.
Hän pääsi viemään kirjeen naapurirappuun pyytämällä oven avausta ilmaisjakelulehtien jakajalta.
13:46 Juho Jokinen, toimittaja
Penttilä liittyi treffipalveluun maaliskuun lopussa 2016. Kirjeen vieminen tapahtui huhtikuussa sen jälkeen, kun hän oli nähnyt "Suzyn" taloyhtiön piha-alueella.
”Onko tämä se nainen?” Penttilä sanoi ajatelleensa.
Penttilä siis versionsa mukaan sekoitti 17-vuotiaan naapurirapun tytön deittisivuston naiseen, jolta oli tullut viestejä hänen puhelimeensa. Treffipalvelun kautta hän oli myös nähnyt kuvia, joissa "Suzy" oli muun muassa yläosattomissa kylpyammeessa.
13:37 Juho Jokinen, toimittaja
Syytetty väittää sekoittaneensa 17-vuotiaan tytön aikuiseen "Suzyyn"
Penttilän kertoman mukaan koko asian taustalla on sekaannus, jossa hän sotki naapurirapussa asuvan 17-vuotiaan tytön 29-vuotiaaseen Suzy-nimiseen naiseen. Suzy oli Penttilän mukaan nainen, jolta hänelle alkoi tulla viestejä maksulliseen nettitreffipalveluun liittymisen jälkeen.
"Tarkoitus oli hakea elämänkumppania."
13:33 Juho Jokinen, toimittaja
"Tulin aloittamaan uutta elämää Helsinkiin"
Penttilä kertoi aluksi, mitä tapahtui heti sen jälkeen, kun hän vapautui Mikkelin vankilasta 26. joulukuuta 2016. Hän kertoo tulleensa heti vapautumisen jälkeen Helsinkiin.
"Tulin aloittamaan uutta elämää Helsinkiin", Penttilä kertoi.
Hän vietti ensimmäisen yön hotellissa ja sai pian vankeja tukevan järjestön avulla asunnon Myllypurosta.
13:07 Juho Jokinen, toimittaja
Oikeudenkäynti jatkuu - nyt kuullaan syytettyä
Michael Penttilä siirtyi kuultavaksi pöytään, joka sijaitsee vastapäätä syyttäjää.
12:58 Juho Jokinen, toimittaja
Törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelu kriminalisoitiin Suomessa vuonna 2013.
Törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta voidaan tuomita enintään neljä vuotta vankeutta. Siitä voidaan tuomita henkilö, joka valmistelee henkirikosta tai törkeää pahoinpitelyä.
Syyttäjä siis vaatii Penttilälle enimmäistuomiota.
12:57 Juho Jokinen, toimittaja
Syyttäjä vaati välitöntä vangitsemista käräjätuomion jälkeen
Vapauttavan tuomion jälkeen kihlakunnansyyttäjä Eija Velitski vaati yhä, että Penttilä on vangittava välittömästi. Vaatimus nojasi rikosten jatkamisvaaraan.
"Penttilä on toistuvasti vankilasta vapaaksi päästessään syyllistynyt joko tappoihin, törkeisiin pahoinpitelyihin tai niiden yrityksiin sekä törkeään raiskaukseen”, Velitski listasi vangitsemisvaatimuksessaan.
Hovioikeus kuitenkin katsoi, ettei vangitsemiselle ollut riittävästi perusteita. Näin ollen Penttilä on odottanut hovioikeuskäsittelyä vapaalla jalalla.
12:52 Juho Jokinen, toimittaja
Lounastauon loppuhetkillä hieman taustaa
Syyte törkeän henkeen ja terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta kaatui aiemmin käräjäoikeudessa näytön puutteen vuoksi. Asiassa ei siis tullut varmuudella näytetyksi, että tytön oven takana olisi ollut pyrkimässä rikosaikeissa sisään Penttilä. Näyttöä ei ollut siitäkään, että Penttilä olisi muutoinkaan tarkkaillut samassa taloyhtiössä asuvaa tyttöä.
Penttilä kiistää olevansa mies, jonka tyttö näki ovisilmästä. Kirjettä syytetty sekä hänen asianajajansa Kari Eriksson selittävät sillä, että kyse oli sekaannuksesta. Penttilä oli siis heidän mukaansa luullut toimittaneensa kirjeen Suzy-nimiselle naiselle, jonka kuvan hän oli nähnyt netissä.
12:05 Juho Jokinen, toimittaja
Oikeudessa lounastauko - istunto ja HS:n liveseuranta jatkuu kello 13
Oikeusistunnossa alkoi juuri tunnin pituinen lounastauko.
11:34 Juho Jokinen, toimittaja
"Oliko hänellä silloin nahkakäsineitä käsissä?" syyttäjä Velitski kysyi.
"Minusta oli", tapahtuma-aikaan 17-vuotiaan tytön isä vastasi hovioikeudessa.
11:33 Juho Jokinen, toimittaja
Nyt kuullaan tytön isää
Isä kertoi soittaneensa kirjeestä löytyneeseen puhelinnumeroon ja ehdottaneensa tapaamista Penttilän kanssa. Penttilä suostui ja miehet tapasivat taloyhtiön pihalla.
Penttilä ei tapaamisessa ensin suostunut kertomaan kysyttäessä nimeään, mutta myöntyi hetken päästä. Myös isä teki tämän jälkeen nettihakuja Penttilästä.
11:20 Juho Jokinen, toimittaja
Niin puolustusasianajaja, syyttäjä kuin hovioikeuden puheenjohtajakin ovat kyselleet naiselta valaistusolosuhteista rappukäytävässä. Naisen mukaan rapussa ei ollut valoja, mutta luonnonvaloa pääsi kuitenkin käytävään reilusti.
Tällä pyritään selvittämään, kuinka luotettavasta ovisilmän kautta tehdystä näköhavainnosta on kyse.
11:16 Juho Jokinen, toimittaja
Penttilän puolustus kiinnitti nuorta naista haastatellessaan huomiota muun muassa siihen, että tämän arviot tilanteen kestosta ovella ovat vaihdelleet prosessin aikana.
"En katsonut kelloa siinä tilanteessa", nainen vastasi.
Puolustusasianajaja kysyi myös mahdollisista murtojäljistä ovessa sekä siitä, oli jokin erityinen syy siihen, miksi poliisille ei tehty ilmoitusta heti ovella tapahtuneen tilanteen jälkeen.
Nainen sanoi, ettei hänellä ole tietoa murtojäljistä. Poliisille ilmoittamatta jättämistä hän selitti siten, että aluksi hän piti isänsä kanssa mahdollisena myös sitä, että joku oli vain erehtynyt heidän ovensa taakse. Huoli kasvoi suuremmaksi vasta kirjeen jälkeen.
11:03 Juho Jokinen, toimittaja
"En ole pystynyt kulkemaan tosi pitkään aikaan yksin"
Nuori nainen kertoi tapauksen vaikuttaneen rajusti hänen elämäänsä. Aiheutuneesta pelosta kertoessaan hän purskahti itkuun.
"En pystynyt keskittymään kouluun yhtään", hän sanoi.
Tyttö kertoi tapahtumista lukionsa rehtorille. Tämä saattoi tytön sen jälkeen metroasemalle. Myös vanhemmat ovat saattaneet tyttöä, koska hän ei pelkotilan vuoksi pysty liikkumaan yksin.
"En ole kulkenut tosi pitkään aikaan yksin."
10:58 Juho Jokinen, toimittaja
Tyttö ei kertomansa mukaan tunnistanut Penttilää netissä vastaan tulleista vanhoista kuvista. Tämän yhdistäminen oven takana nahkahanskoissa olleeksi mieheksi tapahtui siinä vaiheessa, kun tyttö näki Penttilän keskustelemassa taloyhtiön pihalla isänsä kanssa.
10:53 Juho Jokinen, toimittaja
Myöhemmin alkuvuodesta 2017 tytön perheen postiluukusta putosi "Michael"- allekirjoituksella varustettu kirje, jossa kehuttiin vastaanottajan ulkonäköä ja nostettiin esille tapaamisen mahdollisuus. Kirjeessä oli myös puhelinnumero.
Tyttö alkoi puhelinnumeron avulla jäljittää Instagramin avulla, kuka kirjeen on tuonut. Tässä vaiheessa hänelle selvisi Penttilän rikoshistoria.
10:50 Juho Jokinen, toimittaja
Kaikki alkoi nuoren naisen mukaan siitä, että heidän perheensä asunnon ovelta kuului sisään pyrkimisen ääniä, kun tyttö oli yksin kotona. Hän luuli ensin, että kyseessä oli hänen isänsä, joka oli lähtenyt hetkeä aiemmin töihin.
Kun rapistelu ovella jatkui pitkään, tyttö lähti tarkistamaan, mistä on kyse. Hän näki ovisilmästä vaaleaihoisen miehen, joka oli sonnustautunut nahkatakkiin ja nahkahanskoihin. Päässä tällä oli pipo. Vilkaisun aikana mies peitti ovisilmän nahkahanskalla verhotulla kädellään.
10:43 Juho Jokinen, toimittaja
Ääneen nuori nainen, jonka kotiin tunkeutumisen yrittämisestä Penttilää syytetään
Nyt oikeudessa kuullaan nuorta naista, joka oli tapahtuma-aikaan 17-vuotias.
10:24 Juho Jokinen, toimittaja
Kuvia jopa itsensä kuristamisesta
Syyttäjä arvioi kirjallisten todisteiden, että Penttilällä on yhä voimakas kiinnostus kuristamiseen. Tähän taipumukseen liittyy myös nahkahanskojen käyttö.
Miehen puhelimelta löytyi esitutkinnassa myös sellaisia kuvia, joissa hän kuristaa itseään. Osassa kuvista hän esitteli penistään.
"Hän käsittelee itseäänkin näillä nahkakäsineillä", syyttäjä totesi.
10:13 Juho Jokinen, toimittaja
Kirjallisina todisteina syyttäjä esittelee myös Penttilän rikoshistoriaa. Hänet on tuomittu vuosien varrella jo kolmesta uhrin kuolemaan päättyneestä kuristustapauksesta. Niistä kaksi oli tappoja ja yksi muuttui hovioikeudessa taposta törkeäksi pahoinpitelyksi ja kuolemantuottamukseksi.1980–1990-luvuilla tehdyissä kuristamistapauksissa kuoli Penttilän oma äiti, naistuttava sekä 12-vuotias tyttö.
Tapaus, jossa uhrina oli tekijän äiti, tuomittiin myös aluksi tappona. Rovaniemen hovioikeus lievensi kuitenkin tuomion vuonna 1987 törkeäksi pahoinpitelyksi ja kuolemantuottamukseksi.
Penttilä on saanut tuomioita myös väkivallanteoista, joissa kuristamisen uhri on jäänyt henkiin.
10:10 Juho Jokinen, toimittaja
Kirjallisissa todisteissa runsaasti kuristamiseen liittyvää materiaalia
Syyttäjä esitteli esitutkinnan aikana Penttilän tietokoneen selaushistoriasta löytyneitä kuvia ja sivustoja. Sisältö oli väkivaltaista, ja monissa kuvissa mukana oli kuristamista tai tukehduttamista.
"On ihannoitu väkivaltaa, kuristamista, tappamista. Tämä osoittaa sitä luonteenlaatua", syyttäjä arvioi.
9:43 Juho Jokinen, toimittaja
Syyttäjän mukaan kirjeen perusteella on ilmeistä, että Penttilä oli tarkkaillut tyttöä. Hän muun muassa kertoo kirjeessä nähneensä vastaanottajan sekä livenä että kuvissa.
9:41 Juho Jokinen, toimittaja
Kirje: "Huuda vaikka ikkunasta, jos haluat tavata"
Ensimmäisenä kirjallisena todisteena tutkaillaan kirjettä, jonka Penttilä pudotti 17-vuotiaan postiluukusta. Kirjeessä kehutaan vuolaasti vastaanottajan ulkonäköä. Hän kertoo etsivänsä parisuhdetta, ei "pelkkää seksiseuraa".
"Huuda vaikka ikkunasta, jos haluat tavata", kirjeessä kannustettiin. Allekirjoituksena lukee "Michael".
9:36 Juho Jokinen, toimittaja
Kirjallisten todisteiden esittely alkaa
Syyttäjä alkaa esitellä kirjallisia todisteita. Nähtäville on tulossa muun muassa kirje, jonka syytetty toimitti 17-vuotiaalle tytölle väitetyn kotiin tunkeutumisyrityksen jälkeen.
9:31 Juho Jokinen, toimittaja
Puolustuksen mukaan syyttäjä liittää tapaukseen runsaasti oletuksia. Avainkysymys on siis se, pyrkikö Penttilä rikollisissa aikeissa 17-vuotiaan tytön kotiin alkuvuodesta 2017. Tytön mukaan hän näki syytetyn ovisilmästä.
9:27 Juho Jokinen, toimittaja
"Mustat nahkahanskat käsissään pyrkii kuristamaan uhrin"
Puheenvuoronsa päätteeksi syyttäjä kuvaili sarjakuristajan toimintatapaa: "Hän pyrkii tilanteisiin, joissa hän on kaksin naisen kanssa. Sitten hän mustat nahkahanskat kädessään pyrkii kuristamaan nopeasti uhrin. Näin on tapahtunut jo kolmesti aiemmin.''
9:24 Juho Jokinen, toimittaja
Kihlakunnansyyttäjä Eija Velitski aloitti asiaesittelynsä. Hän kertoo asian selvittämisen alkaneen siitä, kun 17-vuotias tyttö meni ilmoittamaan epäilyttävistä ja pelottavista kokemuksistaan Pasilan poliisitalolle keväällä 2017.
9:15 Juho Jokinen, toimittaja
Oikeudenkäynti alkoi - syytetty ja asianomistaja erotettu sermillä
Oikeudenkäynti alkoi juuri. Syytetyn ja asianomistajan välissä on sermi, eli he eivät ole näköyhteydessä toisiinsa.
9:04 Juho Jokinen, toimittaja
Syytetty on jo paikalla - istunnon alku viivästynyt
Oikeudenkäynnin alku on hieman viivästynyt. Mustilla aurinkolaseilla silmänsä peittänyt syytetty saapui salin edustalle hetki sitten. Lehtikuvaajat piirittivät hänet saman tien.
9:02 Juho Jokinen, toimittaja
Syytetyn kontolla kolme kuolemaan päättynyttä kuristustapausta
Syytettyä on kutsuttu julkisuudessa sarjakuristajaksi hänen synkän rikoshistoriansa vuoksi. Hänet on tuomittu vuosien varrella jo kolmesta uhrin kuolemaan päättyneestä kuristustapauksesta. Niistä kaksi oli tappoja ja yksi muuttui hovioikeudessa taposta törkeäksi pahoinpitelyksi ja kuolemantuottamukseksi.1980–1990-luvuilla tehdyissä kuristamistapauksissa kuoli Penttilän oma äiti, naistuttava sekä 12-vuotias tyttö.Lisäksi hän on yrittänyt kuristaa muitakin naisia ja syyllistynyt lukuisiin muihin rikoksiin.
Penttilä oli päässyt vankilasta joulukuussa 2016, ja nyt käsittelyssä olevat rikossyytteet liittyvät alkuvuodesta 2017 tapahtuneisiin asioihin. Syyttäjän mukaan Penttilä valmisteli samassa kerrostalossa itsensä kanssa asuneen 17-vuotiaan tytön kuristamista.
8:54 Juho Jokinen, toimittaja
Oikeudenkäynti alkaa kello 9
Tervetuloa seuraamaan Helsingin hovioikeudessa kello 9 alkavaa oikeudenkäyntiä, jossa syytettynä on sarjakuristajana julkisuudessa tunnettu mies. Häntä syytetään törkeän henkeen ja terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta.
"Before you embark on a journey of revenge, dig two graves."
- Confucius (Chinese philosopher & reformer, 551 BC - 479 BC)
- Confucius (Chinese philosopher & reformer, 551 BC - 479 BC)
- Kissankello
- Andy Sipowich NYPD
- Viestit: 1401
- Liittynyt: To Loka 23, 2014 8:46 pm
Re: Sarjakuristaja Jukka Lindholm; alias Penttilä, Pentholm
Kuristelis ihan itteään vaan.
Eikäku nythän onkin kuristelut kuristeltu (uskooko joku?) ja rahaa ja menestystä pitäs saada. Enää puuttuu idea, että miten.
"Before you embark on a journey of revenge, dig two graves."
- Confucius (Chinese philosopher & reformer, 551 BC - 479 BC)
- Confucius (Chinese philosopher & reformer, 551 BC - 479 BC)
- dazu
- Ainesta Watsoniksi
- Viestit: 4761
- Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 4:28 pm
- Paikkakunta: Tampereen puukotushoodit
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
^Näissä 12-vuotiaan tytön ja 42-vuotiaan naisen surmissa on ollut taustalla tällaista saalistajamaista käyttäytymistä ja tuomiot pitäisi siksi olla menneet murhina. Näissä on selvästi etukäteen päätetty etsiä uhri ja tappaa tämä.
Suomen on ottanut otteeseensa USAsta ja Venäjältä johdettu alt-right oikeisto ja USAsta johdettu vihervasemmisto, jotka toteuttavat USAn ja Venäjän sisäpolitiikkaa Suomessa ja ovat näin tehneet Suomesta ks. maiden jatkeen ja vieneet Suomelta itsenäisyyden
-
TuskaistaTietoa
- Axel Foley
- Viestit: 2321
- Liittynyt: Ke Touko 20, 2015 9:34 pm
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
Suomen oikeuslaitos on aikalailla täysi vitsi. Samasta syystä poliisin voisi lakkauttaa lähes kokonaan, koska eivät kuitenkaan mitään pyrikkään tutkimaan saati tuomiota hakemaan.
1v 11kk ehdollista on sama asia, kuin ettei tuomiota ole.
Talousrikoksistakin pääasiassa jää reilusti voitolle.
1v 11kk ehdollista on sama asia, kuin ettei tuomiota ole.
Talousrikoksistakin pääasiassa jää reilusti voitolle.
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
Näitä on vaikea pitää telkien takana, koska psykopatia ei ole varsinainen mielisairaus ja jos mitään ei pystytä diagnosoimaan, niin Niuvassa ei voida loppuikää istuttaa. Ehkä lakia pitäisi muuttaa niin, että toisesta taposta, joka on tapahtunut eri kerralla kuin ensimmäinen ja tapot eivät ole hätävarjelun liioitteluna tehtyjä, pitäisi lätkäistä automaattinen EK.
- Tuomion Pasuuna
- Jessica Fletcher
- Viestit: 3482
- Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
Penttilästä oli käräjäkierroksen aikaan hyvä analyysi, jossa todettiin, että tällaiset tapaukset tuottavat usein ongelmaa nimenomaan pienten valtioiden lainsäädännölle, koska heitä on hyvin vähän ja heitä ei ole siksi osattu ottaa huomioon lakeja säädettäessä.
"Normaalit" rikollisethan eivät tapa tällä tavalla huvikseen vaan joko suuttuessaan tai jonkun taloudellisen tms. hyödyn takia ja rangaistussysteemi on luotu siltä pohjalta, että tämä yritetään tehdä kannattamattomaksi.
Isommissa maissa, kuten USA:ssa tapauksia on enemmän ja siksi laki on kokemuksesta kirjoitettu sillä tavalla, että tällainen tyyppi voidaan pitää "varmuuden vuoksi" kalterien takana vaikka rikosnimikkeet eivät normaalisti siihen johtaisikaan.
Penttilän kohdallahan on selvää, että hän tulee yrittämään uusia tekoaan jos vain fyysisesti kykenee. Mutta toisaalta hän ei ole sillä tavalla mielisairas että pakkohoidon kriteerit täyttyisivät. Hän ei siis esim. luule ihmisten väijyvän hänen henkeään tai olevan marsilaisia ja siksi käy näiden kimppuun. Hän vain haluaa kuristaa ihmisiä.
"Normaalit" rikollisethan eivät tapa tällä tavalla huvikseen vaan joko suuttuessaan tai jonkun taloudellisen tms. hyödyn takia ja rangaistussysteemi on luotu siltä pohjalta, että tämä yritetään tehdä kannattamattomaksi.
Isommissa maissa, kuten USA:ssa tapauksia on enemmän ja siksi laki on kokemuksesta kirjoitettu sillä tavalla, että tällainen tyyppi voidaan pitää "varmuuden vuoksi" kalterien takana vaikka rikosnimikkeet eivät normaalisti siihen johtaisikaan.
Penttilän kohdallahan on selvää, että hän tulee yrittämään uusia tekoaan jos vain fyysisesti kykenee. Mutta toisaalta hän ei ole sillä tavalla mielisairas että pakkohoidon kriteerit täyttyisivät. Hän ei siis esim. luule ihmisten väijyvän hänen henkeään tai olevan marsilaisia ja siksi käy näiden kimppuun. Hän vain haluaa kuristaa ihmisiä.
-
TuskaistaTietoa
- Axel Foley
- Viestit: 2321
- Liittynyt: Ke Touko 20, 2015 9:34 pm
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
Tuomion Pasuuna kirjoitti:Penttilästä oli käräjäkierroksen aikaan hyvä analyysi, jossa todettiin, että tällaiset tapaukset tuottavat usein ongelmaa nimenomaan pienten valtioiden lainsäädännölle, koska heitä on hyvin vähän ja heitä ei ole siksi osattu ottaa huomioon lakeja säädettäessä.
Vähemmän kauniisti sanoen: kun lainsäädäntö tuotetaan alamittaisten toimesta eivät he ota kunnolla selvää siitä millainen siitä kannattaisi tehdä.
Se ettei lainsäädännössä ole olemassa tuomiota elinkautinen vailla mahdollisuutta armahdukseen tai sen hakemiseen on aivan massiivisen idioottimainen keksintö.
-
Marokonsoturi
- Javier Pena
- Viestit: 1864
- Liittynyt: La Helmi 03, 2018 2:38 pm
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
Ihan sillä, että kylmää henkilön, joka on hänet itsensä maailmaan saattanut ja aikuiseksi hoitanut. Täysissä sielun ja ruumiin voimissa. Niuvaan, Kellokoskelle, tai EK ilman armahdusta olisi ollut oikea toimintamalli. Näin kaksi muuta murhan uhria olisi säästynyt ja 17v tyttökin olisi voinut nukkua yönsä hyvin.Tackleberry kirjoitti: Millä perusteilla murhan tunnusmerkistöt mielestäsi täyttyivät?
-
Marokonsoturi
- Javier Pena
- Viestit: 1864
- Liittynyt: La Helmi 03, 2018 2:38 pm
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
Pakkohoidon kriteerit täyttyvät, kun henkilö on vaaraksi itselleen, tai ympäristölleen. Penttilä on edelleen vapaana, jostain syystä. Tuomiotkin ovat olleet aina alimitoitettuja. Penttilä on vaarallinen naisille ja tytöille. Se on selvää. Ettei vanhempana tekisi vielä jotain jammuja, kokoajan on nuorempaan siirtynyt.Tuomion Pasuuna kirjoitti:Penttilän kohdallahan on selvää, että hän tulee yrittämään uusia tekoaan jos vain fyysisesti kykenee. Mutta toisaalta hän ei ole sillä tavalla mielisairas että pakkohoidon kriteerit täyttyisivät. Hän ei siis esim. luule ihmisten väijyvän hänen henkeään tai olevan marsilaisia ja siksi käy näiden kimppuun. Hän vain haluaa kuristaa ihmisiä.
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
^Unohdat tuosta kaksi muuta vaatimusta, eli todettu mielisairaus ja sen ettei muut hoidot ole riittäviä...
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
-
DemlaMinfo
- Andy Sipowich NYPD
- Viestit: 1460
- Liittynyt: To Syys 24, 2015 5:20 pm
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
Ne vaatimukset vaaditaan, kun henkilö on itselleen vaarallinen mahdollisesti. Ei silloin, kun ihminen on todistettavasti myös ympäristölleen (sivullisille ihmisille) vaarallinen.Rescuer kirjoitti:^Unohdat tuosta kaksi muuta vaatimusta, eli todettu mielisairaus ja sen ettei muut hoidot ole riittäviä...
Mielenterveys on tärkeä osa ihmisen hyvinvointia. Omasta mielenterveydestään voi pitää huolta ja omia voimavarojaan vahvistaa. Psykologin kanssa keskustelu voi auttaa pääsemään eroon harhaluuloista ja kuuloharhoista.
- Tuomion Pasuuna
- Jessica Fletcher
- Viestit: 3482
- Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
Pentholm vai mikä se nyt nimeltään onkaan ei ole mielisairas eikä häntä voida hoitaa. Siksi häneen ei sovellu pakkohoidon kriteerit. Jos joku elättää itsensä palkkamurhilla, niin ei häntäkään voida laittaa pysyvästi pakkohoitoon turvaamistoimenpiteenä, koska hän ei ole sairas.
Tarvittaisiin jonkinlainen turvasäilöön otto samaan tapaan kuin kommunisteja otettiin sodan aikana etukäteen turvasäilöön. Ei siis tehtyjen rikosten takia vaan varotoimenpiteenä etteivät pääse tekemään rikoksia. Tällainen menettely on nykyäänkin mahdollinen, mutta vain puolustustilan aikana, jota ei ole ollut voimassa sitten vuoden 1945 (silloin nimellä sotatila).
Länsimaisissa demokratioissa on oltu perinteisesti erittäin vastahakoisia antamaan viranomaisille mahdollisuuksia tällaiseen "kaiken varalta" kiinniottoon, koska sen väärinkäyttömahdollisuudet ovat ilmeiset.
Tarvittaisiin jonkinlainen turvasäilöön otto samaan tapaan kuin kommunisteja otettiin sodan aikana etukäteen turvasäilöön. Ei siis tehtyjen rikosten takia vaan varotoimenpiteenä etteivät pääse tekemään rikoksia. Tällainen menettely on nykyäänkin mahdollinen, mutta vain puolustustilan aikana, jota ei ole ollut voimassa sitten vuoden 1945 (silloin nimellä sotatila).
Länsimaisissa demokratioissa on oltu perinteisesti erittäin vastahakoisia antamaan viranomaisille mahdollisuuksia tällaiseen "kaiken varalta" kiinniottoon, koska sen väärinkäyttömahdollisuudet ovat ilmeiset.
- Tackleberry
- Adrian Monk
- Viestit: 2738
- Liittynyt: La Touko 02, 2015 1:53 am
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
Murhan tunnusmerkistö on valitettavasti hieman erilainen. Löytyy rikoslaista, jos kiinnostaa.Marokonsoturi kirjoitti:Ihan sillä, että kylmää henkilön, joka on hänet itsensä maailmaan saattanut ja aikuiseksi hoitanut. Täysissä sielun ja ruumiin voimissa. Niuvaan, Kellokoskelle, tai EK ilman armahdusta olisi ollut oikea toimintamalli. Näin kaksi muuta murhan uhria olisi säästynyt ja 17v tyttökin olisi voinut nukkua yönsä hyvin.
Väärässä olet, mutta ei se taida mennä jakeluun, vaikka sitä kuinka toistaisi.DemlaMinfo kirjoitti:Ne vaatimukset vaaditaan, kun henkilö on itselleen vaarallinen mahdollisesti. Ei silloin, kun ihminen on todistettavasti myös ympäristölleen (sivullisille ihmisille) vaarallinen.Rescuer kirjoitti:^Unohdat tuosta kaksi muuta vaatimusta, eli todettu mielisairaus ja sen ettei muut hoidot ole riittäviä...
Koitapa lukea vaikka tämä Wiki-artikkeli ensi alkuun.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tahdosta_ ... o_Suomessa
-
DemlaMinfo
- Andy Sipowich NYPD
- Viestit: 1460
- Liittynyt: To Syys 24, 2015 5:20 pm
Re: 3 tappanut (joukossa 12-vuotias tyttö) vapaana - miettei
Väärässä olen tosiaan, mutta ehkäpä niitä tautiluokituksia pitäisi muuttaa, jos oman äitinsä ja pikkutytön tappanutta miestä, joka tykkää kuristaa ihmisiä hengiltä ei pidetä mielisairaana vaan terveenä..Tackleberry kirjoitti: Väärässä olet, mutta ei se taida mennä jakeluun, vaikka sitä kuinka toistaisi.
Enkä varmaankaan ole yksin mielipiteeni kanssa.
Mielenterveys on tärkeä osa ihmisen hyvinvointia. Omasta mielenterveydestään voi pitää huolta ja omia voimavarojaan vahvistaa. Psykologin kanssa keskustelu voi auttaa pääsemään eroon harhaluuloista ja kuuloharhoista.